Povežite se sa nama

OKO NAS

ULCINJSKA PRIRODNA ČUDA: Novi život kreće sa ženske plaže

Objavljeno prije

na

„Mineralne vode u Igalu stekle su međunarodni autoritet u zdravstvenom turizmu. Sumporovite mineralne vode Ulcinja mogu postići možda čak i više”, kaže poznati hidrolog, dr Mihailo Burić.

Slično je prije više od sto godina, tvrdio znameniti naučnik Mihajlo Pupin. On je početkom 20-og vijeka kupio zemljište u Ulcinju sa namjerom da otvori bolnicu za bolesti kostiju, o čemu svjedoči njegovo pismo upućeno crnogorskom suverenu Nikoli I Petroviću Njegošu.

Pupin je 1911. godine pisao o zdravstvenim mogućnostima Ulcinja, posebno pominjući izvore ljekovite sumporne vode na Ženskoj plaži.

Samo deset godina kasnije kralj Države Srba, Hrvata i Slovenaca Aleksandar I Karađorđević je Ulcinj proglasio prirodnim i banjskim liječilištem, što je uticalo da u ovaj grad počinju masovnije da dolaze domaći i strani turisti. Ali, i stručnjaci koji su 1927. godine, po prvi put, vršili ispitivanja sumpornih, termalnih voda u ulcinjskoj Borovoj šumi i jasno ukazali na njena djelotvorna dejstva.

„Poznata Ahenska voda u Njemačkoj je po opštoj količini čvrstih mineralnih sastojaka gotovo identična sa ulcinjskom. Razlika je samo u temperaturi: Ahenska je vruća, a ulcinjska hladna”, pisao je u svojoj studiji iz 1931. godine dr Jovan Kujačić.

I primarijus dr Gani Karamanaga ističe da te vode djeluju blagotvorno na čitav organizam jer sumpor prodire kroz kožu na potkožna i neka dublja tkiva, kao i na neurotransmitere. Najbolje djeluju na mišiće, kosti i zglobove, tj. pomaže u liječenju reumatskih bolesti i stanja poslije povreda i operacija.

S obzirom na to da je antiseptik, sumpor reguliše metabolizam kože i liječi promjene na koži, kao i neke alergije, a donekle utiče i na metabolizam šećera jer podstiče proizvodnju insulina.

Osim toga, sumporovite vode se koriste za ispiranje očiju i protiv konjuktivitisa, a jedna od najvažnijih i najfiziološkijih primjena je u ginekologiji, jer sumpor koriguje ovulaciju i ne remeti vaginalnu floru.

Glas da žene, poslije posebnog rituala i tretmana na Ženskoj plaži, mogu izliječiti sterilitet, pročuo se po cijeloj bivšoj Jugoslaviji, pa je svake godine to kupalište sve posjećenije.

Od maja do oktobra, ovdje isključivo borave žene i tu činjenicu tradicionalno poštuju svi građani Ulcinja. Zaklonjena je borovom šumom pa se ne vidi odozgo, odnosno sa šetališne staze. Plaža je većim dijelom šljunkovita. Osim žena koje tu traže i nalaze sebi lijeka, mnogo drugih pripadnica ljepšeg pola vole taj slobodni ženski kutak, bez znatiželjnog muškog oka.

Ovo je jedinstvena plaža ne samo u Crnoj Gori nego i u svijetu, jer, kako kaže dugogodišnji zakupac Maja Marković, ima – svoju djecu! “Za ovih sedam godina, koliko smo zakupci, dobili smo četvoro djece”, ističe ona navodeći da su kupanjem u sumpornim izvorima i sunčanjem na plaži te žene uspjele da izliječe sterilitet.

A kada je riječ o ritualu, postoji vjerovanje, tačnije legenda iz 16. stoljeća koja se odnosi na čuvenog ulcinjskog gusara Ali Uručija i njegovu suprugu Sultanetu. Naime, po uzoru na ovu ženu, koju je Ali neizmjerno volio i koja takođe dugo nije mogla da ostane u drugom stanju, na plažu treba doći rano izjutra, u pratnji starije žene, koja ima “dobru ruku”. Nerotkinja neko vrijeme boravi na plaži, zatim naga ulazi u vodu i obilazi tri puta stijenu koja se nalazi na ulazu u samu pećinu, sa desne strane plaže. Nakon što prouči molitvu, ostavlja dio svoje odjeće, ali i neki dio odjeće svoga supruga, te odlazi.

Vjekovna tradicija u Ulcinju jeste da se ova voda pije, jer se vjeruje da se na taj način liječe mnoge stomačne bolesti. Takođe, mještani i turisti tu dolaze kako bi prali lice i kosu. Neki ljudi tvrde da su poslije višenedjeljnog umivanja popravili svoj vid, zaustavili opadanje kose i dobili glasovnu snagu.

Uz sumpornu vodu u Borovoj šumi, slični izvori povremeno (obično pri nailasku juga ili promjeni vremena) se javljaju u uvali Valdanos i u Limanu, na zapadnoj strani Starog grada. To ukazuje na tektonsko porijeklo ovih izvora.

Interesantno je svakako da se tokom 1979. godine, kada je Ulcinj i čitavo Primorje pogodio katastrofalni zemljotres, snažno osjećao taj karakteristični miris pokvarenih jaja ili uvelih algi.

Karamanaga, koji je bio dugogodišnji direktor ulcinjskog Doma zdravlja, smatra da Ulcinj ima ogroman potencijal za razvoj zdravstvenog turizma i da stoga treba otvoriti tri zdravstvena centra: jedan na Velikoj plaži, drugi u Borovoj šumi i treći u Valdanosu. ,,Već postoji dokumentacija za ovakav projekat. Šest prirodnih ljekovitih faktora – morska i mineralna voda, morska so, peloid, pijesak i klima, gotovo nigdje se ne nalaze na jednom mjestu kao što je to slučaj u Ulcinju”, navodi on.

Prema njegovim riječima, centar za rehabilitaciju i liječenje peloidom (ljekovitim blatom sa Solane) i pijeskom na Velikoj plaži bio bi otvorenog tipa.

,,Ovakav vid terapije bi se mogao sprovoditi tokom cijele kalendarske godine”, dodao je dr Karamanaga, koji je objavio knjigu o prirodnim faktorima liječenja u Ulcinju.

U tom kontekstu je razumljivo što je poznati ruski naučnik Pavle Apolonovič Rovinski, početkom prošlog stoljeća ustvrdio da “na cijelom Jadranu nema tako prijatnog i ljekovitog kupanja kao u Ulcinju”.

Ulcinjski peloid

Jedna nedavna naučna studija pokazala je da peloid iz ulcinjske Solane ne zaostaje kvalitetom za mineralnim blatom sa obala Mrtvog mora. Taj peloid se, inače, odavno koristi u vidu obloga od blata, maski i topikalnih preparata za tijelo, a preparati se prodaju širom svijeta. Ovo ljekovito blato nastaje dugogodišnjim taloženjem prirodnih elemenata i veoma je djelotvoran kod reumatskih i dermatoloških oboljenja. Peloid na bazenima Solane se nalazi na dubini od 1,5 m ispod površine, u sloju čija debljina iznosi i do 10 m, sa srednjom debljinom oko 3,5 m. Ulcinjski peloid koristio se u Institutu ,,Dr Simo Milošević” u Igalu.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ MALE HIROELEKTRANE BISTRICA: Opet pred institucijama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) podnijeta je krivična prijava protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica, a podnio ju je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica

 

 

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica podnio je protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica.

Iz kabineta Koprivice su ponovili, ono što javnost odavno zna, da je Đukanović omogućio svom sinu Blažu da zaključi ugovor sa Vladom na čijem je bio čelu.

Precizirali su da je time Đukanović teže povrijedio odredbe člana 14 Zakona o sprječavanju korupcije. Tim članom je propisano da organ vlasti u kojem javni funkcioner vrši javnu funkciju ne može da zaključi ugovor sa privrednim društvom ili drugim pravnim licem u kojem javni funkcioner i s njim povezano lice ima privatni interes.

Ipak, institucije do sada nijesu tako tumačile odredbe zakona. Raniji saziv Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) donio je rješenje u kom se navodi da Milo Đukanović nije bio u konfliktu interesa kada je kao predsjednik vlade u oktobru 2016. godine potpisao odluku o koncesiji za malu elektranu firmi BB Hidro, čiji je suvlasnik njegov sin Blažo. ASK je tada tvrdio da Đukanović kao predsjednik Vlade nije odlučivao već je samo potpisao odluku, a da su odlučivali drugi niži organi Vlade!

ASK je 2019. odbio zahtjev Organizacije KOD da ispita mogući konflikt interesa u slučaju Prokletije kada je Vlada, kojom je predsjedavao Milo Đukanović, 2015. godine posao izrade Prostornog plana posebne namjene Nacionalnog parka Prokletije dodijelila Republičkom zavodu za urbanizam i projektovanje. Vlasnik RZUP-a je brat tadašnjeg premijera Aco Đukanović, a podizvođač je bila firma Capital invest, tada u vlasništvu Mila Đukanovića.

I dok se na jednoj strani pokušava procesuirati očigledna korupcija, na drugoj vlasnici malih hidroelektrana traže pravdu preko sudova. Sudski sporovi su otpočeli nakon što je Vlada Zdravka Krivokapića u decembru 2020. raskinula ugovore za gradnju malih HE, kao primjer početka borbe protiv korupcije. Većina  malih HE su povezani sa DPS-om, najviše sa bivšim premijerom, predsjednikom i počasnim predsjednikom te partije Đukanovićem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

EPILOG SLUČAJA SVJEDOČENJA O SEKSUALNOM UZNEMIRAVANJU U PODGORIČKOJ GIMNAZIJI: I – ništa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odbacilo je krivičnu prijavu Ministarstva prosvjete,nauke i inovacija, podnijetu protiv profesora podgoričke gimnazije R.Č. zbog krivičnog djela seksualno uznemiravanje, jer prijavljeno djelo nije bilo krivično djelo u vrijeme izvršenja. Istovremeno, smijenjena direktorica Gimnazije postala je savjetnica predsjednika parlamenta

 

 

Podgoričko Osnovno tužilaštvo je protekle sedmice odbacilo krivičnu prijavu protiv bivšeg profesora podgoričke Gimnazije Radomana Čečovića jer seksualno uznemiravanje, u vrijeme kada je slao uznemirujuće poruke bivšoj učenici, nije bilo propisano kao krivično djelo.

„Istovremeno,tužilac je po službenoj dužnosti cijenio i eventualno postojanje krivičnog djela proganjanje,ali je utvrđeno da je za to djelo  nastupila zastarelost krivičnog gonjenja i prije podnošenja krivične prijave, odnosno prije nego što je događaj prijavljen“, navodi se u saopštenju tužilaštva.

Samo nekoliko dana ranije objavljeno je da je smijenjena direktorica Gimnazije  Biljana Vučurović, izabrana za savjetnicu predsjednika parlamenta Andrije Mandića. To je, sve u svemu,  epilog slučaja koji je krajem prošle godine uznemirio javnost, nakon što je objavljeno svjedočenje bivše učenice Gimnazije Sare Vujisić. Ona je optužila svog bivšeg profesora jezika Čečovića za seksualno uznemiravanje, a direktoricu Vučurović za neadekvatnu reakciju nakon što ju je sa tim upoznala. Bivša direktorica kaznila je profesora sa 30 odsto od plate i potrudila se da slučaj prođe ispod radara javnosti ili nadležnih institucija.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG) krajem novembra 2024. objavio je tekst u kojem, pored ostalog, navode i slučaj nastavnika R.Č. koji je 2021. godine svojoj dojučerašnjoj učenici slao nedolične poruke, a direktorica gimnazije BIljana Vučurović ga je tada sankcionisala novčano. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPN)) je nakon objavljivanja istraživanja CIN-CG, iniciralo više inspekcijskih nadzora u Gimnaziji. Prosvjetna inspekcija je predložila razrješenje Vučurović, o čemu je potom odluku donijela i ministarka Anđela Jakšić Stojanović. Ministarstvo prosvjete,nauke i inovacija, na čelu sa Jakšić Stojanović, podnijelo je krivičnu prijavu protiv profesora Čečovića, a po preporuci prosvjetne inspekcije smijenjena  je Biljana Vučurović sa mjesta direktorice

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVA JOŠ BEZ RJEŠENJA ZA DUGOVANJA VEKTRE JAKIĆ I VEKTRE NORD: Iza Brkovićeve imperije ostali radnički jad i čemer

Objavljeno prije

na

Objavio:

Bivši radnici u firmama Dragana Brkovića još čekaju da država ponudi rješenje za višemilonaska  potraživanja po osnovu zarada i doprinosa. Nakon  kraha poslovnog carstva Brkovića završili su  na evidenciji ZZZ, a  preostalo im je jedino,  da na svoju muku podsjete, sporadičnim protestima i apelima Vladi

 

 

Vlast, ni nakon 2020. godine, nije napravila nikakav napor da ispravi bar dio nepravde prema bivšim radnicima preduzeća u okviru propale poslovne imperije Dragana Brkovića. Vijeće Višeg suda u Podgorici,  polovinom prošle godine,  potvrdilo je optužnicu koju je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo protiv Brkovića, njegovih sinova Borisa i Bojana Brkovića, kao i Milića Popovića, za produžena krivična djela zloupotrebe ovlašćenja u privredi i zloupotrebu ovlašćenja u privredi putem pomaganja, te krivična djela pranje novca i pranje novca putem pomaganja.

Kako su bivši radnici njegovih preduzeća u Pljevljima i Kolašinu kazali Monitoru, država ne pokazuje volju da iznađe rješenja kojim bi višemilionski dugovi po osnovu zarada i doprinosa bili bar djelimično izmireni. Podsjećaju da je decenijama iza Brkovića stajala država i da su „nasjeli na mnoga ranija obećanja koja su dolazila od predstavnika vlasti“. Bivši  radnici „Vektre Jakić“” i firmi nastalih  iz te kompanije  sve što mogu je da, s vremena na vrijeme, protestuju, apluju  i mole državu za pomoć.

Bivši radnici  kompanije „Vektra Jakić“ , njih oko 50-ak, početkom marta, na sat, blokirali su magistralni put Pljevlja-Prijepolje, još jednom podsjećajući vlast  da godinama ne mogu da naplate zaostala potraživanja. Najavili su radikalizaciju protesta ukoliko od Vlade ne dobiju obećanje da će im isplatiti zaostala dugovanja.Za Monitor podsjećaju da je Brković radnicima ostao dužan od 15 do 20 zarada, a da doprinosi nisu uplaćivani od dvije do pet godina. Imaju informaciju da su ukupna dugovanja bivšim radnicima od 2017. do 2023. godine oko 1,2 miliona eura.

„Ovdje smo se danas okupili jer nas je Brković sve prevario, a milionske dugove ostavio državi. Dobio je kredit od Abu Dabi fonda koji će morati država da vraća. Pozivam premijera Milojka Spajića da se uključi u rješavanje problema i isplati zaostala dugovanja radnicima. Nas ništa drugo ne interesuje nego samo naše zarade koje čekamo godinama “, poručili su.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo