Povežite se sa nama

DRUŠTVO

SLUČAJ PLANERA MIODRAGA RALEVIĆA: Of-šor profesor

Objavljeno prije

na

Profesor beogradskog Arhitektonskog fakulteta, arhitekta Miodrag Ralević jedinstvena je pojava u oblasti planiranja i uređenja prostora u Crnoj Gori, čovjek čije je (ne)djelo ostavilo neizbrisiv trag na najatraktivnijoj rivijeri Crnogorskog primorja, na priobalnom dijelu Opštine Budva.

Tokom minulog investicionog buma koji je zadesio područje budvanske rivijere i naglog skoka cijena nekretnina, lokalna uprava je požurila da urbanizuje svaki pedalj svog atara, od vrijednog obalnog pojasa do poslјednjeg sela, šume i vrleti. Vrijedni odbornici usvojili su od 2007. do danas oko 70 planskih dokumenata, sa isto toliko njihovih izmjena i dopuna, kako bi udovoljili širokom spektru želja vlasnika zemljišta za gradnjom objekata.

Posao izrade tri najvrednija planska dokumenta, detaljnih urbanističkih planova za uže gradsko jezgro Budve, Bečića i Petrovca dobio je Arhitektonski fakultet, odnosno Miodrag Ralević kao šef tima od 40-ak saradnika. Oni su oblikovali ova tri turistička mjesta i ekstremnim urbanističkim rješenjima odredili budući život njihovih stanovnika.

Planer Ralević je za kratko vrijeme postao sinonim za koruptivno planiranje, za izradu planova čiji je jedini cilj zadovoljavanje potreba građevinskog lobija, ucrtavanje objekata tajkunima, političarima, kontroverznim biznismenima ali i običnim građanima, bez ikakvih kriterijuma i poštovanja normi prostornog planiranja. Geslo kojim se beogradski profesor rukovodio prilikom urbanizacije jedne od najljepših rivijera, na potezu od Budve do Buljarice, bilo je ispunjavanje političke volje vlasti na lokalnom i državnom nivou uz zadovoljenje ličnih interesa.

Urbanistički planovi Budva-centar, Bečići i Petrovac predstavljaju dokumente vidljive korupcije i organizovanog urbanističkog kriminala izvršenog na štetu javnog interesa. Ova turistička mjesta trajno su devastirana što su i nedavne poplave u Petrovcu ubjedljivo pokazale. Nepoštovanje prirodnih karakteristika prostora u procesu izrade plana bilo je pogubno za Petrovac. Soliteri i stambene grdosije uzdižu se uz petrovačku plažu, građevine su poklopile sve potoke i kanale kojima voda teče ka moru. Prepoznatljivi pejzaž Petrovca zauvijek je izgubljen. Istovjetna je situacija u Budvi.

Paralelno sa izradom planova Ralević je razvijao i sopstveni biznis. Radio je istovremeno idejne i glavne projekte za objekte koje je ucrtavao. Našao se u svojevrsnom konfliktu interesa širokih razmjera u kome je, po nekim procjenama, zaradio milione eura. Budva je za Ralevića postala neiscrpna fabrika novca.

Posao koji je profesor realizovao u Budvi, u uređenoj zemlji bio bi predmet pažnje državnih organa nadležnih za suzbijanje korupcije. Bio je u prilici da se dogovara sa vlasnicima zemljišta o veličini i broju objekata koje će na njihovim parcelama ucrtavati.

I da postavlja uslove i ucjenjuje projektovanjem.

Za potrebe crnogorskog biznisa osnovao je u Podgorici biro DEA HOME Doo, sa većinskim udjelom od 60 odsto dok 40 odsto vlasništva pripada njegovoj koleginici Dejani Šavija. Biro DEA HOM izradio je brojne projekte u Budvi, među kojima i stambeni kompleks sa pet zgrada i oko 20.000 kvadrata u centru Budve, kompanije ICL Inženjering iz Podgorice. Zatim kompleks na mjestu Zeta filma od 23.000 kvadrata. Samo na ove dvije lokacije profesor je zaradio preko pola miliona eura, kada se ima u vidu da kvadrat projektovanja ugovara za 12 eura.

Ralević dvostruko potpisuje i skandalozni toranj na magistralnom putu za Kotor, koji svojim izgledom sablažnjava sve one koji tim putem prolaze. Ugurao je osmospratnicu na parceli od šezdesetak kvadrata između dvije javne saobraćajnice i potom za nju izradio idejni i glavni projekat.

Toranj-zgrada postala je znak prepoznavanja budvanske urbanističke tragedije. Ona je jedinstveni profesionalni pečat morala jednog univerzitetskog profesora i njegovog poimanja etičkog kodeksa planera i arhitekata.

Profesor je otišao korak dalje, osnovao je firmu u američkoj of-šor državi Delaver, pod nazivom DEA CODE LLC, preko koje ugovara unosne budvanske poslove izbjegavajući plaćanje poreza u Crnoj Gori.

Osmislio je fantastičnu formulu finansijskog uspjeha. Ucrtava solitere po dogovoru, za njih pravi idejne i glavne projekte koje naplaćuje preko of šor računa. Što više zgrada, spratova i kvadrata, to više eura. Čovjek svjesno degradira dragocjeni prostor u najpoznatijoj turističkoj opštini bez ikakve odgovornosti i za to uzima ogroman novac.

Profesor Ralević postao je i član crnogorske Inženjerske komore od koje je dobio licencu za rad u Crnoj Gori.

U novoj sredini nastoji da nametne neka drugačija pravila planiranja prostora i urbanizma.

Otkrio je dobitnu kombinaciju po kojoj spratnost objekata ne treba da bude precizno određena planom. Patentirao je novi pojam – peporučena spratnost. Investitor sam odlučuje koliko će spratova podići, 5, 10 ili 25, svejedno. „Može više ali i manje od onih propisanih urbanističkim uslovima”, često naglašava Ralević. Njegove teorije, poput papagaja, prenosili su resorni crnogorski ministri.

Uveo je novi urbanistički parametar, prosječnu gustinu stanovanja, tako što u nekom primorskom naselju sa srednjom gustinom stanovanja povlašćenima ucrtava solitere, drugima daje 3-4 sprata, da bi na nivou naselja prosjek bio SS, srednja gustina naseljenosti.

Ralević i saradnici usavršili su posao ucrtavanja spratova i povećanja gabarita objekata nakon izlaganja planova na javni uvid. Zainteresovani bi na javnom izlaganju plana vidjeli jednu situaciju, dok bi verzija usvojenog plana bila posve drugačija. Na taj su način građani grubo varani bez mogućnosti da reaguju.

On promoviše takozvani otvoreni detaljni urbanistički plan na kome se može intervenisati adhok, po potrebi i u svakoj prilici. Mijenja namjene objekata iz važećeg plana prema željama investitora koji na svojoj parceli istovremeno mogu graditi hotel, poslovni objekat, školu ili bolnicu, ili stambenu zgradu. Šta zatreba.

Zbog mahinacija oko promjene namjene objekta na lokaciji u Bečićima, iz hotelske u stambenu, za koji je radio idejni i glavni projekat, republička urbanistička inspekcija podnijela je početkom ove godine predlog Inženjerskoj komori da Raleviću oduzme licencu za rad. Komora je osnovala komisiju koja će ispitati navode iz prijave urbanističke inspekcije.

Mnogi građani Budve podnosili su Osnovnom tužilaštvu u Kotoru krivične prijave protiv Ralevića kao odgovornog planera. Sve su odbijene i pored dostavljanja čvrste argumentacije o zloupotrebama. Stotine građana Budve, Rafailovića i Petrovca potpisali su peticije za poništenje Ralevićevih DUP-ova, ali uzalud. Lokalna uprava ostala je gluva i nijema za njihove zahtjeve.

Poslovi Miodraga Ralevića u Budvi napreduju. Dobio je posao izrade određenog broja državnih studija lokacije za zone morske obale u kojoj je interesovanje pojedinih kontroverznih biznismena povećano. Angažovan je i na poslu izrade izmjena i dopuna Prostornog plana Opštine, da udjene gradnju u zoni Miločera, Svetog Stefana, te da poveća kapacitete na brdu Spas iznad Budve. Ko će bolje od profesora Ralevića odgovoriti izazovu i udovoljiti svakom prohtjevu vlasti i investitora?

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

HAOTIČAN POČETAK ZIMSKE SEZONE: Kad se turizam dešava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Početak zimske sezone sa brojnim problemima i stupanje na snagu dvostrukog povećanja PDV-a na smještaj siguran su znak da će crnogorski turizam sa olovnim nogama trčati narednu 2025. godinu. Vapaje turističkih radnika nema ko da čuje. Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

 

 

rošlogodišnja zimska sezona je u Crnoj Gori propala jer nije bilo snijega. Ove godine pao je već krajem novembra i iznenadio sve na sjeveru.  U Ski centru Kolašin 1600 mjesec dana nema struje, a tu  je i hronični problem sa vodosnabdijevanjem i nedostatak adekvatnih puteva i parkinga, da se ne govori o visokim cijenama. Pritom, za samo nekoliko sedmica kreću novogodišnji praznici i đački raspusti.

„Vremenski uslovi omogućili su skijanje već prije 15 dana, ali zbog nepostojanja sistema za osnježavanje staze su neiskorištene. To je apsurd u 21. vijeku“, kaže Dragana Bećirović iz Privredne komore Crne Gore.

U državi gdje se turizam u kontinuitetu dešava, logično je da prihodi padaju. I to ove godine zvanično – po pokazateljima Centralne banke Crne Gore za 50 miliona eura su manji nego 2023. godine ili za četiri odsto. Pad posjeta još veći – više od pet odsto. To je prvi put od obnove nezavisnosti, isključujući 2020. odnosno godinu korone, da je u turizmu žetva opala.

Finansijski rezultati bi bili još gori da ove godine nijesu značajno povećane cijene usluga, praktično u rangu sa svim evropskim mediteranskim zemljama. Baš kao i one u vanpansionu i u supermarketima. Crna Gora više nije jeftina destinacija, svakako ne za goste iz našeg regiona koji su najbrojniji. U situaciji kada se pogoršava ekonomsko stanje i u zapadnoevropskim zemljama, to onda vrijedi i za te goste. Istraživanja pokazuju da oko 80 posto Evropljana mijenjaju navike putovanja zbog klime, sigurnosti i cijena.

Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

RATNI ZLOČINI: Crna Gora još bez optužnica protiv ,,vikend ratnika”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Specijalno državno tužilaštvo je  do sada podiglo samo tri optužnice zbog učeća dobrovoljaca iz Crne Gore u ratnim zločinima u BiH i na Kosovu

 

 

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) nije učinilo dovoljno u istragama o učešću tzv. vikend ratnika iz Crne Gore u ratnim zločinima i pljačkama počinjenim u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu tokom ratova devedesetih, tvrde sagovornici BIRN-a.

Izraz ,,vikend ratnici” se često koristi da opiše dobrovoljce koji su iz Crne Gore i Srbije putovali u BiH i učestvovali u ratnim zločinima tokom devedesetih.

Pravna savjetnica u Akciji za ljudska prava (HRA), Bojana Malović, tvrdi da SDT još nije samoinicijativno istraživalo djelovanje tzv. vikend ratnika, iako indicije o učešću crnogorskih državljana u silovanjima u istočnoj Bosni postoje od 1996. kada je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu podignuta prva optužnica zbog seksualnog zlostavljanja.

,,Specijalno državno tužilaštvo od novembra 2020. izviđa dokazni materijal koji se može odnositi na ‘vikend ratnike’, budući da obuhvata više od 15 crnogorskih državljana osumnjičenih za teške zločine − uključujući ubistvo, mučenje, seksualno ropstvo i silovanje na području Foče. Međutim, kako je taj postupak u fazi izviđaja njihovi identiteti nisu poznati javnosti”, kazala je Malović BIRN-u.

