Povežite se sa nama

MONITORING

AKCIJA KLEOPATRA: KO VODI PROSTITUCIJU U CRNOJ GORI: Policija te prodaje, policija te hapsi

Objavljeno prije

na

Neuobičajeno tiho, bez puno priče i fotografisanja zaslužnih policijskih funkcionera, odigrala se prošle sedmice policijska akcija Kleopatra.

Pripadnici Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije su zbog organizovanja prostitucije u podgoričkom noćnom klubu Valentino uhapsili vlasnika tog lokala Rada Božovića i zaposlene u klubu – Nebojšu Drakića i Darka Vlahovića. Božović se, saopštila je Uprava policije, tereti za krivična djela – kriminalno udruživanje i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, dok se Drakić i Vlahović sumnjiče za krivično djelo posredovanje u vršenju prostitucije.

Policija je saopštila da su trojica uhapšenih u dužem vremenskom periodu u klubu Valentino, koji se nalazi u naselju Stari aerodrom u Podgorici, ali i na drugim podgoričkim i primorskim adresama ugovarali i organizovali pružanje seksualnih usluga za novac. Te usluge pružale su djevojke zaposlene u klubu Valentino.

Policija nije saopštila tek jednu sitnicu – da je Božović bio njihov dugogodišnji kolega. I da duži vremenski period znači da se u klubu Valentino neometano odvija prostitucija već skoro dvije decenije.

Rade Božović, uhapšeni vlasnik noćnog kluba Valentino bio je pripadnik Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ). Disciplinskim postupkom isključen je iz policije, pošto se protiv njega vodio sudski postupak. Monitorovi izvori tvrde da je Božović nakon decenija blagonaklonog odnosa policije prema njegovom biznisu sada postao meta policije zbog sukoba sa pojedinim kolegama u vrhu. To bi mogao biti razlog za medijsku tišinu u kojoj je protekla akcija.

Prema evidenciji Privrednog registra, kompanija na koju se vodio noćni klub Valentino obrisana iz Privrednog suda još u septembru 2007. godine, mada je Božović uredno nastavio da vodi klub. Prema podacima Privrednog registra tek je prošle godine osoba pod imenom Rade Božović u Podgorici osnovala kompaniju za ugostiteljske poslove pod nazivom 007.

Ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević nije odgovorio na naš zahtjev da prokomentariše akciju Kleopatra, pa i u svjetlu podatka da se radi o hapšenju bivšeg pripadnika crnogorske policije.

Božovićev klub Valentino u medijima se pominjao još u vrijeme afere S. Č, davne 2003. godine, kao jedan od nekoliko javnosti dobro poznatih noćnih klubova u kojima se još u to doba odvijala prostitucija, ali potencijalno i trgovina ženama.

Afera S.Č. otpočela je krajem 2002. godine hapšenjem zamjenika državnog tužioca Zorana Piperovića, koji je, iako je negirao da je umješan u trgovinu moldavskom državljankom S.Č., priznao da je bio čest gost lokala Oskar u kom je S.Č. ,,boravila” prije nego je afera krenula. Piperović je taj zapisnik u kom je priznao i da je koristio usluge djevojaka, „kao što to rade muškarci”, od javnosti sakrio u svom romanu u kom je iznio sopstvenu verziju afere.

Tokom istrage saslušavano je više policijskih inspektora, a žrtve su svjedočile o čestim kontaktima sa pripadnicima policije, ali i drugih državnih struktura, i njihovim različitim ulogama u očuvanju tog unosnog posla. Afera nije okončana sudskom presudom pošto je žrtva kroz program zaštite napustila zemlju. U njenom odsustvu uslijedile su brojne kontratužbe osumnjičenih u aferi koji su tražili nadoknadu štete, ali i visokih funkcionera koji su pominjani kao korisnici usluga modernih robinja. Neki od njih su pred sudovima dobili procese, a trgovina ženama je od unosno razgranatog posla u Crnoj Gori, o kom su svjedočila i brojna međunarodna dokumenta, opet postao posao o kom se ćuti, dok su zvanična dokumenta insistirala da se radi o sporadičnom kriminalu.

Monitor je još tada pisao da Valentino kao i većinu takvih noćnih klubova drže policajci, kao i da pripadnici MUP-a honorarno zarađuju kao obezbjeđenje u takvim klubovima. To se u zemlji veličine Crne Gore teško moglo odvijati osim uz prećutnu saglasnost njihovih nadležnih, a samim tim i države.

