Povežite se sa nama

MONITORING

OLIVERA ILINČIĆ: MAROVIĆEV EKSPERTKINJA ZA MAHINACIJE: Proizvedi milionere, pa ih opelješi

Objavljeno prije

na

,,Ne pitaj šta možeš učiniti za svoj grad, već gledaj šta sve možeš uzeti od njega”. Ova parafraza čuvene rečenice američkog predsjednika Džona Kenedija, poslužila je, izgleda, kao moto budvanske kriminalne grupe, koja je duži niz godina sistematski i organizovano pljačkala kasu turističke prijestonice, njene građane i državu. Većinu građana Budve oštetili su bez njihovog znanja i dopuštenja, dok su neki međutim, dali svoj pristanak i puni doprinos da budu prevareni za ogromne novčane iznose.

U svom nedavnom nastupu na Javnom servisu, glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, još jednom je, nadahnuto, pojasnio specifičnosti i načine kriminalnog udruživanja u Budvi.

,,Radilo se o veoma složenoj i brojnoj kriminalnoj organizaciji koja je koristila vrlo sofisticirane metode, koja je djelovala i na međunarodnom nivou, koristila poluge sistema, organe lokalne zajednice Opštine Budva… Koja ne broji samo 30 članova nego više povezanih lica… Tužilaštvo je otvorilo finansijsku istragu protiv 87 što okrivljenih što povezanih lica, da se utvrdi sva imovina koju ova lica posjeduju… kako bi se moglo krenuti sa predlaganjem sudu u oduzimanje imovine za koju se utvrdi da nije stečena na zakonit način…”, nabrajao je Katnić.

Budvanska kriminalna grupa ili je formirala svoje firme preko kojih je obavljala nezakonite poslove ili je sarađivala sa drugim pravnim licima, kazao je tužilac. Jedna od takvih je kompanija Property investments, na čije je račune otišla velika količina pokradenog novca, najmanje 15 miliona eura. Inače konačna suma za koju je opštinska kasa oštećena u osam afera za koje je okrivljen Svetozar Marović, procijenjena je na 45,5 miliona eura.

Iza navedene firme stoji državljanka Srbije Olivera Ilinčić, koju tužilaštvo označava kao ključnog igrača u više predmeta. Kompanija Property investments formirana je kao neka vrsta fonda za preprodaju zemljišta, koje je tokom ruskog investicionog talasa na budvansku rivijeru dostizalo vrtoglave cijene. Ilinčić je podizala milionske kredite kod banaka, prvenstveno kod Prve banke, da bi tim novcem plaćala atraktivne parcele mještana, koje je dalje preprodavala bogatim kupcima.

Ilinčićeva je bila bliska saradnica Svetozara Marovića, koji je nedavno priznao da je bio organizator budvanske kriminalne organizacije. Većinu poslova za koje je okrivljen obavljao je preko računa njenih firmi, registrovanih na of-šor destinacijama. Saradnju su započeli u vrijeme Marovićevog predsjednikovanja zajedničkom državom SCG, u kojoj je Olivera Ilinčić obavljala funkciju savjetnika za međunarodne ekonomske odnose. Prethodno je bila u vrhu uprave Narodne banke Jugoslavije, kao direktor deviznog sektora i saradnica Mladena Dinkića. Pri kraju mandata u SCG Marović je Oliveri Ilinčić povjerio funkciju direktora Fonda za privatizaciju vojne imovine Srbije i Crne Gore.

Tada su prodate mnoge vojne baze poput Skočiđevojke u Reževićima, vojna odmarališta i druge vrijedne nekretnine na Crnogorsko primorju. Austrijsku tvrđavu Arza na poluostrvu Luštica, pazario je u to vrijeme srpski biznismen Mirko Latinović, koji kasnije postaje Marovićev partner u brojnim poslovima u Budvi, među kojima je najpoznatiji, izgradnja stambeno-poslovnog centra TQ Plaza, u kome je Opština oštećena za iznos od 20 miliona eura.

