Povežite se sa nama

Izdvojeno

KOLAŠIN OSTAJE BEZ ZELENILA: Od vazdušne banje do krčevine

Objavljeno prije

na

Aktuelna kolašinska vlast, do sada, nije pokazala da je previše brine što investitori krče atraktivne lokacije u blizini gradskog centra.  Jedini “trud” koji je lokalna uprava u tom smislu napravila bio je zahtjev da KIPS, kao “naknadu” za posječena stabla,  donira nekoliko desetina sadnica drveća. Reakcije nije bilo ni prilikom nedavne bespravne sječe u budućoj Park šumi Dulovine

 

Kolašin ostaje bez prepoznatljivog gradskog zelenila. Ambicijama investitora i skandaloznim odlukama lokalnih vlasti o prodaji opštinskog zemljišta izmakle su, za sada, samo manje površine oko Trga boraca i Spomen doma.

Nekadašnji gradski park pored hotela Bjanka, odavno je privatno vlasništvo. Veliki broj parcela u okviru budućeg zaštićenog područja Park šuma Dulovine, takođe, su privatizovane.  Gotovo cijeli zeleni pojas na Lugu, od Tare prema centru grada, vlasništvo je nekoliko kompanija koje su na tim lokacijama najavile gradnju hotela i turističkih naselja.

Pripremajući parcele za gradnju, investitori uklanjaju stabla i to, za sada, izazove samo sporadične rekacije par organizacija civilnog sektora. Od nedavno, i iz sada opozicione Demokratske partije socijalista (DPS), stižu apeli za zaštitu zelenila, iako je najveći dio optinških parcela prodat baš dok je ta stranka bila na vlasti u Kolašinu.

Policija još radi na identifikaciji osoba, koje su u park šumi Dulovine, 13. novembra, na privatnoj parceli, bespravno posjekli osam stabala crnog bora i tri stabla topole. Parcela je u neposrednoj blizini Botaničke bašte, zaostavštine pokojnog Danijela Vinceka.

Trajnu zaštitu Dulovina, prošle godine incirali su iz NVO Natura. Na taj način, objašnjeno je u incijativi, omogućila bi se zaštita atraktivnog dijela Kolašina od budućeg devastiranja i gradnje.  Važeća planska dokumenta omogućavaju gradnju, čak i u tom dijelu grada. Prema nacrtu izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana (PUP) Kolašin, i Dulovine bi pripale zelenom pojasu, u kojem ne bi bilo gradnje. Očekuje se da taj prostor bude proglašen Predjelom izuzetnih odlika.

Iz opozicionog kluba odbornika Pokreta “Zajedno gradimo Kolašin” (DPS, SDP, SD i nestranačke ličnosti) saopštili su da je osoba koja je vlasnik parcela na kojima je obavljena bespravna sječa, tokom trajanja javne rasprave o nacrtu PUP-a,  tražila da se za tu parcelu “izdaju smjernice za urbanističko-tehničke uslove (UTU)”. Odbornici Pokreta  pitali su nedležne “ ko je bio dovoljno uticajan da vlasniku obeća da će biti u mogućnosti da gradi na  parceli koja je dio  područja za koji je u toku izrada studije zaštite”. Postupak donošenja studije zaštite Dulovina započeo je prije više od godinu i njime rukovodi Agencija za zaštitu životne sredine. Opozicija je od sugrađana tražila da “dignu glas protiv očigledne namjere da se devastira park šuma”.

Kolašinci nijesu digli glas kada su, u martu ove godine, na Lugu, na par stotina metara od centra grada, takođe u okviru privatne parcele, posječena 44 stabla. Na dijelu te katastarske parcele, u okviru Detaljnog urbanističkog plana (DUP) “Centar”, podgorička kompanija KIPS planira da gradi hotel sa četiri zvjezdice, a posječeno drveće je na mjestu koje će zauzimati taj objekat. Uprava za gazdovanje šumama i lovištima, odobrila je tu sječu, a uklonjena su stabla crnog bora, smrče, brijesta, topole, javora, jasena, lipe i vrbe. Sadašnja  krčevina, na kojem se odvijaju pripremni radovi za početak gradnje, bila je nekada svojevrsni mini park i mjesto na kojem su održavane sportske aktivnosti učenika obližnje  osnovne škole.

Vlasnici hotela Bjanka, bivše Bjelasice, odavno su i vlasnici nekadašnjeg gradskog parka, na 50-ak metara od Trga Boraca. Kako je Kolašin, prilikom privatizacije Bjelasice izgubio gradski park koji je hotelu, u drugoj polovini prošlog vijeka, dat na korišćenje, još nije poznato javnosti. U više navrata je oko tog hotela obavljana sječa, navodno starih i stabala koja predstavljaju opasnost za prolaznike. Opština se, naravno, o tome nije pitala.

Ukoliko investitori dobiju potrebne dozvole, zbog gradnje turističkih objekata, nestaće i na desetine samoniklih stabala jove na Lugu, u blizini rijeke Tare. Ta šuma, prema arhivskim podacima, početkom prošlog vijeka, slovila je za prvi kolašinski park. Više od dvije decenije ona je privatna. Vlasnici parcela i njihovi poslovni partneri u procesu su pribavljanja dozvola za gradnju velikog turističkog kompleksa, koji je, zbog toga što je u neposrednoj blizini rijeke,  dobio nezvanični naziv “Kolašin na vodi”.

Iz Incijative Zeleni Kolašin kontinuirano upozoravaju da grad “iz dana u dan ostaje bez zelenih površina”. Manje zelene površine u gradu, koje nijesu privatne, tvrde iz te NVO, mogu biti degradirane svakog trenutka. Podjećaju da Kolašin nema katastar zelenih površina. Komisija za unapređenje gradskih zelenih površina, kažu, postoji, međutim, ona se bavi isključivo javnim zelenim površinama, a takvih je u gradu vrlo malo.

”Problem prevelikog pritiska na zelene površine u urbanim sredinama najefikasnije se rješava vođenjem katastra zelenih površina. Iako već neko vrijeme postoji ideja o formiranju takvog katastra za teritoriju opštine Kolašin, on još nije izrađen. Dolazimo u situaciju da grad, koji je nekada bio vazdušna banja, prepoznat kao odlično mjesto za organizovanje sportskih priprema, iz dana u dan, ostaje bez zelenih površina, okovan kubicima betona”, upozoravaju iz Incijative.

Poručuju da, bez obzira na to na čijoj je parceli završilo, gradsko zelenilo mora biti očuvano.  Zbog toga je, ističu, važno da budu otvorena pitanja upravljanja postojećim. Sječa na Lugu, prema ocjeni članova Incijative, “podsjeća na to koliko lako i brzo grad može ostati bez zelenila koje se razvijalo decenijama i koje ne može biti tek tako nadoknađeno”.

Prvo, namjenski zasađeno drvo u kolašinskoj varoši, bila je jela, zasađena 22. septembra 1879. godine, na gornjem gradskom trgu, podsjeća publicista i lokalni hroničar Branisalav Jeknić. Posađena je, “po blagoslovu Mitrofana Bana, na godišnjicu oslobođenja Kolašina od Turaka, u vrijeme kapetanstva Jevrema Simova Dragovića”.

“Prvi drvoredi u varoši zasađeni su, najvjerovatnije 1894. godine, nakon uređenja varoši po planu Sava Ivova Andrića sa Njeguša.  Stabla su zasađena i oko glavne p’jace (Gornji trg), a u isto vrijeme su zasađena i stabla brijesta oko crkve Svetog Dimitrija. Opštinske vlasti tada su vodile računa o održavanju i izgradnji novih drvoreda. U dokumentima, sačuvanim u Državnom arhivu na Cetinju, postoji podatak da je opštinska uprava izdvajala sredstva (kao posebna budžetska stavka) za sadnju drveća ‘po ulicama varoši i pjaci’. U budžetu za 1901. godinu za tu namjenu izdvojen je iznos od 58,88 kruna, a u budžetu za 1903.godinu iznos od 60 kruna”, navodi Jeknić.

Aktuelna kolašinska vlast, do sada, nije pokazala da je previše brine što investitori krče atraktivne lokacije u blizini gradskog centra.  Jedini “trud” koji je lokalna uprava u tom smislu napravila bio je zahtjev da KIPS, kao “naknadu” za posječena stabla,  donira nekoliko desetina sadnica drveća. Reakcije nije bilo ni prilikom nedavne bespravne sječe u budućoj Park šumi Dulovine.

                                                                             Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo