Broj ljekara u Hitnoj pomoći je nedovoljan, tvrde Kolašinci. Nekolicina pacijenata ili članova porodice onih koji su tražili pomoć u toj službi više puta su novinarima saopštavali da na radnom mjestu nijesu zatekli ljekara. Navodno, nekada su čekali i duže od sata, a kadkad su bili prinuđeni da zovu ljekare iz mojkovačke Hitne pomoći. Tako je bilo je i nedavno, priča sagovornik “Monitora” , koji je u kasnim večernjim satima doveo povrijeđenu ćerku.
“Ćerka je pala i povrijedila glavu. Djelovalo je kao ozbiljna povrede. Bili smo uplašeni, a ona je krvarila. Kada smo stiglu u kolašinsku Hitnu pomoć, obavijestili su nas da ljekara nema i da moramo čekati. Navodno ljekar je bio na terenu u Gornjoj Morači. Znao sam da ćemo dugo čekati, jer su sela u tom dijelu opštine udaljena i po nekoliko desetina kilometara od grada i do njih se stiže, uglavnom, makadamskim putevima.”- kaže on.
Poslije više od sat čekanja, objašnjava, rekli su mu da je najbolje da pozovu ljekarku iz Mojkovca. Uslijedilo je novo čekanje, priča naš sagovornik, i strah. Iako je brzo stigla pomoć iz Mojkovca, to je bilo iskustvo koje nikada neće zaboraviti.
“Ne sjećam se da sam u životu doživio više straha i nemoći. Nijesam mogao da razumijem kako to da toliko da čekam u službi koja se zove “hitna”. Pomislio sam i na neke druge pacijente, kojima su sekunde i mnuti bitni i kojima, bukvalno, život zavisi od toga koliko će brzo stići ljekar. Na sreću, nakon odlaska u bolnicu u Bijelom Polju ispostavilo se da moja ćerka ima lakšu povredu i da joj život nije bilo ugrožen, ali tako bi bilo i da jeste”- priča otac povrijeđene djevojčice.
On nije jedini stanovnik Kolašina koji je bio prinuđen da čeka da se ljekar hitne vrati sa terena. Takvih priča ima još. Iako se zamjera što nema više ljekara u toj službi, nema zamjerki na profesionalnost i zalaganje ljekara i ostalog osoblja.
“Ne treba zaboraviti da su ljekari te službe u više navrata spasavali ljude u ekstremnim zimskim uslovima. Međutim, zaista ih je nedovoljno i s obzirom na razuđenost kolašinske opštine trebalo bi bar po još jedan ljekar da radi u smjeni. Koliko samo kilometara magistrale pokrivaju, koliko je sela do kojih teba više od sata autom. Šta onda da rade oni kojima u tom trenutku u gradu treba hitno pomoći, a ljekara u Domu zdravlja nema? Neophodno je da u svakom trenutku u prostorijama službe bude ljekar i tehničar. “- ocjena je pacijenata sa kojima smo razgovarali.
Prema onome što kaže direktor Zavoda za hitnu medicnsku pomoć Crne Gore Saša Stefanović, zakon ne dozvoljava angažovanje više ljekara nego što ih je sada. Kako tvrdi, prema evropskim standardima, opštine koje imaju manje od 12.000 stanovnika ne bi ni trebalo da imaju službu Hitne pomoći.
“Kolašinu se, s obzirom da je ljetnji i zimski turitički centar u tom smislu “progledalo kroz prste”. U tamošnjoj službi rade četiri ljekara, kao i kolega koji ih mijenja za vrijeme godišnjih odmora. Uz ljekara su uvijek po dva medicinska tehničara. Takvo je , prema propisima, i to , nažalost nije moguće promijeniti. Nemamo ni zakonsku mogućnost niti novca za angažovanje još ljekara. “- kaže on.
Stefanović objašnjava i da zakon daje mogućnost da Kolašin angažuje još jednog ljekara, ali da bi se to finasiralo novcem iz opštinske kase. No, i pored inicijativa, do sada, kako tvrdi, ništa nije učinjeno po tom pitanju. Iz kolašinske Opštine, do sada, objašnjava direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, nije pokazana spremnost za zapošljavanje dodatnog medicinskog kadra u toj službi.
“Istina, to ne bi bilo zapošljavanje jenog ljekara, već zapošljavanje još troje- ljekar i dva tehničara. Takođe, da bi, kako pacijenitoi predlažu mogli da obezbijedimo da rade po dva ljekari u smjeni, to bi značilo zapošljavanje još četiri ljekara i potreban broj tehničara. To je zaista iluzorno očekivati s obzirom na iznose, koji su potrebni za njihove zarade”- kaže Srefanović.
On ne spori da se dešava da Hitna pomoć ostane bez ljekara, kad je onaj koji je u smjeni na terenu. Rad na terenu, kako kaže, je u cilju profesionalnog odnosa prema svakom stanovniku opštine. U tim slučajevima poziva se ljekar iz najbliže službe u drugom gradu.
“U slučaju Kolašina to je Mojkovac. Najviše 20 minuta treba ljekaru da stigne do Kolašina iz tog grada. Moram da kažem da to njesu česte situacije. Čak iako bi u smjeni bila po dva ljekara, postojala bi se mogućnost da pacijent ne nađe nijednog. Recimo, jedan je na terenu, a drugi angažovan oko saobraćajne nesreće na magistali ili nešto slično. Dakle, radimo najbolje što možemo, česte su kontrole u svakoj službi , a to koliko je ljekara je ograničeno zakonom i finansijama.”
Stefanović napominje i da je obaveza da u svakom Domu zdravlja ljekari opšte medicine budu prisutni do 21 sat. Danima vikenda u tim ustanovama, takođe, do tog doba treba da je dežurni ljekar. Ako bi se propisi poštovali, tvrdi on, onda bi minimaln broj pacijenta u hitnim slučajevima ostao bez pravovremeno ukazane ljekarske pomoći. To jest, eventualno, čekanje na ljekara u hitnoj bilo bi moguće samo tokom noći.
Direktor Zavoda za hitnu pomoć posjeća i na, kako kaže, veliki problem koji imaju sa angažovanjem novog kadra. Prema njegovim riječima već mjesecima ni niko se ne javlja na konkurse Zavoda. Tako stanje, prema njegovom mišljenju, neće se skoro promijeniti.
“Tako je od Pljevalja do Ulcinja. Jednostavno ljekari se ne javljaju na naše konkurse. To je jedan od značajnijih problema, koji treba na neki način brzo rješavati. Ljekari i osoblje koji su već zapošljeni, ubijeđen sa, rade svoj posao profesionalno, odgovorno i ne štedeći sebe. “- zaključuje direktor Zavoda.
U kolašinskoj Opštini, kako tvrde, odavno su svjesni potrebe angažovanja još ljekara u Hitnoj. Imaju volje, ali nemaju novca. Čim se ukaže prilika za taj dodatni finansijski izdatak, kadar u Hitnoj biće osnažen angažovanjem novih lekara. No, trenutno je, tvrde , u izvršnoj vlasti nemoguće reći kada bi to moglo da se desi.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