Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja u Podgorici otvorila je Ivana Dimić, dobitnica Ninove nagrade. Tom prilikom istakla je važnost održavanja jedne ovakve manifestacije ne samo za Crnu Goru već i za region i šire.
-Ne mogu da opišem kolika mi je čast da budem pozvana da otvorim 12. Sajam knjiga i obrazovanja. Kada sam videla da je na Sajmu i izložba Dada Đurića i da su tu neke knjige koje želim da kupim, osećala sam se privilegovano. Nadam se da knjige nikada neće nestati, jer je proces čitanja nužan za svakoga, kazala je Ivana Dimić.
Ivana Dimić dobitnica je 63. NIN-ove nagrade za roman godine za djelo Arzamas u izdanju Lagune. Dramaturškinja i spisateljica, prije Arzamasa objavila je knjige priča: Crna zelen (1995), Mahorka, mastilo i muž (1998), Uzimanje vremena (2001), Ima li koga? (2006) i Popis imovine (2009). Autorka je drama: Pred ogledalom, Pepeljuga, Beli ugao, Golje, Zmajovini pangalozi, kao i brojnih dramatizacija i prevoda sa engleskog i francuskog. Obavljala je funkcije pomoćnika ministra za kulturu, direktora drame Narodnog pozorišta i direktora Ateljea 212.
Tokom više od šest decenija tradicije ovog priznanja, Ivana Dimić peta je žena koja je dobila Ninovu nagradu kritike za najbolji roman godine, poslije Svetlane Velmar Janković, Dubravke Ugrešić, Grozdane Olujić i Gordane Ćirjanić.
MONITOR: Neobična književna priča koja, kako je najavljeno, spaja stvarno i magično osvojila je NIN-ov žiri ali i čitaoce u regionu i u Crnoj Gori. Pisali ste knjigu sedam godina dok ste se brinuli o bolesnoj majci. Aristotel je pisao o razlici između istorijografije i pjesništva, ali Vas moram pitati koliko je ,,Arzamas” autobiografska knjiga?
DIMIĆ: Verujem da nijedan stvaralački čin ne može da započne ukoliko se problem na najdubljem nivou ne tiče onoga koji stvara. Tako i ja pišem o onom što me se tiče i onda kada moram. U tom smislu sve što pišem ima autobiografski polaz. Ali, kad transformišete u književnom prosedeu hiljadu strana zapisa koji se tiču isključivo vas lično u dvesta strana romaneskne strukture, onda to više nije autobiografija, nego roman…bar se meni tako čini, sa ono malo znanja iz teorije književnosti što mi se u pamćenju zadržalo. Dakle, svaki čovek može pisanom rečju da izrazi svoje doživljaje, ali pisac pretenduje da stvori koherentan, zatvoren svet koji može da dotakne čitaoca.
MONITOR: Koliko je ,,Arzamas” za Vas imao terapeutsko dejstvo i koliko je pisanje svojevrsni otklon i možda bijeg od svakodnevice i svih bolnih trenutaka?
DIMIĆ: Čini mi se da sam pisac zato što nisam umela drugačije da savladavam i razumem život. Za mene je pisanje disanje, način postojanja, nasušna potreba, ne umem bolje da objasnim. Arzamas je sa svojom tragičnom temom o bolesti i smrti majke, bio posebno težak za savlađivanje, jer je trebalo neprekidno otklanjati patetiku i sentiment u koji vas tema survava skoro u svakoj rečenici.
MONITOR: Zašto ste baš odabrali ime grada u Rusiji za naslov romana?
DIMIĆ: Nije grad taj koji sam odabrala, nego sazvučje te reči i refleks značenja koji je Arzamasu dodelio Šklovski opisujući Tolstojev strah od smrti. Viktor Šklovski kaže u teorijskoj knjizi o Tolstoju – Energija zablude: Grof Tolstoj je otišao u Arzamas da kupi imanje i skoro kad se dogovorio s trgovcem ostao je tamo da prespava, a u sred noći ga je probudio užas i smrt mu je na uvo šapnula – to se ti mene plašiš. Šklovski komentariše da su sreća i smrt ,,arzamaski užas”.
MONITOR: Šta za Vas znači ova knjiga?
DIMIĆ: Meni je, kad sam je završila, ova knjiga značila pobedu posle teške i neizvesne bitke. I donela mi je utehu kojoj nisam mogla da se nadam dok sam pisala i dok su me životne okolnosti krunile i satirale.
MONITOR: NIN-ova nagrada je kulturni i društveni fenomen i ima veliku medijsku pažnju. Promovišete knjigu u cijelom region. Koliko vam znači nagrada i da li ljudi na promocijama slično reaguju na roman?
DIMIĆ: Nagrada je velika čast i priznanje, a osim toga donela mi je mnogo zanimljivih, poučnih i dragocenih susreta sa finim svetom koji voli i razume književnost.
Miroslav MINIĆ