Povežite se sa nama

INTERVJU

GORAN ĐUROVIĆ, MEDIA CENTAR: Partijski interesi i licemjerstvo

Objavljeno prije

na

Nepoštovanje pravosnažne sudske presude u imenovanju generalnog direktora RTCG je presedan koji doprinosi punom urušavanju vladavine prava u Crnoj Gori, a to se sve dešava uz punu podršku partija na vlasti i njihovih ministara koji bi morali da saopšte stav. Jasno je da se ovdje radi o političkoj trgovini

 

 

MONITOR: Ima li se šta slaviti na ovaj Dan novinara Crne Gore ?

ĐUROVIĆ: Pomaci u kreiranju ambijenta za slobodan rad novinara/ki su skromni. Utisak je da su ipak  reakcije institucija, kada se ugrožava sloboda rada novinara i medija,  donekle brže u odnosu na period od prije tri godine. Novinari nisu aktivni u različitim formama samoregulacije. Nisam primijetio da se neko novinarsko udruženja na Dan novinara posebno osvrnulo na primjenu profesionalnih standarda i ulogu novinara u zaštiti digniteta profesije. Kao da se na Dan novinara ne smije govoriti o kvalitetu rada novinara/ki i anomalijama u primjeni profesionalnih standarda. To navodi na zaključak da primjena profesionalnih standarda novinarima nije na prvom mjestu već su konstantno u fokusu pitanja egzistencije (većih plata) i uslova rada uključujući i bezbjednost u radu. Ta pitanja su nesumnjivo važna ali vjerujem da će javnost imati više sluha za potrebe novinara/ki kada i oni pokažu volju da svojim aktivnostima utiču na veću profesionalizaciju medija.

MONITOR: Još čekamo na rješavanje nekih od najznačajnijih slučajeva napada na novinare i ubistvo Duška Jovanovića.

ĐUROVIĆ: Protok vremena doprinosi da se gubi nada da će mnogi napadi na novinare i imovinu medija biti rasvijetljeni. Morao bi da se rasvijetli je najteži slučaj koji opterećuje našu državu – ubistvo Duška Jovanovića. Bez razrješenja ubistva Duška Jovanovića, uključujući i utvrđivanje činjenica o nalogodavcima, neće biti moguće vratiti povjerenje u institucije države koje bi morale da garantuju bezbjednost novinara. Bez osjećaja bezbjednosti mnogi novinari se neće baviti suštinskim otkrivanjem  društvenih anomalija i postavljaće sebi linije koje ne smiju preći u istraživanju djeovanja pojedinaca iz kriminalnog I političkog miljea.

MONITOR: Čekamo i na zakonodavstvo. Kako tu vidite ponašanje vlasti ?

ĐUROVIĆ: Rad na novim medijskim zakonima i medijskoj stategiji počeo je u oktobru 2021. Medijska strategija je usvojena dok će medijski zakoni biti vjerovatno usvojeni do juna ove godine, skoro tri godine nakon početka njihove pripreme. Ono što je započela vlada Zdravka Krivokapića privela je kraju  vlada Dritana Abazovića ali 43 vlada nije imala podršku u Skupštini i zakoni nisu mogli biti usvojeni.

Prethodni saziv Skupštine nije bio zainteresovan za ubrzanje pristupa EU I nije ih zanimalo usvajanje medijskih zakona. Očekujem da Vlada usvoji predloge medijskih zakona do redovnog zasijedanja Skupštine u martu. Još  ne znamo kako izgledaju konačne verzije ovih propisa i  imam veoma značajnu bojazan u pogledu formulacija ključnih djelova ovih propisa koji se odnose na: obaveznost upisa medija u evidenciju koju će voditi ministarstvo, uključivanje portala u ospeg nadležnosti Agencije za elektronske medije kako bi mogla da sankcioniše neprofesionalno izvještavanje i širenje govora mržnje, utvrđivanje zahtjevnih kriterijuma za članove savjeta i menadžmenta RTCG i Agencije za elektronske medije, momentalnu primjenu ovih propisa neposredno nakon usvajanja i momentalni izbor novih članova savjeta I menadžmenta RTCG i Agencije za elektronske medije. Ukoliko Vlada i nova skupštinska većina izaberu ono što dosadašnjim potezima nagovještavaju, možemo očekivati da će po svaku cijenu poltičke partije nove većine zadržati neprimjereni partijski uticaj nad RTCG i pojačati pritisak na AEM i Agenciju za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost. To bi značilo nastavak prakse od avgusta 2020. godine koji se može okarakterisati kao preuzimanje institucija od  DPS-a ali ne i profesionalizacija i oslobađanje od neprimjerenog partijskog uticaja.

