PLUS
FRANCUSKA će iz svog državnog arhiva predati Crnoj Gori arhivsku građu crnogorske kraljevske Vlade u egzilu, koja obuhvata period od 1916. do 1922. godine, najavio je ambasador Francuske u Crnoj Gori Bernard Garanše. On se u Podgorici susreo sa ministrom kulture, sporta i medija Branislavom Mićunovićem, koji se zahvalio na prijateljskom gestu Francuske. Mićunović se nada da će i druge države slijediti primjer Francuske. “Nakon što arhivska građa stigne u Državni arhiv Crne Gore biće organizovana izložba na kojoj će dio materijala biti predstavljen javnosti”, saopštila je služba za odnose s javnošću ministarstva. Garanše je Mićunoviću predao i libreto za operu Crnogorci, za koju je tekst pisao poznati francuski pisac Žerar de Nerval, a muziku komponovao Armand Mari Limnander. Opera je napisana 1849. godine, a prvi put je izvedena u Parizu, na sceni nacionalnog teatra Opera-Komik 31. marta iste godine. Radnja opere odvija se u Crnoj Gori 1807. godine. Mićunović i Garanše su razgovarali o mogućnostima da opera bude izvedena i u Crnoj Gori.
RAMIZ UJKA I ARBEN MUSTALI, prodavci na pijaci u Tuzima, uprkos poplavama i zakonima tržišta, zbog povećane tražnje nijesu podigli cijene gumenim čizmama. Ramiz Ujka, pišu Vijesti, 15 godina prodaje gumene čizme, kabanice i ribarske čizme na pijaci u Tuzima, a velika potražnja za njegovim artiklima zbog poplava u Zeti i primorju i nesreća koje su zadesile stanovništvo, prema njegovoj poslovnoj etici, ne mogu biti razlog za povećanje cijena. “Fabrika u Albaniji, gdje kupujem robu, nije promijenila cijene tako da nema razloga za promjenom cjenovnika. Smatram da to nije dobro za mene da zarađujem na takav način”, rekao je Ujka. Postavljene gumene čizme za odrasle koštaju deset eura, obične šest, a ribarske, koje su zbog visokog vodostaja najtraženije, 20 eura. Ramiz Ujka živi 15 kilometara od Skadra u mjestu Koplik i tvrdi da je potražnja za gumenim čizmama i kabanicama veća u Albaniji nego u Crnoj Gori. Njegov kolega i komšija iz Koplika, Arben Mustali, dijeli njegovo mišljenje, pa su i cijene na njegovoj tezgi ostale nepromijenjene. Ne zna se šta o ovom fenomenu misli profesor Veselin Vukotić.
MINUS
MINISTARSTVO FINANSIJA saopštilo je podgoričkom Danu da srpski biznismen Stanko Cane Subotić može slobodno da raspolaže svojom imovinom na Svetom Stefanu. Ministarstvo je nedavno poništilo odluku Višeg suda u Podgorici koji je na zahtjev Okružnog suda u Beogradu naložio crnogorskoj Upravi za nekretnine da privremeno zapečati Subotićevu imovinu. Subotića u Srbiji sumnjiče za utaju šverca i poreza, te da je tako tu državu oštetio za 33 miliona eura. Opozicioni lideri nazvali su odluku Ministarstva finansija skandalom, te upozorili da ministarstva ne mogu ukidati sudske odluke. Takođe ukazali su da Crna Gora tako krši sporazum sa Srbijom o pravnoj pomoći u građanskim i krivičnim stvarima.
DIVLJI KONJI koje žive na obalama Skadarskog jezera umalo su ostavljeni da se, u vodi nadošloj zbog poplava, svi podave. Pomoć im je stigla tek nakon što su pet dana bili u vodi. Ne zna se koliko je ovih životinja uginulo prije nego su počele akcije spašavanja. Prema posljednjim vijestima, pripadnici Vojske Crne Gore i rendžeri Nacionalnog parka Skadarsko jezero spasili su oko šezdeset konja. “Nažalost, očigledno niko ne posjeduje informaciju o tačnom broju konja koji žive u tom području, niti je broj konja koji su zarobljeni u vodama u posljednjih pet dana poznat, stoga ne možemo da procijenimo koliko ih je uginulo”, kazala je Svetlana Manojlović, predsjednica podgoričkog Društva za zaštitu životinja. Svetlana Manojlović je svjedočila i o odnosu mještana prema životinjama: ,,Držali su ruke u džepovima i stajali na obali pored svojih čunova. Ne pada im napamet da se pokrenu, jer smatraju da je sve to glupo i hir moj i Društva za zaštitu životinja. O uvredama koje su mi poneki uputili da ne govorim”.