Kolašinci ovih dana masovno potpisuju peticiju kojom traže da se u Domu zdravlja angažuje pređašnji pedijatar dr Momčilo Vukčević. Poslije njegovog odlaska iz te ustanove, djecu liječi pedijatar iz Mojkovca, koji ordinira svega tri puta sedmično. Roditelji kažu da je trenutno dječja zdravstvena zaštita izuzetno loša, a oni zabrinuti i uznemireni
Skoro dvije decenije u Kolašinu je vladalo nepodijeljeno mišljenje da je dječji dispanzer Doma zdravlja najkvalitetniji dio te ustanove. Ovih dana, međutim, roditelji imaju brojne zamjerke na način kako je organizovan rad u pedijatrijskoj ambulanti. Kolašinsku djecu, tek povremeno, liječi ljekar iz Mojkovca, angažovan honorarno. On dolazi svega tri puta sedmično, po nekoliko sati, i to, uglavnom tokom poslijepodneva.
„Bio sam prisutan kada su roditelji iz Morače doveli bolesno dijete ujutro i bili prinuđeni da čekaju do 14 sati, kada je počinjao rad ljekara, koji dolazi iz Mojkovca. Nezgodno je i za nas iz grada, a kamoli za one koji stižu iz sela udaljenih po nekoliko desetina kilometara. Treba sve učiniti da se vrati ljekar, koji je ovdje radio dugo“, kaže roditelj čija se djeca liječe u kolašinskoj zdravstvenoj ustanovi.
Dr Momčilo Vukčević u kolašinskom Domu zdravlja radio je 22 godine. Od prije godinu, načelnik je Pedijatrijske službe domova zdravlja u Podgorici. Od kako je prešao na novo radno mjesto, pa sve do 29. avgusta, on je bio taj koji je dolazio tri puta nedjeljno u Kolašin. Tada je uprava Doma zdravlja, kako je kazao, bez objašnjenja raskinula ugovor sa njim i obavijestila ga da nema više potrebe za njegovim angažovanjem.
Ubrzo potom, angažovan je ljekar iz Mojkovca. U međuvremenu, drugi kolašinski pedijatar, kako je objašnjeno, „na odmoru je, koji je morao da uzme zbog opravdanih privatnih razloga“.
Pedijatar iz Mojkovca, kako je nedavno novinarima objasnila direktorka dr Jelena Zindović, ordinira ponedeljkom, srijedom i petkom, po nekoliko sati. Kako tvrdi, zbog epidemiološke situacije nekad, u zavisnosti od broja pacijenta, dolazi i subotom.
„Obavljaju se preventivni pregledi, vakcinacija i ultrazvuk kukova i sve ono što nalažu protokoli za liječenje djece. Dom zdravlja ima ljekara na trećoj godini specijalizacije baš iz oblasti pedijatrije. Dolazak tog ljekara će umnogome olakšati i roditeljima, ali i upravi Doma zdravlja“, kazala je ona. Najavila je i da će „dok se ne nađe trajno rješenje, potruditi da dobije još jednog pedijatra iz Instituta za bolesti djece“. On bi, navodno, ordinirao danima kada nema pedijatra u Kolašinu.
Direktorka Zindović nije pominjala razloge zbog kojih dr Vukčević više nije angažovan.
Nekoliko desetina Kolašinca do sada su potpisali peticiju kojom zahtijevaju od uprave Doma zdravlja i Ministarstva zdravlja „da hitno vrate dr Vukčevića u Kolašin“. Potpisnici peticije tvrde da je to ljekar u kojeg imaju najviše povjerenja i koji je svojim radom zadužio grad.
„Molimo Vas da u najhitnijem roku ponovo angažujete dr Vukčevića kao ljekara dječije zdravstvene zaštite u Dom zdravlja Kolašin. Kao što je svim poznato, dr Vukčević je proveo 20 godina u našem gradu i značajno doprinio dječjoj i ukupnoj zdravstvenoj zaštiti u našoj opštini. Njegov dolazak u Kolašin uticao je da se povrati povjerenje u zdravstveni sistem ove opštine, koji je godinama bio opterećen privremenim i povremenim angažovanjem ljekara koji su vrlo brzo napuštali Kolašin“, napisali su između ostalog rotitelji.
Oni ocjenjuju da je situacija u oblasti dječje zdravstvene zaštite u toj opštini izuzetno loša, te da su „veoma uznemireni zbog takvog stanja“.
Vukčević do sada nije želio da govori o razlozima nesporazuma sa upravom ustanove u kojoj je proveo više od dvije decenije. No, objašnjava, da i sada rado izlazi u susret brojnim roditeljima, čija su djeca bili njegovi pacijenti. Kad je muka, tvrde i roditelji, „prvo telefonom pozovu dr Moma“.
Vukčević se dugo pominjao i kao sljedeći direktor kolašinskog Doma zdravlja. Međutim, nakon što je prije nekoliko mjeseci u penziju otišla dotadašnja direktorka Dragica Popović, naslijedila ju je dr Zindović.
U septembru dugogodišnji i omiljeni kolašinski pedijatar, koji je i odbornik u lokalnom parlamentu, napustio je Demokratsku partiju socijalista (DPS). Obrazložio je to razočarenjem u postupanju dijela Opštinskog odbora i rukovodstva kolašinskog DPS prema njemu. Vukčević je godinama bio i zamjenik direktorke Popović.
Nedostatak ili odlazak ljekara kontinuirani je problem primarne zdravstvene zaštite u Kolašinu. Nedostaju i ljekari opšte medicine za odrasle. Na više ponovljenih oglasa za popunjavanje tih radnih mjesta niko se nije javljao.
Kolašinska lokalna uprava je problem kadrovskog deficita pokušala da riješi praveći zgradu za ljekare. Međutim, čak i oni koji su u tom objektu dobili stanove, godinama nijesu mogli da ih uknjiže na svoje ime.
Deceniju nakon što je zgrada useljena, ispostavilo se da je „divlja gradnja“. Ljekari godinama čekaju legalizaciju objekata, čija je izgradnja počela pod vrlo problematični uslovima. Nekoliko puta do sada pojedini ljekari, koji su dobili stanove u toj zgradi, prijetili su napuštanjem Kolašina, jer, kako su saopštavali, još ne znaju čiji su stanovi, koji su odavno trebalo da budu njihovi.
Prvobitno je planirano da u objektu bude 10 stanova za ljekare i tri za zaposlene u pravosuđu. Investitori su bili Direkcija javnih radova, Ministarstvo zdravlja, Opština Kolašin, a naknadno se uključilo i Ministarstovo pravde.
Prema informacijama koje su saoštavali ranije iz lokalne uprave, objekat nije bio uklopljen ni u plansku dokumentaciju. Teškoće oko uknjižbe tog objekta su nastale i zbog imovinskih odnosa lokalne Opštine i Mitropolije crnogorsko-primorske, na čijem zemljištu je većim dijelom podignut taj objekat. Izgradnja stanova za ljekare koštala je 609.000 eura.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