DRUŠTVO
Vlast prevazišla državne vile
Objavljeno prije
15 godinana
Objavio:
Monitor onlineSpisak reprezentativnih objekata koji stoje na raspolaganju najvišim državnim funkcionerima Crne Gore za njihov odmor i protokolarne susrete sa gostima iz zemlje i inostranstva spao je na svega četiri vile, preostale simbole moći nekadašnje zajedničke države i posebnih privilegija njenih zvaničnika.
ČETIRI REPERZENTATIVNE VILE: Kao reprezentativne vile Crne Gore vode se vila Gorica u Podgorici, vila Topliš u Miločeru, Njivice u Herceg Novom i vila Žabljak na Žabljaku. Sa ovog spiska nedavno je skinuta vila Igalo u Igalu, poznatija kao Blažova vila. Radi se o privatnoj predratnoj vili porodice doktora Jovanovića, koja je nacionalizacijom postala državno vlasništvo.
U martu 2008. godine Ministarstvo finansija raspisuje tender za prodaju vile površine 239.40 m2, po početnoj cijeni od 2,5 miliona eura. Prodaja je stopirana kada su nasljednici doktora Jovanovića, američki državljani uz angažovanje američke ambasade u Crnoj Gori, pokrenuli postupak restitucije, kojim je imovina u katastru nepokretnosti opterećena. Brigu o imovini koja služi za reprezentaciju, rezidencijama, gostinskim vilama, zemljištu i drugim nepokretnostima vodi vladina Uprava za zajedničke poslove državnih organa Crne Gore.
„Rezidencijalni objekti se koriste prema Uredbi Vlade koja definiše objekte za reprezentaciju i način njihovog korišćenja”, kaže za Monitor Mevludin Nuhodžić, direktor Uprave.
On naglašava da je najfrekventnije korišćenje podgoričke vile Gorica, dok se ostale vile održavaju u korektnom stanju.
Pravo na korišćenje prema podacima Uprave, imaju predsjednici Republike, Skupštine i Vlade Crne Gore, državni tužilac, predsjednik Ustavnog suda, podpredsjednici parlamenta i ministri. Reprezentativne vile mogu biti korišćene za boravak gostiju iz zemlje i inostranstva, kada su im domaćini pomenuti nosioci javnih funkcija.
BEZ STAROG SJAJA I ZNAČAJA: Sa izuzetkom vile Gorica, ostale vile izgubile su nekadašnji sjaj i značaj. Oronule i zapostavljene, samo svojom pozicijom, spoljnom fasadom i vrtovima podsjećaju na nekadašnji luksuz i komfor kojim su raspolagale.
Mali je broj funkcionera koji ih danas koristi. Potrebe današnjih državnih čelnika veće su i sofisticiranije od želja i potreba njihovih prethodnika. Unutrašnjost, veličina prostora i oprema vila odavno ne odgovaraju prohtjevima aktuelnih nosilaca vlasti čije su privatne vile, hacijende i stanovi veći i raskošniji od svih državnih vila koje im stoje na raspolaganju.
Crnogorski funkcioneri odavno su prevazišli privilegije tipa besplatno ljetovanje u nekoj od pomenutih domaćih vila. Oni ljetuju na luksuznim jahtama, svojim ili svojih moćnih prijatelja. Obilaze Jadransko, Egejsko i Sredozemno more. Borave u elitnim hotelima na Azurnoj obali, Monte Karlu ili Antaliji u Turskoj. Putuju vladinim i privatnim lir-džetovima.
Kada su u zemlji, odmor provode u svojim hotelima sazidanim po biranim lokacijama duž Crnogorskog primorja. Kupaju se na zaštićenim i običnom svijetu zabranjenim plažama. Pojedini ministri imaju svoje plaže i apartmane koji po luksuzu odskaču od ostalih.
ZABORAVLJENA VILA TOPLIŠ: U sezoni kolektivnih odmora državne administracije, zatvorena je i utonula u mir i debelu hladovinu borove šume, poznata vila Topliš u Miločeru. Niko u njoj ovoga ljeta nije boravio.
Na placu od 1.076 kvadrata na kraju Miločerskog parka, iza visoke ograde od klesanog kamena, dvospratnu vilu od 289 kvadrata sazidala je kraljica Marija Karađorđević daleke1938. godine. Vila je bila dio kompleksa ljetnjikovca Karađorđevića, današnjeg hotela Miločer.
Vila Topliš nacionalizovana je nakon Drugog svjetskog rata od kada je koristi crnogorska vlada.
Najčešći gost vile Topliš bio je Veselin Đuranović, predsjednik Izvršnog vijeća Republike Crne Gore. Sam, bez pratnje, bez momaka sa torbicom ispod pazuha, kupao bi se na velikoj miločerskoj plaži. Đuranovića su naslijedili „mladi, lijepi i pametni”, ali samo na kratko. Kapacitet ove lijepe kamene vile nije zadovoljio njihove standarde.
OMILJENA RIVIJERA: Najveći broj luksuznih vila za odmor i uživanje visokih funkcionera nalazio se u omiljenom mediteranskom ambijentu hercegnovske rivijere.
U vlasništvu Vlade ostala je samo vila Njivice u istoimenom naselju kod Herceg Novog. Raspolaže sa 7-8 apartmana i par dvokrevetnih soba. Vilu u Njivicama sagradio je početkom sedamdesetih izvjesni srpski državljanin i ubrzo prodao preduzeću HTP Boka.
Desetak godina kasnije vilu otkupljuje Savezni SUP SFRJ. Služila je za odmor funkcionera i radnika SSUP-a. U Njivicama su boravili Stane Dolanc, Milan Kučan, Sergej Krajger, Franjo Herljević… kao i funkcioneri republičkih MUP-ova. SSUP je vilu koristio i za radne sastanke i operativne poslove.U njoj su početkom devedesetih održavani sastanci i pregovori sa hrvatskom delegacijom.
Od 1991. najviše je koriste funkcioneri crnogorske policije.
U njoj se svakoga ljeta odmara Filip Vujanović, predsjednik Crne Gore. Vilu je koristio i bivši predsjednik Momir Bulatović.
U vili Njivice tokom 1992. boravio je i Dobrica Ćosić, tadašnji predsjednik SR Jugoslavije.U svojim dnevničkim bilješkama o boravku u Herceg Novom Ćosić navodi osjećanje nelagode „zbog privilegija na hercegnovskoj rivijeri čijoj se lepoti teško odoleva.”
GALEB ČEKA PRODAJU: Najpoznatija i najluksuznija rezidencijalna vila u Crnoj Gori bila je Titova vila Galeb.
Sagrađena je 1976. godine kao zvanični reprezentativni rezidencijalni objekat predsjednika Tita u kojoj je često tokom godine boravio. Zemljotres iz 1979. zatekao je Tita u njegovoj vili Galeb. Vila je smještena odmah pored Instituta Dr Simo Milošević, na lokaciji uz more koja je sa posebnom pažnjom birana.
Pored komfornih apartmana za Tita i Jovanku Broz, nekoliko salona, maršalovog kabineta, uređena su i tri veća apartmana na spratu, zvana Kardeljev, Žarkovićev i Stambolićev apartman, sa više soba za potrebe garde JNA, koja se starala o bezbjednosti predsjednika Tita.
Vila je opremljena bazenom dugim 15 metara sa pokretnim dnom čije su pumpe obezbjeđivale prijem slane morske vode ili mineralne sa obližnjih izvora. Ugrađen je i sistem za pravljenje talasa u bazenu, ali ni taj kao ni sistem hlađenja i grijanja odavno ne funkcionišu. Vila Galeb u Igalu ima i veoma savremeno atomsko sklonište izgrađeno po standardima za predsjednika države.
Galeb je veličine 5,5 hiljada kvadrata sa jednim od najljepših parkova u zemlji koji se prostire na oko sedam hektara.
Odlukom Savezne vlade 1986. godine vila Galeb je bez ikakve nadoknade ustupljena Institutu Dr Simo Milošević u čijem je vlasništvu i danas.
Institut nije godinama ulagao u rekonstrukciju i održavanje vile. Vila je posljednjih godina zatvorena za javnost, dok je nekadašnji park obrastao u korov.
Tokom 12 godina vila Galeb je izdavana pod zakup četiri puta. Prvi zakupac bio je američki biznismen srpskog porijekla Ken Stanojević, a posljednji ruska agencija Travel centar Krsta Markovića iz Budve.
Tokom petogodišnjeg zakupa ruski turisti masovno su dolazili specijalnim čarter letovima u Crnu Goru radi obilaska Titove vile, uživajući u prilici da prilegnu na Titovom ili Jovankinom krevetu i okupaju se u maršalovom bazenu.
U vili je u dva navrata boravio ruski kosmonaut Leonov. Koristio je i premijer Milo Đukanović.
Nakon 33 godine oronula i pomalo zastarjela Brozova vila Galeb čeka prodaju u paketu sa Institutom. Njena najveća vrijednost zapravo je ona istorijska koja stranom kupcu ne znači gotovo ništa u poređenju sa lokacijom i atraktivnim zemljištem kojim raspolaže. Tu vrijednost ne prepoznaje ni država Crna Gora koja očigledno nema potrebu za reprezentativnom rezidencijom na Crnogorskom primorju.
Branka PLAMENAC
Komentari
Tužilaštvo je dugo žmurilo na slučaj Krimovice. Prenulo se tek u avgustu 2022. kada je Tužilaštvo u Kotoru pokrenulo postupak protiv Carevića zbog krivičnog djela uzurpacija državne imovine dok su se njegov sin Milan i porodična kompanija Carinvest teretili za uzurpaciju i gradnju bez dozvole
Osnovni sud u Kotoru oslobodio je nekadašnjeg predsjednika Opštine Budva Marka Bata Carevića optužbi da je protivpravno uzurpirao preko pola miliona kvadrata državnog zemljišta, u selu Krimovica iznad Budve. Sudija kotorskog Osnovnog suda Veljko Bulatović osudio je za uzurpaciju Carevićevog sina Milana na pola godine kućnog zatvora, a njihovu kompaniju Carinvest kaznio sa 100.000 eura. Sudskom odlukom će tako Carevići otetu državnu zemlju platiti 16 centi, dok se u isto vrijeme na toj lokaciji kvadrat prodaje i do 140 eura.
U međuvremenu, za skoro deceniju otkako su uzurpirali 612.000 kvadratnih metara državnog zemljišta, Carevići su ga ,,priveli namjeni” pa su na njemu bespravno izgradili preko 6.000 kvadrata stambeno- poslovnih objekata. Na zvaničnom sajtu kompanije Carević reklamira se etno kompleks na Krimovici koji sadrži vile sa bazenima, restorane, farme, objekte za uzgoj domaćih životinja, zasade maslina, pogone za proizvodnju hrane.
Sumnje da je u Krimovici došlo do uzurpacije državnog zemljišta od strane Carevića prvi put je u februaru 2020. objavila Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS). Iz MANS-a su i tada isticali da Careviću koji je bio funkcioner Demokrtskog fronta (DF) nije smetalo što je od početka uzurpacije pa i poslije toga na vlasti bila Demokratska partija socijalista (DPS). MANS je i tada tvrdio da Carević nije mogo uzurpirati zemljište bez znanja države, optužujući tadašnje Ministarstvo poljoprivrede da je ,,uradilo sve kako bi legalizovalo” Carevićev kompleks.
Iako su svi objekti na uzurpiranom zemljištu izgrađeni bez građevinske i upotrebne dozvole, to nije smetalo da država za vrijeme DPS vladavine pomogne ovaj projekat kroz subvencije i kredite koji su odobravani preko Investiciono-razvojnog fonda (IRF). Iz MANS-a su upozoravali i da su državni organi imali punu informaciju o onome što se dešava na državnom zemljištu, jer je svaki od nelegalno podignutih objekata uredno registrovan u kotorskom katastru i upisan kao vlasništvo kompanije Carinvest.
Marko Carević je sve optužbe negirao uz tvrdnje da je u pitanju ,,stoprocentna neistina” i pokušaj da se on lično i politički diskredituje. Politički je Careviću dobro išlo jer je 2019. došao na čelo Opštine Budva. Na toj funkciji je sa prekidima ostao do početka 2022. u dva mandata.
Prije promjene vlasti u junu 2020. Carević sa pozicije prvog čovjeka Budve oko Krimovice u zgradi Vlade pregovara sa Milutinom Simovićem, tadašnjim potpredsjednikom za ekonomsku politiku i finansijski sistem, ministrom finansija, Darkom Radunovićem, te predstavnicima ministarstava poljoprivrede i urbanizma, ali i Zaštitinkom imovinsko-pravnih interesa Crne Gore.
Nakon promjene vlasti u avgustu 2020. Carević dobija punu podršku jer njegovu nelegalnu firmu posjećuju bivši premijer, Zdravko Krivokapić, ali i ministri poljoprivrede Aleksandar Stijović i urbanizma Ratko Mitrović.
Možda bi se sve na tome i završilo da Carević u novembru 2021. nije pokrenuo tužbu protiv države, tražeći da mu se prizna vlasništvo nad 620 hiljada kvadrata uzurpiranih na Krimovici. U tužbi se navodi da su se od 2015. više puta obraćali državnim institucijama i lokalnoj upravi pokušavajući da regulišu status zemljišta koje je uzurpirano, a za koje tvrde da je bilo ,,neiskorišćeno i zaboravljeno od strane državnih organa”.
Naglašeno je i da je njegova kompanija spremna da za to zemljište u budžet uplati 1,2 miliona eura, odnosno 1,93 eura po kvadratu. U vrijeme ove nepristojne ponude, tržišna cijena kvadrata na toj lokaciji iznosi od 50 do 100 eura.
Uz to, MANS je ukazao na to da je Carević godinu ranije, krajem 2020., od bivšeg visokog funkcionera DPS-a osuđenog vođe organizovane kriminalne grupe Svetozara Marovića i njegovog brata Dragana, zemljište na Krimovici kupovao po cijeni od 20 eura/m2.
U susret prijevremenim izborima u Budvi 2022. predsjednik opštine Carević najavio je odlazak iz politike. Monitor je tada pisao da se Carević povlači iz politike u jeku afere oko projekta velelelepnog kompleksa na Jadranskom sajmu u Budvi u kojem je Carević suvlasnik zemljišta ili poslovni partner sa svojim osvjedočenim političkim ,,neprijateljima” Milom Đukanovićem i Branimirom Gvozdenovićem. Listu DF-a, na pomenutim izborima, predvodio je Milo Božović, koji je kasnije postao gradonačelnik Budve a potom je uhapšen i optužen za šverc droge.
Tužilaštvo je dugo žmurilo na slučaj Krimovice. Prenulo se tek u avgustu 2022. kada je Tužilaštvo u Kotoru pokrenulo postupak protiv Carevića zbog krivičnog djela uzurpacija državne imovine, dok su se njegov sin Milan i porodična kompanija Carinvest teretili za uzurpaciju i gradnju bez dozvole. Krajem 2023. godine, Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa države saopštio je u kotorskom sudu da se pridružuje krivičnom gonjenju Carevića zbog uzurpacije državne imovine.
Prvostepenim epilogom u vidu oslobađajuće presude suda u Kotoru nijesu zadovoljni iz advokatske kancelarije koja zastupa Careviće. Advokatska kancelarija Peruničić, Rašković & Komnenović saopštila je da je presuda posljedica potrebe pravosudnih organa da zadovolje medijske i želje pojedinih nevladinih organizacija. Oni tvrde da su svi objekti na spornom zemljištu građeni uz amin države i njenih nadležnih organa, što potvrđuje činjenica da su uknjiženi na firmu Carinvest, od koje država uredno ubira poreze.
S druge strane, iz MANS-a koji je pokrenuo ovu priču, kažu da je odluka suda besprizorna i sramotna i još jednom pokazuje koliko je crnogorski sudski sistem zarobljen.
,,Ono što sada možemo da vidimo da je Marko Carević oslobođen odgovornosti što je u potpunosti u suprotnosti sa onim što su činjenice koje govore da je on bio direktno uključen u uzurpaciju zemljišta i nelegalnu gradnju i da je sve do 2021. bio i odgovorno lice u kompaniji Carinvest, koja se tereti za to krivično djelo”, rekao je Dejan Milovac. Stariji Carević je u oktobru 2021. svoju kompaniju prenio na sina, koji je sada osuđen.
Ono što je povoljno u presudi po riječima Milovca je da je sudskom odlukom utvrđeno da je došlo do uzurpacija državne imovine i nelegalne gradnje. Zato je MANS pozvao postupajućeg tužioca u ovom predmetu da bez odlaganja izjavi žalbu na ovakvu presudu kotorskog Osnovnog suda.
Sud u Kotoru je u presudi preporučio oštećenoj strani, državi Crnoj Gori, da pokrene parnični postupak radi vraćanja zemljišta.
Zaštitnica imovinsko pravnih interesa Bojana Ćirović izjavila je da će dalje poteze u ovom slučaju povlačiti u skladu sa ustavnim i zakonskim ovlašćenjima. Iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, koje vodi Carevićev partijski kolega Slaven Radunović, vjeruju da će zaštitnik imovinsko pravnih interesa upotrijebiti sva pravna sredstva s obzirom da presuda nije pravosnažna.
I dok čekamo sudski nastavak, valja podsjetiti da se Carević u vrijeme dok je bio predsjednik Opštine Budva svim silama borio da se dinastiji Karađorđević vrati imovina u Crnoj Gori. Pozivao se tada na Evropsku uniju i pravdu – dobro bi bilo kad bi iste aršine sudstvo koristilo i u njegovom slučaju.
Predrag NIKOLIĆ
Komentari
DRUŠTVO
HAPŠENJE STRAHINJE KOPRIVICE, SINA DUGOGODIŠNJEG POLICIJSKOG FUNKCIONERA DUŠKA KOPRIVICE: Neobične veze
Objavljeno prije
7 danana
25 Oktobra, 2024Prema ranije prikupljenim dokazima, Strahinja i njegov otac Duško bili su na spisku za likvidaciju kriminalnih grupa koje sarađuju sa škaljarskim kriminalnim klanom. Sada je mlađi Koprivica uhapšen pod sumnjom da je vodio kriminalnu grupu koja je poslovala sa visokopozicioniranim članom škaljarskog klana Igorom Krstovićem
Strahinja Koprivica iz Nikšića, sin dugogodišnjeg policijskog funkcionera u penziji Duška Koprivice, uhapšen je u akciji koju su po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva izveli pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja. Osim njega, uhapšeni još Blažo Đurković, Nikola Vukotić i Marinko Koprivica, a naredbom o sprovođenju istrage obuhvaćen je i visokorangirani pripadnik kriminalnog škaljarskog klana, Igor Krstović, koji je odranije u pritvoru.
Strahinju Koprivicu tužilaštvo tereti da je organizovao kriminalnu grupu koja je u države Evropske unije švercovala veće količine droge i cigareta.
Koprivica je, prema dokazima istražitelja, od Krstovića navodno kupovao drogu koju je švercovao u zemlje Evropske unije. Iz skaj komunikacije koju su objavili mediji, a koje Specijalno državno tužilaštvo smatra dokazom, proizilazi da je kriminalna grupa Strahinje Koprivice jednom sedmično prebacivala cigarete preko granice.
Komunikaciju o švercu uhapšeni Koprivica, koji je na kriptovanoj aplikaciji koristio nadimak Princip, vodio je 23. juna 2020. godine. Tokom te prepiske on objašnjava uhapšenom pripadniku policijskog kartela Vladimiru Bajčeti od kada Koprivice “rade” cigarete, koliki procenat uzimaju, kome ih predaju preko granice sa Bosnom i Hercegovinom, ali i koga su izbacili iz posla.
Iz iste komunikacije proizilazi da su cigarete koje je Koprivica krijumčario preko crnogorske granice, osim u Italiji i Hrvatskoj, završavale u Trebinju, Sarajevu i Banjaluci.
Nikšićanin koji je na Skaj aplikaciji koristio nadimak Zigi 29, objašnjavao je pripadniku takozvanog policijskog narko-kartela da Koprivica krijumčarene duvanske proizvode u Trebinju predaje Radomiru Ninkoviću, zvanom Rašo Letva, koji je na Skaju pisao sakriven iza nadimka Toti.
“Brate, sve sam do sad bio s njim, svašta mi je nešto pričao. Njegovo to ide za Banja Luku, za Sarajevo. Tamo je 30 eura veća cijena, razumiješ… Letvi daju Duško i Željko Lazović 200 kartona nedjeljno, daje mu on (Koprivica) 400 kartona…on ima svojih 100 kartona. Nedeljno mu to ide. Njemu šleper nedeljno ide, četiri šlepera mjesečno on uzima samo od ovih ođe”, stoji u prepisci.
Ime Strahinje Koprivice nije nepoznato crnogorskoj javnosti i istražiteljima. On je 2018. godine pred nadležnim organima saslušan u svojstvu svjedoka u postupku koji je tada pokrenulo Specijalno državno tužilaštvo protiv tri kriminalne grupe koje su predvodili Nikšićanin Ranko Radulović, Kotoranin Igor Vukotić i albanski državljanin Erogen Brajović.
Prema prikupljenim dokazima, Strahinja i njegov otac Duško bili su na spisku za likvidaciju tih kriminanih grupa koje prema operativnim podacima sarađuju sa škaljarskom kriminalom klanu. Ime osumnjičenog Strahinje tada je spomenuo zaštićeni svjedok Jadranko Jonski tvrdeći da je Nikšićanin navodno bio jedna od meta tri kriminalne grupe. Jonski je pred vijećem Višeg suda u septembru 2020. godine do detalja ispričao što su sve bili planovi kriminalne organizacije i koje su im bile uloge. Prema tom svjedočenju, mete Kotoranina Igora Vukotića bili su bivši službenici bezbjednosnog sektora – Zoran Lazović, Duško Golubović, Duško Koprivica, njegov sin Strahinja.
Podatak da su se on i njegov otac nalazili na škaljarskom spisku za odstrjel, sudeći prema prikupljenim dokazima, nije bila smetnja mlađem Koprivici da se udruži upravo sa visokopozicioniranim članom škaljarskog kriminalnog klana Igorom Krstovićem koji je uhapšen krajem marta u Budvi zbog sumnje da je povezan sa švercom droge, pranjem novca i nedozvoljenim držanjem oružja.
I drugi sin dugogodišnjeg policijskog funkcionera u penziji Duška Koprivice –Nemanja Koprivica je poznat crnogorkim medijima i istražiteljima. Protiv njega se pred Višim sudom vodi postupak za pokušaj ubistva Željka Radulovića, Nikole Mandića i Andrije Božovića. Prema optužnici, Koprivica, inače službenik policije, je 13. jula 2022.godine, u blizini Saborne crkve Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću, nekoliko minuta iza ponoći, izašao iz automobila i ispalio tri metka nakon konfliktnog obraćanja Raduloviću i fizičkog sukoba s njim i dvojicom njegovih drugova.
Dva metka su pogodila Radulovića u kuk i lijevu nogu, nanoseći mu teške povrede. Koprivica je posle incidenta pobjegao, a nakon sedam dana skrivanja predao se policiji.
Ranjeni Radulović je sin odbjeglog Nikšićanina Ranka Radulovića, koji prema operativnim saznanjima policije važi za vođu nikšićkog ogranka škaljarskog kriminalnog klana.
Nemanja Koprivica je u februaru ove godine napustio Istražni zatvor u Spužu nakon pravosnažnosti rješenja Višeg suda kojim je prihvaćeno jemstvo od 606.000 eura, kojim je rodbina optuženog garantovala da neće pobjeći ukoliko se nađe na slobodi.
Svetlana ĐOKIĆ
Komentari
DRUŠTVO
PODIGNUTA OPTUŽNICA POTIV MILIVOJA KATNIĆA I ZORANA LAZOVIĆA: Iz vrha sistema na optuženičku klupu
Objavljeno prije
2 sedmicena
18 Oktobra, 2024U saopštenju objavljenom na sajtu SDT-a navodi se da je optužnica podignuta jer je iz dokaza prikupljenih u izviđaju i istrazi utvrđeno da postoji osnovana sumnja da je Lazović, u 2020. godini, u Crnoj Gori, organizovao kriminalnu organizaciju, čiji su pripadnici postali okrivljeni Milivoje Katnić, Petar Lazović i Saša Čađenović, kao i druge za sada nepoznate osobe
Za nepunih 20 dana crnogorska javnost će imati priliku da čuje šta bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i bivši pomoćnik direktora Uprave policije Zoran Lazović imaju da kažu na optužbe koje je specijalni tužilac Miloš Šoškić napisao i opisao u svoj tužilačkom aktu. Naime, za 8.novembar je, u podgoričkom Višem sudu, zakazana kontrola optužnice protiv nekadašnjih čelnika tužilaštva i policije.
Tužilac Šoškić je, uz optužnicu, zatražio da se Katniću i Lazoviću produži pritvor, što je sud dan kasnije prihvatio, uz ocjenu da bi dvojica optuženika mogli pobjeći ukoliko im se ukine pritvor, ali i zbog navodne mogućnosti da Katnić ponovi krivično djelo koje mu se stavlja na teret – zloupotreba službenog položaja. Nijesu objasnili kako bi to uradio, budući da Katnić godinama nije tužilac već penzioner. Lazoviću, koji je označen kao organizator ove kriminalne grupe, pritvor je produžen i zbog „posebno teškog djela“ koje mu se stavlja na teret. Ni za ovakav stav javnost nije dobila detaljnije obrazloženje.
Nije se tužilac Šoškić samo potrudio da u zakonom predviđenom roku napiše svoj optužni akt, što je prilično neuobičajeno za ovdašnje prilike, već su se iz SDT-a potrudili i da detaljno opišu za šta se sve terete Lazović i Katnić. Tako se u saopštenju objavljenom na sajtu SDT-a navodi da je optužnica podignuta jer je iz dokaza prikupljenih u izviđaju i istrazi utvrđeno da postoji osnovana sumnja da je Lazović, u 2020. godini, u Crnoj Gori, organizovao kriminalnu organizaciju, čiji su pripadnici postali okrivljeni Milivoje Katnić, Petar Lazović i Saša Čađenović, kao i druge za sada nepoznate osobe.
Objašnjava se da je Lazovićeva kriminalna grupa, navodno, sarađivala sa kriminalnom organizacijom koju je predvodio Radoje Zvicer (kavački klan). „I imala za cilj vršenje krivičnih djela zloupotreba službenog položaja, za koja se po zakonu može izreći kazna zatvora u trajanju od četiri godine ili teža, i to nepreduzimanjem krivičnog gonjenja prema istaknutim članovima te i svoje kriminalne organizacije, a radi sticanja nezakonite dobiti i moći, a postojao je uticaj dijela kriminalne organizacije na izvršnu vlast – Upravu policije Crne Gore i druge važne društvene činioce – Specijalno državno tužilaštvo“, piše u saopštenju. Prema ocjeni specijalnog tužioca Šoškića, iz dokaza prikupljenih u prethodnom postupku, postoji osnovana sumnja da je Zoran Lazović, u decembru 2020.godine, kao pomoćnik direktora Uprave policije za Sektor za suzbijanje organizovanog kriminala i korupcije, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja, pribavio korist srpskim državljanima Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, pripadnicima kriminalne organizacije Radoja Zvicera. „Na način što je, na zahtjev R.Z., koji mu je prenio njegov sin, optuženi P.L., obezbijedio da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost, a što su V.B. i M.M. iskoristili, jer su, tokom januara, boravili u Crnoj Gori, kod R.Z., organizatora svoje kriminalne organizacije“, piše u saopštenju.
Tvrdi se i da su Belivuk i Miljković ostvarivali i neposredan susret i ručak sa okrivljenim Lazovićem, koji je potom, zajedno sa Katnićem, a u cilju prikrivanja izvršenog krivičnog djela, u javnim nastupima, obmanjivao javnost da su ta lica u Crnu Goru ušla na zahtjev policije Republike Srbije i da su prema njima Uprava policije Crne Gore i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje, u skladu sa zakonom. U opširnom saopštenju navodi se i da postoji osnovana sumnja da su okrivljeni Zoran Lazović i Milivoje Katnić, u decembru 2020. godine, zajednički, protivpravnim iskorišćavanjem svojih službenih položaja i ovlašćenja i nevršenjem svojih službenih dužnosti, pribavili korist Dušku Roganoviću, istaknutom članu Zvicerove kriminalne organizacije.
„Jer okrivljeni Z.L. nije naredio da policija i kod D.R. inicira pretresanje i protiv njega podnese izvještaj kao dopunu krivične prijave, iako su prethodno prikupljeni dokazi i obavještenja iz kojih je proizilazio osnov sumnje da je učinio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i druga za koja se goni po službenoj dužnosti“, piše u saopštenju. Dodaje se da je Lazović nakon toga, navodno, kao organizator kriminalne organizacije, naredio Katniću da po službenoj dužnosti ne pokreće postupak protiv Roganovića, što je on i prihvatio. „Pa je naložio optuženom specijalnom tužiocu S. Č. da ne pokreće postupak protiv D. R., ne odobri policiji da podnese i sam da ne podnosi sudu zahtjev za donošenje naredbe za pretresanje njegovog stana i drugih prostorija, što je S. Č. prihvatio, zbog čega su službenici policije inicirali pretresanje kod drugih lica i samo protiv njih, po nalogu S.Č. podnijeli izvještaj kao dopunu krivične prijave, ali ne i protiv D.R., pa su mu tako okrivljeni Z. L. i M. K. i optuženi S. Č. pribavili korist u vidu nepreduzimanja radnje dokazivanja i nepokretanja postupka protiv njega“, objašnjavaju iz SDT-a.
Za specijalnog tužioca Miloša Šoškića postoji osnovana sumnja da je Katnić, kao glavni specijalni tužilac, u januaru 2022. godine, u Podgorici, zajedno sa optuženim Čađenovićem, koji je bio obrađivač predmeta, nevršenjem svoje službene dužnosti pribavio korist optuženom Petru Lazoviću, ali i Ljubu Miloviću, Radoju Zviceru, Dušku Roganoviću, i još sedmorici pripadnika te kriminalne organizacije. „ Jer iako je znao da postoje osnovi sumnje da su učinili krivična djela za koja se goni po službenoj dužnosti, (Katnić – prim. Monitora) se saglasio sa odlukom koju je donio optuženi S.Č., da se ne preduzima krivično gonjenje protiv njih, a potom je okrivljeni M.K. u javnim i medijskim nastupima obmanjivao javnost da optuženi P. L., sin okrivljenog Z.L., nije pripadnik kriminalne organizacije R. Z., već prikriveni policijski službenik na tajnom zadatku, dok je, nakon što je utvrđeno da je optuženi S.Č. donio očigledno nezakonitu odluku, Specijalno državno tužilaštvo, a nakon sprovedene istrage, podiglo optužnicu protiv 11 optuženih lica, zbog velikog broja teških krivičnih djela, a po kojoj je u toku krivični postupak pred sudom“, pojašnjava se u saopštenju.
U opširnoj objavi navodi se i da postoji osnovana sumnja da je Zoran Lazović, od marta 2021. do marta 2024. godine, lažno prikazivao činjenice o porijeklu novca za koji je znao da je pribavljen kriminalnom djelatnošću. „Kao javni i bivši javni funkcioner, Agenciji za sprječavanje korupcije je podnosio izvještaje u kojima je lažno prikazivao da je ostvarivao prihode od poljoprivrede u iznosima od po 2.500,00 € mjesečno, iako nije vršio promet poljoprivrednih proizvoda i hrane, niti je u registar ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede upisan kao proizvođač poljoprivrednih proizvoda namijenjenih tržištu, već je na taj način lažno prikazivao porijeklo novca pribavljenog kriminalnom djelatnošću – izvršenjem krivičnog djela stvaranje kriminalne organizacije za koje je protiv njega podignuta optužnica, i kriminalnom djelatnošću – neovlašćenom prodajom opojne droge i krijumčarenjem i prodajom cigareta svog sina – optuženog P.L., protiv kojeg je Specijalno državno tužilaštvo podiglo više optužnica#, objašnjavaju iz SDT-a. Specijalni tužilac Šoškić starijeg Lazovića i Katnića tereti i za nedozvoljeno držanje oružja, jer kako navodi postoji osnovana sumnja da su u aprilu ove godine, u kućama koje koriste, u Bijelom Polju i Danilovgradu držali vatreno oružje i municiju, za koje je im nije izdata odgovarajuća isprava o oružju, a da je Lazović držao i djelove oružja i municiju, čije držanje je građanima zabranjeno.
Svetlana ĐOKIĆ
Komentari
Kolumne
Novi broj
Laugh u srcu
MUSTAFA CANKA: GUSARSKA REPUBLIKA ULCINJ (XX): Kraj gusarske epopeje
Podaci u tekstu o ASCG su lako provjerljivi
Izdvajamo
-
FOKUS4 sedmice
POBJEDNICI I OSTALI: Dobri moji, ovo nije završeno
-
INTERVJU4 sedmice
DALIBORKA ULJAREVIĆ, CENTAR ZA GRAĐANSKO OBRAZOVANJE: Ključna pouka je da ne treba potcjenjivati građane
-
Izdvojeno3 sedmice
FORUM 2BS U KGB HOTELU: Koga i šta zastupa Atlantski savez CG
-
DANAS, SJUTRA4 sedmice
Odbrojavanje
-
DANAS, SJUTRA3 sedmice
Lov na agente
-
Izdvojeno4 sedmice
33 GODINE OD NAPADA NA DUBROVNIK: Sram prećutanog zločina
-
Izdvojeno4 sedmice
SKUPOĆA NE JENJAVA: Čekajući Lidl
-
DRUŠTVO4 sedmice
APELACIONI SUD TREĆI PUT UVAŽIO ŽALBU BRANIOCA MILOŠA MEDENICE I VRATIO VIŠEM SUDU U PODGORICI NA ODLUČIVANJE PREDLOG ZA UKIDANJE PRITVORA: Ping pong između Apelacionog i Višeg suda