Povežite se sa nama

Izdvojeno

I OVE GODINE OGROMNA PROSTRANSTVA ŠUME NESTALA U POŽARIMA: Lekcija koju nijesmo savladali

Objavljeno prije

na

Koliko je prijeko potrebno da država uloži novac u novu opremu za gašenje požara, najbolje pokazuje podatak Ministarstva odbrane – pripadnici VCG su sa dva helikoptera, samo do 8. avgusta obavili 106 letova kako bi pomogli vatrogascima. Korišćeno je preko 825.500 litara vode. Samo u okolini Herceg Novog, gdje su požari dva mjeseca buktali, ove godine uništeno je na desetine hiljada kvadrata šume

 

Samo u okolini Herceg Novog, gdje su požari dva mjeseca buktali, ove godine uništeno je na desetine hiljada kvadrata šume. Gorjelo je i u Baru, Nikšiću, Kolašinu… Priča o katastrofalnim posljedicama sezona požara ponavlja se iz godine u godinu, jer država nikako da se opameti i prestane da ih dočekuje – goloruka.

Crna Gora trenutno posjeduje tek tri letjelice koje učestvuju u gašenju požara – jedan vazduhoplov, tipa Air Tractor koji može da nosi oko 3.000 litara vode, a kojim rukovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), kao i dva helikoptera Vojske Crne Gore (VCG).

Koliko je prijeko potrebno da država uloži novac u novu opremu, najbolje pokazuje podatak Ministarstva odbrane – pripadnici VCG su sa dva helikoptera, samo do 8. avgusta obavili 106 letova kako bi sa vatrogascima gasili požare. Korišćeno je preko 825.500 litara vode.

Na pitanje šta je sa ostalim vazduhoplovima, direktor Direktorata za vanredne situacije MUP-a Miodrag Bešović je u Bojama jutra na TV Vijesti kazao da su u fazi popravke. Takav je odgovor nadležnih već godinama.

Na sjeveru države, gdje ima najviše šume, vatrogasci su najgore opremljeni. „Najlošije stanje je na sjeveru, ali i u djelovima zemlje gdje su bolje opremljeni to nije dovoljno. Oprema za jednog vatrogasca košta i po nekoliko hiljada eura, a da ne pominjemo tehničke mogućnosti vozila, starost kamiona”, naveo je Bešović.

Iz Organizacije KOD, u jednoj od svojih nedavnih analiza, navode da je prošle godine u Crnoj Gori izgorjelo oko 143 kilometara kvadratnih šuma, što odgovara površini od blizu 24.000 fudbalskih terena. Prema evropskom modelu „ukupne štete” procjenjuje se da je te godine usljed šumskih požara država pretrpjela gubitak od oko 280 miliona eura. „Uprkos ovim podacima rukovodstvo konstatuje požare i nastavlja se gomilanje problema. Umjesto priče – potrebni su nam kanaderi, efikasan sistem uzbunjivanja, uključivanje cijele zajednice u borbu protiv požara i razumna budžetska davanja”, navode iz KOD-a.

Požari su, mahom, podmetnuti. Službenici hercegnovske policije uhapsili su  devetnaestogodišnjeg L.R. zbog sumnje da je od 24. jula do 8. avgusta podmetnuo čak deset požara na teritoriji te opštine. U kontinuitetu ih je izazivao u naseljima Njivice, Žvinje, Sutorini, Podima, Kamenom, Mokrinama, Sitnici, Zelenici i Kumboru. On je sem toga, kako su naveli iz Uprave policije, uz regionalne puteve palio i nisko i visoko rastinje.

Bilo je i tzv. investicijskih požara. Gorjelo je na području Nacionalnog parka (NP) Skadarsko jezero, baš na mjestu gdje je bila planirana izgradnja luksuznog kompleksa Porto Skadar Lake. Riječ je o projektu koji je stopiran zahvaljujući ekološkim aktivistima i mještanima. Tim povodom, oglasili su se iz Agencije za zaštitu životne sredine (AZŽS), odakle su saopštili da će za svaku procjenu uticaja na životnu sredinu na opožarenim zemljištima biti zahtijevano nulto stanje biodiverziteta. To znači da će proces izdavanja ovakvog tipa dozvola za gradnju trajati najmanje pet do 10 godina. „Gdje se ne obnovi biodiverzitet, nećemo davati saglasnosti na procjene uticaja na životnu sredinu. Suština procjene uticaja je da se na adekvatan način procijene svi mogući uticaji na životnu sredinu, a to nije moguće dok se ne obnovi stanište”, naveli su iz Agencije, a tu su odluku pozdravili aktivisti i pripadnici nevladinog sektora koji se bave ekologijom.

