Povežite se sa nama

Izdvojeno

DEKRIMINALIZACIJA MARIHUANE I NJENA LEGALIZACIJA U MEDICINSKE SVRHE: Pitanje od milion dolara

Objavljeno prije

na

Pred crnogorskim poslanicima i poslanicama uskoro će se naći dvije inicijative – za dekriminalizaciju marihuane i za legalizaciju upotrebe ulja kanabisa isključivo u medicinske svrhe. Ljekari pozivaju na oprez, a mišljenja građana su podijeljena

 

„Mislim da je naša javnost uplašena od kanabisa, jer nije upućena u njegove efekte i sastav. Mnogi pominju njegovu zloupotrebu i mogućnost zavisnosti, ali nemaju nijedan dokument ili statistički podatak koji bi ukazao na broj zavisnika koji se liječe od kanabisa. Uz precizirane zakonske okvire, mogli bismo da konzumaciju držimo pod kontrolom“, kaže za Monitor Nikola Banović iz NVO Legalizuj.me o inicijativi koja će se uskoro naći pred crnogorskim poslanicima i poslanicama.

Peticiju da se, osim u medicinske svrhe, legalizuje i „rekreativno” konzumiranje marihuane potpisalo je 6.450 građana. To je dovoljno da predlog bude predat u Skupštinu Crne Gore.

On, prema riječima Banovića, podrazumijeva prvenstveno dekriminalizaciju marihuane, kao i regulisanje tržišta po urugvajskom modelu. „Razlika između dekriminalizacije i legalizacije leži u tome što kada je supstanca dekriminalizovana  više ne podliježete ni krivičnom ni prekršajnom zakonu ukoliko je posjedujete u određenoj količini, dok legalizacija podrazumijeva legalno tržište koje ima tržišne standarde kultivacije, prerade i upotrebe“, objašnjava Banović.

Prema urugvajskom modelu, samo stariji od 18 godina mogu priuštiti kanabis, u kanabis klubu. Mogu ga gajiti i kod kuće – do 4 biljke po domaćinstvu. Konzumacija je u javnosti zabranjena, kao i marketing, kako bi se zaštitili maloljetnici od izloženosti supstanci. ,,Želimo da modifikujemo urugvajski model tako što bismo konzumaciju, osim u kanabis klubovima i domovima, dozvolili i na nekim turističkim lokalitetima, gdje bi ulaz maloljetnicima bio strogo zabranjen“, napominje predstavnik organizacije Legalizuj.me.

To bi država, kako kaže, osigurala tako što bi od kadrovskih viškova iz javne uprave formirala kontrolno tijelo koje bi se bavilo tržištem kanabisa. To kontrolno tijelo bi vršilo inspekcijski nadzor nad kultivacijom, preradom, prodajom i konzumacijom marihuane. ,,Tako bismo u velikom stepenu obezbijedili poštovanje svih postavljenih normi u industriji kanabisa i minimalizovali svaki rizik od zloupotrebe“, smatra Banović. On napominje da bi količina koju bi građani mogli da kupe zavisila isključivo od toga koliko im doktor na recept prepiše, zavisno od zdravstvenog stanja u kojem se nalaze.

Još jedna slična inicijativa će dospjeti u skupštinsku proceduru. Zakon o legalizaciji upotrebe ulja kanabisa isključivo u medicinske svrhe predložila je vladajuća Socijaldemokratska partija (SDP). Kako su saopštili, na to su ih podstakli primjeri brojnih evropskih država koje su na ovaj način omogućile osobama oboljelim od niza teških bolesti, poput kancera, Alchajmera, Parkinsonove bolesti, i drugih fizičkih i psihičkih oboljenja, da ovaj lijek koriste legalno i u kontrolisanim uslovima.

„Razlozi za ovakvu inicijativu višestruko su opravdani. Prije svega, značajno će pomoći osobama oboljelih od teških bolesti u njihovom liječenju, a suzbiće se i crno tržište, na kojem su sada pacijenti prinuđeni da traže lijek. Često ni ne dobijaju ono što im je neophodno, već bivaju prevareni”, kazao je portparol SDP-a Mirko Stanić, i pozvao sve zainteresovane i državne institucije da se uključe u izradu ovog dokumenta.

On je napomenuo da postoji interesovanje za industrijsku proizvodnju konoplje i kanabisa od kojeg bi se pravilo ulje. Za regulisanje te oblasti bili bi potrebni i podzakonski akti.

Podršku ideji za legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe najavili su iz Građanskog pokreta (GP) URA i Socijalističke narodne partije. Iz Bošnjačke stranke (BS) ocijenili su da je inicijativa opravdana i pozvali na širi dijalog. Pojedine opozicione partije, poput Pokreta za promjene (PZP), protive se ideji.

Supspecijalista za bolesti zavisnosti Danilo Jokić, gostujući u emisiji Boje jutra na TV Vijesti, pozvao je na oprez. „Ovih dana čuo sam dosta paušalnih ocjena i od dijela političara i shvatio da je to dio ljudi koji apsolutno ne zna problematiku sa kojom se suočava Crna Gora kada je riječ o psihoaktivnim supstancama”.

Prema istraživanju Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore (Ombudsman) iz 2019. godine, koje se bavilo djecom i bolestima zavisnosti u Crnoj Gori i obuhvatilo 37 osnovnih i 25 srednjih škola, marihuanu koristi više od 11 odsto učenika.

„Treba biti jako oprezan i lagano donositi odluke. U inicijativi sam našao dosta nelogičnosti. Donošenje nekih zakonskih uredbi u kratkom roku kasnije može da bude bumerang koji će se vratiti Crnoj Gori. Nemam ništa protiv da se ulje koristi u medicinske svrhe, strogo kontrolisano, pod nadzorom ljekara, ali ovo je ozbiljna, apotekarska priča”, istakao je Jokić.

Nikola Banović kaže da bi se uticaj legalizacije snažno odrazio na poljoprivredu, industriju i turizam. „Sjeverna regija bi faktički oživjela, jer bi se konačno desila intenzivna privredna aktivnost, kroz samozapošljavanje i zapošljavanje na plantažama, pogonima za preradu i transport sirovina i gotovih proizvoda. Bila bi  pojačana turistička ponuda, zbog same prirodne atraktivnosti, prije svega, ali i zbog jedinstvene ponude koju bi naša zemlja pružala“.

Mišljenja građana su podijeljena.

,,Marihuana može biti naš spas od gladi, finansijske krize, nezaposlenosti, neiskorišćenog plodnog zemljišta, kriminala među mladima koji tonu u ilegalne vode od malih nogu ne bi li zaradili pare”, navodi u svom obrazloženju za podršku inicijativi NVO Legalizuj.me jedan od potpisnika peticije na platformi Peticije.online Gorčin Pejović.

S njim je saglasna Budvanka Jovana Topović. „Marihuana može biti veoma učinkovita. Kao uskoro diplomirana psihološkinja smatram da se može koristiti u terapijama protiv stresa i anksioznosti”.

Ima i skeptičnih. „Marihuana je već previše prisutna, i ovakav zakon nam je potreban, jer bi se njime uredila trgovina kanabisom. On se u Crnoj Gori može nabaviti na svakom ćošku, u bilo koje vrijeme, suviše je dostupan, a malo se o njemu zna. I kvalitet je jako problematičan. Ulična trgovina marihuanom je postala neiskorjenjiva, a jako štetna, i zato država mora da uredi ovo pitanje. No, sumnjam u državne kapacitete, koji bi, paralelno, morali da rade i na edukaciji mladih o efektima i štetnostima koje konzumacija droga nosi sa sobom”, navodi Stefan Todorović.

„Država može biti u plusu zbog poreza i akciza na ovaj proizvod, smanjiće se stopa kriminala i marihuana će biti teže dostupna mlađima od 18 godina. Ona utiče na mozak, kao i alkohol, ako se previše konzumira. Jedina je razlika što ima ljekovita svojstva”, piše građanin Nikola Jočić.

Neki su i kategorični. „Ne želim da se omladina još više upropasti”, kaže Amel Pepeljak.

Kanabis je, nakon glasanja na Konferenciji za borbu protiv narkotika, na sjednici Ujedinjenin nacija (UN) u Beču 2020. godine, zvanično skinut sa liste teških droga i svrstan u ljekovito bilje.

Mnoge države u Evropi, kao i našem bližem okruženju, poput Hrvatske i Sjeverne Makedonije, na određeni način legalizovale su upotrebu kanabisa u medicinske svrhe. U Bosni i Hercegovini ovakav zakon trenutno je u parlamentarnoj proceduri. Crnoj Gori predstoji test.

Andrea JELIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo