Iza prošlogodišnjeg izbornog trijumfa Dejvida Kameruna kada je osvojio drugi premijerski mandat, stajalo je obećanje da će Britanci odlučiti na referendumu da li žele da ostanu u EU. Obećao je i da će pregovorati sa EU i povratiti suverenitet koji je, navodno, erodiran decenijama popuštanja ,,diktatu” iz Brisela.
Novo-dizajnirani EU-UK odnosi, obećao je Kameron, Britaniju će osloboditi suvišne EU birokratije, ogromnih doprinosa u EU kase i zaštititi je od radne snage iz siromašnijih EU zemalja, koja je postala preveliki teret socijalnim budžetima i zdravstevim, obrazovnim i drugim službama.
Trofej koji je Kameron donio Britancima sa nedavne pregovaračke ture po EU se sveo na nevoljno pristajanje EU zemalja na limitiranje prava na socijalna davanja EU radnicima u Britaniji.
Kameron je te ustupke plasirao kao značajne, dovoljne za ostajanje UK u reformisanoj EU. Pozamašna opozicija članstvu u EU među običnim Britancima, ali i unutar Kameronove Konzervativne partije, je proglasila te koncesije – mrvicama.
Kameron je objavio da će se referendum održati 23. juna i zvanično se stavio na čelo ,,pro” kampanje. Sudbinski značaj ove odluke ilustrovao je ovako: ,,EU referendum je važniji od opštih izbora, jer je doživotan”.
Oba sučeljena tabora duboko su uvjerena da je njhova opcija prava i jedina za Britaniju, a da je protivnička ravna koraku u ambis.
,,Ne” kampanja kojoj se priklonilo 100 Kameronovih parlametaraca, uključujući i šest članova njegove vlade, je premijera optužila da šalje emisare kod biznis lidera da šire stah izjavama o egzodusu velikih firmi na kontinentu u slučaju Brexita.
Pitanje da li bi velike korporacije preselile hiljade dobro plaćenih poslova i multimilionske investicije preko Lamanša, je jedno od ključnih, ako ne i presudno pitanje, za referendumsku odliku mnogih. Odbacivanje EU regulativa donijelo bi neizvjesnost. Moguće je da bi mobilniji biznisi odlučili da se relociraju, ali to najvjerovatnije ne bi bio slučaj sa manje ,,pokretljivim”, biznisima, kao što je auto-industrija, sa milijardama uloženim u fabrike i postrojenja. Slično je sa odlukama firmi, kao što su farmaceutske, koje bi izgubile milijarde EU donacija za istaživački rad.
Euroskeptici ističu da bi odbacivanje mnogobrojne EU regulative i relaksiranje standarda, od Britanije napravili poželjno biznis odredište. Poručuju da bi napuštanje EU donijelo ogromne uštede državi, dovelo do oslobađanja od ekonomskih okova nametnutih od EU i do smanjenja broja imigranata.
Kontra argument koji preovladava, je da bi izlazak iz EU skupo koštao UK i da je jedino nejasno da li bi ekonomski pad bio stalan ili privremen. To bi, opet, zavisilo od povoljnosti novih ugovora između UK i EU.
Polarizovani stavovi se nastavljaju i po pitanju implikacija gubitka povlašćenog pristupa EU tržištu sa 500 miliona potrošača. ,,Ne” tabor smatra da bi ,,nezavisna Britanija” mogla da se preorijentiše na profitonosnija tržišta, kao što su Brazil i Indija. ,,Za” tabor napominje da su četiri od šest najvećih trgovinskih partnera UK zemlje EU i da bi stvaranje novih trgovinskih odnosa značilo pregovaranje od nule, stvaranje stotina novih ugovora u kojima bi UK pregovaračka pozicija kao tržišta od 60 miliona ljudi, bilo puno slabija nego sada.
Odlazak iz EU bi mogao da dovede do nebrojenih nepogodnosti za građane UK, kao što je uvođenje viza za zemlje Evrope. Veliki broj Britanaca koji žive u zemljama EU bi mogli biti tretitani kao stranci, koji moraju da produžavaju boravak i konkurišu za državljanstvo. Izlazak iz EU imao bi negativan uticaj na međunarodni prestiž i uticaj UK. I Vašington i Peking se slažu da Britanija može da igra značajnu ulogu na svjetskoj pozornici samo kao dio Evrope.
Kameronova kampanja je uzdrmana odlukom popularnog gradonačelnika Londona Borisa Džonsona da se prikloni ,,ne” kampanji. Reakcija tržista na ovu odluku bi bila dramatična: funta je pala u odnosu na dolar na najniži nivo od 2009.
Agencija za kredit rejting je upozorila da bi UK mogla da dobije negativni rejting ukoliko napusti EU.
Odlazak Britanije mogao bi da najavi početak kraja EU. Pozicija Brisela je da EU treba popravljati i unapređivati, ali da su principi koji uključuju slobodno kretanje roba i ljudi, kao i principi jednakosti i ravnopravnost, nedodirljivi.
Evropski lideri nastoje da pregovore sa Kameronom predstave kao Kameronovu pobjedu, da bi ubijedili UK euroskeptike da će pregovaranjem stvoriti EU kakva im je po volji.
Radmila STOJANOVIĆ