Stvaralaštvo Igora Rakčevića poznato je crnogorskoj javnosti. Diplomirao je grafiku na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, a magistrirao u Beogradu. Bio je predstavnik Srbije i Crne Gore na 51. Bijenalu u Veneciji 2005, a učestvovao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu – Venecija, Kasel, Beč, Barselona, Pariz, Sarajevo, Beograd, Zagreb… Predsjednik je Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore.
MONITOR: Od prošle godine predsjednik ste Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore, najstarije crnogorske likovne organizacije. Šta ste zatekli i šta ste uspjeli da uradite za ovo vrijeme?
RAKČEVIĆ: Mojim dolaskom na čelo ULUCG-a nastavio se pozitivan trend u funkcionisanju ove značajne strukovne organizacije. Novine se ogledaju u intenziviranju saradnje sa sličnim institucijama iz inostranstva u cilju osmišljavanja i realizacije zajedničkih projekata. Bitan cilj nam je i regulisanje prava naših članova na radne prostore pa smo započeli projekat uspostavljanja dijaloga sa lokalnim vlastima, kako bi za ovaj problem pronašli specifična rješenja za svaku opštinu ponaosob. Formirali smo savremenu internet prezentaciju preko koje redovno informišemo članstvo o dešavanjima i mogućnostima učešća u različitim programima. Bitan segment web site-a se odnosi na prezentacije naših članova i njihovog stvaralaštva, što svima pruža jednake mogućnosti da svoj rad predstave. Pored redovnih izložbenih aktivnosti, realizovali smo izložbu naših članova u galeriji Zvonimir u Zagrebu, a u pripremi je još nekoliko sličnih projekata koji imaju za cilj kulturnu reintegraciju, kako se to sada naziva, zemalja Zapadnog Balkana. U tom smislu, otvorili smo mogućnosti izlaganja na godišnjem nivou u galerijama u Beogradu, Zadru, Splitu i Zagrebu. U pripremi je i nekoliko projekata koji će pružiti rezidencijalne mogućnosti našem članstvu, ali ću o tome govoriti kada njihova realizacija bude izvjesna.
MONITOR: Iako postoji od 1946. godine, iako je od 2005. član Evropske asocijacije umjetničkih udruženja, već deset godina Udruženje likovnih umjetnika je nevladina organizacija. Koliko je teško raditi bez novčane pomoći države i kako komentarišete tu odluku da i dalje niste na budžetu države?
RAKČEVIĆ: Pomoć od države postoji, naravno ne u mjeri u kojoj bi mi željeli i koliko bi bilo dovoljno za ambicioznije zahvate. Poštujući zahtjeve i ograničenja vremena u kojem živimo, namjera nam je da od Ministarstva kulture napravimo istinskog partnera u realizaciji jedne šire priče, a to je brendiranje crnogorske likovne umjetnosti kao nečeg što mi stvarno možemo da ponudimo u međunarodnim okvirima. U tom kontekstu mi ne bi bili samo mrvica u budžetu već aktivni sudionik društvenog boljitka, a to je onda situacija u kojoj svi dobijaju.
MONITOR: Da li imate neki plan poboljšanja rada Udruženja – saradnja s organizacijama ili finansiranje od nekih firmi?
RAKČEVIĆ: Pored generalne strategije razvoja koju sam vam izložio u prethodnom odgovoru, već smo uspostavili saradnju sa međunarodnim organizacijama i diplomatskim predstavništvima koji djeluju u našoj zemlji. Plod te saradnje su nekoliko realizovanih programa i izložbi i nekoliko u pripremi. Stvaranjem imidža moderne organizacije privući ćemo privatni sektor i ostvariti obostrani interes. Primjera radi, namjera je da na sljedećoj tradicionalnoj izložbi, pored nagrada Milunović – Stijović – Lubarda koje inače dodjeljujemo, dodijelimo i nagradu za životno djelo. Tu nagradu, uz organizaciju izložbe, bi mogao da finansira neko od subjekata iz krupnog biznisa.
MONITOR: Udruženje danas broji 360 članova. Umjetnici su različitih poetika, pravaca – od klasičnog slikarstva do smjelog eksperimenta. Kao predsjednik našeg najvažnijeg likovnog udruženja, kako ocjenjujete savremenu crnogorsku likovnu scenu?
RAKČEVIĆ: Smatram našu likovnu scenu izuzetno bogatom i dinamičnom. Mnogo veće sredine od naše bi se mogle podičiti raznolikošću i kvalitetom koju mi posjedujemo. Kao što sam već naglasio, smatram da je crnogorska likovna umjetnost jedan od bitnijih izvoznih artikala, naravno ako bi se to kanalisalo na pravi način, što kao strukovno udruženje pokušavamo. Na lokalnom nivou, suočeni smo sa nedostatkom tržišta i adekvatne likovne kritike. U ovoj konstalaciji, mnogi umjetnici nijesu u mogućnosti da žive od svoje umjetnosti.
MONITOR: Prepoznatljivi ste po vašim grafikama koje ste radili na “ljepenci” – materijalu kojim se pakuju industrijski proizvodi i na kojim se naslućuju likovi radnika. Vaše grafike su prilično kritične prema vremenu u kojem živimo. Smatrate li da angažovani stav umjetnika utiče i mijenja nešto u svijesti ljudi?
RAKČEVIĆ: Obaveza svakog umjetnika je da bude budni sudionik stvarnosti. Većina djela koje srijećemo u istoriji umjetnosti jesu upravo to. Mnoge bitne društvene promjene su najavljene, ili čak prouzrokovane djelovanjem umjetnika i njihove umjetnosti. Vjerujem u angažman u umjetnosti.
MONITOR: Ne pravite otiske grafika, već su vam one unikatne. Takođe istražujete i u drugim vidovima umjetnosti – instalaciji i video artu. Kažite nam o procesu nastanka vaših radova.
RAKČEVIĆ: Ideja inicira potrebu da neko stvori umjetničko djelo. Kod mene se jednom realizovana ideja ne rabi dodatno. Odluku o mediju koji ću koristiti za realizaciju određene ideje donosim naknadno. Jozef Bojs je izjavio da je svako umjetnik. Moj moto je da sve može biti umjetnost, misleći pri tom na materijalizaciju umjetničkog djela.
MONITOR: Vaše samostalno izlaganje uvijek je bilo veoma pozitivno ocijenjeno od likovnih kritičara. Radove ste predstavili i na najprestižnijoj umjetničkoj smotri, Bijenalu savremene umjetnosti u Veneciji, kao i na Bijenalu arhitekture.
RAKČEVIĆ: Svakako je čast biti prepoznat kao dio globalnih umjetničkih tokova određenog trenutka.
MONITOR: U Smokovcima, selu odakle potičete, planirate da napravite razne likovne radionice, izložbe… Dokle ste stigli s realizacijom, jeste li ugovorili neke saradnje?
RAKČEVIĆ: Riječ je o svojevrsnoj permanentnoj umjetničkoj radionici koja ima za cilj valorizaciju pasivnih predjela putem umjetničkog djelovanja. Akcenat je na pješačkim stazama koje su nekada bile jedine komunikacije između različitih mjesta. Neke od njih potiču iz ilirskog perioda i one predstavljaju svojevrsne spomenike kulture, života i navika ljudi. Proces migracije stanovništva ranih 60-ih godina prošlog vijeka je sela stare Crne Gore gotovo sasvim opustio i te komunikacije su, usljed nekorištenja zaboravljene. Ideja njihove revalorizacije i reinterpretacije podrazumijeva postavljanje umjetničkih radova tokovima uređenih staza, i pored umjetničke ima turističku dimenziju. Jedna takva – art staza, već je realizovana i vodi od Poseljana do Smokovaca. Na ovaj način, kao krajni rezultat, umjetnost stvara društveni benefit.
Miroslav MINIĆ