Nakon raspada zajedničke države, postala je izvršni direktor kompanije Futura plus, Stanka Subotića Caneta, ali je poslovna saradnja sa Marovićem

nastavljena u Crnoj Gori.

Protiv Olivere Ilinčić tužilaštvo je pokrenulo krivični postupak za krivično djelo prevare, izvršeno na organizovan način, dok je izvršni direktor kompanije, Katarina Radičević, hapšena u predmetu WTE-otpadne vode. Tužilaštvo je izdalo centralnu potjernicu za Ilinčićevom, koja živi u Beogradu.

Ona se tereti da je u sprezi sa Marovićem prevarila 13 građana Budve za iznos od ukupno 12,2 miliona eura. Katnić je naglasio kako tužilaštvo štiti i građane, pored toga što štiti društvenu zajednicu. Oštećeni Budvani sklapali su ugovore pod nejasnim uslovima i pozajmljivali novac članovima ove kriminalne grupe. Istragom je utvrđeno da su bili prevareni, te je sva imovina nekoliko firmi blokirana i oštećeni građani imaju pravo da se naplate za iznose koji im nisu vraćeni, naglasio je tužilac Katnić.

Izvjestan broj građana, uglavnom istaknutih članova Demokratske partije socijalista, gradskih funkcionera ili biznismena, godinama su pozajmljivali pozamašne svote novca Maroviću. Radilo se o svojevrsnom reketu koji su prozvani morali da plate. Problemi su nastali kada im novac u dogovoreno vrijeme nije vraćen.

Ova nesvakidašnja priča koja je stigla do Specijalnog tužilaštva zanimljiva je zato što su prevareni građani godinama o tome ćutali. Progovorili su tek tokom tužilačkih istraga u ispovijestima pred specijalnim tužiocem. Sada redom tvrde da su novac davali kako bi pomogli Budvi, Crnoj Gori ili Prvoj banci kad je ova zapala u krizu. Rukovođeni su, kažu, patriotskim razlozima i vjerom u državu i njene institucije. Među onima koji su novac pozajmljivali pominju se imena budvanskih rukovodilaca i privrednika, direktor Komunalnog Đoko Medin, koji je dao 750.000 eura, Vido Anđus, bivši odbornik DPS-a i predsjednik MZ Sveti Stefan pozajmio je Oliverinoj firmi 350.000 eura. Najveću donaciju od čak pet miliona eura Maroviću lično dao je Gojko Kapisoda, osumnjičen u predmetu WTE-otpadne vode. Biznismen Ilija Armenko dao je 310.000, porodicama Dragović i Divanović isparilo je oko 3,5 miliona sa računa u Prvoj banci.

Od 13 Budvana, Marović i Olivera uzeli su više od 12 miliona eura.

Lokalnoj i široj javnosti nije poznato da je gradska uprava Budve uputila apel bogatim sugrađanima da pomognu gradu koji je u finansijskom kolapsu. I kakav je to grad koji tajno pozajmljuje od privatnih lica. Budvanski patrioti ne navode na koji račun je novac uplaćivan i na šta je utrošen. Da li su novac davali kao donatori ili dobrotvori u svrhu izgradnje jednog doma zdravlja ili porodilišta koji Budvi nedostaju, za zgradu pozorišta, za popločavanje i uređenje propalih ulica i trgova ili za bilo koji projekat od koristi za sve građane.

Pozajmljivači su, kako sami navode, spremno donosili velike novce samo na poziv predsjednika Opštine ili čelnika vladajuće partije, koje su izjednačili sa državom Crnom Gorom.

,,Bivši potpredsjednici Opštine Budva Lazar Rađenović i Milenko Medigović zvali su me 2008. godine i tražili da pozajmim Budvi 310.000 eura. Rekli su da treba da se pomogne Opština. Novac mi je bio na računu u Prvoj banci, oni su to saznali. Vjerovao sam institucijama sistema i državi koja mi je tražila pare, a i ljudima koji su rukovodili Opštinom. Bili su moji prijatelji i drugovi. Zato sam im i dao novac, a tužilaštvo zna gdje je otišao taj novac. Zna cijela Budva, znam i ja, ali nisam vidio. Ne mogu direktno da uperim prst u Svetozara Marovića, ali on se interesovao za moj novac”, kazao je Vijestima Armenko, osam godina kasnije.

