Povežite se sa nama

OKO NAS

KRIZA U HERCEGNOVSKOM PARLAMENTU: Kupovina vremena

Objavljeno prije

na

,,Ovo im je posljednja sjednica Skupštine Opštine, što se nas tiče”, kazao je za Monitor, nosilac liste Izbor i odbornik u lokalnom parlamentu, Dušan Radović Krušo i time potvrdio da je kriza u hercegnovskom parlamentu i u Izboru, jednom od konstituenata dvočlane vladajuće koalicije, mnogo veća od onoga što se servira javnosti.

Na zahtjev odbornika Izbora odložen je planirani nastavak desete redovne sjednice SO Herceg Novi, kako je obrazložio predsjednik lokalnog parlamenta Andrija Radman (DPS). Formalno opravdanje članova Izbora – privatne obaveze većine odbornika Izbora, sve su prilike samo je maska za duboku političku krizu u Herceg Novom.

Troje od devetoro Izborovih odbornika – Špiro Vuković, Jovana Šijačić i Blago Radanović – bili na svom mjestu i spremni da se sjednica održi.

„Ne mogu prokomentarisati ništa, ne znam o čemu se radi. Niko mene ništa nije pitao niti me obavijestio o odluci o odlaganju”, kazao je za Monitor, najstariji odbornik lokalnog parlamenta Špiro Vuković.

Vuković, Šijačićeva, Radanović i Mišo Škobalj u hercegnovskoj Skupštini su onaj dio Izbora koji je naklonjen aktuelnom predsjedniku Opštine Nikoli Gojkoviću, a čiju smjenu je tražio Dušan Radović. Upravo zbog tog neslaganja u samom vrhu Izbora već više od mjesec dana postoji ozbiljan sukob među strujama koje predvode Radović Krušo na jednoj i Gojković na drugoj strani. Sukob je kulminirao međusobnim optuživanjem da se radi protiv principa i izbornih načela Izbora. Radović je konačno i formalizovao svoja nastojanja za smjenom dvoje kadrova iz suparničke grupacije – Nikole Gojkovića sa mjesta predsjednika Opštine i Tamare Vujović sa mjesta potpredsjednice Opštine.

,,Prije desetak dana sam na adresu kancelarije DPS dobio inicijativu predsjednika kluba odbornika Izbora Mladena Ivanovića, jednog njihovog dijela naravno, u kojoj traže podršku inicijativi da DPS glasa u Skupštini za smjenu Gojkovića i Vujovićke. DPS je ozbiljna partija, nikada nismo prelomili ništa preko koljena, pa ni ovaj put nećemo”, kazao je predsjednik OO DPS-a Slobodan Radović Krušo.

Upravo činjenica da Izborov koalicioni partner DPS, koji decidno tvrdi da nema krize vlasti i da lokalna uprava funkcioniše bez problema, nije odmah pristao da podrži predlog Ivanovića da se pokrene i skupštinska procedura smjene kadrova na rukovodećim mjestima u Opštini, po mnogima je razlog za bojkot zasjedanja lokalnog parlamenta od strane petoro odbornika naklonjenih Dušanu Radović Krušu.

„Naprasno otkazivanje sjednice potvrda je raspada koalicije DPS-Izbor. Da je sjednica održavana u kafani preko puta zgrade Opštine kvorum bi bio kompletan, pošto su svi koji nijesu bili tu, jer navodno nijesu mogli da dođu, bili tamo. DPS glumi da je sve savršeno normalno, jer ne smiju da talasaju pred u subotu zakazani Kongres”, smatra predsjednica kluba odbornika SNP, Danijela Đurović.

,,Očigledno je da ne postoji skupštinska većina koja može da obezbijedi rad lokalnog parlamenta. Zato zahtijevam od vas predsjedniče Radman da skratite mandat Skupštini i raspišete što prije nove lokalne izbore. Ukoliko dozvolite da se ova agonije prolongira, štete će biti još veće od ovih koje ste napravili u ovih pet mjeseci koliko ste na vlasti”, kazao je u parlamentu odbornik izborne liste Koalicija SNP-DF-NS Sačuvajmo Novi za dobro Novoga, Obrad Gojković.

Zahtjev kluba odbornika Izbora za odlaganje sjednice u DPS-u ne smatraju problematičnim i vjeruju da je zaista riječ o obavezama, kako je i obrazloženo na skupštinskom kolegijumu. Podjele koje su izražene u građanskoj listi Izbor, nisu nepremostive i mogu se prevazići, ali su unutrašnja stvar Izbora, tvrde iz DPS.

„Ukoliko iz kluba odbornika Izbor ponove inicijativu za smjenu predsjednika Opštine i potpredsjednice , ona će biti razmatrana na organima DPS-a. Moguće da određeni broj odbornika zbog prečih obaveza nije mogao prisustvovati sjednici Skupštini opštine ”, istakao je Slobodan Radović iz DPS-a.

,,Ako zaista to bude jedna realnost, mi ćemo odgovorno pristupiti i kandidovati taj zahtjev svim instancama partije, počev od Izvršnog i Opštinskog odbora, pa do predsjedništva i predsjednika partije Mila Đukanovića. Za to je potrebno vrijeme, ali ćemo u svakom slučaju dobro izmjeriti, a pri tom i sa našim koalicionim partnerom razgovarati”, kazao je Radović.

Upravo takve konstatacije za opoziciju su znak da se kupuje vrijeme zbog Kongresa DPS-a, a da će potom uslijediti radikalni potezi:

,,Bez obzira na objašnjenja vladajuće većine kriza vlasti je definisana najviše privatnim interesima pojedinaca iz Izbora koji pokušavaju iz Opštine da naplate svoje poslovne promašaje i svoje poslovne dugove. Nećemo to dozvoliti i tražimo skraćenje mandata”, kaže Gojković.

„Što se tiče DPS-a očigledno je da u Kongresu počiva razlog produženja ove političke krize, jer ne žele da Kongres dočekaju u sjenci pada vlasti u Herceg Novom, što bi imalo i velike efekte na predstojeće parlamentarne izbore na državnom nivou”, ustvrdio je Gojković i konstatovao da očekuje da će poslije kongresa DPS izaći sa skraćenjem mandata u Herceg Novom.

On smatra da će poslije Kongresa DPS izaći i sa rješenjem za Institut Igalo, koji je barem u javnosti predstavljen kao glavni kamen spoticanja u odnosima unutar koalicije DPS – Izbor.

,,Rekli smo da ćemo raskinuti saradnju sa DPS-om ukoliko se ne obustave pregovori sa sadašnjim ponuđačem za Institut u Igalu. To je razlog što DPS neće da nam podrži inicijativu za smjenu Gojkovića i Tamare Vujović. Mislim da su se mimo nas dogovorili da prođe privatizacija Instituta”, kazao je za Monitor Dušan Radović Krušo.

Na svojoj strani, Radović ima pet od ukupno devet odbornika Izbora u lokalnom parlamentu. Hercegnovska Skupština ima 34 odbornika, od čega je 13 iz DPS-a, 9 iz Izbora, 8 iz koalicije SNP-DF-NS Sačuvajmo Novi za dobro Novoga i po dva iz Novske liste i SDP-a.

Nebojša MANDIĆ

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ MALE HIROELEKTRANE BISTRICA: Opet pred institucijama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) podnijeta je krivična prijava protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica, a podnio ju je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica

 

 

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica podnio je protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica.

Iz kabineta Koprivice su ponovili, ono što javnost odavno zna, da je Đukanović omogućio svom sinu Blažu da zaključi ugovor sa Vladom na čijem je bio čelu.

Precizirali su da je time Đukanović teže povrijedio odredbe člana 14 Zakona o sprječavanju korupcije. Tim članom je propisano da organ vlasti u kojem javni funkcioner vrši javnu funkciju ne može da zaključi ugovor sa privrednim društvom ili drugim pravnim licem u kojem javni funkcioner i s njim povezano lice ima privatni interes.

Ipak, institucije do sada nijesu tako tumačile odredbe zakona. Raniji saziv Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) donio je rješenje u kom se navodi da Milo Đukanović nije bio u konfliktu interesa kada je kao predsjednik vlade u oktobru 2016. godine potpisao odluku o koncesiji za malu elektranu firmi BB Hidro, čiji je suvlasnik njegov sin Blažo. ASK je tada tvrdio da Đukanović kao predsjednik Vlade nije odlučivao već je samo potpisao odluku, a da su odlučivali drugi niži organi Vlade!

ASK je 2019. odbio zahtjev Organizacije KOD da ispita mogući konflikt interesa u slučaju Prokletije kada je Vlada, kojom je predsjedavao Milo Đukanović, 2015. godine posao izrade Prostornog plana posebne namjene Nacionalnog parka Prokletije dodijelila Republičkom zavodu za urbanizam i projektovanje. Vlasnik RZUP-a je brat tadašnjeg premijera Aco Đukanović, a podizvođač je bila firma Capital invest, tada u vlasništvu Mila Đukanovića.

I dok se na jednoj strani pokušava procesuirati očigledna korupcija, na drugoj vlasnici malih hidroelektrana traže pravdu preko sudova. Sudski sporovi su otpočeli nakon što je Vlada Zdravka Krivokapića u decembru 2020. raskinula ugovore za gradnju malih HE, kao primjer početka borbe protiv korupcije. Većina  malih HE su povezani sa DPS-om, najviše sa bivšim premijerom, predsjednikom i počasnim predsjednikom te partije Đukanovićem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

EPILOG SLUČAJA SVJEDOČENJA O SEKSUALNOM UZNEMIRAVANJU U PODGORIČKOJ GIMNAZIJI: I – ništa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odbacilo je krivičnu prijavu Ministarstva prosvjete,nauke i inovacija, podnijetu protiv profesora podgoričke gimnazije R.Č. zbog krivičnog djela seksualno uznemiravanje, jer prijavljeno djelo nije bilo krivično djelo u vrijeme izvršenja. Istovremeno, smijenjena direktorica Gimnazije postala je savjetnica predsjednika parlamenta

 

 

Podgoričko Osnovno tužilaštvo je protekle sedmice odbacilo krivičnu prijavu protiv bivšeg profesora podgoričke Gimnazije Radomana Čečovića jer seksualno uznemiravanje, u vrijeme kada je slao uznemirujuće poruke bivšoj učenici, nije bilo propisano kao krivično djelo.

„Istovremeno,tužilac je po službenoj dužnosti cijenio i eventualno postojanje krivičnog djela proganjanje,ali je utvrđeno da je za to djelo  nastupila zastarelost krivičnog gonjenja i prije podnošenja krivične prijave, odnosno prije nego što je događaj prijavljen“, navodi se u saopštenju tužilaštva.

Samo nekoliko dana ranije objavljeno je da je smijenjena direktorica Gimnazije  Biljana Vučurović, izabrana za savjetnicu predsjednika parlamenta Andrije Mandića. To je, sve u svemu,  epilog slučaja koji je krajem prošle godine uznemirio javnost, nakon što je objavljeno svjedočenje bivše učenice Gimnazije Sare Vujisić. Ona je optužila svog bivšeg profesora jezika Čečovića za seksualno uznemiravanje, a direktoricu Vučurović za neadekvatnu reakciju nakon što ju je sa tim upoznala. Bivša direktorica kaznila je profesora sa 30 odsto od plate i potrudila se da slučaj prođe ispod radara javnosti ili nadležnih institucija.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG) krajem novembra 2024. objavio je tekst u kojem, pored ostalog, navode i slučaj nastavnika R.Č. koji je 2021. godine svojoj dojučerašnjoj učenici slao nedolične poruke, a direktorica gimnazije BIljana Vučurović ga je tada sankcionisala novčano. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPN)) je nakon objavljivanja istraživanja CIN-CG, iniciralo više inspekcijskih nadzora u Gimnaziji. Prosvjetna inspekcija je predložila razrješenje Vučurović, o čemu je potom odluku donijela i ministarka Anđela Jakšić Stojanović. Ministarstvo prosvjete,nauke i inovacija, na čelu sa Jakšić Stojanović, podnijelo je krivičnu prijavu protiv profesora Čečovića, a po preporuci prosvjetne inspekcije smijenjena  je Biljana Vučurović sa mjesta direktorice

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVA JOŠ BEZ RJEŠENJA ZA DUGOVANJA VEKTRE JAKIĆ I VEKTRE NORD: Iza Brkovićeve imperije ostali radnički jad i čemer

Objavljeno prije

na

Objavio:

Bivši radnici u firmama Dragana Brkovića još čekaju da država ponudi rješenje za višemilonaska  potraživanja po osnovu zarada i doprinosa. Nakon  kraha poslovnog carstva Brkovića završili su  na evidenciji ZZZ, a  preostalo im je jedino,  da na svoju muku podsjete, sporadičnim protestima i apelima Vladi

 

 

Vlast, ni nakon 2020. godine, nije napravila nikakav napor da ispravi bar dio nepravde prema bivšim radnicima preduzeća u okviru propale poslovne imperije Dragana Brkovića. Vijeće Višeg suda u Podgorici,  polovinom prošle godine,  potvrdilo je optužnicu koju je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo protiv Brkovića, njegovih sinova Borisa i Bojana Brkovića, kao i Milića Popovića, za produžena krivična djela zloupotrebe ovlašćenja u privredi i zloupotrebu ovlašćenja u privredi putem pomaganja, te krivična djela pranje novca i pranje novca putem pomaganja.

Kako su bivši radnici njegovih preduzeća u Pljevljima i Kolašinu kazali Monitoru, država ne pokazuje volju da iznađe rješenja kojim bi višemilionski dugovi po osnovu zarada i doprinosa bili bar djelimično izmireni. Podsjećaju da je decenijama iza Brkovića stajala država i da su „nasjeli na mnoga ranija obećanja koja su dolazila od predstavnika vlasti“. Bivši  radnici „Vektre Jakić“” i firmi nastalih  iz te kompanije  sve što mogu je da, s vremena na vrijeme, protestuju, apluju  i mole državu za pomoć.

Bivši radnici  kompanije „Vektra Jakić“ , njih oko 50-ak, početkom marta, na sat, blokirali su magistralni put Pljevlja-Prijepolje, još jednom podsjećajući vlast  da godinama ne mogu da naplate zaostala potraživanja. Najavili su radikalizaciju protesta ukoliko od Vlade ne dobiju obećanje da će im isplatiti zaostala dugovanja.Za Monitor podsjećaju da je Brković radnicima ostao dužan od 15 do 20 zarada, a da doprinosi nisu uplaćivani od dvije do pet godina. Imaju informaciju da su ukupna dugovanja bivšim radnicima od 2017. do 2023. godine oko 1,2 miliona eura.

„Ovdje smo se danas okupili jer nas je Brković sve prevario, a milionske dugove ostavio državi. Dobio je kredit od Abu Dabi fonda koji će morati država da vraća. Pozivam premijera Milojka Spajića da se uključi u rješavanje problema i isplati zaostala dugovanja radnicima. Nas ništa drugo ne interesuje nego samo naše zarade koje čekamo godinama “, poručili su.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo