SPA Galery Instituta Igalo postavkom ulja na platnu i akvarela sarajevske slikarke Mirsade Baljić, počastila je hercegnovsku publiku neobičnim likovnih opusom. Rođena je u dolini kojom teku četiri rijeke Neretva, Bregava, Trebižat i Krupa. Iz kraja prepunog kontrasta golog hercegovačkog krša i pitome doline prebogate rastinjem, proistekao je i opus Dodiri.
Njena akvarelistika vrta, cvijeta, cvjetanja, cvati i sjemenja, umiruje, nadahnjuje i budi iz nesvijesti svakodnevnog života. Kritičari je čak doživljavaju i kao „likovni haiku”. Izražaj kičice uljem, bojom i vodom osobit je i mimo ovdašnjih konvencija. Živa priroda, čarolija kolorita i metafora tajanstvenog cvjetanja, govori o njoj kao senzualnom i posebnom biću. Uhvatiti potezom sklad i emociju preko pejzaža koji umiruje, zasigurno je dar kojeg vrijedi pozdraviti.
Tokom ratnog perioda 1992-1995, u Sarajevu rukovodi i organizuje umjetničke projekte. Od Federalnog Ministarstva za kulturu stiče status slobodnog umjetnika 2000, a od Kantonalnog 2003. Član je ULUBIH-a od 2002. godine.
Izlaže kolektivno, samostalno, u kolonijama i na svim ostalim kulturnim manifestacijama. Crnu Goru neobično cijeni, voli i poštuje. Gost je našeg mora i njoj dragih ljudi. Prijeteljica naših prijetelja. Kolorista s ukusom cvijeća, s dijelom prošlosti, koja nam nedostaje…
MONITOR: Kako ste povezani sa Crnom Gorom?
BALJIĆ: Sarajevska galerija Preporod, čiji sam voditelj, s uvaženim kolegom Dževdetom Nikočevićem, čini nit hercegovačke i crnogorske energije. Nikočević je rodom Podgoričanin, pa se takvo djelovanje naprosto prodrazumijeva.Naša galerija je krenula s izložbom Snoviđenje, koja je otvorena početkom marta. Krećemo s raznim aktivnostima. Pokrenuli smo edukativni centar i na sve načine se trudimo da vratimo publiku u galerije.
MONITOR: Uvijek se vraćate Boki. Kako je doživljavate i šta ona za Vas predstavlja?
BALJIĆ: U Crnu Goru, Boku i Herceg Novi uvijek rado dolazim. Oduvijek sam se na ovim terenima osjećala ugodno, dobro. Tražim veze po energiji. One me vezuju za drage ljude, koji se upravo nalaze na ovom podneblju.
Dakle, zavoljela sam ovaj kamen, plavetnilo neba i ljude koje sam prije puno godina ovdje ostavila. Zato se vraćam, da uživam i konzumiram. Nit koja me spaja sa svim tim neuništiva je.
Tražeći mjesto za sebe, ljudi nikako da dokuče da mjesta čine ljudi, a galerije djela. U ovom mediteranskom centru u Igalu izlagala sam mnogo puta. Prije tri i po godine, u ovoj istoj SPA Geleriji, imali smo skup eminentnih BiH umjetnika. Nas petnaest članova ULUBIH-a kao gosti galerije imali smo desetodnevno druženje koje se završilo velikom izložbom u okviru Dana mimoze. Tada smo združeni i na jednom mjestu, obnovili stara poznanstva i stekli nova. Velika je stvar dati umjetnicima priliku da se sretnu. Razmijeniti informacije, uporediti iskustva, velika je stvar.
Likovna gromada Vojo Stanić, kao i ostali hercegnovski umjetnici, načinili su nam prozor u svijet crnogorskih događanja. Tako smo dotakli i oslušnuli bilo ove neobično vrijedne likovne scene. Nakon toga uslijedila su povratna gostovanja Novljana. Vjerujte, na našu veliku radost i njihovo zadovoljstvo.
MONITOR: U Vašim radovima osjeća se emocija, koja „zemlju ne dodiruje”. Gdje se, zapravo, Vi nalazite i na koji način doživljavate svijet oko sebe?
BALJIĆ: Kao dijete Čapljine i Višića, rodne Hercegovine i Neretve, stvaram svoje današnje likovne svjetove. Iako najviše vremena provodim u Sarajevu, smatram da je samo dva metra od svakog od nas, mjesto koje se može smatrati – domom. Tu gdje jesmo, gdje boravimo, to je naša energetska kuća.
Posljednjih 19 godina u Sarajevu razvijam svoje privatne i profesionalne aktivnosti. Upravo sam toliko godina prisutna na istoimenoj likovnoj sceni. Biti dio tog događanja a raditi najvažniju stvar na svijetu, a to je posao koji se voli, mogu slobodno nazvati uspješnim životom.
Imam prilike biti organizator brojnih manifestacija, pokrećem razne kolonije, susrete umjetnika, pokušavam izgraditi porušene mostove… U ratnim vremenima, nisam slikala. Tada su boje na mom papiru, na mojim platnima bile zaustavljene. Ako ste tužni, mogu vam se i suze pomiješati s bojom. Na akvarelu to niko neće primijetiti. No, vi ćete znati, i efekat neće biti zadovoljavajući.
MONITOR: Na koje ste događaje posebno ponosni i šta nam preporučujete da od kulture „probamo” u Sarajevu?
BALJIĆ: Ponosni smo na bezbroj međunarodnih manifestacija, od kojih je najprestižniji – Sarajevo Film Festival. Sarajevska zima je tradicionalni festival kulture u danima mjeseca februara. To je svojevrsni festival, posvećen sjećanju na sarajevsku Olimpijadu 84′, s preko 200 događaja i 50 zemalja učesnica. Učestvovati na takvom jednom festivalu zaista je prestižno, kako za umjetnike, tako i za zemlje koje predstavljaju. Na ovim danima promovišu se pozorišne, muzičke, književne i likovne scene zemalja okruženja.
MESS je festival teatra, a vezan je direktno za Jazz Sarajevo festival. Pomenuću i Baščaršijske noći, koji već godinama traju čitavog mjeseca jula. Zahvaljujući agilnom gradonačelniku, koji je ugovorio tradicionalno gostovanje Bečke filharmonije, ove večeri se otvaraju bečkim muziciranjem.
U posljednjih nekoliko godina imali smo jako veliki broj dobrih izložbi Edina Numankadića, Džeke Hodžića, Safeta Zeca, Halila Tikveše, koje umnogome odudaraju od svakodnevnih programa i svakako su za pamćenje i pomen.
MONITOR: Izdvojite neki sarajevski kulturni događaj kao primjer dobre organizacije, multimedijalnosti u kulturi i umjetnosti.
BALJIĆ: Prije dvije godine dok je trajao Sarajevo Film Festival, u gradskoj Vijećnici, bila je grandiozna izložba Ede Murtića. Zahvaljujući gradskim ocima, Ministarstvu kulture i gospođi Murtić, napravljena je velika izložba. Svečano i pod punom medijskom pažnjom, otvorena je u ponoć. Kao u evropskim metropolama, gdje su posjetioci dolazili ciljano i s velikim uvažavanjem, te večeri se Vijećnicom prošetalo – dvije hiljade ljudi. To je bio u pravom smislu riječi-događaj.
MONITOR: Koja ja vaša formula za uspjeh?
BALJIĆ: Puno stvari možemo napraviti, samo moramo željeti i moramo znati i biti uporni. Čitav život radim na sebi i nimalo nisam sebična. Nije u pitanju uzimanje-davanje. Radi se o prebacivanju energija. Ako je neko u nečemu dobar, moraš mu dati priliku. Tada se otvara prostor, koji mora rezultirati čistim kvalitetom. U tome je cijeli štos.
Svijet umjetnosti danas nije lak. Ili vas ima ili nema. Nakon završetka svog edukativnog ciklusa, možete napraviti korak naprijed, ili ćete čekati da se desi čudo. Ako ste predodređeni za uspjeh i zaista je to ono što želite, putevi će se otvoriti sami. I trebate raditi. Radom i samo radom stiče se ta nedostižna kruna, priznanje uspjeha i unutrašnje zadovoljstvo.
Marija ČOLPA