„Prostitucija i trgovina ženama je ilegalni posao kojim se već 20 godina bave privilegovani pripadnici policije. To je način dodatnog nelegalnog bogaćenja ‘zaslužnih’ policijskih službenika kojima se režim na ovaj način oduživao za ‘usluge’ u izbornim kampanjama, ali i u logistici šverca koji je organizovan od strane vrha režima”, kaže za Monitor poslanik DF-a Nebojša Medojević koji je jedini javno primijetio da policija zbog prostitucije hapsi kolege, kako je nakon sprovedene akcije Kleopatra napisao na svom FB profilu. Medojević tvrdi da je posljednjih nekoliko godina uzela maha i muška prostitucija na primorju. ,,Muška prostitucija cvjeta na primorju, posebno u Porto Montenegru, gdje se gej prostitucija razvija kao turistička ponuda za bogatu klijentelu sa lukzuznih jahti”.

Prije nekoliko godina, tokom druge policijske akcije Afrodita, uhapšena su tri policajca, među ukupno 15 osumnjičenih za trgovinu ljudima i organizovanje prostitucije u Podgorici i na primorju.

Trojica policajaca su, prema optužnici, osim što su obezbjeđivali tri kluba, bili i pratnja djevojkama od noćnih klubova do klijenata. Tužilaštvo im je na teret stavljalo i zloupotrebu položaja, jer su, kako se sumnjalo, pokušavali da vrbuju druge kolege da se bave ovim nezakonitim poslom, i da od njih na razne načine saznaju da li i koliko policija zna o nezakonitim poslovima u ovim noćnim klubovima. Neuspjele racije u noćnim klubovima nijesu bila rijetka novinska vijest. Mediji su i u klubu Valentino zabilježili više takvih intervencija policije.

U ponovljenom sudskom procesu u slučaju Afrodita, a nakon što je pet puta izmijenjena optužnica, Viši sud u Podgorici izrekao je prvostepenu presudu okrivljenima za zločinačko udruživanje i posredovanje u prostituciji. Sud nije prihvatio navode optužbe da su počinili djelo trgovine ljudima.

Uhapšeni policajci Miodrag M. Begić, Vladan V. Radunović i Mladen V. Radunović, oslobođeni su optužbe da su počinili krivično djelo zloupotreba službenog položaja, jer, kako je saopštio sud, nijesu dokazani navodi optužbe da su obezbjeđivali noćni klub Afrodita za vrijeme dok se u njemu obavljala prostitucija.

,,Pošteni policajci vrlo dobro znaju koje njihove kolege su postali bogataši i milioneri, zidaju zgrade za prodaju i voze skupocjene džipove. Jasno je svima da su bogatstvo stekli korupcijom i kriminalnim poslovima. Ministar Konjević i unutrašnja kontrola lako mogu registrovati imovinu, prihode i promijenjeni životni standard policijskih funkcionera i službenika koji nemaju pokriće u legalnim izvorima prihoda. Samo ako hoće, i ako smije”, kaže Medojević, član skupštinskog Odbora za bezbjednost. ,,Posebno ozbiljan problem je regrutovanje pripadnika specijalnih policijskih snaga za tjelohranitelje kriminalaca, čuvare u noćnim klubovima u vlasništvu mafije, vlasnike sportskih klubova, kamataše i reketaše koji naplaćuju dugove”.

Policija te prodaje, policija te hapsi.

Milena PEROVIĆ-KORAĆ

Komentari

Izdvojeno

JAVNE TAJNE POLICIJSKE TORTURE: Kriminalci sa značkom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nasilje i pokušaji da se ono zataška, prepoznatljiv su obrazac postupanja crnogorske policije duže od 30 godina. A možda i danas. Novitet su dokazi o sveprožimajućoj saradnji sa narkoklanovima

 

Crnogorska stvarnost. Dio visokorangiranih policajaca sarađivao je, a neki možda i dalje sarađuju, sa kriminalnim klanovima čiji se pipci protežu od Južne Amerike do Australije. Drugi su mučili ljude, snimali svoje iživljavanje nad uhapšenim/otetim i dijelili snimke na mrežama za koje su, nekada, računali da će ostati van vidnog polja kolega iz policije i konkurentskih organizovanih kriminalnih grupa.

Upućeni pretpostavljaju da su tim snimcima svojim šefovima dokazivali uspješno obavljen zadatak. Analitičari ukazuju kako je među kompromitovanim policajcima bilo i onih koji su pripadali i jednoj i drugoj grupi – korumpiranih i sadistički nastrojenih.

Od sredine marta, zbog navodne saradnje sa kavačkim narkoklanom,  uhapšeno je više bivših i sadašnjih pripadnika crnogorske policije. Počev od pomoćnika direktora Uprave policije zaduženog za borbu protiv organizovanog kriminala Dejana Kneževića, pa do službenika kriminalističko obavještajne analitike iz Bijelog Polja Dragana Kojovića koji je uhapšen u srijedu, dok je pokušavao da napusti Crnu Goru.

Prema dostupnim informacijama, prvi je sarađivao sa kavčanima  a drugi sa kriminalnom grupom specijalizovanom za šverc marihuane. Ta grupa nije koristila Skaj aplikaciju već Anom, konkurentski program koji je u međunarodni svijet kriminala podmetnula FBI, kako bi nadzirala njihove komunikacije i operacije. Otud su dešifrovani podaci stigli u Crnu Goru. Skupa sa onima koje je, vezano za Skaj aplikaciju, dostavio Europol.

Problem je što se u Podgorici ti podaci sporo čitaju a lako gube.

Tek zahvaljujući portalu libertaspress.me, saznali smo da postoje prepiska i fotografije koje pokazuju kako su pripadnici nekadašnjeg Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije, pod komandom Mirka Banovića, tokom 2020. hapsili, otimali i zlostavljali ljude. I o tome izvještavali Radoja Zvicera, vođu kavačkog klana.  

Ovaj Odsjek je rasformiran 2021., nakon promjena u izvršnoj vlasti. Treba dodati kako je u to vrijeme (2020.) šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, bio Zoran Lazović jedan od najkontroverznijih pripadnika crnogorske državne i javne bezbjednosti (ANB i UP). On je, takođe,  smijenjen u martu 2021.

Ispostavilo se da je, dobrim dijelom, riječ o već prijavljenim slučajevima policijske torture. Neki su i procesuirani od strane suda. Ali, većina osumnjičenih i optuženih policajaca i dalje radi u UP-u.

,,Početkom ovog mjeseca je jedan od okrivljenih inspektora, Nemanja Vujošević, koji je morao biti suspendovan još u martu prošle godine kada je optužen, čak dva puta nastupio na televizijama kao predstavnik Uprave policije, pa se tako i saznalo da do suspenzije nije došlo, uprkos zahtjevu za njegovu suspenziju koju je Uprava policije ministru dostavila u julu prošle godine”, navodi se u današnjem (četvrtak) saopštenju Akcije za ljudska prava (HRA) u kome se odnos izvršne sudske vlasti prema policajcima optuženim za policijsku torturu opisuje i skorašnjim primjerom iz sudnice.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

IMA LI DOVOLJNO PILOTA U SUSRET SEZONI POŽARA: Prekomandovani u kancelarije

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Službi zaštite i spasavanja Herceg Novi strahuju da tokom ove godine neće imati valjanu podršku iz vazduha koja je neophodna da bi se uspješno borili sa vatrenom stihijom. Podsjećaju na „zabranu“ letenja iskusnim pilotima u Vojsci Crne Gore

 

Dolaskom toplijih dana svake godine slična priča – državne službe su nespremne za borbu protiv vatrenih stihija. A požara je iz godine u godinu sve više, pa je ta nespremnost vidljivija i opasnija.

„Blizu je ulazak u novu požarnu seozonu a nema poboljšanja od strane države“, kaže za Monitor Zlatko Ćirović, komandir Službe zaštite i spašavanja Herceg Novi. Vatrogasci u ovoj bokeljskoj opštini su se protekle godine mjesecima borili sa požarima, a mnoge ne bi uspjeli da ugase da nije bilo pomoći iz vazduha.

Ćirović, koji je inženjer zaštite od požara sa dvodecenijskim stažom u Službi zaštite i spasavanja, uoči početka požarne sezone upozorava: „Imamo hendikep, dva pilota su dobili premještaj iz pilotske jedinice Vojske Crne Gore u pješadiju, a imamo i prelazak iz te jedinice u Direktorat za zaštitu i spasavanje. Znamo da je Vojska bila ključni nosilac za gašenje iz vazduha, a ovu sezonu dočekujemo sa manjkom od četiri pilota“.

On ističe da im je neophodna podrška iz vazduha i podsjeća na iskustvo iz 2017. kada je gorjela Luštica, i kada su vatrogasci bili potpuno nemoćni da nije bilo podrške iz vazduha. „Prepoznali smo da ima nade kada smo vidjeli pilote VCG, dali su se bezrezrevno i bili su heroji. Međutim, od septembra počinje hajka na te ljude i profesionalce. Ne mogu da shvatim da ulažemo u pilote, da bi ih se tako lako odrekli“, naglašava Ćirović.

Smjene o kojima govori Ćirović su se desile 22. avgusta prošle godine, prvog radnog dana nakon što je u Skupštini Crne Gore izglasano nepovjerenje Vladi. Tadašnji ministar odbrane Raško Konjević smijenio je potpukovnika Jovana Radetu sa dužnosti komandanta Vazduhoplovstva VCG, a nakon nekoliko dana smijenjen je i dotadašnji komandir jedine letačke jedinice u VCG – Mješovite eskadrile, major Radovan Perović.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

MONITOROVA ANKETA: Stari teret i novi strahovi 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pitali smo: Koliko su vazni izbori u nedelju i kako ih vidite?

 

ZARIJA PEJOVIĆ
Hoće to s padom DPS-a

„U nedjelju se završava najduži januar u istoriji“.  Jezgrovitom dosjetkom, moj prijatelj je pretkazao vjerovatan ishod drugog kruga predsjedničkih izbora. Promjena koja će se desiti u nedjelju, nije izraz kadrovskog razvoja unutar sistema, jer Đukanovićeva autokratija nije tolerisala formiranje snažnih političkih figura, kako unutar DPS-a tako i vani…

PAULA PETRIČEVIĆ
Valja obrađivati svoj vrt

Uprkos preovlađujućoj ,,ili-ili” atmosferi nisam ubijeđena u to da su ovi izbori ,,istorijski”, niti da je na sceni nekakava presudna gigantomahija, iako bih zbilja voljela da je tako. Ne slažem se sa tezom da izbor nikad nije bio lakši, meni lično nikada nije bilo teže nego na ovim izborima jer čak ni poražavajuća logika izbora ,,manjeg zla” ovaj put, makar za mene, nije bila primjenjiva. ,,Stisni zube, začepi nos i zaokruži” – to nije izbor na koji pristajem. Dovoljno sam se puta prevarila da bih se sada namjerno pravila neznavenom…

ĐURO RADOSAVOVIĆ, PISAC
Đukanovićev odlazak, prostor za nove ljude i pokrete

Ovi izbori su prekretnica, jer nije mala stvar živjeti pod režimom Mila Đukanovića još pet godina. Ukoliko se konačno skloni sa scene ,biće to prostor za nove ljude, nove pokrete i mogućnost da već jednom zaživi demokratija i smjenjivost političara…

VESKO RADULOVIĆ, ADVOKAT
Poruke i retorika kao 1997.

Predsjednički izbori u nedjelju možda su najneizvjesniji još od predsjedničkih izbora 1997. godine, na kojima je takođe učestvovao jedan od kandidata na ovim izborima, aktuelni predsjednik g-din Đukanović. Nažalost, to nijesu jedine sličnosti sa izborima koji su se desili prije više od 25 godina jer su poruke i retorika kandidata gotovo identični kao i na tim izborima…

STEFAN ĐUKIĆ, ANALITIČAR
Rezultat određuje sudbine DPS-a i PES-a

Nalazimo se u prilično paradoksalnoj situaciji za crnogorsko društvo. Pred nama su izbori koji su sa društvene strane veoma važni, jer će determinisati politička kretanja u narednih par godina (možda i duže) a situacija je sasvim mirna. Kada uporedimo ovo sa izborima 2020. godine, kada smo posljednji put imali izbore u svim opštinama kao da je prošlo 30, a ne 3 godine. Ta opuštenija atmosfera je proizvod toga da promjene nisu strašne, da treba mijenjati i da se treba mijenjati…

 

MARIJA POPOVIĆ KALEZIĆ, CEGAS
Kontinuitet ili ne

Ulazimo u još jedne izbore  u nizu onih koji su se odvili u nesređenom izbornom zakonodavstvu uz veliki proj neusklađenosti i pravnih praznina. Tu su: nesređen registar prebivališta i boraviśta, uz loša rješenja Zakona o prebivalištu i boravištu, kao i nemogućnost utvrđivanja nezakonite dodjele drugog državljanstva, pored crnogorskog, i stalne zavisnosti od podataka zemalja iz regiona. Osujećenost povrđivanja kandidata za predsjednika i politizaciju Državne izborne komisije, koja mora pretrpjeti izmjene i uspostavljanje profesionalizovanog tijela, čije odluke u kontinutetu neće  potpadati pod sumnju u pravnu ispravnost. Nesređen birački spisak, bez mogućnosti provjere matičnih registara iz kojih se izvodi, čini jedan od osnovnih razloga nepovjerenja u cjelokupan izborni proces…

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo