Povežite se sa nama

INTERVJU

IGOR RAKČEVIĆ, PREDSJEDNIK ULUCG Vjerujem u angažman umjetnosti

Objavljeno prije

na

Stvaralaštvo Igora Rakčevića poznato je crnogorskoj javnosti. Diplomirao je grafiku na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, a magistrirao u Beogradu. Bio je predstavnik Srbije i Crne Gore na 51. Bijenalu u Veneciji 2005, a učestvovao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu – Venecija, Kasel, Beč, Barselona, Pariz, Sarajevo, Beograd, Zagreb… Predsjednik je Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore.

MONITOR: Od prošle godine predsjednik ste Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore, najstarije crnogorske likovne organizacije. Šta ste zatekli i šta ste uspjeli da uradite za ovo vrijeme?
RAKČEVIĆ: Mojim dolaskom na čelo ULUCG-a nastavio se pozitivan trend u funkcionisanju ove značajne strukovne organizacije. Novine se ogledaju u intenziviranju saradnje sa sličnim institucijama iz inostranstva u cilju osmišljavanja i realizacije zajedničkih projekata. Bitan cilj nam je i regulisanje prava naših članova na radne prostore pa smo započeli projekat uspostavljanja dijaloga sa lokalnim vlastima, kako bi za ovaj problem pronašli specifična rješenja za svaku opštinu ponaosob. Formirali smo savremenu internet prezentaciju preko koje redovno informišemo članstvo o dešavanjima i mogućnostima učešća u različitim programima. Bitan segment web site-a se odnosi na prezentacije naših članova i njihovog stvaralaštva, što svima pruža jednake mogućnosti da svoj rad predstave. Pored redovnih izložbenih aktivnosti, realizovali smo izložbu naših članova u galeriji Zvonimir u Zagrebu, a u pripremi je još nekoliko sličnih projekata koji imaju za cilj kulturnu reintegraciju, kako se to sada naziva, zemalja Zapadnog Balkana. U tom smislu, otvorili smo mogućnosti izlaganja na godišnjem nivou u galerijama u Beogradu, Zadru, Splitu i Zagrebu. U pripremi je i nekoliko projekata koji će pružiti rezidencijalne mogućnosti našem članstvu, ali ću o tome govoriti kada njihova realizacija bude izvjesna.

MONITOR: Iako postoji od 1946. godine, iako je od 2005. član Evropske asocijacije umjetničkih udruženja, već deset godina Udruženje likovnih umjetnika je nevladina organizacija. Koliko je teško raditi bez novčane pomoći države i kako komentarišete tu odluku da i dalje niste na budžetu države?
RAKČEVIĆ: Pomoć od države postoji, naravno ne u mjeri u kojoj bi mi željeli i koliko bi bilo dovoljno za ambicioznije zahvate. Poštujući zahtjeve i ograničenja vremena u kojem živimo, namjera nam je da od Ministarstva kulture napravimo istinskog partnera u realizaciji jedne šire priče, a to je brendiranje crnogorske likovne umjetnosti kao nečeg što mi stvarno možemo da ponudimo u međunarodnim okvirima. U tom kontekstu mi ne bi bili samo mrvica u budžetu već aktivni sudionik društvenog boljitka, a to je onda situacija u kojoj svi dobijaju.

MONITOR: Da li imate neki plan poboljšanja rada Udruženja – saradnja s organizacijama ili finansiranje od nekih firmi?
RAKČEVIĆ: Pored generalne strategije razvoja koju sam vam izložio u prethodnom odgovoru, već smo uspostavili saradnju sa međunarodnim organizacijama i diplomatskim predstavništvima koji djeluju u našoj zemlji. Plod te saradnje su nekoliko realizovanih programa i izložbi i nekoliko u pripremi. Stvaranjem imidža moderne organizacije privući ćemo privatni sektor i ostvariti obostrani interes. Primjera radi, namjera je da na sljedećoj tradicionalnoj izložbi, pored nagrada Milunović – Stijović – Lubarda koje inače dodjeljujemo, dodijelimo i nagradu za životno djelo. Tu nagradu, uz organizaciju izložbe, bi mogao da finansira neko od subjekata iz krupnog biznisa.

MONITOR: Udruženje danas broji 360 članova. Umjetnici su različitih poetika, pravaca – od klasičnog slikarstva do smjelog eksperimenta. Kao predsjednik našeg najvažnijeg likovnog udruženja, kako ocjenjujete savremenu crnogorsku likovnu scenu?
RAKČEVIĆ: Smatram našu likovnu scenu izuzetno bogatom i dinamičnom. Mnogo veće sredine od naše bi se mogle podičiti raznolikošću i kvalitetom koju mi posjedujemo. Kao što sam već naglasio, smatram da je crnogorska likovna umjetnost jedan od bitnijih izvoznih artikala, naravno ako bi se to kanalisalo na pravi način, što kao strukovno udruženje pokušavamo. Na lokalnom nivou, suočeni smo sa nedostatkom tržišta i adekvatne likovne kritike. U ovoj konstalaciji, mnogi umjetnici nijesu u mogućnosti da žive od svoje umjetnosti.

MONITOR: Prepoznatljivi ste po vašim grafikama koje ste radili na “ljepenci” – materijalu kojim se pakuju industrijski proizvodi i na kojim se naslućuju likovi radnika. Vaše grafike su prilično kritične prema vremenu u kojem živimo. Smatrate li da angažovani stav umjetnika utiče i mijenja nešto u svijesti ljudi?
RAKČEVIĆ: Obaveza svakog umjetnika je da bude budni sudionik stvarnosti. Većina djela koje srijećemo u istoriji umjetnosti jesu upravo to. Mnoge bitne društvene promjene su najavljene, ili čak prouzrokovane djelovanjem umjetnika i njihove umjetnosti. Vjerujem u angažman u umjetnosti.

MONITOR: Ne pravite otiske grafika, već su vam one unikatne. Takođe istražujete i u drugim vidovima umjetnosti – instalaciji i video artu. Kažite nam o procesu nastanka vaših radova.
RAKČEVIĆ: Ideja inicira potrebu da neko stvori umjetničko djelo. Kod mene se jednom realizovana ideja ne rabi dodatno. Odluku o mediju koji ću koristiti za realizaciju određene ideje donosim naknadno. Jozef Bojs je izjavio da je svako umjetnik. Moj moto je da sve može biti umjetnost, misleći pri tom na materijalizaciju umjetničkog djela.

MONITOR: Vaše samostalno izlaganje uvijek je bilo veoma pozitivno ocijenjeno od likovnih kritičara. Radove ste predstavili i na najprestižnijoj umjetničkoj smotri, Bijenalu savremene umjetnosti u Veneciji, kao i na Bijenalu arhitekture.
RAKČEVIĆ: Svakako je čast biti prepoznat kao dio globalnih umjetničkih tokova određenog trenutka.

MONITOR: U Smokovcima, selu odakle potičete, planirate da napravite razne likovne radionice, izložbe… Dokle ste stigli s realizacijom, jeste li ugovorili neke saradnje?
RAKČEVIĆ: Riječ je o svojevrsnoj permanentnoj umjetničkoj radionici koja ima za cilj valorizaciju pasivnih predjela putem umjetničkog djelovanja. Akcenat je na pješačkim stazama koje su nekada bile jedine komunikacije između različitih mjesta. Neke od njih potiču iz ilirskog perioda i one predstavljaju svojevrsne spomenike kulture, života i navika ljudi. Proces migracije stanovništva ranih 60-ih godina prošlog vijeka je sela stare Crne Gore gotovo sasvim opustio i te komunikacije su, usljed nekorištenja zaboravljene. Ideja njihove revalorizacije i reinterpretacije podrazumijeva postavljanje umjetničkih radova tokovima uređenih staza, i pored umjetničke ima turističku dimenziju. Jedna takva – art staza, već je realizovana i vodi od Poseljana do Smokovaca. Na ovaj način, kao krajni rezultat, umjetnost stvara društveni benefit.

Miroslav MINIĆ

Komentari

INTERVJU

ERVINA DABIŽINOVIĆ, PSIHOLOŠKINJA I DOKTORKA RODNIH STUDIJA: Patrijarhat ubija na svakom mjestu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osionost patrijarhalne politike  je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori, od rata u kojem smo učestvovali, do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća

 

 

MONITOR: “Uključenost žena u politički život i dalje je niska i potkopana nedovoljnim naporima države i javnosti da se prevaziđu rodni stereotipi”, ocjenjuje se u ovogodišnjem Izvještaju EK za Crnu Goru. Potkopava li vlast rodnu ravnopravnost?

DABIŽINOVIĆ: Postoji mnogo načina da se ne prihvati suočavanje sa problemom kakav je opresija žena u društvu. Najčešći povici ovih tridest godina su da se imaju važnije teme riješavatod pitanja koje se tiču žena i društva. Pitanje politike ima veze sa ženama, pitanje siromaštva ima veze sa ženam, pitanje rata i mira ima veze sa ženama.  Međutim, navedeno se koristi kao paravan da se ignoriše i učini nevidljivom opresija žena. Odgovor tada a i danas je isti: ovo je najvažniji problem sa kojim je sve povezano. Odgovornost političke elite za nesprovođenje izostaje. Da, vlast odbija od početka suštinski da implementira politike rodne ravnopravnosti, sem formalno zbog međunarodnih faktora.

Danas je tema žena skinuta sa dnevenog reda jer se od identitetskih pitanja  u političkom polju ne može doći na red. Iako su identitetska pitanja u vezi sa pozicijom  žena. Poznati su svi ti saboteri i razbijači. Godinama sam ih susretala od skupštinske sale do skupova na koji su pozivani. Mali broj poslanica je u svim sazivima razumio suštinu primjene ovih politika.Što nije teško razumjeti, jer su žene internalizovale slike koju je o njima stvorio patrijarhat a koje nas odvajaju od nas samih. Često podsmjeh ili bilo koja druga metoda  delegitimizacija žene koja govori o problemima žena u političkom polju,  tjera ih da se ne suočavaju i ne suprostave. Od crkve do skupštine.

Zalaganjem ženskog dijela civilnog društva, velikim trudom i radom, stvoren je mali prostor kojeg poslanice ne umiju da zadrže, podrže i povećaju jer ne razumiju koliko je to u javnom interesu svih. Sva nastojanja da se u političkom životu nađe što više žena u kontinuitutu su sabotirana, različitim strategijama a današnji nejednak odnos snaga i moći nije ni na mapi za razmatranje. Poslanice se žele afirmisati preko drugih tema koje više konveniraju političarima i pukoj lojalnosti, što pokazuje da se ne razumiju osnove politika rodne ravnopravnosti koje ne govore samo o polnoj kasti nego o političkim, socijalnim, rasnim, klasnim odnosima i klasama. To naravno pogoduje političarima  da kad god mogu žene isključe potpuno iz političkog polja.Na pregovorima o sudbini zemlje nije bilo u poslednjim godinama niti jedne žene. Kao da to nije njihovo pitanje.

MONITOR: Izvještaji EK kontinuirano ukazuju da domaći zakonodavni okvir ima ograničen uticaj zbog nedovoljne političke volje da se ovo pitanje stavi u političke prioritete. Zašto kontinuirano nema političke volje?

