Ponovo se, kao i prije četvrt vijeka, izdajnici prozivaju, a patrioti pozivaju da se, radi svetog cilja, okupe oko vođe. Ponovo u prebrojavanjima prednjači Milo Đukanović, na smjenu – predsjednik vlade, države i(li) DPS-a, u svakom trenutku crnogorske tranzicije, koja do dan danas traje po receptu: red rata, red šverca, red pljačke.
Naći će se valjda među čelnicima partija koje su Đukanovića ožalostile svrstavajući se „na strani izdajnika” neko da DPS gospodaru odgovori na valjan način. Naći će se i neko stručno lice da protumači činjenicu da doskorašnji premijer i, kako se priča, budući predsjednički kandidat izdajnicima smatra polovinu stanovnika koji su iskoristili pravo glasa na prethodnim parlamentarnim izborima.
Pozabavimo se, zato, sitnicama koje su možda promakle u sjenci svega što nas je snašlo nakon 16. oktobra prošle godine. Od „državnog udara” do Duška Markovića i Zorana Jelića (čovjek koji je partijski doktorat iz političke ekonomije odbranio formulom „jedan zaposleni – četiri glasa” biće nagrađen članstvom u Senatu Državne revizorske institucije kako bi, po opisu posla, kontrolisao zakonitost trošenja državnog novca!?).
Dakle: portal HowAfrica objavio je spisak 10 najsiromašnijih zemalja u Evropi, prema podacima o bruto domaćem proizvodu (BDP) i naglašavajući da su neke od njih „gore i od afričkog prosjeka”. Crna Gora je u donjem dijelu liste. Od nas su, kazuju statistički podaci, siromašniji samo prosječni stanovnici Srbije, Makedonije, Albanije te Bosne i Hercegovine. Kosovo, izgleda, nije učestvovalo u „nadmetanju”. Inače ne bi bili četvrti, nego tek peti najsiromašniji u Evropi. Sve potvrđujući tezu vlasti da smo „regionalni lider po ekonomskom razvoju”.
Krajem februara objavljene su i Globalne ekonomske prognoze Svjetske banke (SB) u kojima je Crna Gora navedena na popisu zemalja koje se suočavaju sa ozbiljnim rizikom zbog povećanja javnog duga. Treba imati na umu da su u SB zvanični podaci koji se odnose na kraj 2015. Državni dug, danas, nije 2,3 milijarde (59 odsto BDP) već je mnogo bliži iznosu od tri milijarde eura. Koje će, računaju pojedini analitičari, crnogorski javni dug dosegnuti već do kraja ove godine.
I prema zastarjelim računicama SB, svaki stanovnik Crne Gore duguje više od 3,5 hiljada eura na ime državnog duga. U stvarnosti, taj dug je blizu četiri hiljade eura po stanovniku. Preračunamo li na one koji zarađuju za njegovu otplatu, dolazimo do iznosa od približno 15 hiljada eura državnog duga po zaposlenom. Koji, prema posljednjim podacima, prima prosječnu platu od 511 eura. To znači da bi se naš zaposleni stanovnik sa prosječnom platom – pod uslovom da ne jede, ne pije, ne plaća račune i ne vraća vlastite dugove – tereta državnog duga mogao ratosiljati za dvije i po godine. Čas posla.
Neko je opet, u jednoj rečenici, predstavio zemlju u kojoj je stopa nezaposlenosti veća od 22 odsto (51 hiljada radno sposobnih traži posao), gdje je u posljednje dvije godine u stečaj otišlo više od hiljadu preduzeća, gdje je još 15 hiljada malih i velikih firmi u blokadi, industrija je na izdisaju, a pokrivenost uvoza izvozom na neizdrživo niskih 15 odsto.
Potom je, što ono kažu k’o poziv na Dubrovnik, odjeknula vijest: tepajući kako Crna Gora „jeste lider u evropskim integracijama”, potpredsjednik Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta Anders Primdal Vistisen poručuje da „nije realno očekivati da Evropska unija u bliskoj budućnosti primi nove članice”. Šok.
To se dvadeset osmorica kolebaju da u društvo odabranih prime „regionalnog lidera” i petu najsiromašniju zemlju na kontinentu! Jedinu u kojoj vlast nikada nije promijenjena na izborima. Gdje vlada takvo blagostanje da od 2013. nijesmo u stanju da izračunamo ni stopu siromaštva, odnosno broj onih koji žive sa primanjima manjim od granice siromaštva – prije četiri godine to je bio mjesečni prihod od 186 eura po odrasloj osobi.
Sve ovo je samo djelić benefita koje nam je donijela vlast koja svakom svojom riječju i potezom poručuje da neće lako napustiti kabinete. Evo, prkosi dugovima prema bivšim radnicima Dakića. Obmanama nekadašnjih radnika KAP-a. Ne trepće dok otima socijale od žena koje su rodile troje i više djece. Perčina se, uz patriotske strune, sa starim drugovima i poslovnim partnerima iz Rusije.
Tek, pitanje: Šta će nam uz ovakve patriote, bilo kakvi izdajnici?
Zoran RADULOVIĆ