Kupovina mobilnog reciklažnog dvorišta podgoričke Čistoće krajem 2019. godine ilustruje sve nelogičnosti i netransparentnosti sistema javnih nabavki u Crnoj Gori, a naročito nabavki malih vrijednosti
O nelogičnostima, netransparentnosti i nazadovanju sistema javnih nabavki u Crnoj Gori, a naročito nabavki malih vrijednosti, svjedoči i kupovina mobilnog reciklažnog dvorišta podgoričke Čistoće krajem 2019. godine.
Za potrebe tog gradskog preduzeća firma Li Commerce je krajem avgusta prošle godine obezbijedila mobilno reciklažno dvorište za nesto manje od 15.000 eura, koliko je Pravilnikom o postupku sprovođenja nabavke male vrijednosti, koji je ustanovio odbor direktora Čistoće, utvrđena maksimalna cijena nabavke. U tome ne bi bilo ničeg spornog da Državna komisija za kontrolu javnih nabavki (DKKJN) prethodno nije dva puta poništila postupak te javne nabavke po tenderskoj dokumentaciji Čistoće.
Krajem marta 2019. Čistoća je raspisala tender za nabavku dvorišta, na koji su se, osim Li Commerce, prijavile još tri firme – Tehnix d.o.o. iz Hrvatske, i dvije podgoričke firme, Padikton-Promet i Grand design. Kroz mjesec dana, Andrija Čađenović, izvršni direktor Čistoće, na prijedlog Komisije za otvaranje i vrednovanje ponuda, donosi odluku o izboru najpovoljnije ponude i odbija ponuđače Tehnix, Padikton-Promet i Grand design kao neispravne. Razlozi za neispravnost su se odnosili na to što firme, u svojim ponudama, nisu dostavile skicu mobilnog reciklažnog dvorišta koja je, izmijenom tenderske dokumentacije, činila sastavni dio finansijskog dijela ponude, kao ni nazive banaka u dijelu koji se odnosi na podatke ponuđača. Valja ukazati na to da, u toj odluci Čistoća navodi jedino vrijednost ponude Li Commerce-a, koja iznosi 15. 942 eura. Cijene usluge ostalih ponuđača nisu objavljene.
Na takvu odluku, što je Zakonom o javnim nabavkama dozvoljeno, firme Padikton-Promet i Grand design podnose žalbe. Državna komisija za kontrolu javnih nabavki ih usvaja i poništava tender Čistoće u cjelosti. Osim toga, određuje tom preduzeću da firmama isplati naknade za vođenje postupka u iznosu od po 160 eura, kao i da im nadoknadi troškove, Padikton-prometu u iznosu od 300 eura, a Grand design-u 484 eura. Tender, dakle, u tom trenutku još nije okončan, a Čistoća, koja se finansira i iz budžeta Glavnog grada, je već napravila trošak od oko hiljadu eura.
Krajem juna, Čistoća raspisuje novi tender, sa istim uslovima, na koji se prijavljuju iste firme kao i na prvi. No, nijednu od ponuda ne ocjenjuje kao ispravnu, obustavlja postupak i potražuje od DKKJN da joj odobri nastavak postupka javne nabavke, da bi se građanima iz užeg jezgra grada omogućilo da u određenim danima i vremenskim terminima odlažu pojedine vrste opasnog i neopasnog otpada koji se proizvodi u domaćinstvima, jer u centralnom dijelu grada ne postoji reciklažno dvorište.
U novoj odluci Čistoće dostupne su cijene ponuda svih ponuđača. Padikton-Promet je ponudio uslugu obezbjeđivanja mobilnog reciklažnog dvorišta za 14.513 eura, Tehnix za 14.520 eura, a Grand design za 15.700 eura. Zanimljiva je pogodnost što se promijenila cijena ponude firme Li Commerce, koja iznosi 14.977 eura, preko hiljadu eura manje nego na prvom tenderu i ﮼knap” da potpadne pod nabavke male vrijednosti, koje Zakon o javnim nabavkama ne tretira, pa je do radnji koje ih okružuju gotovo nemoguće doprijeti.
Državna komisija za kontrolu javnih nabavki odbija zahtjev Čistoće za nastavak tenderskog postupka kao neosnovan, uz obrazloženje da Čistoća nije dokazala da će zbog prekida postupka, pretrpjeti štetu koja je znatno veća od vrijednosti nabavke. Osim toga, Komisija navodi i da je firma Padikton-promet, nakon što je Čistoća obustavila postupak, podnijela novu žalbu Komisiji. Komisija tu žalbu usvaja i određuje da podgoričko preduzeće isplati Padikton-prometu novih 300 eura. Od raspisivanja prvog tendera u martu, do posljednjeg rješenja Komisije, prošlo je skoro pola godine, a traženog reciklažnog dvorišta nema ni nakon dva tendera. Čistoća je pritom, napravila i nove troškove.
Krajem avgusta 2019. godine, odmah nakon odluke Komisije, na osnovu dokumentacije u koju je Monitor imao uvida, Čistoća raspisuje nabavku male vrijednosti i kupuje reciklažno dvorište od Li Commerca po novoj cijeni od 14.435 eura, odnosno za oko 80 eura nižu cijenu od one koju je ponudio Padinkton-promet, kojem je od pisanja žalbi Čistoća uplatila preko 600 eura.
Posao je, na kraju, ipak pripao firmi koju je odabrala podgorička Čistoća. Iz Instituta alternativa (IA) godinama ukazuju na problem nabavki malih vrijednosti, koje ocjenjuju kao novu netransparentnu i nekonkurentnu proceduru, uvedenu od juna 2017. godine izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama. Kako su objasnili, uvođenjem nabavki male vrijednosti, udvostručio se dio budžeta koji se troši kroz netransparentne procedure. Preko 28 miliona eura potrošeno je samo na nabavke male vrijednosti u drugoj polovini 2017. godine, dvostruko više nego u prvoj polovini godine, kada je oko 13 miliona eura potrošeno kroz neposredni sporazum.
Nedovoljna regulisanost nabavki male vrijednosti i široka diskrecija naručilaca da samostalno uređuju ove nabavke, kako objašnjavaju iz IA, jedan je od razloga što je Crna Gora u SIGMA izvještaju za 2017. godinu o poštovanju Evropskih principa javne uprave dobila ocjenu tri za usaglašenost našeg zakonodavstva s evropskim. Osim toga, iz IA upozoravaju da su u proceduri nabavki malih vrijednosti ponuđači bez prava na zaštitu i mogućnosti žalbe. ,,Izuzimanjem nabavki male vrijednosti iz Zakona o javnim nabavkama, ponuđačima koji učestvuju u ovim postupcima onemogućeno je podnošenje žalbi zbog eventualnih nepravilnosti. Za postupanje po žalbama uloženim od strane ponuđača za postupke javnih nabavki nadležna je Komisija za kontrolu postupaka javnih nabavki, ali se te njene nadležnosti ne odnose na nabavke male vrijednosti”, objašnjavaju iz IA.
Primjer kupovine mobilnog reciklažnog dvorišta pokazuje šta se događa iza kulisa javnih nabavki. Namještanje poslova podobnim firmama i bahato upravljanje novcem građana.
Andrea JELIĆ