Naslov ovog teksta inspirisan je jednom starom-novom pojavom, i jednom karakterističnom, dvosmislenom frazom iz svakodnevnog engleskog. Pojava je jedna vrsta međunarodne bezbednosti, fraza „fast food”. „Fast food” je brza ali nekvalitetna hrana (hamburger, hotdog). „Fast security” brza ali nekvalitetna međunarodna bezbednost (Vašington, Dejton).
„Posle mene potop” Luja XIV najkraći je rezime ove bezbednosti, ali i svake vlasti kao takve, od kada je sveta i veka. Poslednji put, nekvalitetnu bezbednost velikih sila i njihovih lokalnih dilera, mi u Crnoj Gori i na Balkanu, iskusili smo tokom postjugoslovenskih ratova 1990-ih. Sećate li se kako su nas čitavo to vreme, od 1991-1999, a posebno od Dejtona 1995-1999, međunarodni vladari, o njihovim lokalnim dilerima da i ne govorimo, svakodnevno uveravali kako je „Slobodan Milošević glavni faktor mira na Balkanu”.
A kada je ova vrsta „mira” odnosno „bezbednosti”, 1999, doživela krah, među zapadnim političarima i analitičarima retki su bili oni koji su bili spremni to i da priznaju. Jedan od takvih, retkih, bio je Džon Roper, bivši britanski diplomata i (ko)autor knjige Unfinished Peace. Njegova kritička dijagnoza, „catastrophic short-termism”, to jest KATASTROFALNA KRATKOVIDOST, do danas je ostala neprevaziđena.
Podsećanje na katastrofalne 1990-e, ipak, nije radi samog podsećanja, nego radi upozorenja. Zbog toga što je previše znakova, lokalnih, regionalnih i međunarodnih, koji ukazuju na moguće ponavljanje (loše) istorije. Od lokalnih i regionalnih, to je, pre svega, jačanje, i, moguće, trajnija konsolidacija, najdugovečnijih Miloševićevih restlova, Aleksandra Vučića i Ivice Dačića u Beogradu i Mila Đukanovića u Podgorici. Od međunarodnih, to je, pre svega, sve eksplicitnija podrška Vašingtona (Filipa Rikera) i Brisela (Jelka Kacina) ovim restlovima.
Retorički, ova podrška opravdava se navodnom demokratskom evolucijom nekadašnjih Miloševićevih sledbenika, realpolitički, ispod nje se krije – povratak vladajućih međunarodnih faktora, onoj istoj, brzoj, ali nekvalitetnoj međunarodnoj bezbednosti, koja je razaranju ovog regiona poslednji put doprinela, pre samo deset-dvadeset godina. I to zbog toga što su im pomenuti restlovi, sve sami divlje abolirani i ucenjeni ratni zločinci (kao što je to svojevremeno slučaj bio i sa samim Slobodanom Miloševićem uostalom) – NAJJEFTINIJI za vladanje regionom.
Sa zaključcima, ipak, ne treba žuriti. Istorija je uvek kombinacija ponavljanja i promene, nikada ni samo čisto ponavljanje, ni samo čista promena. Uz to, i ovde je neophodno razlikovati kratki i dugi rok. Na dug rok, za tri do pet decenija recimo, svakako da se može očekivati novi veliki pritisak i opasnost od ponavljanja ratova na našim prostorima. „Fast security”, rikerovska brza i nekvalitetna bezbednost, koja se upravo obnavlja, dugoročna je podloga upravo za to.
Na kratak rok, u sledećih pet do deset godina, međutim, mnogo je verovatnije nešto drugo. DOVRŠAVANJE LEGALIZACIJE DIVLJE GRADNJE zločinačkih postjugoslovenskih ratova i pljačkaških privatizacija iz poslednje decenije XX i prve decenije XXI veka. Koja je i sama dugoročna priprema za novo veliko zlo. Naravno, ukoliko im mi to dozvolimo. Kao ni pre dvadeset tri godine, ništa nije zatvoreno, i makar delom zavisi i od nas, koji se ovom zlu suprotstavljamo.
Milan POPOVIĆ