INTERVJU
Doživotnu robiju služio na slobodi

Prije pet godina u Crnoj Gori je osnovana prva detektivska agencija – Detektivska kancelarija „A&D” u Podgorici, čiji je vlasnik Vladan Pavićević. Agencija se bavi pružanjem pomoći roditeljima čija su djeca postala narkomani, traženjem nestalih osoba, vozila, provjeravanjem poslovnih partnera, revizijom sudskih procesa, poslovima prismotre… MONITOR: Šta Vas je motivisalo da postanete privatni detektiv?
PAVIĆEVIĆ: Ubistvo Duška Jovanovića, direktora Dana, iako sam u to vrijeme radio u sektoru Državne uprave i obavljao veoma odgovorne poslove. Želio sam da na temeljima zakonskih okvira doprinesem radu istražnih organa u rasvetljavanju zločinačkog ubistva Duška Jovanovića, o kojem ni do danas nije približno jasno pod kojim je okolnostima izvršeno, čijim je interesima inicirano, ko ga je finansirao, ko je pružio pouzdanu logistiku ubicama da se bezbjedno udalje sa mjesta zločina kao i ko su nalogodavci.
MONITOR: I do kakvih ste saznanja došli?
PAVIĆEVIĆ: Postupajući shodno ovlašćenjima prikupljao sam informacije i vršio obradu podataka koji su se odnosili na učesnike izvršenja djela kao i na podstrekivače i inspiratore zločina. U velikoj mjeri obavljena je razmjena informacija sa Upravom policije i nadležnim tužiocem. Zbog toga sam čvrsto uvjeren da će ta lica, koja su još na slobodi, kao i nalogodavci, uskoro biti izvedeni pred lice pravde. Ovome bih dodao da je svjedok bila čitava crnogorska javnost kada je premijer Crne Gore izjavio da je ubistvo Duška Jovanovića naručeno od osobe koja je za tako nešto imala najviše interesa. Zaista su ti interesi danas vidiljiviji. Postoji latinska izreka: ,,Ljubaznost donosi prijatelje, a istina neprijatelje”. Tu istinu smo davno saopštili na temeljima čvrstih materijalnih dokaza.
MONITOR: Kojim se poslovima najviše bavite?
PAVIĆEVIĆ: Najveći dio mog posla je zastupanje inostranih privrednih društava. Radi se uglavnom o bezbjednosnom konsaltingu preduzeća. Za inostranu firmu koja hoće da investira u Crnu Goru provjeravam poslovne rezultate i ostale podatke o domaćoj firmi sa kojom ona namjerava da sklopi poslovni ugovor. Uz to, naša agencija posreduje u izmiravanju obaveza između firmi da bi se izbjegli sudski i ostali troškovi. Trenutno zastupam stranu kompaniju koju su prevarile nekolike domaće firme zvučnih imena.
MONITOR: Vjerovatno ste u dosadašnjoj praksi otkrili neke zanimljive slučajeve iz oblasti kriminala…
PAVIĆEVIĆ: Navešću jedan vrlo aktuelan. Nedavno je Uprava policije zvanično saopštila da je ,,prilikom sprovođenja operativno-taktičkih radnji u Bijelom Polju, u akciji Balkanski ratnik, lišeno slobode lice Agović Muhamed koji se nalazi na potjernici koju je raspisala Njemačka”. Agović je osuđen u Trijeru na doživotnu kaznu zatvora 2000. godine. Pošto ga Crna Gora nije mogla izručiti Njemačkoj, osuđen je u Višem sudu u Bijelom Polju na 40 godina zatvora. Potom je Vrhovni sud Crne Gore tu presudu preinačio na kaznu zatvora od 20 godina. Kaznu je izdržavao u KP Domu Spuž. Čudno je kako se Agović našao na slobodi juna prošle godine. Zanimljivo je da da sam još 2003. godine pisanim putem predložio načelniku KP Doma da se prema Agoviću preduzme najveća mjera obezbjeđenja radi sprečavanja eventualnog bjekstva.
MONITOR: Da li Vam je za obavljanje delikatnih i odgovornih poslova neophodna nečija pomoć?
PAVIĆEVIĆ: Agencija tijesno sarađuje sa eminentnim advokatskim kancelarijama, sa detektivskim kancelarijama iz regiona, policijom, sudovima i ostalim državnim strukturama.
MONITOR: Svakodnevno se govori da je Crna Gora ogrezla u organizovanom kriminalu i korupciji. Kako to izgleda iz Vašeg ugla?
PAVIĆEVIĆ: Da je Crna Gora ogrezla u organizovani kriminal stižu nam poruke i od Savjeta Evrope, kao i od drugih relevantnih bezbjednosnih subjekata. Veliki broj neriješenih ubistava u Crnoj Gori je pokazatelj djelovanja organizovanog kriminala, kao i ogromni transferi kokaina i drugih narkotika čiju organizaciju transporta i distribucije upravo predvode crnogorski državljani koji na volšeban način ilegalno stečeni novac brzo stavljaju u legalne tokove preko prometa nekretnina i kupoprodajom pojedinih firmi u zemlji i inostranstvu.
MONITOR: Kada je riječ o traženju nestalih osoba da li možete izdvojiti neki posebno zanimljiv slučaj?
PAVIĆEVIĆ: Izdvojio bih potragu za mladim čovjekom koji je godinu dana vođen kao nestala osoba. Poslije nekoliko mjeseci utvrdili smo da je živ i da se nalazi u jednom manastiru, gdje se zamonašio. Sa njim sam dogovorio i posjetu njegovih roditelja, koji su, naravno, bili srećni kada su saznali da im je sin živ.
MONITOR: Da li Vam se za usluge obraćaju političari, biznismeni i druge javne ličnosti?
PAVIĆEVIĆ: Detektivska djelatnost spada u kategoriju najosjetljivijeg segmenta sektora bezbjednosti sa aspekta zaštite ljudskih prava. S tim u vezi i političari i druge javne ličnosti imaju potrebu za boljim stepenom zaštite, pa se u tom kontekstu vrši bezbjednosna procjena sa preventivnim mjerama zaštite. Ko vlada informacijom vlada i situacijom. Uvijek se javlja potreba za provjerom informacija, prikupljanjem i obradom podataka.
MONITOR: Kako kao detektiv komentarišete činjenicu da se prislušni uređaji prodaju čak i preko malih oglasa, znači može ih koristiti i zloupotrebljavati svako?
PAVIĆEVIĆ: Naše tržište je preplavljeno prislušnim uređajima i oni su dostupni svim građanima. Riječ je o amaterskoj opremi, ali ona se može zlouptrebljavati za ugrožavanje privatnosti i interesa građana. Prisluškivanje je vrlo rasprostranjeno. Danas se mogu prisluškivati telefoni, kablovska televizija, svaki prijemnik, lako se mogu pratiti tuđi računari, uključujući i mejlove. Detektivima je izričito zabranjeno korišćenje prislušnih uređaja bez saglasnosti istražnog sudije. Ni policija nema pravo da prisluškuje građane osim ako je to u interesu bezbjednosti države. Zakonom je dozvoljena upotreba kontradiverzionih uređaja koji omogućavaju otkrivanje prislušnih aparata. Mi te uređaje uspješno neutrališemo i uklanjamo, a da to čak i ne primijeti njihov vlasnik.
MONITOR: Da li sarađujete sa detektivskim agencijama u regionu?
PAVIĆEVIĆ: Da, vrlo uspješno. Po uzoru na Svjetsku detektivsku asocijaciju, koja ima preko hiljadu članova iz blizu osamdeset zemalja, detektivske agencije iz našeg regiona ubrzo će otvoriti regionalnu kancelariju. O tome sam se dogovorio sa kolegama iz Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine. Čekamo donošenje zakona o detektivskoj djelatnosti u Srbiji, kako bi i tamošnje agencije bile obuhvaćene tim projektom zajedničke saradnje. Takvo udruživanje biće korisno za sve, a posebno za traženje nestalih osoba, kojih ima mnogo.
MONITOR: Da li će to udruživanje doprinijeti i efikasnijem suzbijanju kriminala na ovim prostorima?
PAVIĆEVIĆ: Otvaranje regionalne detektivske kancelarije bez obzira na njeno sjedište daće sigurno veći doprinos suzbijanju svih oblika kriminala.
MONITOR: Sa kakvim se sve problemima susrećete u Vašem radu?
PAVIĆEVIĆ: U početku smo najviše problema imali prilikom dobijanja podataka od državnih institucija, kada smo htjeli da izvršimo uvid u sudske spise, pravne akte, ugovore… Sada su te institucije efikasne i saradnja sa njima je zadovoljavajuća.
MONITOR: Koji Vam je najveći dosadašnji uspjeh u detektivskom poslu?
PAVIĆEVIĆ: Najveći uspjeh je svaki uspješno završen predmet.
Veseljko KOPRIVICA
Komentari
INTERVJU
DŽEVDET PEPIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA I BIVŠI UREDNIK LIBERALA: Selektivni i u osudi nasilja

Kao društvo podijeljeni smo i veoma selektivni po pitanju nasilja. Zavisno od toga „čija” je žrtva ili nasilnik. A svi bi trebalo da budemo jedinstveni i osudimo svaku vrstu nasilja. Ne samo kod nas. Ovo što se dešava u Gazi je strašno. Niko ko ima “zrnce” ljudskosti u sebi, bez obzira na bilo kakve interese, ne smije da ćuti i ne osudi brutalna iživljavanja i ubijanja nevinih od strane izraelskog režima. Mnogi u Crnoj Gori, naročito na početku žestokih napada, su ćutali na događaje u Gazi
MONITOR: Popis je krenuo, nakon ispunjenih preduslova iz Sporazuma vlasti, opozicije i predstavnika vijeća nacionalnih manjina. Ipak, kampanja o nacionalnom izjašnjavanju se nastavlja. Kako to komentarišete?
PEPIĆ: Najsmješnija pamet je naknadna pamet. Dobro je što je popis konačno krenuo. Ali ne smijemo zaboraviti da taj popis kasni već više od dvije godine. Zašto se jedno, po pravilu statističko- tehničko pitanje problematizuje?
Moram reći i to da je, bez obzira na prolongiranje , dobro što je premijer . Spajić odložio početak popisa za 30 dana. I što se koliko- toliko došlo do kompromisa. No,primjećujem da će popis, bez obzira na rezultate, poslužiti više za identitetska pitanja i prepucavanja i ” dokazivanja ” kojih je više , ili manje. Nažalost, nacija i vjera, postali su zanimanje. Da je sreće, identitetska pitanja ne bi trebalo da nam budu toliko od značaja. Dobro bi bilo kada bi popis iskoristili u svrhe razvitka našeg društva. Da vidimo , koliko nas uopšte ima i čime raspolažemo.
Pritom, jasno je da popisno ” izjašnjavanje ” građana ne može da nam ukaže sa kakvom imovinom se raspolaže. Nema načina da se popisom utvrdi kako su nekI bliski vlastima stekli više imovine. Da je i volje i sreće, time bi se bavile druge službe.
Bilo bi mi drago da se rezultati popisa iskoriste na pravi način. A ne da nam on posluži, što me plaši, za prebrojavanje nacionalnih i vjerskih krvnih zrnaca.
MONITOR: Nakon prepiski između Vesne Medenice sa sutkinjama, tužiteljkama i predsjednicom Agencije za sprečavanje korupcije, ovonedjeljne Skaj prepiske svjeoče o razgovorima između bivših službenika policije i vrha kriminalnih grupa o rezultatu izbora 2020, pa i planiranju da se neki od poslanika ukloni. Govori se o Nebojši Medojeviću, jednom od lidera bivšeg DF. Šta to kazuje?
PEPIĆ: Ne bi trebalo da nas, koji smo na razne načine pratili pomnije javnu CG društveno – političku scenu, ili bolje rečeno, koji smo osjećali i uvidjeli da nešto nije u redu u višedecenijskoj vlasti DPS- a i Mila Đukanovića mogu iznenaditi ove i ovakve prepiske putem Skaj aplikacije.
Dobro je poznato da je ta i takva vlast stvorila i izuzetno dobro koristila taj i takav ” sistem vrijednosti”. Dobro je bilo poznato da je Vesna Medenica ” treću granu vlasti” stavila u zaštitu Đukanovića i njemu bliskih. I da ništa što je zadiralo u organizovani kriminal na visokom nivou, nije moglo da se pred sudskim instancama , ne samo pravosudno dokaže , nego ni pokrene. Ako hoćemo da budemo iole iskreni , moglo se znati, da i neki od policijskih službenika, nijesu bili u službi očuvanja javnog reda i mira , već više u lancu očuvanja Đukanovićeve i moći bogatstva.
Svako ko i je ukazivao na to nalazio se na udaru i djelova policije i djelova sudstva. Počesto i na meti nekih ” žestokih momaka” . Tako da me ove i ovakve prepiske – ne čude.
Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. decembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
INTERVJU
ALEKSANDAR KRAUS, PREDSJEDNIK SAVEZA ANTIFAŠISTA SRBIJE: U Srbiji je dominantan populizam koji čini sve da zadrži vlast

Osnovni, svrsishodan cilj izbora u Srbiji trebao bi da bude približavanje zeleno-lijevih i socijal-liberalnih političkih opcija – i ne samo njih
MONITOR: Nedavno je prošlo 80 godina od Drugog zasjedanja AVNOJ-a. Tih dana se u Teheranu održavala i konferencija glavnih savezničkih lidera-Staljina, Ruzvelta i Čerčila. Tvrdi se da je tada izdejstvovano priznanje Titovog pokreta kao dio kompromisa između trojice lidera. Kako ocjenjujete značaj ovog događaja i njegov legat danas?
KRAUS: Da, pre nekoliko dana, tačnije, ove godine 26.11. u Jajcu je svečano obeležena 80-ta godišnjica od održavanja II zasedanja AVNOJ-a. I na teritoriji Jugoslavije, kao i na međunarodnom planu, 1943. godina je bila prelomna godina II Svetskog rata. Te godine su vođene najveće bitke u NOB-u, na Neretvi i Sutjesci. Posle bitke na Neretvi, praktično je bio poražen kolaboracionistički četnički pokret, a tokom bitke na Sutjesci je Čerčilov šef britanske vojne misije Bil Dikin imao jasan uvid ko se i kako bori protiv Nemaca. Dikin je prisustvovao i II zasedanju AVNOJ-a, na kojem su donete istorijske odluke, pa i one o tzv.avnojevskim granicama i federativnom uređenju zemlje, kao i budućem ustrojstvu države kao republike. Velika trojica su u Teheranu, prihvatajući partizanski pokret kao saveznički, samo potvrdili stvarno stanje na terenu. Nije to bila nikakva diplomatska pobeda jednog pokreta otpora već savezničko prihvatanje jedinog narodno-oslobodilačkog pokreta, koji u to vreme broji oko 300.000 naoružanih i u vojne formacije organizovanih boraca i borkinja. Socijalistička Jugoslavija je razbijena dejstvom mnogobrojnih unutrašnjih i spoljašnjih činilaca, u kojima je tema granica bila samo jedna-doduše kobna kao okidač za ratove 90-tih odnosno za aktuelizovanje ideologije Velike Srbije. Bez avnojevskih granica, danas svakako jedan broj postojećih država ne bi postojao.
MONITOR: U Firenci je ovih dana održan samit ultra desnih partija. Domaćin je bio Mateo Salvini, potpredsjednik Vlade Italije. Inspirisala ih je pobjeda ultra desnog Gerta Vildersa u Holandiji. Pripremaju se da na izborima za EU parlament u 2024-oj budu treća grupacija po brojnosti. Postoji li opasnost da se to desi?
KRAUS: Povodom nedavne pobede Vildersa u Holandiji i pomenutog skupa u Firenci, postoje veoma opravdani strahovi, i to ne samo u Evropi. Mislim da je stanje alarmantno. Izbori u Poljskoj su ohrabrenje, a do izbora 2024-e, verujem da će doći do nekih inicijativa kako bi se ovaj prodor ekstremne desnice zaustavio. U biti, radi se o krizi kapitalizma, a levica još ne nudi stvarnu alternativu.
Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. decembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
INTERVJU
ILAN PAPPE, JEDAN OD NAJPOZNATIJIH EKSPERATA ZA BLISKI ISTOK: Palestinci i Izraelci moraju živjeti zajedno

Na neki način, tekući rat u Gazi je poglavlje u priči koja je započela etničkim čišćenjem i nikada nije okončana u decenijama nakon 1948
U Torinu je nedavno boravio poznati istoričar, esejist i publicista Ilan Pappe jedan od najpoznatijih eksperata za Bliski istok, što je bio razlog za susret i kraći razgovor o aktuelnoj situaciji. Trenutno je jedan od rijetkih istraživača, istoričara, autora, izraelskog porijekla, koji na precizan, jasan i analitičan način barata istorijskim činjenicama i pokušava čitaocima sa naučnog aspekta približiti kompleksnu situaciju u Gazi i na Zapadnoj obali.
Pappé od 1990. godine predaje istoriju na Univerzitetu Exeter u Velikoj Britaniji. Zbog opozicionih stavova morao je napustiti svoju zemlju Izrael, jer je bio odveć kritičan prema cionizmu. Jedan je od predstavnika takozvane nove izraelske istoriografije, struje “nepodobnih” istoričara za one vlade Evrope i Zapada koje nastavljaju zagovarati, može se reći, lažnu verziju rata protiv Palestine.
Pappé je poznat po tome što je dokumentirao “etničko čišćenje” iz 1948. nad Palestincima, Nakbu/Katastrofu kako je nazivaju preživjeli, mračnu povijesnu stranicu s kojom se izraelska država nikada nije htjela suočiti.
Razlozi za susret sa Ilanom Pappeom su brojni. Izmedju ostalog i publikovanje nove knjige Ten Myths About Israel–Deset mitova o Izraelu.
Knjiga govori prevashodno o deset falš ideja na koje se oslanja okupacija Palestine i koje je istoričar pobio sa sjajnom preciznošću i hrabrošcu. Pappe demonstrira iz kog ugla treba gledati na realnost, ukazujući da je permanentno uznemiravanje vlasti urgentno i neophodno. I moguće.
Pappe je boravio u Torinu na poziv torinskog udruženja BDS koje je pokrenulo ekonomsku kampanju, boycott, disinvestment and sanctions (bojkot, dezinvestiranje i sankcije prema Izraelu) te univerzitetskog i studentskog pokreta Projekt Palestina. Govorio je pred brojnom publikom. Bilo je više od 500 slušaoca, a toliko je ostalo pred vratima prepune sale.
Izdvajamo par redova iz samog početka knjige Deset mitova o Izraelu.
“Palestina je uvijek bila zemlja izmedju rijeke i mora. I još je uvijek. Na njenu promenjljivu sudbinu nije uticala geografija vec demografija. Kolonizatorski pokret koji se ustoličio krajem 19 vijeka, sada predstavlja pola populacije i kontroliše drugu polovinu uz pomoć ideološke matrice rasizma i politike aparthejda. Mir nije pitanje demografskih promjena, niti ponovnog crtanja mapa: Mir je eliminacija postojeće ideologije i politike”
LIFEGATEU: Profesore Pappé, govorili ste o Nakbi-Katastrofi kao događaju “etničkog čišćenja” i dokumentirali ste postojanje PLANA D- Dalet plana (Akcioni plan izraelske vojske – Plan B iz septembra 1945, Plan iz maja 1946 i Plan Yehoshua iz 1948) ili kako su protjerivanja i masakri Palestinaca tih godina bili projektovani za stolom od grupe cionistički orjentiranih Izraelaca. Kako ostvariti taj “plan” danas, dok je u toku rat u Pojasu Gaze? Postoji li nešto od tog plana što je i danas aktuelno ?
PAPPE: Godinu 1948. palestinski Arapi su definirali kao “katastrofu”, tacnije Nakbu. Godinama kasnije uvijek su tvrdili da Nakba nikada nije završena. Na neki način, tekući rat u Gazi je poglavlje u toj priči, koja je započela etničkim čišćenjem i nikada nije okoncana u decenijama nakon 1948. Temeljna ideja uvijek je ista: Izrael želi osvojiti nove teritorije, ali bez Palestinaca koji zive na njima. Ne mogu biti siguran da postoji plan poput Plana D iz tog vremena, ali koraci za konsolidaciju tog plana su isti. Prvo se stanovnici pojasa Gaze protjeruju sa sjevera na jug, zatim se predlaže prognati ih u Egipat, na Sinaj ili nagovoriti da odu u druge zemlje. Drugim riječima, zločini protiv čovječnosti dokumentirani 1948, nastavljaju se i danas.
Maurizio BONGIOANNI –LifeGateu
Prevod: Vesna ŠĆEPANOVIĆ
Komentari
-
FOKUS3 sedmice
UZVRAĆANJE UDARCA U AFERI DO KVON: Spajić optužio srpske vlasti za montiranje
-
FOKUS2 sedmice
MIĆUNOVIĆ I DAVIDOVIĆ NA AMERIČKOJ CRNOJ LISTI: Šta Vašington vidi a Podgorica ne vidi
-
DRUŠTVO3 sedmice
ŠEŠELJ, CRNA GORA I ODJECI: Da se ne zaboravi
-
Izdvojeno1 sedmica
VESNA MEDENICA VRHOVNA PRESUDITELJKA IZVAN SUDNICE: SMS pravosuđe
-
INTERVJU3 sedmice
MILOŠ VUKOVIĆ, IZVRŠNI DIREKTOR FIDELITY CONSULTINGA: Ne postoji program Evropa sad 2
-
INTERVJU1 sedmica
DR BRANKA BOŠNJAK PROFESORICA UCG I POTPREDSJEDNICA PZP-A: Temeljne reforme i dobra metla za obrazovni sistem
-
DRUŠTVO2 sedmice
DRŽAVA I FALSIFIKOVANE DIPLOME: U redu je to
-
DRUŠTVO3 sedmice
KO ĆE DA PLATI 300.000 EURA: Sječa direktora škola dolazi na naplatu