Povežite se sa nama

Izdvojeno

DA LI ĆE FISKALNA STRATEGIJA OTKRITI DETALJE PROGRAMA EVROPA SAD 2: Bjekstvo od debate

Objavljeno prije

na

Vlada tempira da se javna rasprava o najvažnijem ekonomskom pitanju u Crnoj Gori (reforma penzionog sistema) vodi u julu i avgustu. Valjda na plažama. Neozbiljno. I opasno

 

 

Vlada će, najavili su premijer i ministar finansija, „za 15-20 dana“ javnosti predstaviti Fiskalnu strategiju. Nakon što to nije uradila, shodno obećanjima: u martu, aprilu, maju i, konačno, „do kraja juna“.

„Fiskalnu strategiju, koju Crna Gora nema još od 2021. godine, pripremićemo i ponuditi cjelokupnoj javnosti na raspravu u narednih 15-20 dana“, stoji u pisanom odgovoru Milojka Spajića na poslanička pitanja, koji je premijer trebao pročitati u subotu, odnosno ponedjeljak, na odloženoj pa prekinutoj sjednici parlamenta. U istom odgovoru, od Spajića stiže i dugo čekana najava: „Fiskalna strategija sadržaće sve mjere fiskalne politike 44. Vlade, uključujući Evropu sad 2.

Doslovno istim riječima julsko pojavljivanje Fiskalne strategije 44. Vlade najavio je i ministar finansija Novica Vuković. On je, dodatno, podsjetio zašto je taj dokument važan. „Upravo postojanje Fiskalne strategije omogućava predvidivost politika i vizije Vlade, kako za privredu i investitore, tako i za građane“,  navodi se u ministrovom odgovoru na pitanje iz poslaničkog kluba DPS.  „Ministarstvo finansija, u saradnji sa resornim ministarstvima, intenzivno radi na pripremi ovog dokumenta, za koji očekujem da bude spreman tokom jula mjeseca i stavljen na javnu raspravu kako bismo otpočeli proces širokih društvenih konsultacija no ovu temu. Upravo tada ćemo biti u prilici da pojedinačno govorimo o svakoj mjeri fiskalne politike, kako prihodnoj, tako i na rashodnoj strani budžeta, pa i o Evropi sad 2.“

Spajić i Vuković detalje nijesu otkrivali. Osim u naznakama.

„Doprinosi za penzijsko i invlidsko osiguranje neće biti ukinuti već umanjeni, dok će Fond penzijskog i invalidskog osiguranja apsolutno nastaviti da funkcioniše kao i do sada kada se finansiranje penzija vrši u sklopu prvog penzionog stuba“, stoji, pod punom odgovornošću, u premijerovom odgovoru. „U dogledno vrijeme, kao što je to u određenim krugovima u javnosti prezentovano, ne planiramo korišćenje drugog (II) penzionog stuba koji podrazumijeva da zaposleni vrši uplatu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje“.

Nije nevažno podsjetiti da u određene krugove koji su najavljivali novu ulogu Fonda PIO i tzv. II stub penzionog osiguranja (dio obaveznog osiguranja koji zaposleni uplaćuju u privatne penzione fondove uz državne olakšice i subvencije) spada i ministar finansija Novica Vuković.

Krajem aprila, u razgovoru za Glas Amerike (VOA), na pitanje da li Evropa sad 2 znači ukidanje Fonda PIO onakava kakav je sada, Vuković odgovara: „To znači njegovu reformu, odnosno da će zaista dobiti svoju ulogu kao fond“. Istovremeno, Vuković je najavio i II stub penzionog osiguranja: „Imate slična rešenja u okruženju, a to je da je prosto definisano kroz određene obrasce na koji način vi možete sa svojom bruto platom, odnosno sa svojim doprinosima i zaradom, da upravljate kada govorimo o penziji, a gdje se država brine da to zaista bude uređeno kroz zakonski okvir.“

Ako odbacimo pretpostavku da je Vuković tada namjerno dezinformisao javnost, pošto izgleda da taj posao u 44. Vladi pripada premijeru, nameće se zaključak da ministar finansija, šest mjeseci nakon formiranja Vlade, nije bio upućen u osnove ekonomskog programa koji, navodno, sprovodi. Tu dobija na značaju činjenica da je odgovore na poslanička pitanja premijera i ministra finansija pisala ista ruka. Čija?

Upućeni u rad Vlade pretpostavljaju da je autor odgovora Branko Krvavac, šef kabineta predsjednika Vlade, član predsjedništva Pokreta Evropa sad i, navodno, ministar finansija u sjenci. Spajić i Vuković čitaju ono što im je (isto) napisano. Javnost i dalje nagađa, tražeći naznake između redova.

Može li Spajićeva Vlada ispuniti predizborna obećanja: minimalna penzija 450 eura (ispunjeno) prosječna penzija 600, minimalna plata 700, prosječna plata 1.000 eura, više zaposlenih uz smanjenje broja radnih sati. Koliko sve to, ukoliko se najavljeno realizuje, može trajati. I kakvi su potencijalni rizici tog eksperimenta.

Iz Svjetske banke, MMF-a i Evropske komisije upozorili su, kratko i jasno, da bi realizacija programa Evropa sad 2 neminovno dovela do novih zaduženja države, ugozila održivost javnih finansija i rizikovala opstanak postojećeg penzionog sistema po modelu međugeneracijske solidarnosti (Evropa ne zna za bolji).

Detaljnije se programima Evropa sad 1 i 2 (u najavi) pozabavio Fiskalni savjet Srbije. Inače, i pored godinama postojeće zakonske obaveze, ovdašnje vlasti još nijesu formirale Fiskalni savjet Crne Gore. Da ne smeta.

Uglavnom, autori beogradskog Papira upozoravaju kako primjena programa Evropa sad 1, suprotno od onoga što govore Spajić i njegovi saradnici,  “nije dovela do osjetnijeg smanjenja troškova rada niti do povećanja konkurentnosti crnogorske privrede”. Dobro je, kažu, to što je  uzrokovala povećanje životnog standarda “putem nominalnog povećanja neto zarada (postojećih) radnika”, a cijena toga je problem smanjenja budžetskih prihoda.

To se da riješiti. “Relativno benignim povećanjem stope PDV za par procenata moguće je otkloniti eventualni budžetski manjak u budućnosti. Na ovaj način Crna Gora bi očuvala konkurentan poreski sistem, a rezultati poreske reforme (Evropa sad 1) bi se mogli pozitivno ocijeniti, uprkos neodgovornom planiranju”, zaključuju u dokumentu FSS.

Mnogo veći problem je, smatraju autori Papira,  mogućnost da vlast i građani u Crnoj Gori, zaslijepljeni tim uspjehom krenu u najavljeno ukidanje doprinosa za penziono osiguranje, očekujući sličan ishod. Tako bi se, pišu,  postojeći penzioni sistem  “nedvosmisleno urušio”, onako kako se to dogodilo u Čileu nakon “drakonske privatizacije” penzijskog sistema iz 1981. godine. “Ovakve radikalne i kontroverzne reforme su listom odbačene u svim državama Zapadne Evrope, dok su iskustva drugog penzijskog stuba iz Istočne Evrope veoma negativna i navode sve više osiguranika, ili država u celini, da se vraćaju u okrilje javnog penzijskog sistema.”

Takvu grešku, smatraju analitičari Fiskalnog savjeta Srbije, bilo bi jako teško ispraviti.

Čini se kako ništa od toga nije pokolebalo premijera i njegov PES. „Evropa sad 2 u svojoj osnovi sadrži viziju smanjenja poreskog opterećenja na rad i povećanje minimalne i prosječne zarade, te samim tim zahtijeva poštovanje socijalnog dijaloga odnosno donošenje odluka na bazi tripartitnog dijaloga Vlade, sindikata i poslodavaca“, konstatuje premijer. Istovremeno najavljujući prezentaciju tog programa kroz Fiskalnu strategiju bez bilo kakvih prethodnih konsultacija. Makar ne javnih.

I ministar finansija upozorava: „Ovo (najavljene izmjene stope doprinosa za PIO) nisu jedine novine poreske politike koje će biti prezentovane Fiskalnom stretegijom, pa pozivam sve zainteresovane strane da u okviru javne rasprave daju svoje komentare i sugestije“, navodi Vuković, „Ono što kao ministar finansija mogu reći jeste da će svaki predlog za smanjenje prihoda budžeta u cilju smanjenja poreskog opterećenja na zarade biti praćeno mjerama koje će taj gubitak kompenzovati, vodeći računa o stabilnosti javnih finansija“. Kako bi se ono reklo: što se ne plati na mostu, platiće se na ćupriji.

Uz sve to, Vlada je tempirala da se javna rasprava o Fiskalnoj strategiji i programu Evropa sad 2 vodi u julu i avgustu. Valjda na plažama. Neozbiljno. I opasno.

  Zoran RADULOVIĆ

Komentari

INTERVJU

ANA VUKOVIĆ, SUTKINJA VRHOVNOG SUDA: Politika želi  pravosuđe po svojoj mjeri

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osam neuspjelih  pokušaja izbora predsjednika Vrhovnog suda samo su  dodatna potvrda urušenosti crnogorskog sudstva. Odbijanjem da  vlastitog vođu izabere iz reda svojih kolega, crnogorsko sudstvo negiralo je sopstveni autoritet, dostojanstvo i poštovanje

 

 

MONITOR:  Od šestoro sudija Specijalnog odeljenja Višeg suda u Podgorici, četvoro se prijavilo u Apelacioni sud, nakon što  je Sudski savjet  raspisao konkurs. Kao kandidatkinja za poziciju predsjednice Vrhovnog suda ocijenili ste da to ne bi trebalo dozvoliti. Šta bi to značilo za Specijalno odeljenje i neke od ključnih procesa koji traju?

VUKOVIĆ: Značaj Specijalnog odjeljenja u ukupnim društvenim reformama nije potrebno posebno objašnjavati. Nedovoljan kadrovski potencijal Specijalnog odjeljenja mora  se hitno ojačati. U suprotnom, odliv kadra će neminovno dovesti do  zastoja u funkcionisanju ovog odjeljenja, a svaka sporost  je ozbiljna prijetnja pravdi.

MONITOR: Šta se može uraditi da Odeljenje koje inače ima problem sa kadrovskim kapacitetima ostane bez sudija?

VUKOVIĆ: Pravosuđe je u brojnim problemima. Nije ih moguće sve riješiti, ali  neke je moguće spriječiti. Napredovanje sudija  Specijalnog odjeljenja u višu instancu,u ovom trenutku,  sigurno nije  dio rješenja problema. U nove  procese izbora sudija ne smijemo  ući uz loše i sporo sprovođenje pravde. Ceh loše kreirane kadrovske politike,  koji već plaćamo, ne ostavlja puno mogućnosti da se upražnjena sudijska mjesta blagovremeno popune kadrovima odgovarajućih stručnih i iskustvenih kompetencija.

MONITOR: Kazali ste da ste čuli da je većina sudija koji su konkurisali to učinila iz inata, kako bi dobili reakciju na težinu posla i stanja u kom se nalaze.   Gdje leži odgovornost za takvo stanje, i na kome je da to riješi?

VUKOVIĆ: Specijalno odjeljenje Višeg suda u Podgorici, već duže  funkcioniše u smanjenim kadrovskim i prostornim kapacitetima,  što se uz veliki priliv predmeta složene strukture odrazilo na dugo trajanje sudskih postupaka i mali broj prvostepenih presuda. Predstojeća izmjena  procesnog zakona (ZKP)omogućiće veću efikasnost u  postupanju i  eliminisati brojne zloupotrebe koje su  značajno uticale na ažurnost procedura. Ipak,  i u postojećim uslovima organizaciju rada  ovog odjeljenja moguće je unaprijediti  brižljivim planiranjem  svih aktivnosti sa jasno definisanim rokovima, uz uspostavljanje mehanizama kontrole djelotvornosti sprovedenih aktivnosti.

Odgovornost je na svakom sudiji pojedinačno. Profesionalac je onaj koji daje sve od sebe i  onda kada su postojeći uslovi za to daleko od zadovoljavajućih. Integritet, stručnost i lična posvećenost svakog sudije ponaosob, dodatna su  afirmacija garancije nezavisnog sudstva, čiju  potvrdu u hijerarhiji sudske vlasti, svojim ličnim primjerom mora obezbijediti Predsjednik suda.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

VLAST I FINANSIJE: Nema para, ima problema

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić ne haje za neispunjena obećanja. Umjesto toga najavljuje nove povišice. I investicije. Na sve strane. To što para nema nije, izgleda, njegov problem. Ali jeste građana

 

Dok se nadležni skupštinski odbori lagano pripremaju za predstojeću raspravu o prijedlogu zakona o budžetu za 2025. godinu, informacije sa raznih strana ukazuju da bi taj dokument (budžet) mogao imati ozbiljnih problema pri susretu sa realnošću. Najprostije, nema para. Odnosno, ako ih možda i ima onda one nijesu dobro raspoređene. Fali tamo gdje ne bi smjelo.

Krenimo iz Skupštine Crne Gore. Naumljeno je da se poslanicima, kao i svim drugim javnim funkcionerima, zarade uvećaju za 30 odsto. Tako bi predstavnici zakonodavne vlasti ubuduće imali, u prosjeku, startnu platu od približno 2,6 hiljada eura. Kada se doda dodatak na staž i raznorazne skupštinske naknade (predsjednici poslaničkih klubova, skupštinskih odbora…) izaći će to na tri hiljade eura.

Da narodni predstavnici budu još malo rasterećeniji, pomoći će i personalni asistenti/savjetnici. Na zahtjev predsjednika parlamenta Andrije Mandića novac za njihovo angažovanje predviđen je budžetom za narednu godinu. Mada se, izgleda, ministar finanasija Novica Vuković nada da  poslanici neće prihvatiti dar. “Oni kao posebna grana vlasti imaju mogućnost da sami donose zakone, koeficijente, sistematizacije i sistem zapošljavanja. Izvršna vlast u tom smislu nema uticaja na Skupštinu“, kazao je  Vuković. „Na poslanicima je da se odrede tokom glasanja da li ta sredstva njima trebaju u tu svrhu ili se to može preusmjeriti, recimo, za sanaciju nekog vrtića.” Biće to zanimljivo ispratiti.

Krenimo sada sa tanje strane. U prijedlogu budžeta za 2025. godinu  za rad MUP-a i Uprave policije predviđeno je blizu četiri miliona manje nego za ovu godinu, požalio se Zoran Brđanin, direktor UP, na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu. To, po njegovoj računici, znači da neće biti novca za zapošljavanje novih policajaca. Njih, prema važećoj sistematizaciji, nedostaje makar 1.200. Zapravo, objasnio je direktor UP, u predloženom budžetu nema novca čak ni za zapošljavanje svršenih polaznika policijske akademije. „To nam je nekih milion i po“, kazao je, pa primijetio kako su ostali i bez traženih sredstava (138 hiljada eura) za nabavku uniformi. „Ta nam uniforma treba. Nemamo za nabavku rezervnih djelova, za službena vozila, plovila, za laboratoriju i forenzički centar…”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DONACIJE VLADE I DRŽAVNIH PREDUZEĆA SPC: Blagoslov koji nas košta milione 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od 2011. do ove godine Eparhiji budimljansko nikšićkoj iz budžeta je isplaćeno 1,9 miliona eura. Mitropoliji Crnogorsko primorskoj uplaćeno je 1,6 miliona eura. Najveći dio u posljednje četiri godine: 2021. godine 437 hiljada, 2022. – 654 hiljada eura, tokom protekle 208 hiljada i ove godine 106 hiljada eura

 

Vlada Crne Gore je u junu prošle godine odobrila 220.000 eura Eparhiji budimljanko-nikšićkoj za rekonstrukciju Saborne crkve Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću. Državna revizorska institucija (DRI) je, u svom nedavnom Izvještaju o Budžetu za 2023, ustanovila da nema priložene propratne dokumentacije, kao i da nije navedena obaveza izvještavanja o utrošku navedenih sredstava.

U izvještaju DRI se navodi da im je Ministarstvo pravde proslijedilo dopis Eparhije budimljansko-nikšićke u kom je navedeno da je do 1. jula 2024. godine, utrošen iznos od 60.000, dok će se preostalih 160.000 eura biti utrošeno u narednom periodu.

Iz DRI su naveli da je ovim prekršeno niz pravila, te da su ,,Vlada i resorna ministarstva dužni da prije usvajanja zaključaka i plaćanja iz tekuće budžetske rezerve obezbijede relevantnu dokumentaciju kojom se vrši pravdanje odobrenog iznosa, kako je i predviđeno aktom o bližim kriterijumima za korišćenje sredstava tekuće i stalne budžetske rezerve i uputstvom o radu državnog trezora”.

U posljednje četiri godine, Vlada je za finansiranje vjerskih zajednica za četiri godine isplatila milion i 975 hiljada eura. Najviše novca je izdvojila za Mitropoliju crnogorsko-primorsku Srpske pravoslavne crkve – 930 hiljada, potom za Islamsku zajednicu u Crnoj Gori – 331 hiljadu, dok je Eparhiji budimljansko-nikšićkoj SPC dala 278 hiljada eura. Crnogorska pravoslavna crkva je za isti period dobila 231 hiljadu eura. Ostalih 13 vjerskih zajednica dobilo je između hiljadu i po i 55 hiljada eura, koliko je dobila Jevrejska zajednica.

Raniji izvještaj DRI-ja je pokazao da je posebno sporno finansiranje srednjih vjerskih škola, za što je iz budžeta isplaćeno 4,9 miliona eura. Čak tri miliona i sto hiljada eura dobila je Medresa ,,Mehmed Fatih” Islamske zajednice u Tuzima, a milion i 800 hiljada Gimnazija ,,Sveti Sava” Mitropolije crnogorsko-primorske u Podgorici.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je proteklog mjeseca podnio Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv NN lica koja su od 2019. do 2023. godine odobrili isplatu 4,9 miliona eura za finansiranje srednjih vjerskih škola u Crnoj Gori. ,,To je urađeno suprotno Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, što je utvrdila i Državna revizorska institucija (DRI) i dala negativno mišljenje na usklađenost finansiranja srednjih vjerskih škola sa ovim zakonom, a što ukazuje i na zloupotrebu službenog položaja sa ogromnom štetom za Budžet Crne Gore”, naveli su iz CGO.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo