Povežite se sa nama

DRUŠTVO

AFERA INDEKS: Braća i drugovi

Objavljeno prije

na

,,Razgovaraju dva funkcionera MUP-a: ,,Ajde śedi obraza ti, nemaš pojma ja bolje znam, ja sam platio diplomu 5.000 eura, a tvoja je od 500”, jedna je od šala koja se pojavila na društvenim mrežama nakon što je u stanu Vaselina Mujovića nađeno 20-ak indeksa, među njima i indeksi pojedinih crnogorskih policajaca.

Kod Mujovića, osumnjičenog da je od Svetozara Marovića na prevaru uzeo oko 800.000 eura, navodno su pronađena i pisma u kojima objašnjava kome i kada je pomogao da završi fakultet.

Pored radne biografije koju krase prevare, iznude i falsifikovanja, tu je i činjenica da je Veselin brat bivšeg dekana Pravnog fakulteta Ranka Mujovića. Utisak javnosti da je upravo ta veza bila presudna kod posla sa indeksima.

Mujović je pri kraju svog dekanskog mandata 2011. bio mentor Veselinu Veljoviću, tadašnjem šefu Uprave policije, prilikom odbrane njegove magistarske teze. Nije Mujović samo sa Veljovićem u policiji bio dobar. Za vrijeme njegovog mandata, u junu 2010, potpisan je sporazum o saradnji Pravnog fakulteta i Policijske akademije u Danilovgradu. Mujović je bio nezaobilazan gost na sličnim manifestacijama pa je iste godine zajedno sa svojim akademskim štićenikom Veljovićem, prisustvovao i potpisivanju sporazuma o saradnji Policijske akademije i ZIKS- a.

Prema informacijama koje su objavljene u medijima, pored Veljovića, Mujović je bio i u komisiji za ocjenu magistarskog rada Vanredno stanje u međunarodno-javnom pravu i pravnom poretku zemalja članica Evropske unije, bivšeg funkcionera Agencije za nacionalnu bezbjednost Zorana Lazovića. Koji je magistraturu upisao kad i Veljović 2006.

I Veljović je na Pravnom fakultetu odabrao da se bavi međunarodnim pitanjima – Međunarodno priznanje države u međunarodnom javnom pravu. Optužbe da je u radu prepisao poveliki dio rada od drugog mentora Milenka Kreće, nikada na UCG nijesu podrobno ispitane.

Medijima je tada dostavljen dio iz udžbenika za osnovne studije Budimira Košutića i Milenka Kreće, gdje se vidi da je oko 40 strana Veljovićevog rada prepisano iz tog udžbenika. Citirani su i djelovi za koje se sumnjalo da ih je Veljović sam pisao, kao početak predgovora: „Ova tema inspirisana je sa najmanje dva razloga”, pa opet na jednom mjestu „Odluke Međunarodnog suda pravde daju za pravo na različita tumačenja”.

I pored osnovanih sumnji o plagiranju, Veljović je za magistarski dobio čistu desetku. Tom prilikom dekan Mujović se pohvalno izjasnio o Veljovićevom radu, ocjenivši da je ,,autor savladao temu, a ne tema autora”.

Pored policajaca, Pravni fakultet je bio i ostao atraktivan i za političare. Na njemu je doktorirao Miodrag Vuković, u sedmočlanoj komisiji za ocjenu rada bio je i Mujović. Prije deceniju na istom fakultetu zvanje magistra stekli su i Boro Vučinić i Aco Đukanović. Da se domogne višeg akademskog zvanja pokušava i Slavoljub Stijepović.

Kada su nakon što je Veljović magistrirao pitali dekana Mujovića da li smatra da je u tom, kao i u ranijim slučajevima, bilo potencijalnog sukoba interesa ili nepotizma (korišćenje rođačkih, prijateljskih i partijskih veza za pribavljanje lične koristi), on je ustvrdio da ,,nema ni pomena o tome”. ,,Iako su javne ličnosti, svi oni su za mene prvo građani i studenti”, kazao je Mujović.

Građanski princip, u izvedbi DPS partijca, Mujović je već ranije iskazao kada je ,,redukcijom troškova”, 1997. godine kao dekan Pravnog pravdao odluku da se Srđan Darmanović, u to vrijeme opozicionar, iako je ispunjavao sve zakonom propisane uslove, ne primi za asistenta. Simptomatično je da je isti Darmanović slično opravdanje našao kada je 2009. kao dekan Fakulteta političkih nauka ukidao predmete nepodobnim profesorima.

Za one podobne na snazi su drugačija pravila. Tako je Mujović, svojoj asistentkinji Bojani Lakićević prepravio ocjene do potrebnog prosjeka od 8,5 omogućivši joj mjesto asistenta. Mujović je na mjesto prodekana doveo Dražena Cerovića dugogodišnjeg savjetnika predsjednika parlamenta Ranka Krivokapića. Smijenivši pri tom Snežanu Miladinović, profesoricu koja je progovorila o falsifikovanim ocjenama i diplomama na Pravnom fakultetu.

Početkom 2011. grupa profesora sa Pravnog zatražila je da Mujović podnese ostavku, zbog nezakonitosti i malverzacija, kao i nasilja koje je sprovodio protiv onih koje je doživljavao kao ,,protivnike”.

Oni koji su podržavali Mujovića predlagali su tada da se kandiduje za rektora, na što je on odgovorio da će to sigurno uraditi, ali tek kada odradi još jedan mandat dekana Pravnog.

No i pored bodrenja krenula je nervoza. Pa je zabilježeno da je Mujović nasrnuo na studenta na fakultetu. I pored jasne namjere Mujović nije uspio da 2011. dobije još jedan mandat na čelu Pravog. A na mnoge malverzacije Mujovića kao dekana, od kojih su neke konstatovali i državni organi, poput Državne revizorske institucije, ali i crnogorski sudovi, prosvjetne i ostale vlasti žmure.

Nakon Mujovićevog odlaska niko nije ispitivao njegovu odgovornost za stanje na Pravnom, na kome je nedugo potom nezakonito uvedena i prinudna uprava. A finansijski izvještaji su pokazali da je Mujović, zajedno sa grupom odabranih profesora, primao enormne zarade. Za 20 mjeseci više od 80.000 eura.

Na Monitorova pitanja o aferi Indeks, novoizabrani dekan Velimir Rakočević kaže da stupa na dućnost 19. maja, pa nema ovlašćenje da daje izjave. ,,Nadležni državni organi povodom ovog slučaja nisu se obraćali Pravnom fakultetu, niti je od strane Fakulteta mogla biti izvršena bilo kakva provjera, obzirom da nam nisu poznate bilo kakve konkretne činjenice koje bi istu iziskivale i omogućile”, kazao nam je odlazeći dekan Dragan Radonjić.

Dobro je što indeksi nijesu, poput pisama, nestali, već su predati specijalnom državnom tužiocu. U toku je izviđaj, pa da se nadamo da će tužilaštvo uspjeti bar da načne klupko nezakonitosti na fakultetima. Kad već na samom Univerzitetu nemaju volje da se pozabave tim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo