Povežite se sa nama

Izdvojeno

I OVE GODINE OGROMNA PROSTRANSTVA ŠUME NESTALA U POŽARIMA: Lekcija koju nijesmo savladali

Objavljeno prije

na

Koliko je prijeko potrebno da država uloži novac u novu opremu za gašenje požara, najbolje pokazuje podatak Ministarstva odbrane – pripadnici VCG su sa dva helikoptera, samo do 8. avgusta obavili 106 letova kako bi pomogli vatrogascima. Korišćeno je preko 825.500 litara vode. Samo u okolini Herceg Novog, gdje su požari dva mjeseca buktali, ove godine uništeno je na desetine hiljada kvadrata šume

 

Samo u okolini Herceg Novog, gdje su požari dva mjeseca buktali, ove godine uništeno je na desetine hiljada kvadrata šume. Gorjelo je i u Baru, Nikšiću, Kolašinu… Priča o katastrofalnim posljedicama sezona požara ponavlja se iz godine u godinu, jer država nikako da se opameti i prestane da ih dočekuje – goloruka.

Crna Gora trenutno posjeduje tek tri letjelice koje učestvuju u gašenju požara – jedan vazduhoplov, tipa Air Tractor koji može da nosi oko 3.000 litara vode, a kojim rukovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), kao i dva helikoptera Vojske Crne Gore (VCG).

Koliko je prijeko potrebno da država uloži novac u novu opremu, najbolje pokazuje podatak Ministarstva odbrane – pripadnici VCG su sa dva helikoptera, samo do 8. avgusta obavili 106 letova kako bi sa vatrogascima gasili požare. Korišćeno je preko 825.500 litara vode.

Na pitanje šta je sa ostalim vazduhoplovima, direktor Direktorata za vanredne situacije MUP-a Miodrag Bešović je u Bojama jutra na TV Vijesti kazao da su u fazi popravke. Takav je odgovor nadležnih već godinama.

Na sjeveru države, gdje ima najviše šume, vatrogasci su najgore opremljeni. „Najlošije stanje je na sjeveru, ali i u djelovima zemlje gdje su bolje opremljeni to nije dovoljno. Oprema za jednog vatrogasca košta i po nekoliko hiljada eura, a da ne pominjemo tehničke mogućnosti vozila, starost kamiona”, naveo je Bešović.

Iz Organizacije KOD, u jednoj od svojih nedavnih analiza, navode da je prošle godine u Crnoj Gori izgorjelo oko 143 kilometara kvadratnih šuma, što odgovara površini od blizu 24.000 fudbalskih terena. Prema evropskom modelu „ukupne štete” procjenjuje se da je te godine usljed šumskih požara država pretrpjela gubitak od oko 280 miliona eura. „Uprkos ovim podacima rukovodstvo konstatuje požare i nastavlja se gomilanje problema. Umjesto priče – potrebni su nam kanaderi, efikasan sistem uzbunjivanja, uključivanje cijele zajednice u borbu protiv požara i razumna budžetska davanja”, navode iz KOD-a.

Požari su, mahom, podmetnuti. Službenici hercegnovske policije uhapsili su  devetnaestogodišnjeg L.R. zbog sumnje da je od 24. jula do 8. avgusta podmetnuo čak deset požara na teritoriji te opštine. U kontinuitetu ih je izazivao u naseljima Njivice, Žvinje, Sutorini, Podima, Kamenom, Mokrinama, Sitnici, Zelenici i Kumboru. On je sem toga, kako su naveli iz Uprave policije, uz regionalne puteve palio i nisko i visoko rastinje.

Bilo je i tzv. investicijskih požara. Gorjelo je na području Nacionalnog parka (NP) Skadarsko jezero, baš na mjestu gdje je bila planirana izgradnja luksuznog kompleksa Porto Skadar Lake. Riječ je o projektu koji je stopiran zahvaljujući ekološkim aktivistima i mještanima. Tim povodom, oglasili su se iz Agencije za zaštitu životne sredine (AZŽS), odakle su saopštili da će za svaku procjenu uticaja na životnu sredinu na opožarenim zemljištima biti zahtijevano nulto stanje biodiverziteta. To znači da će proces izdavanja ovakvog tipa dozvola za gradnju trajati najmanje pet do 10 godina. „Gdje se ne obnovi biodiverzitet, nećemo davati saglasnosti na procjene uticaja na životnu sredinu. Suština procjene uticaja je da se na adekvatan način procijene svi mogući uticaji na životnu sredinu, a to nije moguće dok se ne obnovi stanište”, naveli su iz Agencije, a tu su odluku pozdravili aktivisti i pripadnici nevladinog sektora koji se bave ekologijom.

I nedavno zamućenje rijeke Morače, koje je izazvalo pozornost javnosti – tek je jedna od posljedica požara. „Nakon obilnih padavina, na više lokacija došlo je do spiranja zemljišta, pretežno na opožarenim i površinama devastiranim nelegalnom sječom šume. Opustošene površine gube svoj karakter i usljed većih padavina dolazi do odrona, klizišta erozije i spiranja zemljišta”, kaže za Monitor novinar i aktivista Vuk Vujisić koji je, prilikom obilaska terena, zabilježio apokaliptičan prizor – Moraču u nijansama tamnokafene i maslinaste boje.

Kako on ističe, potrebno je da država započne obnovu opustošenih površina – sjemenskim materijalom i sadnicama. „Prirodno će se vrlo otežano obnavljati, jer su ogromne površine ‘mrtve’. Osim toga, Crna Gora bi trebalo da razvije mehanizam uklanjanja spaljenih stabala kako bi na njihovom mjestu zasadila nova, a materijal bi se mogao koristiti za malč ili proizvodnju energenta što je manje ekološka solucija. I mašine za mljevenje drvnog otpada bi smanjile potrebu za paljenjem imanja i time bi se stvorio preduslov za zabranu paljenja na otvorenom, čak i kad su privatna imanja u pitanju”, navodi Vujisić. On najavljuje i jednu od najvećih ekoloških akcija u našoj državi koja će, ako sve bude po planu, biti pokrenuta na jesen. Ideja je da se u nju uključi ekološki sektor, stručnjaci, kompanije, kao i država. Akcija će prvo krenuti od sjevera, a trenutno se prikuplja sjemeni materijal.

Da bismo spasili šume, iz Organizacije KOD napominju da bi država morala da angažuje oko 200 sezonskih radnika od 15. juna do 15. septembra, da zabrani loženje vatre na otvorenom od 1. juna do 1. oktobra, kao i da organizuje lokalne operativne timove za praćenje terena i obezbijedi opremu. „Osim toga, treba i da sredi lokalnu ekonomiju na način da su mještani prvi korisnici šuma – oni će biti i drvoprerađivači i sakupljači šumskih plodova i sezonski radnici. Tako lokalne zajednice zasnivaju svoju ekonomiju na uslugama šuma i čuvaju šume od nepogoda”.

Procjenjuje se da je od 1955. do 1985. godine u Crnoj Gori opožareno oko 155 kilometara kvadratnih šuma. Ispada da je samo prošle godine uništeno nešto malo manje nego tokom 30 godina prošlog vijeka. Taj podatak za ovu godinu još nije poznat.

Kada je godina posebno sušna, onda je šteta i stravičnija. Na primjer, kobne 2017. u požarima je spaljeno skoro oko 360 kilometara šuma i šumskog zemljišta, dakle gotovo duplo više nego za tri decenije. U Francuskoj, iste godine, stradalo je skoro tri puta puta manje šume, iako je ta država površinom preko 45 puta veća od naše.

Prema pomenutom evropskom modelu „ukupne štete” procjenjuje se da je 2017. godine šteta u Crnoj Gori iznosila oko 700 miliona eura ili 20.000 eura po hektaru. Te su godine prihodi i rashodi institucija koje se bave upravljanjem šumama i gašenjem požara bili manji od 20 miliona eura. Toliko otprilike košta jedan kanader, koji država nikako da kupi.

Činjenica je da Crna Gora nije jedina država koja ljeti strahuje od razorne moći vatre. No, jeste među rijetkima koje gotovo ništa ne čine kako bi se zaštitile. Srbija je, na primjer, nedavno dobila helikoptere koji su nosivosti 5.000 litara. Hrvatska je požarnu sezonu dočekala sa čak četiri kanadera i četiri Air Tractor-a.

Istraživanja KOD-a pokazuju da u požarima nestane čak 80 odsto populacije vjeverica, 90 odsto šumskih miševa i 25 odsto divljih svinja. No, oni ne uništavaju samo biljni i životinjski svijet, već i vazduh i vodu. Američka Vlada planira da zasadi više od milijardu stabala narednih godina širom spaljene zapadne strane SAD-a, kako bi spriječila dalje štete prouzrokovane klimatskim promjenama. Šta čine naše vlasti?

 

Andrea JELIĆ

Komentari

INTERVJU

ANA VUKOVIĆ, SUTKINJA VRHOVNOG SUDA: Politika želi  pravosuđe po svojoj mjeri

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osam neuspjelih  pokušaja izbora predsjednika Vrhovnog suda samo su  dodatna potvrda urušenosti crnogorskog sudstva. Odbijanjem da  vlastitog vođu izabere iz reda svojih kolega, crnogorsko sudstvo negiralo je sopstveni autoritet, dostojanstvo i poštovanje

 

 

MONITOR:  Od šestoro sudija Specijalnog odeljenja Višeg suda u Podgorici, četvoro se prijavilo u Apelacioni sud, nakon što  je Sudski savjet  raspisao konkurs. Kao kandidatkinja za poziciju predsjednice Vrhovnog suda ocijenili ste da to ne bi trebalo dozvoliti. Šta bi to značilo za Specijalno odeljenje i neke od ključnih procesa koji traju?

VUKOVIĆ: Značaj Specijalnog odjeljenja u ukupnim društvenim reformama nije potrebno posebno objašnjavati. Nedovoljan kadrovski potencijal Specijalnog odjeljenja mora  se hitno ojačati. U suprotnom, odliv kadra će neminovno dovesti do  zastoja u funkcionisanju ovog odjeljenja, a svaka sporost  je ozbiljna prijetnja pravdi.

MONITOR: Šta se može uraditi da Odeljenje koje inače ima problem sa kadrovskim kapacitetima ostane bez sudija?

VUKOVIĆ: Pravosuđe je u brojnim problemima. Nije ih moguće sve riješiti, ali  neke je moguće spriječiti. Napredovanje sudija  Specijalnog odjeljenja u višu instancu,u ovom trenutku,  sigurno nije  dio rješenja problema. U nove  procese izbora sudija ne smijemo  ući uz loše i sporo sprovođenje pravde. Ceh loše kreirane kadrovske politike,  koji već plaćamo, ne ostavlja puno mogućnosti da se upražnjena sudijska mjesta blagovremeno popune kadrovima odgovarajućih stručnih i iskustvenih kompetencija.

MONITOR: Kazali ste da ste čuli da je većina sudija koji su konkurisali to učinila iz inata, kako bi dobili reakciju na težinu posla i stanja u kom se nalaze.   Gdje leži odgovornost za takvo stanje, i na kome je da to riješi?

VUKOVIĆ: Specijalno odjeljenje Višeg suda u Podgorici, već duže  funkcioniše u smanjenim kadrovskim i prostornim kapacitetima,  što se uz veliki priliv predmeta složene strukture odrazilo na dugo trajanje sudskih postupaka i mali broj prvostepenih presuda. Predstojeća izmjena  procesnog zakona (ZKP)omogućiće veću efikasnost u  postupanju i  eliminisati brojne zloupotrebe koje su  značajno uticale na ažurnost procedura. Ipak,  i u postojećim uslovima organizaciju rada  ovog odjeljenja moguće je unaprijediti  brižljivim planiranjem  svih aktivnosti sa jasno definisanim rokovima, uz uspostavljanje mehanizama kontrole djelotvornosti sprovedenih aktivnosti.

Odgovornost je na svakom sudiji pojedinačno. Profesionalac je onaj koji daje sve od sebe i  onda kada su postojeći uslovi za to daleko od zadovoljavajućih. Integritet, stručnost i lična posvećenost svakog sudije ponaosob, dodatna su  afirmacija garancije nezavisnog sudstva, čiju  potvrdu u hijerarhiji sudske vlasti, svojim ličnim primjerom mora obezbijediti Predsjednik suda.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

VLAST I FINANSIJE: Nema para, ima problema

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić ne haje za neispunjena obećanja. Umjesto toga najavljuje nove povišice. I investicije. Na sve strane. To što para nema nije, izgleda, njegov problem. Ali jeste građana

 

Dok se nadležni skupštinski odbori lagano pripremaju za predstojeću raspravu o prijedlogu zakona o budžetu za 2025. godinu, informacije sa raznih strana ukazuju da bi taj dokument (budžet) mogao imati ozbiljnih problema pri susretu sa realnošću. Najprostije, nema para. Odnosno, ako ih možda i ima onda one nijesu dobro raspoređene. Fali tamo gdje ne bi smjelo.

Krenimo iz Skupštine Crne Gore. Naumljeno je da se poslanicima, kao i svim drugim javnim funkcionerima, zarade uvećaju za 30 odsto. Tako bi predstavnici zakonodavne vlasti ubuduće imali, u prosjeku, startnu platu od približno 2,6 hiljada eura. Kada se doda dodatak na staž i raznorazne skupštinske naknade (predsjednici poslaničkih klubova, skupštinskih odbora…) izaći će to na tri hiljade eura.

Da narodni predstavnici budu još malo rasterećeniji, pomoći će i personalni asistenti/savjetnici. Na zahtjev predsjednika parlamenta Andrije Mandića novac za njihovo angažovanje predviđen je budžetom za narednu godinu. Mada se, izgleda, ministar finanasija Novica Vuković nada da  poslanici neće prihvatiti dar. “Oni kao posebna grana vlasti imaju mogućnost da sami donose zakone, koeficijente, sistematizacije i sistem zapošljavanja. Izvršna vlast u tom smislu nema uticaja na Skupštinu“, kazao je  Vuković. „Na poslanicima je da se odrede tokom glasanja da li ta sredstva njima trebaju u tu svrhu ili se to može preusmjeriti, recimo, za sanaciju nekog vrtića.” Biće to zanimljivo ispratiti.

Krenimo sada sa tanje strane. U prijedlogu budžeta za 2025. godinu  za rad MUP-a i Uprave policije predviđeno je blizu četiri miliona manje nego za ovu godinu, požalio se Zoran Brđanin, direktor UP, na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu. To, po njegovoj računici, znači da neće biti novca za zapošljavanje novih policajaca. Njih, prema važećoj sistematizaciji, nedostaje makar 1.200. Zapravo, objasnio je direktor UP, u predloženom budžetu nema novca čak ni za zapošljavanje svršenih polaznika policijske akademije. „To nam je nekih milion i po“, kazao je, pa primijetio kako su ostali i bez traženih sredstava (138 hiljada eura) za nabavku uniformi. „Ta nam uniforma treba. Nemamo za nabavku rezervnih djelova, za službena vozila, plovila, za laboratoriju i forenzički centar…”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DONACIJE VLADE I DRŽAVNIH PREDUZEĆA SPC: Blagoslov koji nas košta milione 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od 2011. do ove godine Eparhiji budimljansko nikšićkoj iz budžeta je isplaćeno 1,9 miliona eura. Mitropoliji Crnogorsko primorskoj uplaćeno je 1,6 miliona eura. Najveći dio u posljednje četiri godine: 2021. godine 437 hiljada, 2022. – 654 hiljada eura, tokom protekle 208 hiljada i ove godine 106 hiljada eura

 

Vlada Crne Gore je u junu prošle godine odobrila 220.000 eura Eparhiji budimljanko-nikšićkoj za rekonstrukciju Saborne crkve Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću. Državna revizorska institucija (DRI) je, u svom nedavnom Izvještaju o Budžetu za 2023, ustanovila da nema priložene propratne dokumentacije, kao i da nije navedena obaveza izvještavanja o utrošku navedenih sredstava.

U izvještaju DRI se navodi da im je Ministarstvo pravde proslijedilo dopis Eparhije budimljansko-nikšićke u kom je navedeno da je do 1. jula 2024. godine, utrošen iznos od 60.000, dok će se preostalih 160.000 eura biti utrošeno u narednom periodu.

Iz DRI su naveli da je ovim prekršeno niz pravila, te da su ,,Vlada i resorna ministarstva dužni da prije usvajanja zaključaka i plaćanja iz tekuće budžetske rezerve obezbijede relevantnu dokumentaciju kojom se vrši pravdanje odobrenog iznosa, kako je i predviđeno aktom o bližim kriterijumima za korišćenje sredstava tekuće i stalne budžetske rezerve i uputstvom o radu državnog trezora”.

U posljednje četiri godine, Vlada je za finansiranje vjerskih zajednica za četiri godine isplatila milion i 975 hiljada eura. Najviše novca je izdvojila za Mitropoliju crnogorsko-primorsku Srpske pravoslavne crkve – 930 hiljada, potom za Islamsku zajednicu u Crnoj Gori – 331 hiljadu, dok je Eparhiji budimljansko-nikšićkoj SPC dala 278 hiljada eura. Crnogorska pravoslavna crkva je za isti period dobila 231 hiljadu eura. Ostalih 13 vjerskih zajednica dobilo je između hiljadu i po i 55 hiljada eura, koliko je dobila Jevrejska zajednica.

Raniji izvještaj DRI-ja je pokazao da je posebno sporno finansiranje srednjih vjerskih škola, za što je iz budžeta isplaćeno 4,9 miliona eura. Čak tri miliona i sto hiljada eura dobila je Medresa ,,Mehmed Fatih” Islamske zajednice u Tuzima, a milion i 800 hiljada Gimnazija ,,Sveti Sava” Mitropolije crnogorsko-primorske u Podgorici.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je proteklog mjeseca podnio Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv NN lica koja su od 2019. do 2023. godine odobrili isplatu 4,9 miliona eura za finansiranje srednjih vjerskih škola u Crnoj Gori. ,,To je urađeno suprotno Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, što je utvrdila i Državna revizorska institucija (DRI) i dala negativno mišljenje na usklađenost finansiranja srednjih vjerskih škola sa ovim zakonom, a što ukazuje i na zloupotrebu službenog položaja sa ogromnom štetom za Budžet Crne Gore”, naveli su iz CGO.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo