Veselin Vukotić ne patiše. Otvoriš Pobjedu, eto ga. Uključiš Atlas, opet on. Virneš u Telegraf, Vukotić. Obraća se budućim studentima, i malo je reći hvali svoj i premijerov Univerzitet Donja Gorica (UDG).
,,To je iznad evropskog prosjeka. Ti uslovi oslobađaju naše studente kompleksa provincije, oni postaju svjesni da su potpuno ravnopravni sa svojim kolegama u inostranstvu”, pojašnjavao je Vukotić prije neki dan u Pobjedi. U Telegrafu je doduše kazao da stranih studenata nemaju na UDG. Čudo da nijesu čuli za univerzitet iz snova.
Ni u najluđim maturskim snovima nema onoga što UDG na javi obećava budućim studentima. Osim konkurentnosti na svjetskom tržištu rada, na sajtu UDG, ali i u raspisanom konkursu za upis u 2013/2014. budućim studentima se obećava da će tokom studija ,,da se bave sportom, igraju tenis, skaču sa padobranom, rone, skijaju, plešu, bave folklorom, stiču sposobnosti komunikacije, amaterski glume”…
U novoj studijskoj godini, UDG nudi još povoljnosti, nalik na naučnu fantastiku. Osim mogućnosti da se dobije, kako kaže Vukotić ,,dabl diploma”, istovremeno diplomira ekonomija i pravo na primjer, na sajtu UDG brucošima se već nude doktorske studije. Vukotić na konsultacije poziva maturante ,,da se već sada opredijele za doktorske studije koje će upisati za 5 – 6 godina”…Kako se to radi, to samo Vukotić zna. U svakom slučaju UDG, još otkako je počeo upis na fakultete, ,,obavještava maturante da počinje takav plan obuke i pripreme studenata za doktorske studije od prve godine”.
Kada ga priupitaju o tome ko to mjeri kvalitet njegovog Univerziteta, Vukotić se poziva -na sebe. I prijatelje naravno. Glavni argument neoliberalnog profesora ekonomije koji se kune u tržište, je na koncu to što se njegovi studenti zapošljavaju u većem postotku od onih sa državnog univerziteta. To nije do tržišta rada već zbog toga što Vukotić i njegovi imaju državu. U zadnjim danima mandata Igora Lukšića, omogućeno je privatnim univerzitetima da uzimaju novac iz budžeta. Vukotić se požalio da mu još nije uplaćeno 90 hiljada eura. Nije pojasnio zbog čega su ti smjerovi na UDG-u državi važni i po čemu se oni razlikuju od onih koje već imamo na državnom univerzitetu. Nije ni demantovao da je UDG u problemu zbog otplate višemilionskih kredita.
Nakon što je prije šest godina upisana prva generacija na univerzitet u vlasništvu premijera Mila Đukanovića, Veselina Vukotića, Dragana Vukčevića i Tomislava Čelebića, i nakon što je isto toliko godina zahvaljujući povlašćenom položaju dobijao kredite, licence, građevinske dozvole, rezultat je katastrofalan, na štetu državnog univerziteta. U novu školsku godinu UDG će ući sa 500 upisanih studenata i dva smjera više. Sa državnog univerziteta javljaju da su smanjili broj upisanih za 400 studenata.
No, još gore. Dok se Vukotić i Slobodan Backović sa privatnog Univerziteta Mediteran posredstvom medija bave promocijom svojih Univerziteta, sa državnog nikog da se obrati svojim potencijalnim brucošima i pojasni im zašto bi trebali da izaberu državni univerzitet. U emisiju koju je TV Atlas organizovala na temu visokog obrazovanja i upisne politike, u kojoj su gostovali Vukotić i Backović niko od predstavnika UCG nije se ni pojavio iako su pozvani.
Istovremeno, stavove o važnim odlukama poput upisne politike preko medija razmjenjuju centrala i fakulteti. Pa je jedina poruka koja je posredstvom medija tokom mjeseca upisa mogla stići do budućih brucoša – da Pravni fakultet ne može kvalitetno da opskrbi toliko studenata koliko će upisati, jer nema dovoljno novca nakon odluke da se budžet centralizuje.
Upravo je novac bio razlog tolikog broja upisanih na taj fakultet, koji osim Ekonomskog važi za ,,najprofitabilniji”. U dopisima koji su sa predlozima za broj studenata svi fakulteti uputili Univerzitetu, jasna je i tendencija Ekonomskog fakulteta da se ,,otcijepi” od Univerziteta. Uprava Ekonomskog zalaže se za veću autonomiju. Profesorica Branka Bošnjak odavno upozorava da je to jedan od scenarija urušavanja državnog univerziteta i da će se profitabilni fakulteti na UCG u stvari privatizovati. Tu mogućnost otvara i novi Predlog zakona o visokom obrazovanju.
Bilo je još preporuka za buduće studente UCG: tokom prošle godine, na Pravnom je uvedena prinudna uprava. Govorilo se o ukidanju pojedinih smjerova, poput psihologije u Nikšiću. Svako malo izbijala je neka afera, od finansijskih do onih koji se tiču ugleda pojedinih profesora. Slučajno?
Uz to što je Vlada smanjila broj samofinansirajućih studenata za 400, opet je smanjila i budžet za UCG. Ove godine UCG je dobio od države 11, 2 miliona eura. Novčana izdvajanja za državni univerzitet manja su iz godine u godinu uprkos upozorenja stranih eksperata da su izdvajanja za obrazovanje i nauku mnogo manja nego što bi trebala da budu. I pored upozorenja uprave UCG da su u velikim finansijskim nevoljama.
Nijesu rijetki oni koji vjeruju da je urušavanje UCG u korist UDG-a brižljivo pripremljen scenario. U kom ne učestvuju samo oni koji imaju direktan interes. Već i oni sa UCG koji to mirno posmatraju.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