I nedavno zamućenje rijeke Morače, koje je izazvalo pozornost javnosti – tek je jedna od posljedica požara. „Nakon obilnih padavina, na više lokacija došlo je do spiranja zemljišta, pretežno na opožarenim i površinama devastiranim nelegalnom sječom šume. Opustošene površine gube svoj karakter i usljed većih padavina dolazi do odrona, klizišta erozije i spiranja zemljišta”, kaže za Monitor novinar i aktivista Vuk Vujisić koji je, prilikom obilaska terena, zabilježio apokaliptičan prizor – Moraču u nijansama tamnokafene i maslinaste boje.

Kako on ističe, potrebno je da država započne obnovu opustošenih površina – sjemenskim materijalom i sadnicama. „Prirodno će se vrlo otežano obnavljati, jer su ogromne površine ‘mrtve’. Osim toga, Crna Gora bi trebalo da razvije mehanizam uklanjanja spaljenih stabala kako bi na njihovom mjestu zasadila nova, a materijal bi se mogao koristiti za malč ili proizvodnju energenta što je manje ekološka solucija. I mašine za mljevenje drvnog otpada bi smanjile potrebu za paljenjem imanja i time bi se stvorio preduslov za zabranu paljenja na otvorenom, čak i kad su privatna imanja u pitanju”, navodi Vujisić. On najavljuje i jednu od najvećih ekoloških akcija u našoj državi koja će, ako sve bude po planu, biti pokrenuta na jesen. Ideja je da se u nju uključi ekološki sektor, stručnjaci, kompanije, kao i država. Akcija će prvo krenuti od sjevera, a trenutno se prikuplja sjemeni materijal.

Da bismo spasili šume, iz Organizacije KOD napominju da bi država morala da angažuje oko 200 sezonskih radnika od 15. juna do 15. septembra, da zabrani loženje vatre na otvorenom od 1. juna do 1. oktobra, kao i da organizuje lokalne operativne timove za praćenje terena i obezbijedi opremu. „Osim toga, treba i da sredi lokalnu ekonomiju na način da su mještani prvi korisnici šuma – oni će biti i drvoprerađivači i sakupljači šumskih plodova i sezonski radnici. Tako lokalne zajednice zasnivaju svoju ekonomiju na uslugama šuma i čuvaju šume od nepogoda”.

Procjenjuje se da je od 1955. do 1985. godine u Crnoj Gori opožareno oko 155 kilometara kvadratnih šuma. Ispada da je samo prošle godine uništeno nešto malo manje nego tokom 30 godina prošlog vijeka. Taj podatak za ovu godinu još nije poznat.

Kada je godina posebno sušna, onda je šteta i stravičnija. Na primjer, kobne 2017. u požarima je spaljeno skoro oko 360 kilometara šuma i šumskog zemljišta, dakle gotovo duplo više nego za tri decenije. U Francuskoj, iste godine, stradalo je skoro tri puta puta manje šume, iako je ta država površinom preko 45 puta veća od naše.

Prema pomenutom evropskom modelu „ukupne štete” procjenjuje se da je 2017. godine šteta u Crnoj Gori iznosila oko 700 miliona eura ili 20.000 eura po hektaru. Te su godine prihodi i rashodi institucija koje se bave upravljanjem šumama i gašenjem požara bili manji od 20 miliona eura. Toliko otprilike košta jedan kanader, koji država nikako da kupi.

Činjenica je da Crna Gora nije jedina država koja ljeti strahuje od razorne moći vatre. No, jeste među rijetkima koje gotovo ništa ne čine kako bi se zaštitile. Srbija je, na primjer, nedavno dobila helikoptere koji su nosivosti 5.000 litara. Hrvatska je požarnu sezonu dočekala sa čak četiri kanadera i četiri Air Tractor-a.

Istraživanja KOD-a pokazuju da u požarima nestane čak 80 odsto populacije vjeverica, 90 odsto šumskih miševa i 25 odsto divljih svinja. No, oni ne uništavaju samo biljni i životinjski svijet, već i vazduh i vodu. Američka Vlada planira da zasadi više od milijardu stabala narednih godina širom spaljene zapadne strane SAD-a, kako bi spriječila dalje štete prouzrokovane klimatskim promjenama. Šta čine naše vlasti?

 

Andrea JELIĆ

Komentari

FOKUS

PODGORICA NA ČEKANJU: Između nove vlasti i novih izbora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iako su se u noći prebrojavanja glasova mnogi samoproglasili za izborne pobjednike, izgleda kako posao formiranja većine u Glavnom gradu neće biti ni brz ni lak. Ako, uopšte, do toga dođe

 

Mjesec nakon septembarskih izbora u Podgorici, proglašeni su i konačni rezultati. Potom su, od 30. oktobra, počeli da teku zvanični rokovi za konstituisanje novog parlamenta i formiranje lokalnih vlasti.

Prvi formalan korak povukli su iz DPS, prošlonedjeljnim pozivom na sastanak partijama koje nijesu dio vladajuće većine na državnom nivou. “Mi želimo dogovor”, poručio je nosilac DPS liste na septembarskim izborima Nermin Abdić. “Ne želimo da građani Podgorice budu taoci političkih potkusurivanja, već ćemo na najbolji mogući način ući u ove pregovore i iskreno reći šta je naš politički stav”.

Matematika je jasna. Sa osvojenih 19 mandata, da bi predvodili, ili  postali dio buduće većine (30 + odbornika) DPS mora zavrijediti podršku skoro svih odbornika koji u opštinski parlament nijesu došli sa lista dvije koalicije koje su na vlasti na državnom nivou (PES-Demokrate i Za budućnost Podgorice). Pošto su iz pokreta Preokret ostali dosljedni predizbornom obećanju da neće pregovarati o ulasku u vlast, manevarski prostor DPS dodatno je sužen.

Njihovom pozivu odazvali su se predstavnici koalicije Evropski savez (SD-SDP-LP) i Stranke evropskog progresa Duška Markovića. Predstavnici koalicije Za bolju Podgoricu – Jakov Milatović nijesu došli na sastanak ali nijesu ni zatvorili vrata eventualne saradnje. “Partije koalicije Za bolju Podgoricu će u kratkom vremenskom periodu izaći sa Platformom koja će biti osnova toka pregovora. Prije toga nećemo započinjati bilo kakve pregovore”, poručeno je iz te koalicije kao odgovor na poziv DPS-a.

Kako vrijeme odmiče , počinje da djeluje kako u koaliciji Jakova Milatovića i Dritana Abazovića nijesu načisto ko su priželjkivani a ko neprihvatljivi partneri za  formiranje podgoričkih vlasti.

Odnos Milatovića i Abazovića prema premijeru Milojko Spajiću i njegovoj Vladi danas nije bolji nego što je to bio prije podgoričkih izbora. To ne obećava uspješno partnerstvo. Paralelno, nesuglasice sa Andrijom Mandićem i koalicijom ZBCG koju predvode on i Milan Knežević dobijaju na intenzitetu.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

TAMA CRNOGORSKOG I SRPSKOG PRAVOSUĐA: U službi gospodara i kartela

Objavljeno prije

na

Objavio:

Beogradski Radar je objavio da je predsjednik Krivičnog odeljenja i Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Apelacionog suda u Beogradu sudija Milimir Lukić smijenjen. U trenutku dok dva nova postupka protiv Darka Šarića na osnovu SKY komunikacije dostavljene iz inostranstva čekaju na red u odjeljenju Apelacionog suda. Ovaj sudija je još prije četiri godine bio razlog frustracije i intezivne SKY prepiske između braće Šarić

 

 

Evropska komisija (EK) je prošle sedmice objavila izvještaj o napretku Srbije za 2024. Zvanični primjerak izvještaja je lično uručio predsjedniku Aleksandru Vučiću šef Delegacije Evropske unije (EU) Emanuel Žiofre tek prije četiri dana. Ambasador Žiofre je počeo obraćanje izrazima saučešće porodicama 14 poginulih u nesreći u Novom Sadu 1. novembra. Nakon toga je pozvao srbijanske vlasti da “ubrzaju reforme sa pristupanjem EU”. Kada je riječ o stanju pravosuđa, izvještaj navodi da je “postignut određeni nivo pripremljenosti, i da je ostvaren ograničen napredak”, što je najniži oblik napretka prema metodologiji EK. Ukazuje se da je potrebno ojačati “nezavisnost, nepristranost i efikasnost” pravosudnog sistema.

Tragični događaj u Novom Sadu će zasijeniti vijest koja je objavljena samo dan ranije i koja bi u sređenom društvu bila drugačije primljena. Naime, Radar je objavio da je predsjednik Krivičnog odeljenja i Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Apelacionog suda u Beogradu sudija Milimir Lukić smijenjen. I sam Lukić je potvrdio smjenu.

Smjena se desila u trenutku dok dva nova postupka protiv Darka Šarića na osnovu SKY komunikacije dostavljene iz inostranstva čekaju na red u odjeljenju Apelacionog suda, sa čijeg čela je skrajnut sudija Lukić. Ovaj sudija je još prije četiri godine bio razlog frustracije i intezivne SKY prepiske između narko bosa Darka Šarića i njegovog brata Duška u kojoj su dogovarali kako da utiču na ishod presude za krijumčarenje skoro šest tona kokaina. Mlađi brat Duško je zbog ovog nezgodnog i nekooperativnog sudije bio na sastanku u sjedištu Bezbedonosno – informativne agencije (BIA) sa načelikom operative Markom Parezanovićem (sa kodnim SKY imenima “Markus“ i “Markos“). Kod Markusa je došao na sastanak i Duško Milenković, predsjednik Apelacionog suda u Beogradu da bi vidjeli kako pomoći starijem Šariću da izađe iz zatvora.

Milenković, koji je nedavno potpisao smjenu Lukića, se tada (maj 2020.godine) požalio na sastanku u sjedištu državne bezbijednosti da je Lukić „težak za bilo koju vrstu pritiska, osim institucionalnog“ -tj. od strane države, te da problem može riješiti “samo jedan čovek” – koga su članovi klana zvali Oskar. U prepiskama se navodi “jedino on (Markus) može da ode kod Oskara” svemoćnog čovjeka u Srbiji a “Markus (je) od poverenja Oskaru”. Parezanović je nakon sastanka sa svemoćnim Oskarom javio “da je sve ok”.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KO SAVJETUJE DRŽAVNE ZVANIČNIKE: Radno mjesto za partijske drugove 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mjesto savjetnika u izvršnoj i parlamentarnoj vlasti  nerijetko služi  za uhljebljenje partijskih kadrova.  Nađe se tu i pokoji potomak ili član familije partijskih drugova i drugarica

 

 

Reakcije, uglavnom negativne, u javnosti je izazvala vijest da je, krajem proteklog mjeseca, Vlada imenovala Predraga Bulatovića za savjetnika potpredsjednika Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj Miluna Zogovića.

Zogović je potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP),a Bulatović  predsjednik Političkog savjeta te partije. Politički veteran Bulatović svakako će imati što da savjetuje svog dosta mlađeg partijskog kolegu. Što se tiče politike za infrastruku i razvoj nije baš sigurno.

Zogović nije jedini ministar koga savjetuju partijski drugovi i drugarice.  Mjesto savjetnika u izvršnoj i parlamentarnoj vlasti  nerijetko služi upravo za uhljebljenje partijskih kadrova. Desi se i da budu bez mnogo radnog i partijskog iskustva.

Potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić  okružio se sa najviše savjetnika, koji su pri tom  svi iz njegove partije.  

Njegova savjetnica Sandra Radević je Generalna sekretarka Demokrata. Završila je međunarodne odnose u Podgorici, bila zapošljena u MUP-u,  a savjetovala je Bečića i dok je bio predsjednik Skupštine.

Član Demokrata je i Bečićev savjetnik za digitalne medije Božidar Radinović. Radio je u IT sektoru Demokrata od 2016. godine, a od maja 2018. šef je tog sektora. Kadar Demokrata je i savjetnica Milica Kaluđerović, magistrica italijanskog jezika i književnosti.

Bečića savjetuju i stomatološkinja Valentina Minić, predsjednica Foruma žena Demokrata i ekonomistkinja Marija Nikčević, šefica računovodstva Demokrata.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo