Filoreta Đulijaj ima 17 godina i živi sa roditeljima u Meljinama. Završila je osnovnu školu. Posao je čekala više od sedam mjeseci na Birou rada. Sve dok nije čula za obuku za izradu nakita u okviru projekta Povećanje zaposlenosti dugotrajno nezaposlenih žena – Dora Nuova.
Projekat je realizovala NVO Mladi Romi u partnerstvu sa NVO Ruke iz Herceg Novog. Direktor NVO Mladi Romi Samir Jaha pojašnjava da je cilj projekta bio da doprinese unapređivanju ekonomskih i socijalnih prava Romkinja i ostalih dugotrajno nezaposlenih žena kroz uključivanje na tržište rada. Obuku je završilo 26 žena, 15 je Romkinja i 11 iz većinske zajednice iz Herceg Novog.
,,Želja mi je bila da naučim nešto novo, da savladam tehnike dekupaža i proizvodnje nakita kako bih se kasnije mogla baviti ovim poslom. Upoznala sam predivne žene koje su jako kreativne. Sva znanja i ideje razmjenjujemo u toku rada”, kaže Filoreta Đulijaj.
Zadovoljna je druženjem i saradnjom koleginica na poslu. Planira da se ubuduće bavi ovim poslom. ,,Herceg Novi je turistički grad, ovakvi i slični proizvodi mogu biti dobro prodani na tržištu, a to se pokazalo i u prethodnim projektima na kojim je radila moja mlađa sestra”, piča naša sagovornica.
,,One nijesu zaposlene po ugovoru o radu, već ugovorom o stručnom osposobljavanju kroz koji će imati nadoknadu u iznosu od 200 eura. Jedan dio obuke predviđen je za izradu nakita od perlica i dekupaža, a nakon stečenih znanja slijedi rad i proizvodnja gdje će se u ovoj sezoni postaviti tri promotivna štanda na području Herceg Novog, Kotoru i Tivtu”, kazao je koordinator programa NVO Mladi Romi Mehmed Beriša.
Vesna Vuksanović, koja živi sa suprugom i dvoje djece u hercegnovskom naselju Topla 1. je završila Srednju stručnu školu za turističkog tehničara. Poziv za obuku dobila je preko NVO Ruka, kao i preko Biroa rada. Kaže da je četiri godine na Birou, a prije nego je počela sa obukom bez zaposlenja bila je oko sedam i po mjeseci.
,,Ja sam kreativna i uvijek me je privlačila ova vrsta kreativnosti. Uvijek sam željela da naučim da napravim nakit, pa mi se želja konačno ostvarila”, kaže ona. ,,Ovdje sam upoznala nove ljude i razgovaramo o tome da se u budućnosti udružimo i otvorimo našu suvenirnicu, gdje bi se prodavali naši suveniri, a najviše nakit”, priča Vesna ponosno.
S obzirom na to da je grupa polaznica mještovita, za odnose i saradnju sa koleginicama koje dolaze iz redova romske zajednice su, kaže, dobri. ,,Mi se lijepo slažemo i družimo, sa nekima manje sa nekima više, sve zavisi kako se ko sa kime našao, uglavnom sve funkcioniše odlično”, objasnila je. Vesna je sada na plaćenoj šestomjesečnoj obuci.
Projekat je započeo početkom novembra 2016. godine potpisivanjem ugovora o sprovođenju sa Ministarstvom finansija – Direktoratom za finansiranje i ugovaranje sredstava EU pomoći. Ministarstvo rada i socijalnog staranja je institucija zadužena za praćenje sprovođenja ovog projekta, ali i cijele grant šeme.
Na početku realizacije projekta značajnu uolgu odigrao je Biro rada u Herceg Novom kao i Biroi rada u Tivtu i Kotoru, time što su shodno njihovoj evidenciji nezaposlenih lica pomogli da se lakše i brže dođe do osoba koje su nakon info razgovora uključene u projekat.
,,Za ovaj projekat bilo je dosta zainteresovanih kandidatkinja, a kriterijumi su bili da su lica na Birou za zapošljavanje i da dolaze proporcionalno iz redova romske, odnosno većinske zajednice. Polaznice su imale priliku da pohađaju obuku koju je organizovao Centar za obrazovanje i trening Podgorica. Riječ je o licenciranoj instituciji, a projektom smo željeli da podstaknemo polaznice da se osposobe za samozapošljavanje i pokretanje sopstvenog biznisa u budućnosti. Od ukupno 26 korisnica,15 je Romkinja i 11 iz većinske zajednice. Od ovog broja imamo dvije učesnice iz Kotora, kao i dvije učesnice iz Tivta”, saopštio je direktor NVO Mladi Romi.
Direktorica Zavoda za zapošljavanje Crne Gore u Herceg Novovom Maja Bakrač je tokom svečane dodjele sertifikata istakla da je projekat imao za cilj da osnaži i osposobi žene da se uključe na tržište rada i podsjetila da se često ne prepoznaje potencijal žena koje čine polovinu stanovništva.
,,Proizvodi sa radionica biće predstavljeni građanima tri primorske opštine Tivat, Kotor i Herceg Novi. Nadamo se i da će poslije završetka ovog projekta one nastaviti sa radom i povezivanjem i da će proizvodi Dora Nuova postati jedan prepoznatljiv brend na našem području, ali i šire”, kazao je Jaha.
Direktorka NVO Ruke, partnera u realizaciji ovog projekta, Maja Erenji kaže: ,,Cilj naše organizacije je promocija kreativnosti i kreativnog izražavanja, a od prvog dana obuke polaznice su imale priliku da iskažu svoju kreativnost i rezultati su svuda oko nas.
Projekat je podržan sredstvima Evropske unije kroz grant šemu ,,Mladi, žene i dugoročno nezaposleni na tržištu rada”, koja se realizuje u okviru Operativnog programa Razvoj ljudskih resursa 2012-2013, a koji se finansira iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA).
Enis EMINOVIĆ