Snovi o Evropi, zajedničkoj kući, srušili su se ovog vikenda kada je premijer Grčke Aleksis Cipras primoran da potpiše paket kojim će se njegovim sunarodnicima još više stegnuti kaiš, da bi vraćali dug veći od 300 milijardi. Ciprasa je uza zid satjerao najveći povjerilac – Njemačka. Tačnije njena kancelarka i ministar finasija, uprkos nastojanjima Francuske, Italije, pa čak MMF-a i Sjedinjenih Država, da se Grcima olakša pozicija otpisom dijela duga i mjerama koje bi dovele i do razvoja, a ne samo štednje i depresije.
Uzaludna su bili apeli svjetskih ekonomista i nobelovaca, upozorenja da će stroge mjere dovesti do haosa u Grčkoj, da slični scenariji prijete i drugim zemljama koje imaju probleme sa prekomjernim zaduživanjem, da je u opasnosti zajednička evropska valuta, ali i temeljna ideja na kojoj je zasnovana Evropska Unija – kao zajednica jednakih i solidarnih, a ne velikih i malih, moćnih i slabih…
Nejasno je, upozoravali su od Krugmana do Saksa, zašto se insistira na mjerama štednje ako one nijesu dale efekta. Naprotiv, doprinijele su urušavanju privrede u Grčkoj u kojoj su bez posla milioni ljudi. Mjere koje je, po diktatu Brisela, banaka i kreditora sprovodila bivša vlada, najviše su pogodile siromašne i srednju klasu. Granica siromaštva popela se u zemlji toplih mora na 40 odsto. I samo će rasti sa politikom restrikcije.
Oni na vrhu piramide, grčka ekonomksa i politička elita, ostala je nedirnuta. Cipras je u govoru pred evropskim parlamentarcima, nakon referenduma prije nego što je poklekao, rekao da 10 odsto povlašćenih drži u rukama 60 odsto grčkog bogatstva, te da oni ne osjećaju evropske mjere štednje. Ta korumpirana elitra najodgovornija je za prekomjerno zaduživanje zemlje. Uz oni koji su davali ogromne količine novca, za koje je bilo jasno da ih Grci ne mogu vratiti, bez potonuća.
Mladi grčki premijer, ljevičar, potpisao je sve protiv čega se borio godinama i za što je dobio mandat i na izborima i na referendumu. „Mnogi me pitaju šta se to dogodilo i kako je Cipras mogao da glasa za ovaj paket. Nemate puno izbora sa pištoljem prislonjenim uz glavu,” rekao je Hajner Flasbek, bivši državni sekretar u ministarstvu finasija Njemačke. Samo nekoliko nedjelja ranije Flasbek je sa grupom istaknutih svjetskih ekonomista poslao pismo Angeli Merkel da ne tjera Grčku iz Evrope, jer time neće samo ubiti Grčku, već i Evropu.
Nakon dramatičnog sastanka u Briselu, Špigl je objavio da je njemačka vlada za jedan vikend uništila sedamdeset godina sopstvene diplomatije, jer je prijetnjama primorala Grčku na kapitulaciju. To je, kaže se u Špiglu povratak Evrope na formule sile 19 i ranog 20 vijeka, po kojima najmoćniji nameću volju ostalima.
Ovo sa Grčkom, čija se želja za promjenama ruši, nije ništa novo. Samo je vidljivije. Prije Ciprasa i Sirize, poraženo je uz podršku zapadnih sila toliko pokreta u svijetu koji su budili nadu i tražili promjene. Pogledajte samo šta se desilo sa arpaskim proljećem, kako su završili u haosu pokreti za oslobađanje od diktatura. Kako iz tih zemalja, oni što su po trgovima slavili, sada nalaze smrt po Mediteranu. Kako se po Evropi podižu zidovi, da bi se zaustavili ljudi gladni i hljeba i slobode.
Pogledajte Balkan. Kako najgori, desnica iznikla na pljački i zločinima vlada Beogradom, Podgoricom, Banjalukom… Kako u Savjetu bezbjednosti ne može da prođe ni umivena rezolucija o genocidu u Srebrenici, dok Zapad slavi jednog od protagonista rata, srpskog premijera Aleksandra Vučića.
Ako sjutra u Grčkoj, poslije poraženog Ciprasa i iznevjerenih obećanja, dođe na čelo radikalna desnica, neće biti iznenađenja. Temelji za jačanje regresivnih, pa i profašističkih pokreta u cijeloj Evropi su tu.
Mnogo je još zemalja u svijetu koje su u problemima. Samo na Balkanu u dužničkoj krizi su Makedonija, Hrvatska, Crna Gora, a blizu je i Srbija. Ove bi zemlje brzo mogle biti pred zadatkom pred kojim je Atina. Cijenu nesmotrenog zaduživanja i tu će platiti oni koji su najmanje odgovorni, a ne ovi koji su nas uvukli u dugove i ropstvo.
Ako neko čudo ne zaustavi politiku sile, Evropa će i dalje igrati na korumpirane elite koje su suština problema, ali poslušno ispunjavaju zahtjeve moćnih. Kakva muzika – za Đukanovića.
Milka TADIĆ-MIJOVIĆ