MONITOR: Media centar još čeka odgovor  ministarke kulture I medija Tamare Vujović na pravosnažnu presudu o nezakonitom izboru Borisa Raonića na mjesto direktora RTCG, kao i reakciju povodom imenovanja u Gradskoj TV?

ĐUROVIĆ: Ćutanje ministarki kulture i medija, prethodne i aktuelne, o nezakonitim radnjama u javnim emiterima i želja da se sačuvaju od mogućih kritika da se miješaju u rad javnih emitera je potpuno pogrešna. Ovo ukazuje i da su političke partije imale drugačije pristupe dok su bile u opoziciji. To ukazuje na nedostatak integriteta. To što ćute lideri svih političkih partija koje vrše vlast (PES, Demokrate, NSD, DNP, SNP, CIVIS, AA) ali i onih u opoziciji (URA, Bošnjačka stranka, SD) vratiće im se kad se ponovo nađu u opoziciji. Media centar će biti tu da ih podsjeti na njihovo licemjerstvo.

Nepoštovanje pravosnažne sudske presude u imenovanju generalnog direktora RTCG je presedan koji doprinosi punom urušavanju vladavine prava u Crnoj Gori. To se sve dešava uz punu podršku partija na vlasti i njihovih ministara koji bi morali da saopšte stav. Jasno je da se  radi o političkoj trgovini jer vlast kontroliše generalnog direktora RTCG kojem ne smeta da služi interesima partija i da zarad svog interesa u  informativnim emisijama RTCG ne kritikuje rad bio kojeg državnog organa. To što se na RTCG mogu sada čuti stavovi svih partija (vlasti i opozicije) ne znači da RTCG radi svoj posao profesionalno i ispunjava zakonom utvrđene ciljeve jer naprosto ne doprinosi rješavanju problema u zajednici, ne kritikuje vlast a ni druge aktere u društvu.

Pravilo ćutanja političkih partija u vezi sa RTCG se prenijelo i na slučaj imenovanja v.d. direktora Gradske RTV Podgorica kada je (po istom principu kao i u RTCG) nezakonito imenovan Vladimir Otašević. U slučaju Gradske RTV Podgorica oni koji vrše vlast otišli su u maniru DPS-a u posljednjem momentu pred usvajanje nove Odluke o RTV Podgorica u Skupštini Glavnog grada  ublažili kriterijume kako bi stvorili mogućnost da Otašević bude izabran za direktora Gradske RTV Podgorica.  Čak ni to nije pomoglo da sve prođe kako su zamislili Vasilije Čarapić (PES), Mitar Šušić (ZBCG) i Jelena Borovonić Bojović (ZBCG), pa je Otašević izabran nezakonito zbog sukoba interesa. Ne očekujem odgovore na pitanja o nezakonitostima u radu javnih emitera od onih koji ničim nisu doprinijeli da se RTCG ili Gradska RTV oslobodi partijskog uticaja, i koji svoje prolazne funkcije koriste da ostvare partijske interese. Pogotovo ne očekujem ništa od ljudi koji su hrabro ćutali do avgusta 2020. godine i koji ničim nisu doprinijeli da se Crna Gora oslobodi autoritarnog režima Mila Đukanovića.

MONITOR: Kako vidite izvinjenje Gradske TV predsjedniku parlamenta Andriji Mandiću ubog izjave advokata Borisa Marinovića koji je u Dnevniku iznio stav da zbog isticanja trobojke Mandić treba krivično da odgovara?

