Povežite se sa nama

Izdvojeno

IMA LI DOVOLJNO PILOTA U SUSRET SEZONI POŽARA: Prekomandovani u kancelarije

Objavljeno prije

na

U Službi zaštite i spasavanja Herceg Novi strahuju da tokom ove godine neće imati valjanu podršku iz vazduha koja je neophodna da bi se uspješno borili sa vatrenom stihijom. Podsjećaju na „zabranu“ letenja iskusnim pilotima u Vojsci Crne Gore

 

Dolaskom toplijih dana svake godine slična priča – državne službe su nespremne za borbu protiv vatrenih stihija. A požara je iz godine u godinu sve više, pa je ta nespremnost vidljivija i opasnija.

„Blizu je ulazak u novu požarnu seozonu a nema poboljšanja od strane države“, kaže za Monitor Zlatko Ćirović, komandir Službe zaštite i spašavanja Herceg Novi. Vatrogasci u ovoj bokeljskoj opštini su se protekle godine mjesecima borili sa požarima, a mnoge ne bi uspjeli da ugase da nije bilo pomoći iz vazduha.

Ćirović, koji je inženjer zaštite od požara sa dvodecenijskim stažom u Službi zaštite i spasavanja, uoči početka požarne sezone upozorava: „Imamo hendikep, dva pilota su dobili premještaj iz pilotske jedinice Vojske Crne Gore u pješadiju, a imamo i prelazak iz te jedinice u Direktorat za zaštitu i spasavanje. Znamo da je Vojska bila ključni nosilac za gašenje iz vazduha, a ovu sezonu dočekujemo sa manjkom od četiri pilota“.

On ističe da im je neophodna podrška iz vazduha i podsjeća na iskustvo iz 2017. kada je gorjela Luštica, i kada su vatrogasci bili potpuno nemoćni da nije bilo podrške iz vazduha. „Prepoznali smo da ima nade kada smo vidjeli pilote VCG, dali su se bezrezrevno i bili su heroji. Međutim, od septembra počinje hajka na te ljude i profesionalce. Ne mogu da shvatim da ulažemo u pilote, da bi ih se tako lako odrekli“, naglašava Ćirović.

Smjene o kojima govori Ćirović su se desile 22. avgusta prošle godine, prvog radnog dana nakon što je u Skupštini Crne Gore izglasano nepovjerenje Vladi. Tadašnji ministar odbrane Raško Konjević smijenio je potpukovnika Jovana Radetu sa dužnosti komandanta Vazduhoplovstva VCG, a nakon nekoliko dana smijenjen je i dotadašnji komandir jedine letačke jedinice u VCG – Mješovite eskadrile, major Radovan Perović.

„Pokušali smo da dođemo do novog ministra i pitamo o čemu se tu radi. Oni nemaju mrlje u karijeri, to je bio hir ministra Konjevića, a sada taj hir podržava i general Zoran Lazarević. Došli smo u situaciju da se za vrhunske pilote koji su se školovali u inostranstvu, pri NATO-u, tako lako odluči i kaže – sada nećete više biti piloti nego ćete raditi u kancelariji“, naglašava Ćirović.

Radeta i Perović su jedni od najiskusnijih pilota u VCG, koji imaju međunarodno pilotsko obrazovanje i preko 2.000 sati naleta. Obojica bez mrlje u profesionalnoj karijeri. Njihove smjene su uslijedile nakon što su završene višemjesečne operacije gašanje požara koje je obavljala VCG sa dva helikoptera bella 412. Za akcije gašenja, kao i spašavanja povrijeđenih po nepristupačnim planinskim predjelima, vazduhoplovci su tokom prošlog ljeta dobijali pohvale državnih zvaničnika, svojih nadređenih i javnosti.

Za školovanje vojnog pilota potrebno je više od deset godina i ono je izuzetno skupo jer podrazumijeva dugotrajnu praktičnu letačku obuku, koja se izvodi na višemilionski vrijednim vazduhoplovima na kojima sat letjenja košta hiljade eura. Zbog toga svaka država vojne pilote „čuva“ da bi mogli da lete što duže.

Prije smjene u vrhu, sa letačkih dužnosti skinut je i potpukovnik Darko Pavlović. Prema pouzdanim informacijama Monitora, motiv za bar jednu od pomenutih smjena su događaji na Cetinju 5. septembra 2021. kada su partijarh SPC Porfirije i mitropolit Joanikije prevezeni vojnim helikopterom. Radeta i Pavlović su bili dio posada dva vojna helikoptera koje su izvršile naredbu dobijenu od tadašnjeg načelnika Generalštaba, brigadnog generala Milutina Đurovića.

„Imam informaciju da je sada u VCG samo jedna posada operativna, a tokom protekle godine bilo je pet posada“, kaže Ćirović.

„Informacije koje ste dobili od Službe zaštite i spašavanja Herceg Novi su netačne i površne. Trenutno u VCG je osposobljeno četiri posade za gašenje požara helikopterom bell 412, svi su aktivni i mogu se angažovati za izvršavanje svih letačkih zadataka“, odgovoreno je Monitoru iz Ministarstva odbrane kojim, nakon razrješenja Raška Konjevića rukovodi Filip Adžić.

„Razlika u odnosu na prošlu godinu u pogledu brojnosti posade ogleda se samo u činjenici da su tokom ove godine dva naša pilota-oficira pojačali redove  Direktorata za vanredne situacije MUP, čime je Vojska Crne Gore posredno dala doprinos jačanju kapaciteta državnog organa, kome su zaštita i spašavanje primarni zadatak. Koristimo priliku da Vas obavijestimo, da osim prethodno pomenute četiri posade koje su osposobljene za zadatke gašenja požara, Vazduhoplovstvo Vojske Crne Gore, u skladu sa svojim planovima obuke, nastavlja sa procesom obuke novih posada za ovu aktivnost“, tvrde iz Ministarstva odbrane.

Miodrag Bešović, v.d. generalnog direktora Direktorata za zaštitu i spašavanje, za Monitor potvrđuje da je došlo do „poboljšanja ljudskih resursa u Aviohelikopterskoj jedinici tako što su zaposlena dva pilota helikoptera i jedan pilot na protivpožarnim avionima, a trenutno su u toku oglasi za popunu još dva radna mjesta“.

Za pilote je prelazak u Aviohelikoptersku jedinicu MUP-a primamljiv jer su plate značajno veće od onih u vojsci. Međutim, protivpožarne letjelice MUP-a, tri aviona za gašenje požara i četiri helikoptera, tokom prošle godine nijesu bile u funkciji.

Bešović ističe da se trude da ove letjelice sada budu operativne: „Tokom aprila mjeseca očekujemo isporuku propelera sa redovnog servisa za jedan protivpožarni avion i njegova puna operativnost se očekuje tokom protivpožarne sezone“. Očekuje i da do kraja jula budu opravljena dva protivpožarna aviona i stavljena u operativnu upotrebu, ukoliko ne bude nepredviđenih poteškoća prilikom izvođenja radova i funkcionalnih proba aviona na zemlji i u vazduhu.

Dodaje da je tender za opravku helikoptera AB 212 završen i procjenjuje se vraćanje u operativno stanje početkom septembra, ukoliko ne bude dodatnih radova i kašnjenja u realizaciji ugovora. „Tokom redovnog servisa na helikopteru AB 412 utvrđene su neispravnosti koje zahtijevaju nabavku rezervnih djelova. Pokrenuta je procedura za nabavku rezervnih djelova i očekujemo realizaciju nabavke do kraja aprila“, kaže Bešović.

Vratimo se pilotima. Na pitanje Monitora koji je razlog prekomande pilota Radete i Perovića, iz Ministarstva odbrane nam je odgovoreno: „Obojica oficira predloženi su za postavljenje na viša formacijska mjesta u okviru Generalštaba iz razloga što su svojim stručnim i profesionalnim kvalitetima sebe kvalifikovali za obavljanje poslova višeg, odnosno operativnog i strategijskog nivoa“.

Prema pouzdanim izvorima Monitora, pomenuti oficiri mjesecima doživljavaju profesionalnu degradaciju i pokrivaju podoficirska mjesta. Uz činjenicu da su udaljeni sa poslova za koje su se godinama obučavali i koje su decenijama besprekorno obavljali.

Ćirović ističe da bi Crna Gora sa svojom tehnikom, pet helikoptera VCG i MUP-a i tri air traktora, mogla da odgovori izazovima tokom godine. „Imamo obučene ljude, volimo taj posao i okrenuti smo tome, ali ovakvi slučajevi kao sa pilotima ne smiju da se dešavaju“, zaključuje.

Službe zaštite

U službama zaštite i spašavanja ima oko 660 vatrogasaca-spasilaca i oko 200 vozila, od toga je tehnički ispravnih oko 160 vatrogasno-spasilačkih vozila, kazali su nam iz Direktorata za zaštitu i spašavanje.

Dio sistema zaštite i spašavanja su dobrovoljna vatrogasna društva koja djeluju sa dugom tradicijom u opštinama Tivat (DVD Krtoli) i Kotor (DVD „Bogoljub Brezić“ Perast). U opštini Herceg Novi djeluju tri dobrovoljna vatrogasna društva „Bijela“, „Luštica“ i „Prijevor“, u opštini Tivat su formirana još dva dobrovoljna vatrogasna društva  DVD „Boka” i DVD„Tivat“, a u Nikšiću djeluju DVD „Trubjela“, DVD „Župa“ i DVD „Vojnik“. Dobrovoljna vatrogasna društva imaju ukupno oko 200 dobrovoljnih vatrogasaca i raspolažu sa dvadesetak vatrogasno-spasilačkih vozila.

Podaci govore da se najveći broj požara dešava usljed ljudske nepažnje, te iz Direktorata ističu svoje preventivne aktivnosti.

Preko IPA programa Direktorat će do juna 2023. nabaviti ličnu i kolektivnu oprema za jedan modul za gašenje šumskih požara sa upotrebom vozila ukupne vrijednosti 90.000 eura.

Direktorat ima pet dronova, koji služe za izviđanje, pretragu, snimanje  terena prilikom spašavanja, pojave požara, poplava, saobraćajnih udesa i drugih nesreća. Za njihovo upravljanje obučeno je 7 službenika Direktorata za zaštitu i spašavanje. Takođe, posjeduje i multifunkcionalni robotički sistem koji predstavlja specijalizovani vid opreme za višestruku namjenu za potrebe sistema zaštite i spašavanja i koji se može koristiti u slučaju gašenja šumskih požara, itd.

Kada je u pitanju druga oprema za zaštitu i spašavanje od požara, Direktorat posjeduje određeni broj motornih šegi, mlaterica – 203 komada, naprtnjača – 285 komada, vatrogasnih zaštitnih rukavica – 69 komada, zaštitnih šljemova – 48 komada i pet kompleta ručnog alata za prekidanje požarne linije.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

FOKUS

SKRIVENI TRAGOVI NOVCA: Ko su crnogorski milioneri

Objavljeno prije

na

Objavio:

Postupak koji je pokrenuo ASK  protiv Mila Đukanovića potvrda je  početka ozdravljenja te institucije. No  nije baš za radovanje to što je petu godinu od pada DPS-a, to jedini zvanični postupak koji se bavi pitanjem porijekla novca Đukanovića, odnosno nezakonitim bogaćenjem  dijela političke klase  koja je u njegovo doba  iz džempera ušla u Armani odijela. Zvanično, institucije imaju   samo jednu spornu Đukanovićevu VIP karticu od 200 hiljada eura. Možda

 

 

Pratite trag novca, kaže staro novinarsko pravilo. U Crnoj Gori nije ga lako primijeniti. Naša mala  zemlja nema čak ni sopstvenu listu najbogatijih Crnogoraca.   Tragovi novca javnih funkcionera, od kojih su neki tokom protekle decenije na naše oči postali milioneri, vode samo do registara u kojima oni sami ispisuju šta imaju. Institucije se  nijesu potrudile da tu imovinu i provjere.

Ponekad saznamo iz regionalnih ili svjetskih medija ko su milioneri među nama.Krajem prošle godine beogradski Nedeljnik  objavio je  listu  100 najbogatijih u regionu, u koju je uvršteno  sedam Crnogoraca. Prema tom listu,  u stotinu najbogatijih u regionu su  Ivan Ubović, odnosno kompanija Bemaks ( 52. mjesto), Dragan Bokan i kompanija Voli na 63. mjestu, Veselin Pejović, vlasnik Uniproma ( 81. mjesto), Aco Đukanović sa Invest nova i Prvom bankom (84. mjesto), Risto Drekalović i KIPS (91. mjesto),  Komnen Laković, odnosno HD Laković ( 98. mjesto),  porodica Franca i njihov Mesopromet, na 100. mjestu.

Kako su objasnili iz Nedeljnika  na izradi liste radile su dvije konsultanske kompanije, koje su upoređivale zvanične podatke o vrijednosti regionalnih uspješnih firmi. Ne radi se, napomenuli su, o  ličnom bogatstvu njihovih vlasnika.  Vrijednost Bemaksa je tako procijenjena na 482 miliona eura, Volija na 413 miliona, Uniproma na 296 miliona, Đukanovićeve kompanije na 285 miliona, KIPSa- na 260 miliona, Lakovića 234 miliona i Mesoprometa –  218 miliona.

Tom metologijom  su van liste ostali oni poznati Crnogorci čije bogatstvo nije rezultat rasta njihovih kompanija. I o čijem na oko vidnom bogatstvu Crna Gora decenijama nema zvanične podatke. Crna Gora je početkom devedesetih počela da njedri milionere, ili milionerske porodice, ravno iz političke klase, za koje do danas ne znamo, ili makar nemamo institucionalni odgovor, kako su to i postali.

Autori liste najbogatijih u regionu primijetili su da je nejednakost, odnosno jaz između bogatih i siromašnih najveći u Crnoj Gori. Imovina pet najvećih iznosi 1.7 milijardi, što je čak 35.4 odsto bruto društvenog proizvoda.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

VUČIĆEV REŽIM PRIJETI NASILJEM U SRBIJI I BOSNI: Ima li Crna Gora odgovor na Srpski (krimo)svet

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mnogi se pribojavaju da će Vučić  krizu i studentske proteste pokušati riješiti nasiljem. Opoziciona poslanica Marinika Tepić je izjavila da očekuju hapšenje opozicionih lidera.  Režim je organizovao kampovanje „studenata koji hoće da uče“ u Pionirskom parku. Mediji su pokazali da je među „studentima“najmanje studenata a najviše aktivista SNS, fudbalskih huligana, jedan porno glumac, policajci….  Njima se 11. marta pridružilo i nekoliko desetina muškaraca u uniformama bivše zloglasne JSO

 

 

Formalni premijer Srbije u ostavci Miloš Vučević  u srijedu je na K1 televiziji upozorio da se „približavamo momentu kada država mora da primeni zakon u punom kapacitetu“ i kada „maltretiranje građana Srbije mora prestati“. Vučević, koga opozicija naziva batlerom porodice Vučić, je rekao „da će odluku o tome doneti državni vrh“. Prevedno -Aleksandar Vučić. Po ustavu, predsjednik ima ceremonijalna ovlašćenja zbog čega studenti koji mjesecima protestuju ne žele pregovarati sa njim „jer nije nadležan“. Studenti ukazuju na protivustavnu uzurpaciju vlasti Vučića i njegovog brata Andreja koji, mimo ustava i zakona, sa kumovima postavljaju i smjenjuju u državnoj vlasti i policiji. To potvrđuju i SKY transkripti.

Vučević, akter brojnih korupcionaških afera, je voditeljki Jovani Joksimović objasnio da je „Srbija u ovom trenutku ugrožena kao država od strane i unutrašnjih i spoljnih faktora…i da je to proces koji je dugo pripreman“. Vučević kaže da sve informacije policije, BIA-e (državne bezbjednosti) i vojnih službi govore da se sprema nasilje“ – iza kojeg su, po njemu, studenti kao instrumenti stranih sila.

Ovaj (sovjetski) narativ Vučićevi mediji su intenzivirali posljednje  sedmice u susret  velikog protesta studenata i građana u Beogradu. Radi se o pokušaju „obojene revolucije“, zavjere zapadnih službi protiv Srbije, i studentima kao „srpskim ustašama“.

Istovremeno, režim užurbano radi na mobilizaciji stranačkih pristalica, vojnika kriminalnih kartela, fudbalskih navijača, kompletnog sigurnosnog aparata (i umirovljenih policajaca i „bezbednjaka“) i zaposlenih u državnim službama, bilo ucjenama i  kupovinom.

Opoziciona poslanica u Skupštini Srbije Marinika Tepić je izjavila da očekuju hapšenje opozicionih lidera. Tepić je pustila audio snimak na kome je, kako tvrdi, osuđivani kriminalac i „jedan od glavnih crnokošuljaša braće Vučić“ Miljan Vidović Hofman. On telefonom sagovorniku objašanjava kako je sutra na „sastanku sa glavnim“ i da se spremaju „kačketi, maske, kao vojska bato…biće baš jako, ludilo bato“. Hofman najavljuje, isto kao i Vučić, da će protest 15. marta biti Dan D i „ako pobedimo, a hoćemo… sve ćemo da dobijemo“. Ovo se uklapa u dosadašnji obrazac korištenja kriminalaca kao provokatora i napadača na studente i sve oponente braće Vučić. Premijer Vučević je kao gradonačelnik Novog Sada, često koristio usluge kriminalaca za razbijanje protesta i javno se ljubio i slikao sa njima.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADA NE POŠTUJE ROKOVE VLASTITIH OBEĆANJA: Ludom radovanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građanima su obećani rast standarda i novi putevi, privredi jednostavnije procedure i finansijska rasterećenja, evropskim partnerima –reforme… I mnogo toga je „odloženo do daljnjeg“. Biće, nadaju se optimisti

 

 

Kada je Milojko Spajić, još zelen na funkciji predsjednika Vlade, najavio da će u septembru prošle godine početi gradnje dionice autoputa Mateševo – Andrijevica („paf-paf i 2024. u septembru želim da vidim ašov u zemlji“, M. Spajić, decembar 2023.) samo su najnaivniji povjerovali u izvodljivost datog obećanja. Još nerealnije zvučala je priča o tome kako će, „u narednih pet do sedam godina“ (otprilike do 2030.), Crna Gora dobiti „18 dionica autoputeva i brzih cesti“.

Kako sada stvari stoje, budu li za pet godina u funkciji tri, od obećanih 18 dionica autoputeva i brzih cesti, biće puna kapa. Ostalo – jednog dana.

Neka druga obećanja, lakša za realizaciju a neophodna za normalizaciju političkih, ekonomskih i društvenih odnosa u Crnoj Gori, zvučala su mnogo realnije. Za njihovo provođenje trebalo je samo dobre volje i, uglavnom, 41 glas u Skupštini Crne Gore. Opet, ni od njih, još uvijek, nema ništa.

Slijedeći premijerovo insistiranje da je ekonomija važnija od politike, krenimo sa tog kraja. Dijelom i zato što za ispunjenje tih obećanja vlast nije trebalo da podnese neku veliku žrtvu, u vidu smanjenja mogućnosti kadrovanja (političkog zapošljavanja po dubini) ili pojačane kontrole trošenja državnog novca preko Vlade, državnih i javnih preduzeća, lokalnih samouprava…

Od proljeća prošle godine slušamo priču o „skorom“ usvajanju zakona o stalnom sezoncu. Ipak, lako se može desiti da predstojeću turističku sezonu, uz narastajući problem sa plažama, dočekamo jednako nespremni kao i prošle godine. Ili sa zakonskim rješenjem koje će, prema dostupnim komentarima zainteresovanih, donijeti novih problema makar onoliko koliko i potencijalnih rješenja.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo