AMERIČKE VIZE crnogorski građani od prošle sedmice mogu dobiti u Podgorici, umjesto kao dosad u Beogradu. ,,Procedura je dosta brza u većini slučajeva. Kada se čovjek pojavi jednog dana, mislim da će sjutradan biti gotova viza”, rekao je američki ambasador Roderik Mur. Apliciranje za vizu Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici počinje posjetom veb sajtu Ambasade. Za vizu nije moguće aplicirati ni na jedan drugi način. Na sva pitanja, osim ukoliko se ne traži drugačije, mora se odgovarati na engleskom jeziku, piše u uputstvima za apliciranje objavljenim na sajtu američke ambasade u Podgorici. Za obradu aplikacije podnosilac plaća taksu od 131 dolar, koja se, u slučaju da viza ne bude odobrena, ne vraća.
BRANIMIR GVOZDENOVIĆ, ministar urbanizma I zaštite životne sredine, primijetio je da u Crnoj Gori nedovoljno đaka upisuje srednje stručne škole građevinsko-geodetskog smjera. Gvozdenović je kazao da su građevinske firme spremne da pomognu u procesu obrazovanja građevinaca, tako što će angažovati ,,kvalitetne majstore i edukatore”. ,,Spremni su da prime nezaposlene sa Zavoda za zapošljavanje i narednih dana će objaviti oglase, jer kod njih postoje značajne potrebe za prijemom radnika”, kazao je Gvozdenović. Istakao je da će i nadležne institucije pomoći jačanje srednjeg stručnog obrazovanja u Beranama i Podgorici, s ciljem ,,poboljšanja kadrovskih potencijala”. Gvozdenović je obećao da će vlasti raditi na ,,sigurnom zapošljavanju ljudi koji učestvuju u tom procesu obrazovanja”. On je naglasio da bi trebalo iskoristiti šansu da se obrazovanje u oblasti građevine unaprijedi, osavremeni i prilagodi potrebama privrednog razvoja. Nije da se pretjerano očekuje da nešto od toga bude, nego je riječ o rijetkom primjeru dodira ministara ovdašnjih sa stvarnošću.
MINUS
TRUDBENIK, preduzeće iz Mojkovca, kako bi stiglo do šume koju namjerava da posiječe u Dragišnici, probilo put kroz Nacionalni park Durmitor. Mještani sela Komarnice, desetak kilometara udaljenog od Šavnika, bune se protiv namjere da se siječe šuma u kompleksu Dragišnice. Oni tvrde da je taj šumski kompleks prirodni štit za dolinu planinske rijeke, u kojoj je selo Komarnica, i da bi, njenom eksploatacijom, bila narušena prirodna ravnoteža. Vlada je koncesionim ugovorom Trudbeniku dala pravo na eksploataciju šume. U trenutku kada je već bilo probijeno 300 metara puta širokog oko četiri i po metra, Ekološka inspekcija je podnijela krivičnu prijavu protiv preduzeća Trudbenik i vlasnika Vuksana Radonjića, zato što nijesu ispoštovali zabranu prekida radova u Nacionalnom parku Durmitor. Trudbenik, zasad, ne haje.
BRANISLAV ĆALIĆ, predsjednik Savjeta RTCG, svjedočio je o sopstvenom pregalaštvu: ,,Savjet i menadžment Javnog servisa preduzimaju sve u skladu sa njihovim ovlašćenjima da interesi građana budu putokaz stvaraocima programa i svim odgovornima u RTCG, koji su dobili povjerenje da kreiraju i ostvaruju uređivačku politiku”. Prema njegovim riječima, novinari i uređivački timovi davanjem prednosti svakodnevnim životnim temama, u kojima se izražavaju ukupan spektar javnih interesa, bogatstvo informacija, mišljenja i kritike, omogućili su da RTCG postane sve više mjesto permanentnog dijaloga svih građana. ,,Ubjeđeni smo da, kad tako radimo, nećemo biti u nesporazumu ni sa savješću ni sa javnošću. Ulažemo sve svoje snage da to bude geslo rada Savjeta RTCG, kao servisa građana”, rekao je Ćalić. Cijeloj priči nedostaje najmanje dvoje: da Savjet ima savjest i da Crna Gora ima javnost.