ĐUROVIĆ: Način na koji je Gradska RTV Podgorica uputila izvinjenje predsjedniku Skupštine ukazuje da je ovaj lokalni javni servis na putu da promijeni gazdu. Umjesto DPS-a, šanse da novi gazda postane Nova srpska demokratija i Andrija Mandić su sve veće. Ukoliko je kandidat za direktora Gradske RTV Podgorica Vladimir Otašević osjetio potrebu da zaštiti Andriju Mandića od izjave sagovornika u neprofesionalnom (jednostranom) prilogu emitovanom u Dnevniku ovog javnog emitera, onda je kršenje profesionalnih standarda prethodno morala da utvrdi Komisija za prigovore slušalaca i gledalaca pa da se tek tada eventualno uputi izvinjenje. U ovom slučaju se postavlja i dodatno pitanje: da li će novi menadžment Gradske RTV Podgorica da se izvinjava svima koji su predmet neprofesionalnog rada ovog javnog emitera ili samo političkim mentorima?

U   reakciji novi vršilac dužnosti Otašević se poziva pogrešno na član 34 Zakona o medijima jer se ne radi o stavu urednika ili novinara koji je optužio predsjednika Skupštine da isticanjem nepoznate zastave čini krivično djelo, već o izjavi sagovornika u prilogu. Nesporono je da su se u prilogu morale naći i izjave drugih sagovornika, onih koji ne misle da  se radi o krivičnom djelu predsjednika Skupštine ali i stručnih osoba  i predstavnika nadležnih organa. U ovom slučaju se moglo govoriti o kršenju Pravilnika o poštovanju profesionalnih standarda u elektronskim medijima i Pravilnika o profesionalnim principima i standardima u Gradskoj RTV Podgorica ali ne i članu Zakona o medijima na koji se poziva novi menadžment. Izvinjenje v.d. direktora Gradske RTV Podgorica treba posmatrati u svijetlu činjenice da Otašević želi da bude izabran u punom mandatu na trenutno otvorenom konkursu za direktora Gradske RTV i zato suprotno pravilima demonstrira poniznost. Ovaj slučaj govori kakav lokalni javni servis su spremile PES, NSD i DNP a uz aminovanje Demokrata i URA-e. Gradska RTV Podgorica neće postati profesionalna na način što će se uticaj DPS-a, propagandistički i neprofesionalni način izvještavanja za potrebe DPS-a, zamijeniti uticajem nove većine u Glavnom gradu.

MONITOR: Uprkos apelu civilnog sektora v.d VDT Tatjani Begović da tužilaštvo odustane od gonjenja istoričara Bobana Batrićevića zbog stavova koje je iznio u kolumni, suđenje je počelo. Kako komentarišete taj slučaj?

ĐUROVIĆ: Ovaj slučaj pokazuje potrebu odgovornih pojedinaca u tužilaštvu da autoritet i mentora u liku DPS-a zamijene sa autoritetom Srpske pravoslavne crkve (SPC). Batrićević je u svom tekstu iznio kritike na račun jedne vjerske zajednice i njenih visokih predstavnika bez bilo kakvih poziva na govor mržnje ili diskriminatornih poruka. Vjrujem da će sud okončati brzo ovaj postupak I utvrditi da nema odgovornosti Batrićevića a da će tužilaštvo u drugoj sličnoj situaciji (kojih će sigurno biti) imati drugačiji pristup. Tužilaštvo će morati da se oslobodi potrebe za mentorima I autoritetima. SPC će morati da se navikne na kritike a I moraće da shvati da sve svoje zamisli neće moći da ostvari čak ni uz podršku njihovih političkih predstavnika. I ovu fazu u razvoju demokratije moraju da prođu što prije građani Crne Gore.

MONITOR: Gdje je Crna Gora kada je u pitanju sloboda govora ?

ĐUROVIĆ: Stanje je bolje nego što je bilo bez obzira na povremene incidente kao što je slučaj Batrićević. Situacija će se popraviti kada se tužilaštvo i sudovi oslobode partijskog i kriminalnog uticaja a to zavisi od novih zakonskih propisa i volje onih koji vrše vlast.

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

DINA BAJRAMSPAHIĆ, GRAĐANSKA AKTIVISTKINJA: Iza Srebrenica nema –  „ ali“

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nacionalističke snage u Crnoj Gori su postale dovoljno jake i glasne da upravljaju odlukama Vlade. A u njoj nema dovoljno onih koji bi postavili granice retrogradnim politikama i pokazali šta je minimum koji se ne smije preći

 

 

„Uz punu svijest da zvuči naivno, ali kada smo prije skoro mjesec dana pisali prvo javno pismo premijeru sa zahtjevom da Crna Gora kosponzoriše Rezoluciju o Srebrenici, mislili smo da Vladu samo treba podsjetiti na njenu dužnost. Htjeli smo samo da stavimo do znanja političkoj eliti da je to pitanje otvoreno na međunarodnoj sceni, da pomno posmatramo kako će postupiti i da očekujemo da Crna Gora bude na pravoj strani istorije“, kaže Dina Bajramspahić u razgovoru za Monitor.

BAJRAMSPAHIĆ: U tom trenutku smo očekivali da u Vladi ima minimum zdravih snaga da razumiju naš zahtjev u dobroj mjeri i bez ikakvih fantazmagorija o tome šta se „krije“ iza Rezolucije. Nije nam palo na pamet  kako će Vlada iz dana u dan tonuti sve dublje i dublje. Naprotiv, smatrali smo da je ovo mali potez za Vladu, koji za nekoliko nas i grupu NVO koje decenijama zastupaju suočavanje sa prošlošću, znači mnogo.

MONITOR: Djeluje kao da ste se iznenadili onim što je slijedilo?

BAJRAMSPAHIĆ: Prvo pismo smo završili riječima „učinite nas ponosnim građankama i građanima Crne Gore”. Cijela stvar se strmoglavila vrlo brzo i ogolila da su problemi veći nego što smo i mi, koji kritički mislimo o sadašnjosti, očekivali.

Stotinu šest nevladinih organizacija i 376 istaknutih ličnosti potpisalo je inicijativu u međuvremenu. Do danas nije bilo odgovora. Vlada, koja je obećala da će biti demokratska, da će se rukovoditi principima dobrog upravljanja, ne nalazi za shodno da odgovori svojim građanima.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

IVICA PULJIĆ, DOPISNIK AL DŽAZIRE IZ VAŠINGTONA: Crnogorski amandmani su, praktično, već u nacrtu Rezolucije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ne može nikakva inicijativa više odgađati glasanje o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici . Njen je nacrt predat   u sekretarijat  Generalne skupštine i sve je sada u njihovim rukama. Ne može se mijenjati tekst rezolucije, ali mogu se predložiti amandmani što se obično čini dan prije glasanja, a mogu se amandmani predložiti i na sam dan glasanja. Crnogorski amandmani se praktično već nalaze u nacrtu rezolucije. To nije ništa novo

 

 

MONITOR: Vlasti u Banja Luci visoko drže tenziju otkako je najavljeno glasanje u GS UN o Rezoluciji koja se odnosi na genocid u Srebrenici. Da li se u Vašingtonu i Njujorku razmatra i mogućnost da se tenzije koje već duže traju –kao i prijetnje otcepljenjem RS, pretvore u  pobunu?

PULJIĆ: Oprez je uvijek prisutan kada je zapadni Balkan i Bosna i Hercegovina u pitanju. Zbog toga se često mogu čuti ili pročitati izjave američkih diplomata ili zakonodavaca da Sjedinjene Države neće dopustiti da dođe do podjele Bosne i Hercegovine, niti će biti dopušteno bilo kakvo nasilje. Bilo kakva pobuna od strane RS-a ne bi bila spontana nego podrobno pripremljena u Beogradu i Banja Luci s odobrenjem iz Moskve. Nema spontanosti. Dakle, mogućnost nasilja se uvijek razmatra kao jedna od opcija, ali se razmatra i odgovor na nasilje, odnosno njegovo efikasno zaustavljanje.

MONITOR: Još nije zakazan datum glasanja o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici . Saznalo se da Crna Gora namjerava da podnese dva amandmana na Rezoluciju koja se tiču individualizovanja krivice i neupitnosti Dejtonskog sporazuma.  Može li ova inicijativa da još jednom odloži glasanje i ima li podršku SAD?

PULJIĆ: Ne može nikakva inicijativa više odgađati glasanje o toj rezoluciji. Njen je nacrt predan u tajništvo Generalne skupštine i sve je sada u njihovim rukama. Dakle, ne može se mijenjati tekst rezolucije, ali mogu se predložiti amandmani što se obično čini dan prije glasanja, a mogu se amandmani predložiti i na sam dan glasanja. Što se tiče crnogorskih amandmana, koliko je do sada poznato, oni se praktično već nalaze u nacrtu rezolucije. To nije ništa novo.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DEJAN MILOVAC, MANS: Zabrinjava što će Knežević pred nereformisane sudove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Biće posebno zanimljivo vidjeti kakve će političke implikacije imati ponovno otvaranje predmeta Koverta, i da li će tužilaštvo ovog puta u istrazi ići dalje od Slavoljuba Stijepovića, za koga se sigurno ne može reći da je bio „mozak operacije“

 

 

MONITOR: Kako komentarišete  ekstradiciju  Duška Kneževića Crnoj Gori, te njegove tvrdnje da je došao dobrovoljno, uz ponovno pominjanje plave torbe?

MILOVAC: Knežević je izgubio proces pred Visokim sudom u Londonu kada je odbijena njegova žalba na odluku da bude izručen i to bi trebao da bude početak procesa pred crnogorskim pravosudnim organima koji bi do kraja trebalo da rasvijetli ulogu Kneževića u poslovima čiju zakonitost naše tužilaštvo dovodi u pitanje.

Dakle, ne radi se o dobrovoljnoj odluci Kneževića da se vrati u Crnu Goru, a još manje treba na njegov dolazak gledati kao na zaslugu ovdašnjih političara koji već počinju da presuđuju i za to sebi pripisuju zasluge.

Pred crnogorskim tužilaštvom se nalaze zaista kompleksni predmeti koji će zahtijevati značajne kapacitete kada su u pitanju prije svega finansijske istrage, naročito za onaj dio imovine i poslove Kneževića koji se odvijao na offshore destinacijama i van granica Crne Gore.

MONITOR:  Ima li crnogorsko pravosuđe kapacitete da te procese izvede do kraja?

MILOVAC: Nažalost, ti kapaciteti su ujedno i najslabija karika u istragama, na što je više puta ukazivano i iz Evropske komisije u njenim izvještajima o napretku Crne Gore.

Posebno zabrinjava to što će kompletan postupak biti sproveden pred sudovima koji nisu reformisani i gdje nije do kraja otkrivena mreža korumpiranih sudija koji su radili  po političkom diktatu, a ne slovu Ustava i zakona. Postupak protiv Kneževića je samo jedan od mnogih koji tek treba da  epilog dobiju na sudu. Zbog toga se MANS snažno zalaže za proces vetinga u pravosuđu koji bi trebalo da rezultira zdravim osnovama za vođenje ovako kompleksnih predmeta.

Za sada ne ohrabruju najave iz Vlade Crne Gore, a prije svega iz Ministarstva pravde, da bi mogli u skorom roku da očekujemo takozvanu katarzu u pravosuđu, iako su javno data  brojna obećanja koja su uključivala i značajno unaprijeđen zakonski okvir.

Ovo je posebno važno za predmete kao što je predmet Duška Kneževića gdje će tužilaštvu biti potrebna svaka moguća pomoć u, prije svega, finansijskoj istrazi. Nažalost, za očekivati je da će kod predmeta koji uključjuju veliki broj aktera, međunarodnu istragu i značajan protok vremena, postati bolno očigledan nedostatak takozvanog „italijanskog modela“ koji bi značajno olakšao posao tužilaštvu i ubrzao kompletnu finansijsku istragu.

MONITOR: Može li Kneževićevo izručenje otvoriti neke druge procese?

MILOVAC: Biće posebno zanimljivo vidjeti kakve će političke implikacije imati ponovno otvaranje predmeta Koverta , i da li će tužilaštvo ovog puta u istrazi ići dalje od Slavoljuba Stijepovića, za koga se sigurno ne može reći da je bio „mozak operacije“ i nalogodavac kada je u pitanju korišćenje takozvanih crnih fondova za finansiranje izbornih kampanja Demokratske partije socijalista.

Iako je to tek jedan od nekoliko postupaka koje tužilaštvo vodi protiv Kneževića, predmet Koverta ima posebnu težinu, imajući u vidu da se radi o političkoj korupciji sa mnogo dugoročnijim štetnim efektima po crnogorsko društvo. Svi smo svjedočili predaji novca i snimku koji je poslužio kao konačna potvrda da se DPS finansira iz nelegalnih izvora.

Druga potvrda je došla od samog tadašnjeg predsjednika te partije, Mila Đukanovića, koji je još početkom 2019. godine priznao da je predsjednik Atlas Grupe finansijski pomagao njegovu partiju: „Sve to što je rađeno je završavalo na odgovarajućoj adresi u Demokratskoj partiji socijalista, dakle u računovodstvu. Tamo je pažljivo evidentirano, a prema državnim organima su pravljeni onakvi izvještaji kakve su ti organi tražili.“

MANS je od tadašnjeg Glavnog specijalnog državnog tužioca, Milivoja Katnića,  tražio da se ispitaju sumnjive donacije DPS-a, ali to nikada nije urađeno.

Sa druge strane, bilo bi naivno vjerovati da je sve ono što je do sada otkrio javnosti, Duško Knežević uradio kao izraz nekog patriotskog čina, uključujući i najavu dokaza vezanih za “plavu torbu”. Radi se prosto o pokušaju da se ojača pozicija u onome što je neminovan krivični postupak protiv njega pred crnogorskim institucijama. Tako treba gledati i najave mogućeg statusa svjedoka-saradnika. Biće zanimljivo vidjeti kako će tužilaštvo cijeniti ono što Knežević najavljuje kao dokaze protiv samog vrha prethodnog režima, u prvom redu bivšeg predsjednika, Mila Đukanovića.

MONITOR: Kritikovali ste neke od akata na kojima Vlada radi u susret eventualnom dobijanju IBAR-a, a koji se tiču aktikorupcijskih politika, te mehanizama borbe sa kriminalom. Radi li vlast suštinski na reformama koje se tiču poglavlja 23, 24 ?

MILOVAC: Za sada nemamo potvrdu političke volje da je vlada Milojka Spajića ozbiljna u namjeri da zakonski okvir upodobi onome što su ne samo međunarodni standardi, već prije svega realne potrebe Crne Gore kada je u pitanju borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. To je sasvim vidljivo iz onoga što predstavlja paket reformi koje je Ministarstvo pravde predstavilo pod nazivom Pravda Sad, ali i sasvim očigledno kada je u pitanju nova Strategija za borbu protiv korupcije koja već u formi ne ispunjava čak ni prilično niske standarde koje su postavile prethodne vlade pod vlašću DPS-a.

Ogromno neznanje i nerad su dominantna karakteristika onoga što se građanima nudi kroz izmjene ključnih zakona, u prvom redu Zakona o sprečavanju korupcije, Zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom, te Zakona o tužilaštvu. Korak dalje je  Strategija za borbu protiv korupcije koja ne tretira ključne izazove sa kojima se nosi crnogorsko društvo. MANS  godinama ukazuje na probleme u ovoj oblasti i predlaže rješenja, dajući komentare i obezbjeđujući pomoć međunarodnih eksperata. Komunikacija sa nosiocima vlasti u posljednje četiri godine je dodatno intezivirana, nakon svih obećanja koja su, iz tada opozicionih klupa, data kada je u pitanju borba protiv korupcije.

Nakon četiri godine apsolutnog nerada kada je u pitanju antikorupcijska reforma, smatram da više ne možemo govoriti samo o neznanju koje jeste dominantna prepreka, već i o značajnom nedostatku političke volje da se u ovoj oblasti stvari pomjere sa mrtve tačke. Poseban izazov će predstavljati odbrojavanje dana do momenta odlučivanja o tome da li će Crna Gora dobiti pozitivan odgovor na IBAR, te količina prečica za koje postiji sumnja da će administracija Spajića napraviti kako bi ispunila formu, dok će suština kao mnogo puta do sada ostati u drugom planu.

U svakom slučaju, sve ono što sada budemo pogrešno postavili kada je u pitanju borba protiv korupcije, biće izuzetno teško kasnije ispraviti, a već smo izgubili previše vremena.

MONITOR: Kako vidite prošlonedeljnju Đukanovićevu izjavu, kojom je hapšenja Milivoja Katnića i Zorana Lazovića poistovijetio sa krvnom osvetom?

MILOVAC: Radi se o veoma nepromišljenim izjavama, koje nisu strane bivšem predsjedniku države Crne Gore, Milu Đukanoviću, naročito onda kada ocijeni da je potrebno “podići moral” u teškim trenucima za njegovu partiju. Nakon svega što smo mogli da pročitamo u Skaj prepiskama, ostaje malo prostora za sumnju da su Milivoje Katnić i Zoran Lazović bili čuvari jednog potpuno paralelnog sistema koji je Đukanovića održavao na vlasti i van domašaja bilo kakve političke ili krivične odgovornosti.

Znog toga ne iznenađuje potreba da se javno oglasi i sam Đukanović koji i nakon odlaska u takozvanu političku penziju, nastavlja da biva svojevrsni stožer DPS-a, sa očitim uticajem ne samo na političko tkivo te partije, već i na ono što se često u javnosti naziva kriminalnim. Izjava Đukanovića može se čitati i kao direktna poruka Katniću i Lazoviću, da kao vjerni vojnici pomenutog sistema nisu zaboravljeni ili otpisani.

Đukanović i njegova partija su već neko vrijeme bez tradicionalnih poluga moći zahvaljujući kojima su vladali prethodne tri decenije. Sa druge strane, ako je vjerovati onome što smo mogli da pročitamo u SKAJ prepisakama, a odnosi se na učešće kriminalnih struktura u izbornim procesima, to može biti posljednja poluga moći na koju Đukanović računa i zbog čega njegove poruke kakve smo imali prilike da čujemo mogu biti opasne.

MONITOR: Ko sve vrši pritisak na Specijalno državno tužilaštvo?

MILOVAC: Nakon trideset godina DPS režima, sasvim je realno očekivanje građana Crne Gore da konačno pravda bude zadovoljena, ali taj proces nikako ne bi trebao da bude u službi i pod uticajem bilo koje partije na vlasti. Nažalost, rezultati u borbi protiv korupcije su očigledno percipirani kao politički kapital koji pojedine političke partije žele da prigrabe za sebe i potpuno neosnovano sebi pripišu zasluge za rezultate kojima su malo ili nimalo doprinjele.

Sa druge strane, iako smo i ranije imali hapšenje javnih funkcionera koji su bili članovi DPS-a ili bili percipirani kako njihov poslušnici, do hapšenja Milivoja Katinića i Zorana Lazovića, nismo imali izražen otvoren pritisak na tužilaštvo od strane te partije. Ovakvo ponašanje predstavnika DPS-a u javnosti ne samo da ukazuje da od “reformisanog DPS-a” nema ništa, već daje za pravo i onima koji sumnjaju da su veze sa organizovanim kriminalom bile duboko utkane u sve ono što je ta partija radila, a da su Katnić i Lazović bili među glavnim kopčama sa tim strukturama.

Kada se stvari stave u tu perspektivu, nije iznenađenje što glavna poruka DPS-a više nije da “prepustimo institucijama da rade svoj posao”, već ona koja direktno crta metu na GST Vladimiru Novoviću, nazivajući ga “skaj tužiocem”.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo