Povežite se sa nama

DRUŠTVO

KAKO JE PORODICA FLANJEK OSTALA BEZ VRIJEDNE IMOVINE U RAFAILOVIĆIMA: U raljama zelenaša

Objavljeno prije

na

Davanjem novca pod kamatu u Crnoj Gori se bavi na stotine osoba. Prema procjenama policije, kako su prije nekoliko mjeseci objavili mediji, u Crnoj Gori je u svakom momentu najmanje trideset miliona eura novca pozajmljeno uz zelenašku kamatu. Pozajmice se nude i u oglasima, iako se radi o krivičnom djelu za koje je propisana kazna do osam godina zatvora. Sudovi su u prethodne tri godine donijeli svega dvije osuđujuće presude.

Kriminološka istraživanja pokazuju da se od pet izvršenih krivičnih djela zelenaštva samo jedno prijavi, a da žrtve ne samo gube imovinu, već i psihički stradaju.

Jedna od žrtava crnogorskih kamatara je i porodica Flanjek iz Zagreba, koja je sagradila kuću u Rafailovićima sedamdesetih godina prošlog vijeka, svega 60 metara udaljenu od mora i poznate bečićke plaže. U proteklih desetak godina Branislava Flanjek doživjela je golgotu.

Kuća je godinama bila porodični pansion koji je uspješno poslovao sa turističkim agencijama iz Austrije, Njemačke, Češke, Slovenije… Zbog toga Branislava početkom 2004. godine odlučuje da pansion nadogradi kao hotel i podiže kredit kod Montenegro banke. Od tog novca završila je zemljane radove i izgradila dva sprata.

Obratila se istoj banci da joj odobri još jedan kredit da bi dovršila hotel. Međutim, Montenegro banka kasni sa odobravanjem novog kredita i Branislava je, da bi ispoštovala ugovor sa agencijama, posudila novac od osoba koje su ga davale pod kamatu. Tako je završila hotel, a agencije su bile zadovoljne i potpisale nove ugovore za sezonu 2006.

U međuvremenu je u Montenegro banci promijenjeno rukovodstvo, pa je opet prolongirano odboravanje kredita, tako da je Branislava morala ponovo da se zadužuje kod kamatara. Ovog puta kod dvojice iz Kotora. Sa njima je u tamošnjem sudu sklopila fiktivni kupoprodajni ugovor o hotelu dok ne dobije kredit od Montenegro banke.

Od tog dana počinju, kaže, njene nevolje kao u kakvoj krimi seriji. Jedan od zelenaša dolazi u Rafailoviće sa dvojicom nabildovanih pratilaca i na silu nju i supruga, sedamdesetogodišnjake, odvodi u kotorski sud i prisiljava ih da potpišu suglasnost da prepišu hotel na njegovo ime. Tako taj zelenaš u katastru u Budvi uspijeva da dobije posjedovni list da je vlasnik njihovog hotela u Rafailovićima, čiju je vrijednost vještak Montenegrobanke procijenio na 3.262.616 eura.

Nešto kasnije isti zelenaš sa pratnjom iz jedne zaštitarske agencije nasilno upada u staru Branislavinu kuću i odnosi sav inventar, raznu dokumentaciju, fotografije, lične stvari… Prijete joj, zlostavljaju je i zahtijevaju da napusti kuću. Bila je i kidnapovana.

Branislava je o tom nasilju obavijestila policiju u Budvi. Uzalud.

Te 2007. godine, tokom turističke sezone, zelenaš je iznajmljivao hotel sa kompletnim Branislavinim namještajem i inventarom, iako u kupoprodajnom ugovoru nigdje ne stoji da je ona hotel, po pomenutom fiktivnom ugovoru, prodala sa namještajem i inventarom.

Zelenaš ide dalje. Započinje građevinske radove na hotelu bez odobrenja nadležnog organa, narušavajući urbanistički izgled okoline i objekta. Branislava podnosi prijavu komunalnoj policiji i građevinskoj inspekciji u Budvi, ali oni ne reaguju. Tada je hotel već bio pod sudskim sporom, jer je Branislava protiv zelenaša podnjela tužbu sudu u Kotoru za prevaru, kamatarenje i nasilno oduzimanje imovine.

„Novopečeni vlasnik” nakon sezone je opljačkao hotel: razmontirao je dvadesetak kupatila sa italijanskom keramikom, skinuo sva vrata od punog prirodnog drveta i sve to, sa namještajem, sa dvadeset TV aparata, klima uređajima, umjetničkim slikama, lusterima…iz 23 hotelske sobe tovari u devet kamiona i odvozi na stovarište blizu Kotora gdje sve to prodaje.

Branislava je opet u pomoć zvala policiju u Budvi. Stigla su dva policajca koji su nekoliko sati sprječavali odnošenje inventara, a onda im je stigla zamjena koja je po nalogu zamjenice Osnovnog tužioca u Kotoru Tanje Čolan dala zeleno svjetlo da kamioni mogu da voze opljačkane stvari. Osnovni tužilac tada je bio Boris Savić, sadašnji predsjednik Višeg suda u Podgorici.

Branislava je nakon tog novog nasilja podnijela krivičnu prijavu tužilaštvu u Kotoru, da bi nakon mjesec dana dobila odgovor da to nije predmet za njih i da može pokrenuti građansku tužbu.

„Policija iz Budve, tužilaštvo i sud iz Kotora cijelo to vrijeme služili su kao servis za zaštitu i pružanje pomoći kamatarima, a moji roditelji, dvoje staraca od preko 70 godina, bili su na brisanom prostoru bez ikakve fizičke i pravne zaštite”, kaže njihova kćerka, koja tužbama i obraćanjima crnogorskim zvaničnicima nastoji da istjera pravdu i poništi kuproprodajni ugovor koji je njena majka sklopila sa zelenašima.

Pošto i ovih dana dobija prijetnje od mnogih koji su umiješani ovu aferu, tražila je da ne pominjemo njeno ime.

Branislavine nedaće imaju još nekoliko dramatičnih nastavaka.

Dok je završavala gradnju hotela i čekala kredit od Montenegro banke kupovala je građevinski materijal od jedne firme iz Budve. Sve je teklo bez problema dok joj nije ponestalo novca. Nadajući se da će joj na vrijeme biti odobren kredit zadužila se kod vlasnika firme nekoliko desetina hiljada eura, koji zbog kašnjenja isplate duga protiv nje podnosi krivičnu prijavu. Sud ga, na osnovu duga, upisuje u vlasnički list njene stare kuće dok Branislava ne dobije kredit. Međutim, banka joj ne odobrava kredit zato što zelenaš iz Kotora nije htio da ispoštuje obećanje da će, kako to pravnici kažu, osloboditi vlasnički list u trenutku kada banka odobri kredit kojim će prvo njemu biti isplaćen dug. Promijenio je mišljenje, jer je izračunao da mu se više isplati da zadrži nekretninu vrijednu preko tri milona nego da mu Branislava vrati dug od nekoliko stotina hiljada eura. Tada vlasnik budvanske građevinske firme, inače izbjeglica iz BiH u srodstvu sa jednim visokim namještenikom kotorskog tužilaštva, nastavlja da krivično goni Branislavu i sud u Kotoru osuđuje je na sedam mjeseci zatvora.

I ona, sa navršenih 76 godina života, provodi pet mjeseci u spuškom zatvoru, pošto joj je ukazom Filipa Vujanovića kazna smanjena dva mjeseca.

„Tada je počela moja bitka za pravdu. Moji roditelji, istraumatizirani, ne dolaze više u Crnu Goru, a meni je preostalo jedino da pokušam da sudskim putem vratim na prevaru oduzetu imovinu i da se nadam da ću u tome uspjeti. Mi smo žrtve organiziranog kriminala i na perfidan način opljačkani i financijski uništeni u ovoj državi. Moram imati povjerenja u pravni sustav vaše države i jako se trudim da zadržim to povjerenje. Za sretan kraj potreban je dobar početak. Ja sam već dvije godine na početku, ali nemam namjeru predati se”, kaže Branislavina kćerka.

Porodica Flanjek se više puta obraćala za pomoć relevantnim institucijama u Crnoj Gori – predsjedniku države, premijeru, Vrhovnom državnom tužiocu, tužilaštvu u Kotoru, Ambasadi Republike Hrvatske čiji su državljani… Svi su se oglušili o njihove molbe.

Nakon izvjesnog vremena u ovu rašomonijadu uključuje se i jedan stanovnik Tuzi, kao posrednik NLB Montenegrobanke Podgorica.

Onaj već toliko puta pominjani zelenaš preprodaje Montenegro banci Branislavin hotel za milion eura na lizing u korist tog Tužanina. Sada banka oglašava prodaju hotela za milion eura, a istim ugovorom se uređuje isplata objekta zelenašu za svega 300.000 eura. Porodica Flanjek tvrdi da je novac isplaćen zelenašu sa računa NLB banke na račun koji ima u toj banci.

„Ko razuman prodaje tako vrijedan objekat ispod cijene, a koji je inače platio 500.000 kamataru i svjesno ostvaruje gubitak od 200.000 eura? Banka ujedno pod hipoteku stavlja svoju nekretninu kupljenu od kamatara i njemu za to isplaćuje svega 300.000 eura. To je i finansijski organizirani kriminal”, kaže kćerka Branislave Flanjek, pokazujući nam hrpu dokumenata kojima potvrđuje ove mahinacije.

Ona se nada da će odgovor na ovu enigmu dati država Crna Gora.

Veseljko KOPRIVICA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo