Povežite se sa nama

OKO NAS

KOLAŠINSKA HITNA POMOĆ: Pacijenti traže još ljekara, nadležni ne daju

Objavljeno prije

na

Broj ljekara u Hitnoj pomoći je nedovoljan, tvrde Kolašinci. Nekolicina pacijenata ili članova porodice onih koji su tražili pomoć u toj službi više puta su novinarima saopštavali da na radnom mjestu nijesu zatekli ljekara. Navodno, nekada su čekali i duže od sata, a kadkad su bili prinuđeni da zovu ljekare iz mojkovačke Hitne pomoći. Tako je bilo je i nedavno, priča sagovornik “Monitora” , koji je u kasnim večernjim satima doveo povrijeđenu ćerku.

“Ćerka je pala i povrijedila glavu. Djelovalo je kao ozbiljna povrede. Bili smo uplašeni, a ona je krvarila. Kada smo stiglu u kolašinsku Hitnu pomoć, obavijestili su nas da ljekara nema i da moramo čekati. Navodno ljekar je bio na terenu u Gornjoj Morači. Znao sam da ćemo dugo čekati, jer su sela u tom dijelu opštine udaljena i po nekoliko desetina kilometara od grada i do njih se stiže, uglavnom, makadamskim putevima.”- kaže on.

Poslije više od sat čekanja, objašnjava, rekli su mu da je najbolje da pozovu ljekarku iz Mojkovca. Uslijedilo je novo čekanje, priča naš sagovornik, i strah. Iako je brzo stigla pomoć iz Mojkovca, to je bilo iskustvo koje nikada neće zaboraviti.

“Ne sjećam se da sam u životu doživio više straha i nemoći. Nijesam mogao da razumijem kako to da toliko da čekam u službi koja se zove “hitna”. Pomislio sam i na neke druge pacijente, kojima su sekunde i mnuti bitni i kojima, bukvalno, život zavisi od toga koliko će brzo stići ljekar. Na sreću, nakon odlaska u bolnicu u Bijelom Polju ispostavilo se da moja ćerka ima lakšu povredu i da joj život nije bilo ugrožen, ali tako bi bilo i da jeste”- priča otac povrijeđene djevojčice.

On nije jedini stanovnik Kolašina koji je bio prinuđen da čeka da se ljekar hitne vrati sa terena. Takvih priča ima još. Iako se zamjera što nema više ljekara u toj službi, nema zamjerki na profesionalnost i zalaganje ljekara i ostalog osoblja.

“Ne treba zaboraviti da su ljekari te službe u više navrata spasavali ljude u ekstremnim zimskim uslovima. Međutim, zaista ih je nedovoljno i s obzirom na razuđenost kolašinske opštine trebalo bi bar po još jedan ljekar da radi u smjeni. Koliko samo kilometara magistrale pokrivaju, koliko je sela do kojih teba više od sata autom. Šta onda da rade oni kojima u tom trenutku u gradu treba hitno pomoći, a ljekara u Domu zdravlja nema? Neophodno je da u svakom trenutku u prostorijama službe bude ljekar i tehničar. “- ocjena je pacijenata sa kojima smo razgovarali.

Prema onome što kaže direktor Zavoda za hitnu medicnsku pomoć Crne Gore Saša Stefanović, zakon ne dozvoljava angažovanje više ljekara nego što ih je sada. Kako tvrdi, prema evropskim standardima, opštine koje imaju manje od 12.000 stanovnika ne bi ni trebalo da imaju službu Hitne pomoći.

“Kolašinu se, s obzirom da je ljetnji i zimski turitički centar u tom smislu “progledalo kroz prste”. U tamošnjoj službi rade četiri ljekara, kao i kolega koji ih mijenja za vrijeme godišnjih odmora. Uz ljekara su uvijek po dva medicinska tehničara. Takvo je , prema propisima, i to , nažalost nije moguće promijeniti. Nemamo ni zakonsku mogućnost niti novca za angažovanje još ljekara. “- kaže on.

Stefanović objašnjava i da zakon daje mogućnost da Kolašin angažuje još jednog ljekara, ali da bi se to finasiralo novcem iz opštinske kase. No, i pored inicijativa, do sada, kako tvrdi, ništa nije učinjeno po tom pitanju. Iz kolašinske Opštine, do sada, objašnjava direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, nije pokazana spremnost za zapošljavanje dodatnog medicinskog kadra u toj službi.

“Istina, to ne bi bilo zapošljavanje jenog ljekara, već zapošljavanje još troje- ljekar i dva tehničara. Takođe, da bi, kako pacijenitoi predlažu mogli da obezbijedimo da rade po dva ljekari u smjeni, to bi značilo zapošljavanje još četiri ljekara i potreban broj tehničara. To je zaista iluzorno očekivati s obzirom na iznose, koji su potrebni za njihove zarade”- kaže Srefanović.

On ne spori da se dešava da Hitna pomoć ostane bez ljekara, kad je onaj koji je u smjeni na terenu. Rad na terenu, kako kaže, je u cilju profesionalnog odnosa prema svakom stanovniku opštine. U tim slučajevima poziva se ljekar iz najbliže službe u drugom gradu.

“U slučaju Kolašina to je Mojkovac. Najviše 20 minuta treba ljekaru da stigne do Kolašina iz tog grada. Moram da kažem da to njesu česte situacije. Čak iako bi u smjeni bila po dva ljekara, postojala bi se mogućnost da pacijent ne nađe nijednog. Recimo, jedan je na terenu, a drugi angažovan oko saobraćajne nesreće na magistali ili nešto slično. Dakle, radimo najbolje što možemo, česte su kontrole u svakoj službi , a to koliko je ljekara je ograničeno zakonom i finansijama.”

Stefanović napominje i da je obaveza da u svakom Domu zdravlja ljekari opšte medicine budu prisutni do 21 sat. Danima vikenda u tim ustanovama, takođe, do tog doba treba da je dežurni ljekar. Ako bi se propisi poštovali, tvrdi on, onda bi minimaln broj pacijenta u hitnim slučajevima ostao bez pravovremeno ukazane ljekarske pomoći. To jest, eventualno, čekanje na ljekara u hitnoj bilo bi moguće samo tokom noći.

Direktor Zavoda za hitnu pomoć posjeća i na, kako kaže, veliki problem koji imaju sa angažovanjem novog kadra. Prema njegovim riječima već mjesecima ni niko se ne javlja na konkurse Zavoda. Tako stanje, prema njegovom mišljenju, neće se skoro promijeniti.

“Tako je od Pljevalja do Ulcinja. Jednostavno ljekari se ne javljaju na naše konkurse. To je jedan od značajnijih problema, koji treba na neki način brzo rješavati. Ljekari i osoblje koji su već zapošljeni, ubijeđen sa, rade svoj posao profesionalno, odgovorno i ne štedeći sebe. “- zaključuje direktor Zavoda.

U kolašinskoj Opštini, kako tvrde, odavno su svjesni potrebe angažovanja još ljekara u Hitnoj. Imaju volje, ali nemaju novca. Čim se ukaže prilika za taj dodatni finansijski izdatak, kadar u Hitnoj biće osnažen angažovanjem novih lekara. No, trenutno je, tvrde , u izvršnoj vlasti nemoguće reći kada bi to moglo da se desi.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo