Prije tri godine započeta istraga SDT gotovo je pala u zaborav. Sve do prošlogodišnje nesreće na zaobilaznici oko Rožaja. Iz SDT nijesu odgovorili u kojoj fazi je izviđaj o načinu na koji je sarajevski Euro-asfalt dobio u Crnoj Gori poslove vrijedne 60 miliona eura
Urušavanje mosta Veliki Ibarac u izgradnji, na novoj zaobilaznici oko Rožaja, moglo bi dobiti pravosudni epilog, nakon što je Osnovno državno tužilaštvo u ovom gradu podnijelo krivične prijave protiv četiri firme koje su radile na izgradnji i sedam odgovornih lica, odnosno direktora i inženjera tih preduzeća.
„Krivična prijava podnijeta je protiv pravnih i odgovornih lica i neposrednog rukovodioca radova”, kaže se odgovoru koji je Monitor dobio iz ODT u Rožajama.
Prijave je, zapravo, podnijela rožajska kriminalistička policija po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva, a osumnjičeni se terete za teška djela protiv opšte sigurnosti.
Monitoru je potvrđeno da su prijave podnijete protiv crnogorske podružnice sarajevske firme Euro-asfalt, njenog vlasnika i direktora Hameda Ramića (60) iz Sarajeva kao i glavnog i odgovornog inženjera Suada Julardžija iz Zagreba. Prijavom je obuhvaćena i podgorička firma Građevinski nadzor i laboratorijska ispitivanja, njen izvršni direktor Radomir Vuksanović (43) iz Podgorice i glavni i odgovorni inženjer Nebojša Pejović (35) iz Nikšića. Policija tereti i podizvođača – kompaniju Vektra – Integra iz Sarajeva, njenog direktora Jasmina Trampu (37) i rukovodioca radova Anesa Grahića (29) iz Sarajeva, kao i drugog podizvođača firmu AXA company iz Bijelog Polja i njenog direktora Ismaila Brnčevića (57) iz Novog Pazara.
Most nazvan Veliki Ibarac, čija je izgradnja bila pri kraju, dužine 160 metara, srušio se prije tri mjeseca, 24. decembra. Tom prilikom teške tjelesne povrede zadobila su trojica radnika. U trenutku rušenja, potvrđeno je iz Tužilaštva, na mostu su bila četvorica radnika, dok se peti nalazio kod pumpe za beton. „Prilikom izlivanja betona došlo je do popuštanja konstrukcije, odnosno skele i radnici koji su bili na mostu, njih dvojica – pali su zajedno sa konstrukcijom i povrijedili se. Radnika koji je bio na pumpi vjerovatno je udario jedan dio skela ili oplata. Četvrti radnik je nekako ostao na ivici dijela koji se rušio i nije povrijeđen”, saopšteno je iz ODT Rožaje nakon nesreće.
Oni su tada pojasnili da je, prema prvim nalazima istrage, most srušen nakon što je popustila konstrukcija takozvane teške skele. „Tom prilikom se urušio dio mosta između drugog i trećeg stuba na mostu”, kazali su iz tužilaštva. Prema njihovom objašnjenju, postupak izviđaja dugo je trajao zbog loših vremenskih uslova, odnosno velikog snijega koji je nakon nesreće pao i otežavao vještačenja stučnjaka saobraćajne, mašinske struke kao i zaštite na radu.
Iz Uprave za saobraćaj, koja je naslijedila bivšu Direkciju za saobraćaj kao investitora izgradnje obilaznice kod Rožaja, nijesu mogli da saopšte kada će biti nastavljeni radovi na mostu i koliko iznosi materijalna šteta zbog rušenja mosta. Nijesu nam odgovorili ni na pitanje da li radove mogu nastaviti sa istim izvođačem, koji je sada zvanično okrivljen, ili će angažovati druge izvođače.
Ranije su saopštili da od nesreće ne mogu prići gradilištu, jer je tužilaštvo izdalo nalog da se zabranjuju dalji radovi dok se ne utvrde tačni razlozi zbog kojih je došlo do urušavanja dijela mosta. Šteta na samom gradilištu može biti milionska, ali su iz Uprave za saobraćaj naveli da ona neće pasti na teret državnog budžeta. „Nastala šteta biće na teret izvođača, podizvođača i nadzora, a sve u zavisnosti od nalaza vještaka“, naveli su iz Uprave za saobraćaj.
Iz sarajevske centrale kompanije Euro-asfalt je saopšteno da nijesu primili nikakvu prijavu i da zato ne mogu komentarisati poteze ODT u Rožaju. Iz te kompanije nijesu željeli da komentarišu ni moguće uzroke nezgode.
Euro-asfalt je projekat izgradnje zaobilaznice oko Rožaja dobila 2017. godine.
„Direkcija za saobraćaj Crne Gore i kompanija Euro-asfalt potpisale su u Podgorici ugovor vrijedan oko 40 mil KM (19,7 mil EUR) o izgradnji druge faze obilaznice Rožaje – saobraćajnici dugoj 2,6 kilometara. Osim radova na trasi, gradiće se dva tunela dužina 1.193 i 693 metra, kao i dva mosta dužina 17,7 i 154,7 metara”, prenijeli su tada mediji u Bosni i Hercegovini, nakon što su Ugovor potpisali Hamed Ramić, ispred Konzorcija izvođača, i Savo Parača ispred Direkcije za saobraćaj Crne Gore.
Tri godine kasnije Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore otvorilo je izviđaj kojim bi bilo ispitano poslovanje firme Euro-asfalt u Crnoj Gori. Tužilaštvo želi, rečeno je tada, da na čistac izvede govorkanja o „iznenadnom prodoru” ove firme na naše tržište nakon početka mandata tadašnjeg ministra saobraćaja i visoko pozicioniranog funkcionera Bošnjačke stranke Osmana Nurkovića.
Naime, zaobilaznica oko Rožaja bila je drugi veliki posao Euro-asfalta u Crnoj Gori. Ta firma je krajem 2016. godine angažovana i za izgradnju dionice puta Lubnice – Jezerine na putnom pravcu Berane – Kolašin. Ugovorena vrijednost radova bila je 41 milion eura ali je aneksima ugovora, zbog nepredviđenih i naknadnih radova, vrijednost posla povećana na 56 miliona eura. Godinu kasnije dobili su i posao sanacije kosina na dionici pruge Lutovo – Bratonožići u vrijednosti od 4,8 miliona eura.
Mediji u Crnoj Gori prenosili su informacije da će, u sklopu započete istrage, SDT ispitati i eventualne veze vlasnika bosanske firme i tadašnjeg ministra pomorstva i saobraćaja u Vladi Crne Gore Osmana Nurkovića i jednog člana njegove porodice.
Advokat Euro-asfalta Nedim Ademović je, istovremeno, negirao poslovne i bilo kakve druge aranžmane Ramića sa Nurkovićem ili članovima njegove porodice. On je tvrdio da nema razloga da kompanija Euro-asfalt bude pod bilo kakvim istragama u Crnoj Gori.
I, zaista, istraga SDT gotovo pa da je pala u zaborav. Sve do prošlogodišnje nezgode na zaobilaznici oko Rožaja. Iz Specijalnog tužilaštva Monitoru nijesu odgovorili na pitanja u kojoj fazi je izviđaj o višegodišnjem poslovanju Euro-asfalta u Crnoj Gori i načinu na koji je kompanija dobila poslove u vrijednosti od šezdeset miliona eura.
Tufik SOFTIĆ