Crna Gora je, kao dio Jugoslavije, direktno učestvovala u ratovima devedesetih u Hrvatskoj i BiH, a cnogorski građani su, kao pripadnici Vojske Jugoslavije, učestvovali u ratu na Kosovu. U Crnoj Gori nije bilo ratnih dejstava, ali su na njenoj teritoriji zabilježeni ratni zločini.

U sudskim procesima u BiH, na Kosovu i Hrvatskoj pominju se crnogorski državljani koji su u tim državama kao dobrovoljci učestvovali u ratnim zločinima i pljačkama. U Crnoj Gori su do sada podignute tri optužnice protiv crnogorskih državljana zbog ratnih zločina u susjednim državama, od kojih se jedna završila osuđujućom presudom.

Apelacioni sud je u decembru 2019. potvrdio presudu kojom je bivši pripadnik Vojske Jugoslavije iz Nikšića, Vlado Zmajević, osuđen na 14 godina zatvora zbog ubistva 4 albanska civila u selu Žegra kod Gnjilana tokom rata na Kosovu 1999.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BUDVA POSLIJE IZBORA: Poslovi ne smiju da stanu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve. Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini

 

 

Deset dana nakon lokalnih izbora u Budvi i proglašenja konačnih rezultata, nema naznaka da se uskoro može očekivati dogovor političkih grupacija koje su učestvovale na njima. Postupci dvije vodeće stranke, koalicija Demokratskog fronta koju predvodi kandidat za predsjednika Opštine, Mladen Mikielj i grupa građana Budva naš grad, Nikole Jovanovića, takođe pretendenta za fotelju gradonačelnika, istovjetni su onima koje su vodili nakon majskih izbora, na kojima je rezultat u broju mandata bio neriješen. Njihove liste osvojile su oba puta po devet odborničkih mjesta u Skupštini grada, nedovoljno da same formiraju izvršnu vlast.

Pregovore pokreće Jovanović, uz uslov da njemu pripada predsjednička fotelja. On  poziva  na dogovore pojedine partije iz DF  SNP i Demokratsku narodnu partiju.. Prošlog puta  iz DF-a mu je stavljeno do znanja da to neće proći. Sasvim izvjesno neće ni sada.

Upućeni tvrde da Jovanović ima podršku aktuelnog predsjednika Opštine Mila Božovića iz pritvorske jedinice u Spužu. To je i podrška moćnog građevinskog lobija, zainteresovanog da unosni poslovi ne presahnu.

Za eventualno  pravljenje postizborne koalicije sa DPS-om, Jovanović bi morao ubijediti odbornike sa svoje liste, Budva naš grad, nekadašnje sledbenike jedinstvenog DF-a. Tokom junskih pregovora to mu nije pošlo za rukom, nekoliko njih odbilo je takvu saradnju. Sada je dovoljno  da tri odbornika to učine,  da otpadne mogućnost  povratka DPS-a u izvršnu vlast u Budvi, poslije osam godina.

Upućeni navode da je uslov DPS-a koji donosi sedam mandata, da dobije opštinska preduzeća na upravljanje. Treći partner, Evropski savez, sa dva mandata, čiji je lider Petar Odžić traži funkciju predsjednika lokalnog parlamenta. Fotelja predsjednika Opštine Budva bila bi Jovanovićeva.

Iz te vruće stolice tri gradonačelnika turističke metropole završila su u Spužu. Prva dvojica, Rajko Kuljača i Lazar Rađenović kao pripadnici OKG Budva, pravosnažno su osuđeni. Milo Božović, uhapšen u aprilu 2023. godine i dalje je predsjednik Opštine i čeka ishod sprovedenog istražnog postupka u pritvoru.

Uprkos svemu, u gradu bez parlamenta i funkcionalne vlasti, unosni poslovi nimalo ne trpe. Ugovore o javnim nabavkama za izvođenje raznih građevinskih radova, po odobrenju Višeg suda u Podgorici, potpisivao je u Spužu, predsjednik Milo Božović, sve do imenovanja potpredsjednice Opštine Jasne Dokić.

Pregled podataka Službe javnih nabavki, pokazuje kako su pojedine građevinske firme postale stalni pretplatnici na opštinski budžet. Obećane ekskluzivne  kapitalne investicije u gradu svele su se na izgradnju lokalnih puteva i ostale saobraćajne infrasturkture. Na razne atmosferske kanale, podmorske ispuste, sanaciju ili modernizaciju postojećih trotoara i saobraćajnica. Samo u 2024. godini na pomenute radove utrošeno je oko šest miliona eura. Većinu ugovora parafirala je potrpedsjednica Dokić.

Privilegovane firme, odabrane na tenderima na kojima se po pravilu pojavljuju kao jedini i najpovoljniji ponuđači, jesu poznati Bemax sa podugovaračem BB Solar, u vlasništvu Blaža Đukanovića, sina bivšeg predsjednika Mila Đukanovića, zatim kompanija Carat vlasnika Dragana Perovića, kuma i poslovnog partnera Mila Božovića. Tu je i neizbježna firma Asfalt beton gradnja iz Podgorice, bliska bivšem predsjedniku Marku Batu Careviću, Hidromont inženjering iz Podgorice i druge.

Tokom 2024. godine firma Asfalt-Beton, koju zastupa izvjesni Vladimir Mirković, realizovala je osam ugovora o javnim nabavkama, vrijednim oko 3,5 miliona eura, bez obračunatog PDV. Ova firma debitovala je u Budvi u doba predsjednikovanja Bata Carevića. Asfalt beton gradnja u jednoj godini od Carevića je dobila poslove vrijedne preko 2 miliona eura. Kako bi se u posao, kao podizvođač, ugradila firma Carinvest. Asfalt beton gradnja od tada čvrsto drži monopol u izvođenju javnih radova na teritoriji Opštine.  Carević javno podržava  Jovanovića i njegov tim.

Pojedinačno najjači ugovor u tekućoj godini dodijeljen je kompaniji Hidromont za sanaciju ispusta u Bečićima i na Zavali, vrijedan 2,5 miliona eura.

Potpredsjednica Dokić potpisala je početkom novembra drugi ugovor sa Bemaxom o izradi atmosferskog kanala u centru Budve, kod gradske Pošte, vrijedan 720 hiljada eura. Podugovarač BB Solar dobija svojih 1,2 procenta za izvođenje elektrotehničkih radova.

Podsjećamo, u decembru 2023. godine, Božović je potpisao prvi ugovor sa Bemax-om  vrijedan 2.924.681 eura za rekonstrukciju ulice 22 Novembar i Mediteranske, u centru Budve. Podugovarač u ovom poslu bila je firma mladog Đukanovića BB Solar, koja je na ime procenta od 16,27 odsto inkasirala 488.000 eura. Nakon završenih radova koji su trajali tokom turističke sezone, glavni problem tog dijela grada, stvaranje velikih poplava tokom obilnih padavina, nije riješen. Poplave su i dalje tu, ulice su neprohodne nakon prvih kiša uprkos utrošenim milionima.

Bemax je ponovo angažovan, da napravi novi atmosferski kanal koji će vodu sa ulice odvesti dalje, u more. Za popravni rad, Bemax i BB Solar prihodovaće 600.000 eura.

Najvrjedniji ugovor u poslednje dvije godine parafirao je predsjednik Božović u julu 2023., tri mjeseca nakon hapšenja, sa konzorcijumom kojeg čine firme Carat doo, Asfalt-Beton doo, Geotim MNE doo,  za izvođenje radova na komunalnom opremanju za izgradnju tri saobraćajnice u naselju Dubovica. Vrijednost ovog posla je vrtoglavih 4,5 miliona eura.

Istog dana Perović i Božović potpisuju još jedan ugovor za igradnju saobraćajnice A 75-75 u Bečićima, na iznos od 347.000 eura. U jednom danu blizu 5 miliona eura iz gradske budžeta prelilo se u ruke budvanskog biznismena Dragana Perovića.

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve.

Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini.

Branka PLAMENAC

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo