Povežite se sa nama

OKO NAS

I U ULCINJU IZBORI KRAJEM GODINE: Početak kraja političke papazjanije

Objavljeno prije

na

U sjedištu Demokratske partije socijalista odluka je praktično donijeta: lokalni izbori u Ulcinju biće održani 26. novembra. To je tačno tri godine i deset mjeseci nakon što su organizovani posljednji lokalni izbori u toj opštini (26. januara 2014. godine).

Ono što je takođe gotovo izvjesno jeste da izbori u Ulcinju neće biti održani u paketu sa lokalnim izborima u Petnjici, Mojkovcu i Cetinju, koji će biti organizovani nekoliko sedmica ranije.

To je pouzdan znak da će DPS nastojati da u Ulcinju dobije najviše mandata i da ima predsjednika opštine. U stranci Mila Đukanovića procjenjuju da bi im dobri rezultati u ove četiri opštine vratili samopouzdanje, te imali dobar odjek među biračima pred izbore za predsjednika države i lokalne izbore u Podgorici koji će se održati na proljeće naredne godine.

Stoga, politička temperatura u Ulcinju raste kako se približava ljeto, a vrelo će biti na jesen. Zato se neke stranke, tu se prije svega misli na Novu demokratsku snagu – Forca trenutnog gradonačelnika Nazifa Cungua, već krenule u predizbornu kampanju.

Ali, veoma slabi rezultati koalicije koja je prije 15 mjeseci sklepana u Podgorici ne mogu osigurati uspjeh na izborima. Stoga Cungu, sve češće i sa malo uspjeha, nastoji da igra na nacionalnu kartu. Izlet na Rumiju, upravo na Dan nezavisnosti, to je bjelodano pokazao.

Činjenica da aktuelni vladajući savez u toj opštini ima čak 27 od ukupno 33 odbornika u lokalnom parlamentu, a da veoma često kuburi sa kvorumom, dovoljno govori o njihovoj ozbiljnosti. O odnosu prema građanima svjedoče informacije da su nakon što su preuzeli vlast povećali porez na nepokretnosti i boravišnu taksu, potom cijenu vode i komunalnog otpada, i to bez ikakve najave i zvaničnog objašnjenja. O nelegalnoj gradnji koja već devet mjeseci divlja na cijeloj teritoriji te opštine, ne treba trošiti riječi.

,,Instalirani predstavnici vlasti, svjesni da njihov opstanak na funkcijama (kao što nije ni izbor) ne zavisi od građana i odbornika, ne osjećaju nika-kvu obavezu ni odgovornost, ne samo prema malobrojnim opozicionim odbornicima, već se nadmeno i ignorantski odnose i prema onima, koji su, makar to bilo i formalno, glasali za njihov izbor”, kaže odbornik i pred-sjednik Opštinskog odbora SDP-a Skender Elezagić.

I njegov kolega iz URE Omer Bajraktari tvrdi da je politika vršenja lokalne vlasti, instalirane iz Podgorice, dotakla samo dno. ,,Nijedan segment ne funkcioniše kako treba, nijedan problem nijesu u stanju da riješe. Nikad u istoriji Ulcinj nije imao goru vlast”, kaže on i dodaje: ,,Ipak, ima nešto pozitivno i u toj velikoj koaliciji: oni su sami, svojom radom, tačnije neradom i neznanjem, potvrdili da sa njima napretka nema i da ga ne može biti”.

Najveća odgovornost za ovo tužno stanje je svakako na Cunguu, kojem je DPS u martu prošle godine, prilikom prekompozicije lokalne vlasti, ,,velikodušno” prepustio funkciju gradonačelnika. Upravo ovih dana, iz te stranke su počeli teški napadi na gradonačelnika.

Odbornik DPS-a u Skupštini Opštine Ulcinj i poslovni sekretar te stranke Borislav Bašović javno je, na sjednici lokalnog parlamenta, kazao da sumnja u zakonito poslovanje pojedinih sektora izvršne vlasti, finansijsko poslovanje i raspodjelu novčanih sredstava, kao i zapošljavanje, dovodeći to u vezu sa mogućim zloupotrebama u predizborne svrhe.

Bašović je optužio kabinet predsjednika Opštine da je postao upravni organ, da donosi rješenja kome će da da pare, a kome ne. Zatražio je i nije dobio uvid u Sanacioni program Opštine i odgovore na pitanja: što tamo piše, koje su obaveze i po kom osnovu je dobijeno 4.5 miliona eura za sanaciju finansijskog stanja Opštine. Tražio je, a takođe od izvršne vlasti nije dobio ni odgovore o zapošljavanjima u organima lokalne uprave, o poslovanju Turističke organizacije i izostajanju saglasnosti za program rada javnih preduzeća.

Ako se zna da već dugi niz godina traju nesuglasice između Force i Demokratske partije Fatmira Đeke, da se ne pamti kada je održana posljednja sjednica čelnika vladajuće koalicije, da nema dogovora o tačkama koje će se naći na sjednicama Skupštine opštine, da Opština nema stav o Nacrtu Zakona o planiranju i izgradnji objekata koji lokalne samouprave ostavlja bez zakonskih ingerencija u toj oblasti, onda je ocjena o političkoj rašomonijadi ili papazjaniji sasvim tačna.

U tom kontekstu je razumljivo što se više ne pominje ni problem sa linijom morskog dobra, čak ni imovina u uvali Valdanos koja bi, po koalicionom sporazumu koalicije „Albanci odlučno” sa DPS-om, trebalo da se vrati do 1. juna ove godine. Sve su praktično prekrili lični ili uskopartijski interesi.

Možda o gubljenju svih kriterijuma najbolje svjedoči informacija iz Javnog preduzeća ,,Za uzgoj i zaštitu divljači”. Naime, u toj ulcinjskoj firmi ima devet zapošljenih radnika, te izvršni direktor i dva pomoćnika direktora, kao i sedam članova Upravnog odbora, što znači da to preduzeće ima više rukovodećeg nego operativnog kadra!? I u njemu plate kasne punih 16 mjeseci!?

Sve je ovo dovelo do ogromnog nepovjerenja između koalicionih partnera koje se produbljuje s približavanjem izbora. A počela su i međusobna sumnjičenja da ima onih osoba unutar vlasti koja svoja saznanja o sumnjivim poslovima dijele sa organima gonjenja.

O jednom takvom poslu je Uprava policije, po zahtjevu Specijalnog državnog tužilaštva, sredinom aprila zatražila od Opštine Ulcinj svu dokumentaciju. Radi se o, kako su mediji pisali, izgradnji objekta jednog ulcinjskog kontroverznog biznismena, u koji je bilo uključeno više osoba. U zahtjevu se traže odgovori na pitanja: da li je za taj objekat izdata građevinska dozvola, da li su plaćene komunalije, i ako jesu u kom iznosu, a ukoliko nijesu zbog čega.

„Sve ovo nam pokazuje da Ulcinj mora što prije da se oslobodi ove garniture vječitih političara koji su svojim radom postali dio problema, a nikako rješenja. Niko više ne treba da bude u zabludi da sa ovim političarima Ulcinj samo gubi. Da su htjeli da rade nešto dobro za ovaj grad, imali su i previše vremena za to. Stoga, svaki njihov dan u foteljama i na tim funkcijama građane košta nekoliko puta više nego što iznose njihove plate koje su sami sebi izglasali”, ističe Bajraktari.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ MALE HIROELEKTRANE BISTRICA: Opet pred institucijama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) podnijeta je krivična prijava protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica, a podnio ju je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica

 

 

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica podnio je protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica.

Iz kabineta Koprivice su ponovili, ono što javnost odavno zna, da je Đukanović omogućio svom sinu Blažu da zaključi ugovor sa Vladom na čijem je bio čelu.

Precizirali su da je time Đukanović teže povrijedio odredbe člana 14 Zakona o sprječavanju korupcije. Tim članom je propisano da organ vlasti u kojem javni funkcioner vrši javnu funkciju ne može da zaključi ugovor sa privrednim društvom ili drugim pravnim licem u kojem javni funkcioner i s njim povezano lice ima privatni interes.

Ipak, institucije do sada nijesu tako tumačile odredbe zakona. Raniji saziv Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) donio je rješenje u kom se navodi da Milo Đukanović nije bio u konfliktu interesa kada je kao predsjednik vlade u oktobru 2016. godine potpisao odluku o koncesiji za malu elektranu firmi BB Hidro, čiji je suvlasnik njegov sin Blažo. ASK je tada tvrdio da Đukanović kao predsjednik Vlade nije odlučivao već je samo potpisao odluku, a da su odlučivali drugi niži organi Vlade!

ASK je 2019. odbio zahtjev Organizacije KOD da ispita mogući konflikt interesa u slučaju Prokletije kada je Vlada, kojom je predsjedavao Milo Đukanović, 2015. godine posao izrade Prostornog plana posebne namjene Nacionalnog parka Prokletije dodijelila Republičkom zavodu za urbanizam i projektovanje. Vlasnik RZUP-a je brat tadašnjeg premijera Aco Đukanović, a podizvođač je bila firma Capital invest, tada u vlasništvu Mila Đukanovića.

I dok se na jednoj strani pokušava procesuirati očigledna korupcija, na drugoj vlasnici malih hidroelektrana traže pravdu preko sudova. Sudski sporovi su otpočeli nakon što je Vlada Zdravka Krivokapića u decembru 2020. raskinula ugovore za gradnju malih HE, kao primjer početka borbe protiv korupcije. Većina  malih HE su povezani sa DPS-om, najviše sa bivšim premijerom, predsjednikom i počasnim predsjednikom te partije Đukanovićem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

EPILOG SLUČAJA SVJEDOČENJA O SEKSUALNOM UZNEMIRAVANJU U PODGORIČKOJ GIMNAZIJI: I – ništa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odbacilo je krivičnu prijavu Ministarstva prosvjete,nauke i inovacija, podnijetu protiv profesora podgoričke gimnazije R.Č. zbog krivičnog djela seksualno uznemiravanje, jer prijavljeno djelo nije bilo krivično djelo u vrijeme izvršenja. Istovremeno, smijenjena direktorica Gimnazije postala je savjetnica predsjednika parlamenta

 

 

Podgoričko Osnovno tužilaštvo je protekle sedmice odbacilo krivičnu prijavu protiv bivšeg profesora podgoričke Gimnazije Radomana Čečovića jer seksualno uznemiravanje, u vrijeme kada je slao uznemirujuće poruke bivšoj učenici, nije bilo propisano kao krivično djelo.

„Istovremeno,tužilac je po službenoj dužnosti cijenio i eventualno postojanje krivičnog djela proganjanje,ali je utvrđeno da je za to djelo  nastupila zastarelost krivičnog gonjenja i prije podnošenja krivične prijave, odnosno prije nego što je događaj prijavljen“, navodi se u saopštenju tužilaštva.

Samo nekoliko dana ranije objavljeno je da je smijenjena direktorica Gimnazije  Biljana Vučurović, izabrana za savjetnicu predsjednika parlamenta Andrije Mandića. To je, sve u svemu,  epilog slučaja koji je krajem prošle godine uznemirio javnost, nakon što je objavljeno svjedočenje bivše učenice Gimnazije Sare Vujisić. Ona je optužila svog bivšeg profesora jezika Čečovića za seksualno uznemiravanje, a direktoricu Vučurović za neadekvatnu reakciju nakon što ju je sa tim upoznala. Bivša direktorica kaznila je profesora sa 30 odsto od plate i potrudila se da slučaj prođe ispod radara javnosti ili nadležnih institucija.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG) krajem novembra 2024. objavio je tekst u kojem, pored ostalog, navode i slučaj nastavnika R.Č. koji je 2021. godine svojoj dojučerašnjoj učenici slao nedolične poruke, a direktorica gimnazije BIljana Vučurović ga je tada sankcionisala novčano. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPN)) je nakon objavljivanja istraživanja CIN-CG, iniciralo više inspekcijskih nadzora u Gimnaziji. Prosvjetna inspekcija je predložila razrješenje Vučurović, o čemu je potom odluku donijela i ministarka Anđela Jakšić Stojanović. Ministarstvo prosvjete,nauke i inovacija, na čelu sa Jakšić Stojanović, podnijelo je krivičnu prijavu protiv profesora Čečovića, a po preporuci prosvjetne inspekcije smijenjena  je Biljana Vučurović sa mjesta direktorice

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVA JOŠ BEZ RJEŠENJA ZA DUGOVANJA VEKTRE JAKIĆ I VEKTRE NORD: Iza Brkovićeve imperije ostali radnički jad i čemer

Objavljeno prije

na

Objavio:

Bivši radnici u firmama Dragana Brkovića još čekaju da država ponudi rješenje za višemilonaska  potraživanja po osnovu zarada i doprinosa. Nakon  kraha poslovnog carstva Brkovića završili su  na evidenciji ZZZ, a  preostalo im je jedino,  da na svoju muku podsjete, sporadičnim protestima i apelima Vladi

 

 

Vlast, ni nakon 2020. godine, nije napravila nikakav napor da ispravi bar dio nepravde prema bivšim radnicima preduzeća u okviru propale poslovne imperije Dragana Brkovića. Vijeće Višeg suda u Podgorici,  polovinom prošle godine,  potvrdilo je optužnicu koju je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo protiv Brkovića, njegovih sinova Borisa i Bojana Brkovića, kao i Milića Popovića, za produžena krivična djela zloupotrebe ovlašćenja u privredi i zloupotrebu ovlašćenja u privredi putem pomaganja, te krivična djela pranje novca i pranje novca putem pomaganja.

Kako su bivši radnici njegovih preduzeća u Pljevljima i Kolašinu kazali Monitoru, država ne pokazuje volju da iznađe rješenja kojim bi višemilionski dugovi po osnovu zarada i doprinosa bili bar djelimično izmireni. Podsjećaju da je decenijama iza Brkovića stajala država i da su „nasjeli na mnoga ranija obećanja koja su dolazila od predstavnika vlasti“. Bivši  radnici „Vektre Jakić“” i firmi nastalih  iz te kompanije  sve što mogu je da, s vremena na vrijeme, protestuju, apluju  i mole državu za pomoć.

Bivši radnici  kompanije „Vektra Jakić“ , njih oko 50-ak, početkom marta, na sat, blokirali su magistralni put Pljevlja-Prijepolje, još jednom podsjećajući vlast  da godinama ne mogu da naplate zaostala potraživanja. Najavili su radikalizaciju protesta ukoliko od Vlade ne dobiju obećanje da će im isplatiti zaostala dugovanja.Za Monitor podsjećaju da je Brković radnicima ostao dužan od 15 do 20 zarada, a da doprinosi nisu uplaćivani od dvije do pet godina. Imaju informaciju da su ukupna dugovanja bivšim radnicima od 2017. do 2023. godine oko 1,2 miliona eura.

„Ovdje smo se danas okupili jer nas je Brković sve prevario, a milionske dugove ostavio državi. Dobio je kredit od Abu Dabi fonda koji će morati država da vraća. Pozivam premijera Milojka Spajića da se uključi u rješavanje problema i isplati zaostala dugovanja radnicima. Nas ništa drugo ne interesuje nego samo naše zarade koje čekamo godinama “, poručili su.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo