Povežite se sa nama

OKO NAS

KOLAŠINSKA HITNA POMOĆ: Pacijenti traže još ljekara, nadležni ne daju

Objavljeno prije

na

Broj ljekara u Hitnoj pomoći je nedovoljan, tvrde Kolašinci. Nekolicina pacijenata ili članova porodice onih koji su tražili pomoć u toj službi više puta su novinarima saopštavali da na radnom mjestu nijesu zatekli ljekara. Navodno, nekada su čekali i duže od sata, a kadkad su bili prinuđeni da zovu ljekare iz mojkovačke Hitne pomoći. Tako je bilo je i nedavno, priča sagovornik “Monitora” , koji je u kasnim večernjim satima doveo povrijeđenu ćerku.

“Ćerka je pala i povrijedila glavu. Djelovalo je kao ozbiljna povrede. Bili smo uplašeni, a ona je krvarila. Kada smo stiglu u kolašinsku Hitnu pomoć, obavijestili su nas da ljekara nema i da moramo čekati. Navodno ljekar je bio na terenu u Gornjoj Morači. Znao sam da ćemo dugo čekati, jer su sela u tom dijelu opštine udaljena i po nekoliko desetina kilometara od grada i do njih se stiže, uglavnom, makadamskim putevima.”- kaže on.

Poslije više od sat čekanja, objašnjava, rekli su mu da je najbolje da pozovu ljekarku iz Mojkovca. Uslijedilo je novo čekanje, priča naš sagovornik, i strah. Iako je brzo stigla pomoć iz Mojkovca, to je bilo iskustvo koje nikada neće zaboraviti.

“Ne sjećam se da sam u životu doživio više straha i nemoći. Nijesam mogao da razumijem kako to da toliko da čekam u službi koja se zove “hitna”. Pomislio sam i na neke druge pacijente, kojima su sekunde i mnuti bitni i kojima, bukvalno, život zavisi od toga koliko će brzo stići ljekar. Na sreću, nakon odlaska u bolnicu u Bijelom Polju ispostavilo se da moja ćerka ima lakšu povredu i da joj život nije bilo ugrožen, ali tako bi bilo i da jeste”- priča otac povrijeđene djevojčice.

On nije jedini stanovnik Kolašina koji je bio prinuđen da čeka da se ljekar hitne vrati sa terena. Takvih priča ima još. Iako se zamjera što nema više ljekara u toj službi, nema zamjerki na profesionalnost i zalaganje ljekara i ostalog osoblja.

“Ne treba zaboraviti da su ljekari te službe u više navrata spasavali ljude u ekstremnim zimskim uslovima. Međutim, zaista ih je nedovoljno i s obzirom na razuđenost kolašinske opštine trebalo bi bar po još jedan ljekar da radi u smjeni. Koliko samo kilometara magistrale pokrivaju, koliko je sela do kojih teba više od sata autom. Šta onda da rade oni kojima u tom trenutku u gradu treba hitno pomoći, a ljekara u Domu zdravlja nema? Neophodno je da u svakom trenutku u prostorijama službe bude ljekar i tehničar. “- ocjena je pacijenata sa kojima smo razgovarali.

Prema onome što kaže direktor Zavoda za hitnu medicnsku pomoć Crne Gore Saša Stefanović, zakon ne dozvoljava angažovanje više ljekara nego što ih je sada. Kako tvrdi, prema evropskim standardima, opštine koje imaju manje od 12.000 stanovnika ne bi ni trebalo da imaju službu Hitne pomoći.

“Kolašinu se, s obzirom da je ljetnji i zimski turitički centar u tom smislu “progledalo kroz prste”. U tamošnjoj službi rade četiri ljekara, kao i kolega koji ih mijenja za vrijeme godišnjih odmora. Uz ljekara su uvijek po dva medicinska tehničara. Takvo je , prema propisima, i to , nažalost nije moguće promijeniti. Nemamo ni zakonsku mogućnost niti novca za angažovanje još ljekara. “- kaže on.

Stefanović objašnjava i da zakon daje mogućnost da Kolašin angažuje još jednog ljekara, ali da bi se to finasiralo novcem iz opštinske kase. No, i pored inicijativa, do sada, kako tvrdi, ništa nije učinjeno po tom pitanju. Iz kolašinske Opštine, do sada, objašnjava direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, nije pokazana spremnost za zapošljavanje dodatnog medicinskog kadra u toj službi.

“Istina, to ne bi bilo zapošljavanje jenog ljekara, već zapošljavanje još troje- ljekar i dva tehničara. Takođe, da bi, kako pacijenitoi predlažu mogli da obezbijedimo da rade po dva ljekari u smjeni, to bi značilo zapošljavanje još četiri ljekara i potreban broj tehničara. To je zaista iluzorno očekivati s obzirom na iznose, koji su potrebni za njihove zarade”- kaže Srefanović.

On ne spori da se dešava da Hitna pomoć ostane bez ljekara, kad je onaj koji je u smjeni na terenu. Rad na terenu, kako kaže, je u cilju profesionalnog odnosa prema svakom stanovniku opštine. U tim slučajevima poziva se ljekar iz najbliže službe u drugom gradu.

“U slučaju Kolašina to je Mojkovac. Najviše 20 minuta treba ljekaru da stigne do Kolašina iz tog grada. Moram da kažem da to njesu česte situacije. Čak iako bi u smjeni bila po dva ljekara, postojala bi se mogućnost da pacijent ne nađe nijednog. Recimo, jedan je na terenu, a drugi angažovan oko saobraćajne nesreće na magistali ili nešto slično. Dakle, radimo najbolje što možemo, česte su kontrole u svakoj službi , a to koliko je ljekara je ograničeno zakonom i finansijama.”

Stefanović napominje i da je obaveza da u svakom Domu zdravlja ljekari opšte medicine budu prisutni do 21 sat. Danima vikenda u tim ustanovama, takođe, do tog doba treba da je dežurni ljekar. Ako bi se propisi poštovali, tvrdi on, onda bi minimaln broj pacijenta u hitnim slučajevima ostao bez pravovremeno ukazane ljekarske pomoći. To jest, eventualno, čekanje na ljekara u hitnoj bilo bi moguće samo tokom noći.

Direktor Zavoda za hitnu pomoć posjeća i na, kako kaže, veliki problem koji imaju sa angažovanjem novog kadra. Prema njegovim riječima već mjesecima ni niko se ne javlja na konkurse Zavoda. Tako stanje, prema njegovom mišljenju, neće se skoro promijeniti.

“Tako je od Pljevalja do Ulcinja. Jednostavno ljekari se ne javljaju na naše konkurse. To je jedan od značajnijih problema, koji treba na neki način brzo rješavati. Ljekari i osoblje koji su već zapošljeni, ubijeđen sa, rade svoj posao profesionalno, odgovorno i ne štedeći sebe. “- zaključuje direktor Zavoda.

U kolašinskoj Opštini, kako tvrde, odavno su svjesni potrebe angažovanja još ljekara u Hitnoj. Imaju volje, ali nemaju novca. Čim se ukaže prilika za taj dodatni finansijski izdatak, kadar u Hitnoj biće osnažen angažovanjem novih lekara. No, trenutno je, tvrde , u izvršnoj vlasti nemoguće reći kada bi to moglo da se desi.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo