Povežite se sa nama

OKO NAS

Kontinuitet propadanja

Objavljeno prije

na

Kako se crnogorske vlasti bore sa ekonomskom krizom, ne čudi što je sve više onih što su spremni da zamole nemojte nas više braniti. Praktično jedini ,,antikrizni” potez Vlade kontinuiteta u mandatu Igora Lukšića, izuzev bjesomučnog zaduživanja i sipanja novca u bisage tranzicionih preduzetnika, bilo je uvođenje poreskog paketa ,,euro po euro”.

U istom smjeru idemo i nakon izbora i formiranja novog kabineta Mila Đukanovića.

Prvo su penzionerima oteli pripadajuću povišicu. Onda su dodatno oporezovali sve malobrojnije zapošljene u Crnoj Gori koji primaju bruto platu veću od 480 eura (ako nekome znači – za minimalnu potrošačku korpu treba izdvojiti više od 800 eura mjesečno). Potom je krenula priča o neophodnom povećanju poreza na dodatu vrijednost, kao jednog od najvažnijih oružja za popunu državnog budžeta.

Tako je iz Ministarstva finansija javnosti predočeno da na povećanju PDV-a insistira Svjetska banka. Navodno, to je preduslov za kreditnu podršku od 50 miliona koju Crna Gora očekuje krajem maja. Nije tajna da bi povećanje PDV-a značilo i novi talas poskupljenja, nerijetko i višestruko veći od procenta za koji bi bio uvećan taj porez. U Ministarstvu Radoja Žugića, ipak, još pokušavaju relativizovati tu prijetnju. Uz podsjećanje da je stopa PDV-a u Crnoj Gori najniža u regionu, naglašavaju kako su, makar za sada ,,fokusirani na praćenje primjena postojećih mjera, čiji su efekti već itekako vidljivi”.

Nije zgorega navesti par podataka o makroekonomskim efektima Vladine ekonomske politike.

Prema podacima Monstata, prosječna plata zapošljenog u Crnoj Gori isplaćena u februaru iznosi 485 eura i za dva odsto je manja od prosječne plate isplaćene u istom mjesecu prošle godine.

Smanjenje plate prati i manji broj zapošljenih. Podaci Zavoda za zapošljavanje, i pored toga što prikazuju uljepšane/nerealne statističke podatke, svjedoče da se trend smanjenja broja radnih mjesta nastavlja. Od avgusta 2009. godine, kada je zabilježena najmanja stopa nezaposlenosti u eri DPS-ove vladavine Crnom Gorom (10 odsto) broj onih koji uzaludno pokušavaju pronaći radno mjesto raste, praktično, iz mjeseca u mjesec. I stigli smo do 14 odsto (istovremeno, podaci Monstata govore da je stvarna stopa nezaposlenosti za 50 odsto veća).

Da stvar bude gora, nema izgleda da bi negativan trend mogao biti preokrenut. ,,Mi u Uniji poslodavaca ne vidimo da ima šanse za povećanje zaposlenosti u realnom sektoru. Stimulativne mjere u zapošljavanju moraju postojati, ali kada govorimo o stimulativnim mjerama tu se podrazumijeva da se obore porezi i doprinosi a mi sada imamo sasvim suprotan slučaj…”, obrazlažu eksperti iz Unije poslodavaca.

Smanjenje zarada i broja zapošljenih ipak nije uticalo na stopu inflacije. Ona je tokom 2012. godine dostigla neočekivano visokih 5,1 odsto. Tokom prošle godine, iznad tog prosjeka rasle su cijene stanovanja, komunalnih usluga i goriva, hrane, bezalkoholnih i alkoholnih pića i duvana. Malo ispod prosjeka rasle su cijene odjeće i obuće, troškovi telekomunikacionih usluga, rekreacije i kulture…

Plate padaju, troškovi života rastu, sve je više nezapošljenih.

I u Vladi su zabrinuti: kako bi na sve ćešće pominjano povećanje stope PDV-a i prateći rast većine cijena gledali strani investitori? Da makar neko bude zadovoljan.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

KAKO JE NOVINAR SAŠA RADOVIĆ POSTAO PERSONA  NON GRATA U OPŠTINI ZETA: Karleuša, priganice, mediji  i politika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovogodišnji Dan zetskih kolača i priganica koji  je predstavljen kako  najveći spektakl  u istoriji ove mlade opštine zbog nastupa Jelene Karleuše,  sjenku je svojim izvještavanjem, tvrde u Opštini Zeta, bacio novinar RTCG Saša Radović. Traže od rukovodstva Javnog servisa da ga oštro kazni, a oni su sa svoje strane novinara proglasili personom non grata

 

Pjevačica Jelena Karleuša je proteklog vikenda održala koncert u okviru festivala Dan zetskih kolača i priganica u kompleksu Plavnica u Zeti. Pred početak koncerta u Zeti saobraćajni haos, pa su mediji saopštili da je i muzička zvijezda od gužve jedva uspjela da dođe do bine.

Najveći muzički događaj od osnivanja ove opštine poklopio se sa praznovanjem Svete Petke. A pjevačicin  nastup je javno u televizijskoj emisiji ranije dogovorio poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

,,Zeta, čuvena po svojoj bogatoj istoriji i tradiciji, dočekala me je kao niko nikad. Hvala svima koji su bili u nepreglednim kilometarskim kolonama, hvala policiji Crne Gore, hvala Milanu Kneževiću i ministaru saobraćaja Maji Vukićević na divnom gostoprimstvu. Znam da mene Crnogorci vole kao i ja njih, ali je ovo prevazišlo sva moja očekivanja iako su mnogi govorili da ja u Podgorici neću zapevati”, izjavila je nakon koncerta Karleuša.

Njen koncert  bio je zakazan za 9. maj ove godine, ali ga je uprava Hotela Podgorica otkazala. Odluka je uslijedila nakon javnog Karleušionog oglašavanja povodom pitanja Rezolucije o Srebrnici. Ona je između ostalog navela da ,,Crna Gora po ko zna koji put glasa protiv Srbije, a da se pola Crnogoraca nalazi u toj istoj Srbiji i ne vidi neki moralni problem ili politički problem”. Onda je održala lekciju iz ,,istorije”, balkanskim narodima: ,,Jer svakom Crnogorcu je ded Srbin, svakom Hrvatu je ded ubijao Srbe, svakom Bošnjaku ded nije došao ni iz Turske, ni iz Saudijske Arabije jer smeta ono “ić” i razumevanje srpskog jezika, a svakom Albancu sa Kosova je ded bio u plemenskoj bandi koja je napadala srpsku vojsku koja se povlačila prema Grčkoj u Prvom svetskom ratu”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠUGA OPET  U ZATVORU: Prenatrpanost ne pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema zvaničnim podacima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Trenutno je  jedan pritvorenik obolio od šuge. O ponovnom obolijevanju u zatvoru ne bi se saznalo da nije odgođeno suđenje bivšem šefu policije Veselinu Veljoviću, upravo zbog bolesti ovog pritvorenika

 

Da  još od januara ove godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorenici obolijevaju od zaraznog kožnog oboljenja šuge, saznalo se tek ove sedmice, nakon što je  u srijedu, u podgoričkom Višem sudu, odgođeno suđenje bivšem direktoru crnogorske policije Veselinu Veljoviću.

Suđenje je odloženo  uz obrazloženje da je jedan od optuženih Arsenije Kalezić, u spuškom pritvoru obolio od  šuge.

Prema zvaničnim podacima, koji su potom dostavljeni medijima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Da je  jedan pritvorenik trenutno obolio od šuge,  potvrđeno je iz uprave spuškog zatvora.

“Trenutno od ovog zaraznog oboljenja boluje jedno lice smješteno u Istražnom zatvoru Podgorica, kojem je dana 16.10.2024.godine dijagnostikovano zarazno oboljenje kože šuga (scabies). U cilju sprječavanja širenja zaraze, ovaj pritvorenik je izolovan od ostalih pritvorenih lica i obezbijeđena mu je sva potrebna terapija”, navode iz Uprave zatvora.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOTLOVI U SKERLIĆEVOJ PONOVO RADE: Grijanje kasnilo, vazduh čistiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kotlarnica u centru Pljevalja i narednih mjeseci zagađivaće vazduh u tom gradu. Nadležni tvrde mnogo manje u odnosu na ranije. Zbog izmjene tehničkih karakteristika tog postrojenja,  sezona grijanja za oko 500 korisnika počela je skoro mjesec kasnije

 

 

“Griju, ali slabo”, uglavnom su tako, sredinom sedmice korisnici kotlarnice u Skerlićevoj ulici  u Pljevljima odgovarali na pitanje je li im   konačno pušteno grijanje. Trebalo je da im radijatori budu topli još prije mjesec. Iako je  tokom oktobra  u tom gradu  temperetaura vazduha  bila često “oko nule”, rad kotlarnice nije bio moguć. Čekalo se da preduzeće koje gazduje kotlarnicom ugradi prečišćivač dimnih gasova, stručno –  trimulticiklon.

Više od 650 Pljevljaka  potpisalo je 25. oktobra peticiju  kojom su tražili od ekološke inspekcije da dozvoli  postrojenja  iz koje se zagrijavaju stanovi i poslovni prostori u centru grada. Korisnici su podsjetili i da  većina zgrada nema odžak, kao ni podrume za skladištenje ogrjeva, a za mnoge je grijanje na struju skupo.

Na potpaljivanje kotolova čekalo se zbog rješenje ekološke inspekcije, kojim je opštinskom preduzeću Grijanje naloženo da do 15. septembra “preduzme odgovarajuće tehničke mjere kako bi se smanjilo zagađenje”. U suprotnom, zaprijetili su, zabraniće rad kotlarnice.

U ponedjeljak je, 28. oktobra, konačno počela isporuka toplotne energije za blizu 500 korisnika u Pljevljima. Direktor Grijanja Vlade Tošić saopštio je da je  inspektor naredio izmjenu tehničkih karatkeristika u kotlarnici,  što su, kažu,  uradili. Očekuju rezultate mjerenja Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo