Povežite se sa nama

Izdvojeno

KUĆA VUJOVIĆA  U PODGORICI ŽRTVA VIŠEDECENIJSKOG URBANISTIČKOG HAOSA: Spomenik nerazumijevanju prostora 

Objavljeno prije

na

Srušena Kuća Vujovića nije imala status kulturnog dobra. U urbanističkim planovima bila je podvedena kao „ruševina”. Njena sudbina je posljedica lošeg planiranja i procedura koje omogućavaju realizaciju još gorih projekata. Idejno rješenje poslovnog objekta planiranog na njenom mjestu, ni u tragovima se nije bavilo njenom zaštitom

 

,,Kuća Vujovića poslednja je u nizu građevina od kulturno-istorijskog značaja koje smo tokom posljednjih 10 godina izgubili, a sve zbog toga što ove građevine nijesu prepoznate kao kulturno nasljeđe, te stoga mogu nestati čim neko baci oko na njihovu atraktivnu lokaciju”. To za Monitor kaže istraživačica u oblastima urbanizma i arhitekture na Univerzitetskom institutu u Lisabonu i članica grupe KANA Sonja Dragović o rušenju autentične građevine, izgrađene početkom 20. vijeka, koja je donedavno krasila Bokešku ulicu u Podgorici.

Fasada na Kući Vujovića srušena je neradnog ljetnjeg dana, u nedjelju, iako je investitor koji tu gradi novi poslovni kompleks, podgorička firma Coinis, prethodno obećao da će je „na sve načine sačuvati”.

Monitor je pisao o ovom slučaju u martu. Još tada su stručnjaci upozorili da bi se izgradnjom petospratnice, planirane na ovom prostoru, najuže jezgro grada dodatno, estetski i pragmatski, ruiniralo.

Gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković je šokiran što je Kuća Vujovića srušena i podnio je krivične prijave, iako je to predviđeno planom Urbanistički projekat (UP) Nova Varoš – Blok E iz 2011. godine, koji je i sada aktuelan. Urađen je za Agenciju za izgradnju i razvoj Podgorice kao naručioca, dakle za Glavni grad. Izradila ga je firma Inkoplan arhitekte Nikole Drakića, autora DUP-a Re­kre­a­tiv­no-kul­tur­na zo­na na oba­li ri­je­ke Mo­ra­če, koji je svojevremeno doprinio izgradnji nebodera kod Hotela Podgorica. Šoku, zato – mjesta nema.

Iz NVO KANA – Ko ako ne arhitekt oglasili su se na oficijalnoj Fejsbuk stranici, ocijenivši ovaj urbanistički plan kao katastrofalan. „Nije ni trebalo da bude usvojen, jer praktično predviđa uništenje istorijskog bloka između Bokeške, Njegoševe i Hercegovačke”.

Autor emisije Oči Podgorice Predrag Tomović za Monitor ističe da je u  Podgorici u ratovima, bombardovanju, zemljotresima uništeno mnogo čega, i da bi zato građevine poput Kuće Vujovića trebalo naročito zaštititi. „Ovako, prepuštene volji investitora, građevine koje su zajedničko dobro i simboli grada nestaju pod udarima bagera. Institucije vode javne dijaloge koji nemaju efekat. Naše društvo se nalazi u fazi da samo oštra osuda široke javnosti može da dovede do neke sanacije ili ublažavanja loših odluka”.

Idejno rješenje poslovnog objekta na uglu Bokeške ulice i Bulevara Stanka Dragojevića, prema pisanju stručnog portala Gradnja.me, ni u tragovima se nije bavilo Kućom Vujovića. Obilovalo je brojnim nedosljednostima i nekorektnostima, kako grafičkim, tako i tekstualnim. ,,Nakon što smo ukazali na brojne propuste koji se tiču tretmana kulturnog nasljeđa unutar Mirkove varoši, Kuće Vujovića, Direktoratu glavnog državnog arhitekte se naknadno obraćaju investitori sa zahtjevom izmjene saglasnosti, uz obrazloženje da je ‘nakon dobijanja prethodno date saglasnosti od strane glavnog državnog arhitekte uočena razlika između predloga rješenja iz planskog dokumenta i postojećeg objekta u Bokeškoj ulici, te da je potrebna izmjena da bi Kuću Vujovića što vjerodostojnije replicirali i uklopili u novi objekat’”.

Pitanje repliciranja, navodi ovaj portal, nije u skladu sa izdatim urbanističko-tehničkim uslovima, niti ga predložene mjere tako prepoznaju. „Oni koji su izradili idejno rješenje bili su u obavezi da u njemu predlože set mjera koji se tiču zaštite, sanacije i rekonstrukcije kuće Vujovića, a ne repliciranja. Umjesto toga, izvršeno je rušenje/uklanjanje objekta nastalog između svjetskih ratova koje je ‘preživjelo’ savezničko bombardovanje, zemljotrese i požare, ali ne i crnogorsko institucionalno planiranje i projektovanje”, piše još na Gradnji.me.

Iz NVO KANA, navode da je sada izgubljena mogućnost da ovaj dio podgoričke kulturne i graditeljske baštine ikada bude prepoznat, rekonstruisan i sačuvan. „Predstavnici gradske vlasti sada traže da investitori snose odgovornost, što naravno podržavamo, i nadamo se da će istraga o tome ko je tražio, odobrio i sproveo rušenje biti pokrenuta. Moramo, međutim, imati u vidu da je ovaj plan na snazi već više od 10 godina i da su postojali mehanizmi da se on izmijeni ili stavi van snage na vrijeme. Gradska vlast je do kraja 2017. godine imala potpunu kontrolu nad lokalnim planskim dokumentima, tako da nije bilo smetnji da se ovaj plan preinači”, napominju.

Usvajanje novog Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata kojim je Ministarstvo urbanizma, prostornog planiranja i ekologije preuzelo nadležnost u oblasti planiranja prostora kritikovala je stručna javnost, ukazujući na nevolje koje to prouzrokuje pri izradi lokalnih planskih dokumenata. Mnogo je puta traženo da zakon bude izmijenjen. Uzalud.

„Dok god postoje ovakvi sistemski problemi, ovo što se juče desilo u Bokeškoj nastaviće da se dešava. Nadležni će da se pravdaju na razne načine – gradonačelnik će reći da nije on bio na dužnosti kad je plan usvojen, ministarka da je tek došla na funkciju i da planira da mijenja zakon, Glavni državni arhitekta da on samo radi svoj posao, a investitor će reći da ima sve papire. Treba istražiti sve ove tvrdnje – a odgovorne za propuste u ovom slučaju kazniti.  Svi izgovori u suštini nijesu važni, jer mi godinama gubimo građevine od istorijskog značaja sprovodeći loše planove za čiji užasan kvalitet niko ne odgovara”, upozoravaju još iz KANE.

„Model prostornog razvoja koji privatni profit stavlja na prvo mjesto je u korijenu svih naših urbanističkih problema, pa tako i ovog, smatra Sonja Dragović.

Početkom prošle godine, piše na portalu Gradnja.me, Kuću Vujovića arhitekte i građevinski inženjeri digitalno su prezervirali (3D skenirali). Tako je sačuvan „digitalni blizanac kuće” koji može služiti budućim istraživačima, istoričarima, arhitektama… Ili donosiocima odluka koji razumiju njen značaj.

Kuća Vujovića nije imala status kulturnog dobra. U urbanističkim planovima bila je podvedena kao „ruševina”. Prije nje su na udaru bili Tabački most, Hotel Crna Gora, Hotel Podgorica. Njihova sudbina je posljedica lošeg planiranja i procedura koje omogućavaju realizaciju još gorih projekata. Bavljenje samo saniranjem šteta, ni neku sljedeću važnu građevinu neće spasiti uništenja.

Andrea JELIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VESELINA VELJOVIĆA: Skaj prepiska u centru pažnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se SDT stavom da je vijeće Višeg suda potvrdilo da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije predstavlja zakonit dokaz. Veljovićev advokat tvrdi suprotno

 

Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Podsjećamo, Veljović se tereti da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranja para. Konkretno, tereti se da je 25. decembra 2020. godine Mrkiću dojavio da će policija pretresti prostorije koje koristi pripadnik njegove kriminalne organizacije Mujo Nikočević.

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se i Specijalno državno tužilaštvo koje se saopštilo da je vijeće suda potvrdilo pravno stanovište SDT-a da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije, pribavljena u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, predstavlja zakonit dokaz. „Nema razloga da se dovodi u sumnju zakonitost procedure pred nadležnim inostranim pravosudnim organom koji je taj dokaz prikupio, te da se svakako međunarodna saradnja zasniva na međusobnom povjerenju, odnosno pretpostavci da je dokaz u drugoj državi pribavljen na zakonit način“, piše u saopštenju koje potpisuje specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Veljovićev advokat Mihailo Volkov u razgovoru za Monitor kaže da ga odluka Višeg suda kojom se potvrđuje optužnica protiv njegovog klijenta nije iznenadila. Naprotiv, tvrdi, to je i očekivao. „Nijesam vjerovao da će vanraspravno vijeće Višeg suda imati dovoljno pravne kuraži da obustavi postupak, posebno pri činjenici da se u dijelu Veselina Veljovića kompletna osnovana sumnja bazira samo na navodnoj skaj prepisci koja, uzgred, ni sama po sebi nije krivično opterećujuća. Svako onaj ko je bio u Višem sudu na tim ročištima zna kvalitet takvih rješenja i značaj samog instituta potvrđivanja optužnice koji će vrlo brzo da nestane iz zakonske procedure. Tako da s tim u vezi nijesam iznenađen“, kazao je Volkov.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

UDRUŽENI PODUHVAT VUČIĆEVIH POLITIČARA, UDBE I EPISKOPA SPC: Nemoć u UN iskaljuju na Crnu Goru

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kampanja nakon najave premijera Milojka Spajića da će Crna Gora glasati u Ujedinjenim Nacijama (UN) Rezoluciju kojom se osuđuje negiranje genocida u Srebrenici, presuđenog od strane međunarodnog suda u Hagu vidno je orkestrirana iz ureda predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Ovakva histerija protiv Crne Gore nije postojala ni u predvečerje referenduma o nezavisnosti 2006. godine

 

 

Od tzv. antibirokratske revolucije 1989. godine teško da je bilo toliko povika i gnjeva na malu Crnu Goru od strane srpskog sv(ij)eta diljem regiona. Razlog je navodna izdaja „bratske Srbije“ i „interesa srpskog naroda“ zbog najave premijera Milojka Spajića da će Crna Gora glasati u Ujedinjenim Nacijama (UN) Rezoluciju kojom se osuđuje negiranje genocida u Srebrenici, presuđenog od strane međunarodnog suda u Hagu. Kampanja je vidno orkestrirana iz ureda predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Ovakva histerija protiv Crne Gore nije postojala ni u predvečerje referenduma o nezavisnosti 2006. godine. Tada je crnogorska Mitropolija predvođena pokojnim Amfilohijem Radovićem ostala po strani referendumske kampanje pozvavši se na jevanđeosku maksimu „caru carevo, Bogu božje“.

U ovom slučaju se prije pet dana u kampanju uključio i sadašnji mitropolit Joanikije Mićović kome norme Jevanđelja i hrišćanske vjere ne važe kada su politički interesi Beograda i Moskve u pitanju. Mitropolit se prvo na uskršnjoj liturgiji 5.maja u Podgorici, kojoj su prisustvovali premijer, predsjednik i drugi zvaničnici, pojavio sa ruskim carskim grbom na vladičanskoj kapi (mitri). Istina, na štitu grba nije bilo ruskog Sv. Đorđa, (vjerovatno ciljana „korisna nejasnoća“) ali je ornament svakako ruski stiliziran i poruka je jasna. Kasnije je, slijedeći  poruku patrijrha SPC  Porfirija,  Joanikije rekao da „pri­ča o sre­bre­nič­kom ge­no­ci­du ni­je na­uč­no ute­me­lje­na, ali je i te ka­ko po­li­tič­ki mo­ti­vi­sa­na“. Tamo se desio, rekao je  zločin ali „lobiranje, sponzorisanje i propagiranje priče o genocidu u Srebrenici, ne može nadoknaditi nedostatke dokaza za održivost te priče“. Poruka mitropolita je da Crna Gora ne treba glasati predloženu Rezoluciju kako bi „uvijek bila otvorena za istinu,…sačuvala svoje dostojanstvo…(i) svoju unutrašnju stabilnost“.

Da je unutrašnja stabilnost i koaliciona Vlada narušena vidi se i iz izjave lidera Demokratske narodne partije (DNP) Milana Kneževića koji je „saopštio premijeru da teško možemo nastaviti da podržavamo njegovu Vladu ukoliko CG podrži Rezoluciju“ u UN-u. Pojedini vučićevski mediji u zemlji i van su pozvali na organizaciju protesta i litije koje bi predvoditi episkopi. Andrija Mandić, predsjednik državne Skupštine i lider Nove srpske demokratije (NSD) nije prijetio izlaskom iz vlasti, na koju je toliko vremena čekao, ali je rekao da „mi srpski lideri u Crnoj Gori tu Rezoluciju i pokušaj da se Srbi proglase genocidnim narodom doživljavamo kao problem“.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

APELACIONI SUD SILOVATELJU MALOLJETNICE DUPLO SMANJIO KAZNU: Nasilje u produženom trajanju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iako je u ranijim presudama izrečeno da ne postoje olakšavajuće okolnosti te da je B.B. i ranije osuđivan, Apelacioni sud je naveo da je Viši sud ,,prestrogo odmjerio” kaznu, te je sa maksimalne od 15 smanjio na osam godina.  Odluka je izazvala bijes javnosti, brojne reakcije i proteste

Maloljetnicu od 15 godina je pod prinudom početkom 2020. u svoju kuću odveo 50-godišnji  komšija B.B. ,,Ako ne dođe kod njega da ga nešto posluša” roditelji će joj ostati bez posla. Prijetnje su pojačavane, zaprijetio je i da će joj oca ubiti.

Djevojčica je krila od roditelja šta joj se dešava, dok otac nije primijetio promjene u njenom ponašanju, pregledao njen telefon i pronašao poruke komšije. Potom je djevojčica bratu ispričala o nasilnim seksualnim odnosima koje je mjesecima trpjela. Porodica je slučaj prijavila policiji nakon čega je silovatelj uhapšen i pritvoren.

Viši sud je, u dva navrata u julu 2022. i novembru 2023, B.B. osudio na maksimalnu kaznu zatvora od 15 godina. Sud je utvrdio da je B.B. od januara do juna 2020, upotrebom sile i prijetnje, u više navrata silovao djevojčicu, prijeteći joj da će joj ubiti oca ako nekome kaže.

Apelacioni sud je u februaru prošle godine ukinuo prvostepenu presudu Višeg suda koju je potpisala i jula 2022. godine donijela sutkinja Vesna Kovačević. Ona je B. B. osudila na 15 godina zatvora, ali je tadašnjom odlukom Apelacionog suda silovatelj vraćen na ponovno suđenje. Nakon toga, u novembru prošle godine sudija Višeg suda Veljko Radovanović donosi istovjetnu presudu kao i sutkinja Kovačević.

Apelacioni sud je sada preinačio odluku i smanjio kaznu sa 15 na osam godina.

Iako je u ranijim presudama izrečeno da ne postoje olakšavajuće okolnosti te da je B.B. i ranije osuđivan, Apelacioni sud je naveo da je Viši sud ,,prestrogo odmjerio” kaznu. Posljednja odluka Apelacionog suda je pravosnažna.  Ako ona ostane na snazi B.B, koji je već četiri godine u pritvoru izaći će iz zatvora tokom 20**08.????

Odluka Apelacinog suda izazvala je bijes javnosti i brojne reakcije. U srijedu je ispred ovog suda održan protest više desetina građana.  ,,Strože kazne za zločine nad djecom”, ,,Smanjite silovanje, ne kaznu”, ,,Osam godina zatvora za doživotnu traumu”, ,,Produženo silovanje nema prenaglašen značaj”, neki su od transparenata koji su se mogli vidjeti na protestu.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo