PLUS
SLOBODAN PEJOVIĆ, ključni svjedok deportacije izbjeglica iz Herceg Novog 1992. godine, odbio je ponudu da, zbog učestalih napada kojima je izložen, bude stavljen pod zaštitu jedinice za zaštitu svjedoka. ,,Ne mogu da prihvatim da budem pod paskom policije na način na koji mi je to predočeno, jer je to primjereno osobama iz svijete organozovanog kriminala, a ne običnom građaninu kakav sam ja”, izjavio je Pejović objašnjavajući da je ponuda Uprave policije podrazumijevala izolaciju i prekid kontakta sa svima. Pejović traži samo običnu zaštitu, koju zaslužuje kao građanin. Crnogorska policija godinama nije ušla u trag onima koji atakuju na Pejovića i njegovu imovinu. Posljednjom ponudom u suštini se šalje poruka potencijalnima svjedocima za brojna nepočinstva počinjena pod državnim okriljem, kako želja da se otkrije istina može štetiti svakodnevnom životu. Vlast se boji da primjer, hrabrog svjedočenja Slobodana Pejovića može postati zarazan. Utoliko je Pejovićevo nepristajanje na ćutanje, i na zaštitu koja bi ga izolovala od normalnog života, vrijednije ljudskog divljenja.
STJEPAN MESIĆ, predsjednik Hrvatske naložio je, kako javljaju mediji, svojim saradnicima da upozore Vladu premijerke Jadranke Kosor da Crnoj Gori što prije ustupi hrvatski prevod propisa Evropske unije. Mesić je to učinio na sastanku sa delegacijom Odbora za međunarodne odnose i evropske integracije Skupštine Crne Gore, sa kojom se sreo u svojoj rezidenciji u Zagrebu. Prevode evropskih propisa, podsjećaju Vijesti, obećao je prije tri godine tadašnji hrvatski premijer Ivo Sanader crnogorskoj ministarki za evropske integracije Gordani Đurović. Hrvatska je u tom trenutku imala prevedeno oko 30.000 od ukupno oko 100.000 stranica prava EU. Dio hrvatske javnosti smatrao je da Hrvatska ne može nikome, a pogotovo ne Crnoj Gori koja je učestvovala u agresiji na Dubrovnik 1991, besplatno ustupati ono u što je uložen ogroman trud i vrijeme. Prije dvije godine u Crnoj Gori je organizovana konferencija na kojoj su Đurović i potpredsjednik srpske Vlade Božidar Đelić pokušali da se dogovore sa Hrvatskom i BiH da olakšaju i ubrzaju prevođenje tako što bi svi prevodili pojedine segmente propisa EU, pa ih onda razmjenjivali. To je bilo predviđeno tzv. Miločerskom deklaracijom, ali ona još nije zaživjela.
MINUS
DINAMITOM je, sva je prilika, ubijen još jedan delfin na našoj obali. Mrtav delfin nađen je u plićaku kupališta Majami na Velikoj plaži u Ulcinju. Veterinar Džemal Ravja, rekao je da je vjerovatno uzrok smrti eksplozivna naprava. ,,Otvorene povrede govore u prilog tome, ali je teško uraditi obdukciju budući da je tijelo u fazi raspadanja.” Ravjino mišljenje dijeli i član predsjedništva Udruženja za zaštitu životinja i životne sredine iz Kotora, Nevres Đerić. ,,Delfin je očigledno stradao od dinamita jer mu je od jake detonacije sagorio i popucao kožni dio, a unutrašnji organi ispali. Sa takvim krivolovcima, koji ne mogu da shvate da ono što je čovjek na zemlji u moru je delfin, ne možemo u Evropu”, kazao je Đerić. Po izgledu i stanju tijela uginulog delfina, zaključeno je da je dugo u vodi, pa se ne isključuje sumnja da je ubijen u barskim Kručama ili možda čak i Albaniji. Ubijeni delfin pripadao je porodici ,,stenela, dugačak oko 1,80 metara i težak 70-80 kilograma”.
CETINJSKI VODOVOD i kanalizacija vazda su u problemima i nikako da obezbijede građanima vodu i ispravnu kanalizacionu mrežu. Ovih dana stiglo je upozorenje da bi stadion Fudbalskog kluba Lovćen i dvorište vrtića mogli biti preplavljeni fekalijama iz začepljene kanalizacije. Iz cetinjskog Sekretarijata za komunalne djelatnosti poručili su da za izlivanja kanalizacionih voda, ne samo u ovom slučaju, krivicu snose Cetinjani, koji, kako je navedeno, bez dozvole nadležnih ,,popravljaju” začepljenja i tako probijaju odvode fekalne kanalizacije iz kojih se fekalije izlivaju na ulice. Da bi problem bio riješen čekalo se da iz Budve stigne specijalizovano vozilo za otklanjanje začepljenja. Cetinjski Vodovod i kanalizacija ima takvo vozilo koje je, kako su objasnili, odavno u kvaru, ,,a preduzeće nema novca ni za popravku a kamoli za kupovinu novog”. Rad Vodovoda, kažu, otežava naplata usluga od građana koja je u tom gradu najniža u Crnoj Gori. Možda bi bilo bolje kada bi račune za vodu počeli da raznose noću – kad vode na Cetinju ima.