Budvani znaju da niko od njih novac nije davao bez sopstvene računice o korisnim efektima za sebe ili svoje bližnje. Nisu oni slučajno tipovani od strane budvanskog kriminalnog klana. Raspodjelom vlasti dobili su vodeće pozicije u gradskoj upravi za sebe ili članove svojih porodica, odborničke mandate, unosne direktorske funkcije, mjesta sekretara za urbanizam, za komunalno-stambene poslove, u turističkoj organizaciji, olakšice prilikom bespravne ili planske gradnje objekata… Sve im je stiglo na naplatu.

Neki od njih pristajali su da im se novac koji su privatno pozajmili privatnom licu, vrati preko Opštine i njenih aranžmana sa trećim, privatnim firmama, putem naduvavanja računa po ugovorima za izvršene usluge i poslove. Preko izgradnje postrojenja za otpadne vode u Bečićima vraćeno je pet miliona Kapisodi. Dok su se direktor Komunalnog Đoko Medin i Ilija Armenko namirivali preko firme Kopirajt, vlasnika Marka Kentere, putem zamršenih transakcija koje uključuju izdavanje mjenica od strane Opštine, kao jemca, koje sada stižu na naplatu.

Da bi se njih dvojici naplatila Opština je prodala parcelu na kojoj se nalazi dječje igralište kod Jadranskog sajma za 1,4 miliona eura, koji je u cjelosti otišao na račune Kenterovih firmi Kopirajt i Multimedija. I sve to u ime patriotizma, drugarstva i velike ljubavi prema Budvi.

Poslovni odnos sa Oliverom Ilinčić i njenom firmom Property investments funkcionisao je tako što su oštećeni Budvani koristili njene usluge za prodaju zemljišta ruskim milionerima. Novac je uplaćivan na račune Prve banke, na osnovu kojih je firma Property podizala nove kredite koje nije vraćala, pa bi banka, Budvanima skidala novac sa računa.

Zahvaljujući njenim agentskim sposobnostima i tadašnjem ugledu Marovića među ruskim investitorima, bez čijeg znanja ni jedna veća kupoprodajna transkacija na teritoriji Opštine Budva nije mogla biti izvršena, za svoje placeve dobijali su više nego povoljne cijene. Obogatili su se, ali su na kraju iz tih poslovnih kombinacija izašli kao prevarena strana, bez dobrog dijela svog novca.

U skladu sa narodnom – ko sa đavolom tikve sadi, o glavu mu se obijaju.

Branka PLAMENAC

Komentari

Izdvojeno

DPS FENOMENOLOGIJA: Između štitonoša i insajdera

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prijetnja Đukanoviću danas su oni sa kojima je gradio višedecenijski sistem nejednakih i privilegovanih. I koji su od tog sistema profitirali. Brane ga, ako treba i “radikalno”, mladi nasljednici koji nemaju teško breme prošlosti, ni prve milione. Ponašanje novih čelnika DPS  svjedoči da oni,  uprkos onom prividu neposrednih izbora, nijesu  izabrani  već – zaglavareni. Vođa je  i dalje vođa

 


Danijel Živković
, lider Demokratske partije socijalista zacementirao je ove sedmice mogućnost da ta stranka sa novim rukovodstvom krene putem reformi. U razgovoru za podgoričku Antenu M, Živković je poručio da će odgovor na eventualno hapšenje Đukanovića biti- “radikalan”.

“Ako postoji ta i takva namjera, i ako neko misli da će političkim uticajem ili instrumentalizacijom pravosuđa da pokrene i nastavi spiralu revanšizma ili da kroz iskazanu namjeru eventualno krene u takav naum, onda nemojte da imate dilemu da će odgovor biti radikalan. To znači da ćemo se organizovati dovoljno dobro da ćemo takve naume spriječiti”, saopštio je mladi Đukanovićev nasljednik.

I ranije se vidjelo da novo rukovodstvo DPS-a ne namjerava da napravi otklon od Đukanovićevog nasleđa i suštinski reformiše stranku. Jedan od nedavnih očiglednih znakova bio je i onaj kada je Živković  stao iza  Đukanovićevih opasnih poruka da  hapšenja bivšeg specijalnog tužioca Milivoja Katnića i nekadašnjeg visokog funkcionera bezbjednosnog sektora Zorana Lazovića mogu rezultirati osvetama.  Istih dana mlado rukovodstvo DPS-a stajalo je uz Đukanovića i na sahrani Nikšićanina Brana Mićunovića, sa kojim je višedecenijski vođa svojevremeno dijelio međunarodnu optužnicu za šverc cigareta. To je onaj zvanični dio. Nezvanično, dijelili su još toga.

Živkovićeve najnovije poruke govore ne samo da ova stranka pod novim rukovodstvom institucije poštuje samo ako ih kontroliše, već i da se zarad bespogovorne lojalnosti Đukanoviću, odriče i svoje evropske maske.

Sa Živkovićem se slažu i ostali u stranci. Potpredsjednik DPS-a Jevto Eraković saopštio da je Živkovićeva izjava primjerena i da je njom poslata poruka da “niko neće mirno posmatrati da se nešto dešava nezakonito, protivustavno i selektivno…, nego da želimo svim sredstvima da branimo ono što je u okvirima zakona i Ustava Crne Gore”.  Po Erakoviću je normalno da Đukanović bude izvan zakona. Nedodirljiv.  Po onoj, svi smo jednaki, samo su neki jednakiji.

Sve zajedno to svjedoči da novo vođstvo DPS- a, uprkos onom prividu neposrednih izbora, nije izabrano  već – zaglavareno. Vođa je  i dalje vođa.

Živkovićeva najava radikalnog odgovora na eventualno Đukanovićevo hapšenje  uslijedila je nakon prošlonedeljne objave hrvatskog Jutarnjeg lista  da bi Đukanović mogao biti lišen slobode “sljedećih dana”, i da su to saznali “iz dobro obaviještenih izvora u Podgorici bliskih tom nekadašnjem crnogorskom lideru”.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 7. juna ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

MONITOROVA ANKETA: Korak 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pitali smo: Šta znači IBAR za Crnu Goru ?

 

 

DEJAN MILOVAC, MANS:
Iskorak, ali i izgovor za loša zakonska rešenja

Izvjesno dobijanje IBARa će predstavljati iskorak u evropskim integracijama Crne Gore i ponovno pokretanje procesa koji bi trebalo da doprinese izgradnji institucija koje će konačno obezbijediti snažniju vladavinu prava.

 

GORAN ĐUROVIĆ, MEDIA CENTAR:
Reforme kad prođe veselje

IBAR za Crnu Goru znači jasnu političku poruku EU da postoji u ovom trenutku spremnost da se proces integracije Zapadnog Balkana drži živim.
Dobijanje IBARa je posljedica geopolitičkih okolnosti a ne “nevjerovatnog” učinka onik koji vrše vlast.
Vlada je od prethodne preuzela skoro gotove i pripremljene zakone u oblasti medija i pravosuđa, dok je strategije donijela bez konsultacija i mogućnosti za ozbiljnu debatu.

 

JOVANA MAROVIĆ, ČLANICA SAVJETODAVNE GRUPE BALKAN U EVROPI:
Motivacija, ne i garancija  

IBAR, ili izvještaj o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila, za Crnu Goru znači da ulazi u fazu kad može da privremeno zatvara pregovaračka poglavlja koja su spremna za zatvaranje. Po procjenama Vlade, do kraja godine, Crna Gora može zatvoriti i do 10 poglavlja. Isto tako, samim tim što je Evropska komisija/EU procijenila da je Crna Gora ispunila to što se do sada od nje tražilo u poglavljima koja se odnose na vladavinu prava, znači da će definisati završna mjerila u poglavljima 23 i 24, a što će značiti da sa zakonskih i institucionalnih izmjena treba preći na dosljedno sprovođenje svega usvojenog.

 

MARIJA POPOVIĆ KALEZIĆ, CEGAS:
Šansa i obaveza 

IBAR prvenstveno znači šansu i motivaciju ali i obavezu da ozbiljno radimo na reformama. Problemi koje imamo sa slabim institucijama ostaju i kroz primjenu strateških akata i zakona kao i ispunjavanje zavrṣ̌nih mjerila možemo postići cilj. To je Crna Gora punopravna članica EU. Najveći rizik za ostvarivanje ovog cilja ostaje neodgovornost donosilaca odluka koji dolaze iz političkih subjekata koji konačno moraju imati veći nivo odgovornosti za javni interes i prestati da partijski afirmišu kao primaran.

 

SERGEJ SEKULOVIĆ, ANALITIČAR:
Podstrek

IBAR znači vraćanje optimizma i fokusa. Nakon dugo vremena vidi se svjetlo na kraju tunela, vraća se vjera da je ulazak u EU moguć. Završnim mjerilima nećemo dobiti samo mogućnost za zatvaranje drugih poglavlja, već ćemo dobiti i mapu puta kako da izgradimo pristojnu državu. Mora se vratiti povjerenje u institucije, osjećaj građanima da u političkom procesu znače, da politika više ne liči na igru koja nema ili gubi smisao, jer pravila ne postoje, nego da je proces gdje se gradi javno dobro.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 7. juna ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PROVJERA ZNANJA MATURANATA I POLUMATURANATA: Prepisivanje onemogućeno , stanje očajno    

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezultati ovogodišnjeg testiranja pokazuju da je u odnosu na prethodne tri godine, jedinica dva do tri puta više, a odličnih je tri do četiri puta manje. Razlog za to je što ove godine učenici nijesu mogli prepisivati

 

Ove sedmice predstavljeni su rezultati provjere znanja za maturante i polumaturante. Loši su, ali za razliku od prethodnih godina vjerodostojni i odražavaju pravo stanje u školstvu.

Pet puta više jedinica dobili su učenici na ispitu nego što ih je zaključeno u školama. Petica je tri puta manje.

Ispit iz maternjeg jezika nije položio 501 maturant, a peticu je zaradilo svega 100 učenika. Čak 300 srednjoškolaca ima diplomu Luča, pa je direktor Ispitnog centra Miloš Trivić konstatovao ,,da nam 200 Luča fali”.

Stanje u osnovnim školama je još gore. I pored toga što su iz Udruženja nastavnika matematike kazali da provjere znanja iz matematike za đake devetog razreda nikada nije bio lakša i da je test svako mogao uraditi za prelaznu ocjenu, desilo se da je jedinicu dobilo šest učenika kojima je zaključena petica. Na ispitu je 1.244 učenika dobila jedinice, a tu ocjenu na kraju godine imala su svega 188 učenika. Od 1.397 polumaturanata koji su dobili peticu iz matematike na kraju školovanja, svega 351 dobio je istu ocjenu i na provjeri znanja.

Rezultati ovogodišnjeg testiranja pokazuju da je u odnosu na prethodne tri godine, jedinica dva do tri puta više, a odličnih je tri do četiri puta manje. Razlog za to je što ove godine učenici nijesu mogli prepisivati.

Prije ispita najavljene su rigorozne kontrole i zaprijećene kazne. Za svaki slučaj učenici su pri ulasku u školu provjeravani detektorom koji su otkrivali telefone i bubice.

Otkriveni su razni pokušaju prevare – u nekim školama učenici su telefone umotali u aluminijsku foliju, pod izgovorom da su ponijeli sendvič. Bilo je i onih koji su mislili da će proći detektor ako predaju jedan telefon, a drugi ili treći sakriju, pa su sakrivali  telefone u obući, kapama…

Kada se poštuju i znaju pravila, nema ni prigovora. Ove godine, Ispitni centar bilježi najmanje prigovora učenika – od 107, usvojena su 38, a 20 ih je uticalo na promjenu ocjene.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 7. juna ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo