Od ovogodišnjih izbora imaće koristi i đaci prvaci i njihovi roditelji. U sklopu predizborne kampanje lokalne vlasti su se dosjetile da urade ono što država ne može već decenijama – da poklone besplatne udžbenike.
Tako je, na primjer, lokalna uprava u Nikšiću naprasno ove godine odlučila da sve prvake iz tog grada časti besplatnim udžbenicima. To je 880 prvaka, a za njihove knjige će iz opštinskog budžeta biti izdvojeno 38.000 eura. DPS samouprava kaže da je ideja razmatrana i prethodnih godina ali su tek sada ,,usljed stabilizacije u prilici da je realizuju”. To što je izborna godina, navodno, nema nikakve veze, kao ni činjenica da je Opština Nikšić dužna oko 40 miliona eura.
I prijestonica turizma, Budva, je u višemilionskim dugovima, ali eto ipak se ove godine našlo za pomoć prvacima. Da se ne bi sumnjalo u DPS predizborni gaf, iz opštine su naglasili da će nastojati da i svake naredne godine na isti način pomažu roditeljima da đake pripreme za školu. Pa ne povjerovat.
Pored ove dvije opštine, besplatne knjige prvacima dijeliće se i u Podgorici, Herceg Novom, Kotoru, Cetinju, Baru, Tivtu, Mojkovcu… Činjenica koja nikog izgleda ne zabrinjava je da se svake godine u crnogorskim opštinama upisuje sve manje prvaka – u Budvi će se ove godine upisati 371 prvak, na Cetinju 135, na Žabljaku oko 30… Lokalne uprave se na razne načine dovijaju da obezbijede knjige bar prvacima, pa će tako Opština Kotor podijeliti udžbenike zahvaljujući donaciji NR Kine.
Sa praksom podjele besplatnih udžbenika počelo se prije dvije godine u Beranama, gdje je na vlasti opozicija. Oni su sada otišli par koraka dalje, pa besplatne udžbeničke komplete poklanjaju svim đacima osnovnih škola u svojoj opštini.
Kad bi se u Crnoj Gori poštovao Ustav, država bi bila u obavezi da ispoštuje član 75: ,,osnovno školovanje je obavezno i besplatno”. Besplatno odavno nije pa roditelji svakog septembra izdvajaju za polazak u školu nerijetko i više novca od prosječne plate.
I dok su, u predizbornoj godini, teret da bar prvacima obezbijede udžbenike preuzele lokalne samouprave, u Ministarstvu prosvjete su tu da priteknu u pomoć onima najugroženijima. Od 2005. godine to ministarstvo je pokrenulo akciju dodjele besplatnih udžbenika djeci roditelja koji se nalaze u stanju socijalne potrebe. Na početku je ova akcija realizovana uz pomoć kredita Svjetske banke, a od 2008. je redovna budžetska aktivnost. Ove godine Ministarstvo će obezbijediti 9.000 kompleta knjiga za djecu čiji roditelji koriste pravo na materijalno obezbjeđenje, djecu boraca, pripadnike romske populacije… U tu svrhu iz budžeta biće izdvojeno 450.000 eura.
Sve je to još daleko od poštovanja ustavne odrednice o besplatnom školovanju. Po tom pitanju zaostajemo i za regionom. U zemljama regiona učenici, ne samo prvaci, dobijaju besplatne udžbenike na državnom nivou i to ne zavisi od izbora ili volje, mogućnosti i sponzora lokalnih samouprava.
Posljednjih godina ogromni troškovi koje prosječna familija ima za opremanje đaka su inspiracija opoziciji da traži da udžbenici za osnovnu školu budu besplatni. Za sada uzalud. Sredinom prošle godine nije prošao predlog skupštinskog Odbora za prosvjetu o dopuni Zakona za osnovno obrazovanje kojim je predviđeno da Ministarstvo prosvjete obezbijedi besplatne udžbenike i školski pribor za sve učenike osnovnih škola u Crnoj Gori.
Slično je bilo i kada je na čelu ministarstva prosvjete bio Slavoljub Stijepović, koji sada kao gradonačelnik već drugu godinu dijeli besplatne knjige osnovcima u Podgorici.
U toku predizborne kampanje, prije četiri godine, otkriveno je da su aktivisti DPS-a u Gradskoj opštini Golubovci u svrhu obezbjeđivanja glasova dijelili Zećanima ,,udžbenike, suhomesnate proizvode i osvježivače za kupatila”. Opozicija je tvrdila da se udžbenici dijele isključivo po političkoj pripadnosti. Po kom kriterijumu su se dijelili osvježivači nije utvrđeno.
Mimo prvaka, roditelji ostalih učenika moraće sami da se snalaze sa kupovinom knjiga, pribora, torbi, i ostale neophode đačke opreme. Koja je sve skuplja.
No da bi socijalna država funkcionisala tu je mogućnost da mnogi zaposleni kupe knjige i opremu za školu na rate. Čak su se i mediji uključili u rješavanje ovog problema. Pobjeda je pokrenula nagradnu igru u kojoj će biti podjeljeno čak 100 kompleta udžbenika za osnovnu školu, više nego pojedine opštine u Crnoj Gori. Nije ni čudo kada su joj sponzori, pored jedne banke, Ministarstvo prosvjete i Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
Razne organizacije i sindikati pomažu pa sakupljaju i distribuiraju polovne udžbenike onima kojima su najpotrebniji. Svake godine, krajem avgusta i početkom septembra, na ulicama crnogorskih gradova, pa sve do Delte, nastane vašarište na kome se prodaju polovni udžbenici. Djeca se, u praksi, uče preduzetništvu, a roditelji ušparaju koju paru na polovnim udžbenicima.
Preporuke da se u sređenim društvima to rješava čuvanjem, posuđivanjem i vraćanjem knjiga iz biblioteke, ovdje nema ko da sprovede. Svojevremeno je ministar Stijepović ovako objašnjavao koje bi sve probleme dodjela besplatnih udžbenika proizvela u sistemu: ,,Ko bi na kraju školske godine skladištio te knjige, da li sve škole imaju uslove i stručni kadar za to. Ko će procjenjivati stepen oštećenja knjiga i da li će moći da dobiju svjedočanstvo oni koji ne plate naknadu za oštećenje”. More problema koji će u prvi plan iskočiti čim izbori minu.
Prije par godina u Ministarstvu prosvjete su izračunali da bi za besplatne udžbenike trebalo godišnje izdvojiti oko pet miliona eura. Po njima previše, jer se nema. Tačno toliko se svake godine prosipa iz budžeta na redovno finansiranje svih političkih partija u Crnoj Gori. Od partija i njihove politike za sada dobra nijesmo viđeli, pa da se počne razmišljati da se bar dio tih para preusmjeri na nešto korisnije. Recimo udžbenike.
Skupo besplatno obrazovanje
Inače preskupi udžbenici, koji su prije dvije godine pojeftinili deset, a prošle pet odsto, ove su, kažu u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva, neznatno skuplji. U prosjeku, po udžbeničkom kompletu skuplji su do pet eura. Objašnjavaju da je to zbog stranog jezika, ali i zbog odnosa funte i eura! Najjeftiniji je komplet udžbenika za prvi razred osnovne škole 43 eura, a najskuplji za prvi razred gimnazije 106 eura. Komplet za drugi razred košta 50,80, treći 47,70, četvrti 59,60, peti 67,30, šesti 79,80, sedmi 93, 70, a za dva završna razreda osnovne škole po 88,20 eura. Udžbenici za drugi razred gimnazije su 87,20, treći 78,70, a završni razred 55,30. Udžbenici će se naći u prodaji najkasnije od 22. avgusta. Torbe su od 15 do 50 eura, lektire od 16 do 50 eura, pa sveske, olovke, bojice, patike, majice… U prosjeku, za jedno dijete, minimum izdvajanja za polazak u školu je od 200 do 300 eura. A prosječna plata je u ovoj godini, u odnosu na prošlu, porasla cijelih 14 eura, i iznosi – 494. Taman da se jedno dijete, kako valja, opremi za školu. A ostale potrebe će se podmirivati sljedećih mjeseci. Uključujući i prevoz, plaćanje produženog boravka kojeg uglavnom nema u školama…
Predrag NIKOLIĆ