DABIŽINOVIĆ: Prije izvještaja EU, moramo pogledati izvještaje koje pišu ženske organizacije u kontinuitetu, a odnose se na ključni razlog- izostanak političke volje.Izostanak političke volje svoju podršku ima u  kulturnim i društvenim pritiscima (obeshrabrivanje žena da se bave politikom); nevidljivosti u obrazovanju uzora i kontinuiteta borbe žena; pomenuti strah od odbacivanja i kritizerstva. Međutim, suštinski razlog je taj da političke elite neće da se stanje mjenja niti žele da dijele patrijarhalnu moć. Čitljivi pokazatelji opresije su glasni povici o apsolutnim brojevima političke većine. Apsolutne brojke su im najvažnije ne bi li mogli bez kontrole donositi odluke.  Apsolutni brojevi su karakteristika autokratskih režima i politika kojom patrijarhalci osmišljavaju vlastitu sigurnost i bezbjednost u političkom i ekonomskom smislu-od korupcije do sprege sa kriminalnim strukturama. Žene tu dođu samo kao saučesnice. Dijeljenja kolača nema, jer se moć vladanja nad potrebama onih nad kojima se vlada ne dovodi u pitanje.

Osionost patrijarhalne politike (čitaj političke moći) je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori od rata u kojem smo učestvovali do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća. Izostanak političke volje često rezultira isključivanjem, ostajemo neprijetelji jedni drugima. Nagomilanu nepravdu imržnju ne riješava mržnja.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DAMIR SULJEVIĆ, KOORDINATOR PROGRAMA LJUDSKA PRAVA CGO I ČLAN DIK-A: Kotorski scenario, između Podgorice i Šavnika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Postoji mogućnost da Ustavni sud, u slučaju ustavne žalbe DPS-a povodom lokalnih izbora u Kotoru, ponovo ima situaciju sa izjednačenim brojem glasova i ne donese odluku. U tom slučaju, ako DPS ostane pri žalbi, smatraće se da postupak nije okončan

 

 

MONITOR: Kao član Državne izborne komisije (DIK), recite nam da li su lokalni izbori u Kotoru završeni?

SULJEVIĆ:  Lokalni izbori u Kotoru nisu i teško mogu biti završeni dok traju žalbeni postupci. Državna izborna komisija (DIK) je, prije neki dan, donijela posljednju u nizu odluka oko ovih izbora, odbijajući prigovor DPS-a, ali oni sada imaju pravo žalbe Ustavnom sudu koji je nadležan da o tome donose konačnu odluku. Dok se Ustavni sud ne odredi o toj eventualnoj žalbi, neizvjesno je da li će izbori na dva mjesta u Kotoru biti ponovljeni ili ne, a samim tim i kada će konačni rezultati biti utvrđeni.

MONITOR: Pojasnite nam odnose na relaciji DIK-OIK Kotor i prošlonedjeljnu odluku OIK da se ne ponavlja glasanje na dva „sporna“ izborna mjesta?

SULJEVIĆ: To je vrlo složena pravna situacija, a pogrešne interpretacije od strane političara i medija dodatno su zbunile crnogorsku javnost. Ali da pokušam.

Opštinska izborna komisija (OIK) u Kotoru napravila je propust u odnosu na prigovore DPS-a na dva biračka mjesta, pošto ih je usvojila bez potrebne većine i, kako se to kaže, stavila u pravni promet. Nakon toga je OIK morala donijeti odluke o ponavljanju izbora za šta, takođe, nije bilo potrebne većine. Zato se DPS žalio DIK-u, koji je  OIK-u naložio donošenje tih odluka.

Međutim, razmatrajući prigovore Demokrata, DIK je naknadno poništio rješenja koja su osnov za donošenje takvih odluka. Ovdje treba dodati i da se istekom propisanih rokova smatra da su prigovori usvojeni, kao i da je DPS propustio da u prigovoru traži poništenje glasanja, praveći propust u prigovoru DIK-u, koji je DIK kasnije prenio u rješenje jer je vezan okvirima prigovora.

Konačno, podsjećam da DIK ima ograničene nadležnosti, a ne pomaže ni faktička nefunkcionalnost Ustavnog suda koji se, sa izjednačenim brojem glasova, makar za sada, nije odredio o tom pitanju.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR ŽARKO PUHOVSKI, PROFESOR POLITIČKE FILOZOFIJE, ZAGREB: Razumno je plašiti se Trampa u EU, jer je on smatra neprirodnom tvorevinom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Tramp je još 2016. uspio stvoriti politički amalgam s  pukom, a protiv „otuđenih centara moći“. Postigao je to korištenjem  emocionaliziranih lažnih apstrakcija bez stvarnoga sadržaja, no stvorio je privid da je govorio „kao ljudi s ulice“. Trampov trijumf nedvosmisleno jača ekstremno desne, suverenističke tendencije unutar Evrope. Jedino dobro što Tramp, možda, donosi je smanjivanje američki sponzoriranoga „killing rate“ po svijetu

 

MONITOR: Donald Tramp je 47. predsjednik SAD. Kamala Haris, je u posljednjim nedjeljama, dobila podršku i nekih poznatih republikanaca, čak i Dika Čejnija-koji je važio za republikanskog „jastreba“. Zašto je Donald Tramp toliko „stabilan“ ?

PUHOVSKI: Desetljećima u najrazvijenijim državama svijeta (posebice u SAD i Francuskoj) jača ogorčenje protiv „establishmenta“. Dugo ga je kultivirala i politički koristila ljevica (u novije doba uz knjižuljak „Pobunite se“, Stéphanea Hessela, ili pokret „Me too“), no posljednjih desetak godina i desni je svjetonazorski spektar pokazao pripravnost da koristi ovu društvenu silu. Tramp je, još 2016. uspio stvoriti politički amalgam s  pukom, a protiv „otuđenih centara moći“ (političkih i intelektualnih). Postigao je to korištenjem  emocionaliziranih lažnih apstrakcija bez stvarnoga sadržaja, no stvorio je privid da je govorio „kao ljudi s ulice“. Jer, latentna je pobuna dobrim dijelom usmjerena i protiv „woke“ sindroma koji se nameće kao „službouljudni“ (kako bi to davno, u drugome kontekstu, rekao Krleža), dakle – nužno neiskreni govor. To je  komunikacijska osnova populizma. Taktički i strategijski, kampanja demokrata je izgubila – doslovce zbog zamjenica – leksički, ali i zato što su Kamalu Harris i dalje doživljavali kao zamjenicu/namjesnicu.

MONITOR: Od početka godine odnosi u regionu su turbulentni, održano je i nekoliko skupova (Brdo-brioni, Berlinski proces…) koji se tiču EU integracija Zapadnog Balkana. Vi ste ranije bili skeptični u vezi sa iskrenim namjerama EU za proširenjem. Može li promjena u SAD i prilična neizvjesnost u vezi sa Trampovom spoljnom politikom, uticati na ovo pitanje?

PUHOVSKI: Bude li Tramp i približno radikalan kakav je već bio (i opet to obećao), EU će se naći u opasnoj šansi. Opasnost je u tomu što prekooceanski (prije svega vojni) kišobran neće više biti neupitno dan na raspolaganje i što bi se novi  predsjednik mogao razmjerno brzo sporazumjeti s Putinom – taktički, za sada. To pak znači da EU treba poraditi na svojem učvršćivanju, kako bi mogla igrati ulogu u novim okolnostima. Istovremeno, Trampov trijumf nedvosmisleno jača ekstremno desne, suverenističke tendencije unutar Evrope. Već i srednjoročno, nosivi interes preživljavanja u sadašnjoj situaciji najvjerojatnije pobjeđuje onaj ideologijski. No, u pitanju je baš kratkoročno, krizno razdobolje narednih godinu-dvije.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo