Povežite se sa nama

MONITORING

MISTERIOZNI INVESTITORI NA SVETOM STEFANU I U MILOČERU: Naši Grci?

Objavljeno prije

na

Kada je krajem januara 2007. godine Monitor objavio članak povodom potpisivanja ugovora o dugoročnom zakupu ekskluzivnog ljetovališta Sveti Stefan- Miločer sa singapurskom kompanijom Aman Resort, pod nazivom Urbanistički cunami za Miločer, sa podacima kako iza priče o zakupu stoji i dogovor o gradnji novih kapaciteta u miločerskom parku, malo ko je povjerovao u to. Pisanje Monitora demantovali su mnogi, od Ministarstva turizma, čiji je tadašnji ministar Predrag Nenezić potpisao „ugovor stoljeća”, do čelnika uprave u Budvi, sa uvjeravanjima „da nikom normalnom ne može pasti na pamet da u stoljetnoj borovoj šumi Miločera nešto gradi”.

Osam godina kasnije, tajni dogovori Vlade i zakupaca o gradnji u elitnom rizortu dobijaju zvaničnu potvrdu. U dramatičnijem obliku, jer se gradnja novih kapaciteta pored Miločera, planira i u prostoru kontakt zone Svetog Stefana.

Na sjednici Vlade održanoj 26.03.2015, donijeta je Odluka o određivanju lokacije za hotelski rizort Miločer i Programski zadatak za raspisivanje javnog konkursa za projekat urbanističko-tehničkog rješenja.

Dati su precizni urbanističko tehnički uslovi za gradnju, iako područje nije planski uređeno detaljnim urbanističkim planom, urbanističkim projektom ili nekom studijom lokacije. Vlada je suspendovala praksu urbanističkog i prostornog planiranja, pravila i propise struke, prisvajajući pravo da sama određuje urbanističke parametre za lokacije za koje prethodno utvrdi opšti interes.

Zakupac turističkog kompleksa Sveti Stefan i Miločer je budvanska firma Adriatic properties d.o.o. kojom rukovodi grčki biznismen Petros Statis sa braćom. Kao osnivač ove firme sa 100 odsto vlasništva u sudski registar upisana je of šor kompanija Aidway Investment Limited, registrovana na Britanskim Djevičanskim ostrvima, čija vlasnička struktura javnosti nije poznata. Mnogi sumnjaju da se iza of-šor statusa skrivaju domaći igrači.

Kako su interesi anonimnih zakupaca kompleksa Sveti Stefan i Miločer, kojima je amandmanima na ugovor o zakupu omogućena gradnja stanova, apartmana i vila namijenjenih prodaji, proglašeni javnim interesom, nije objašnjeno.

Ukinuto je sve ono što može zakočiti ili usporiti ostvarenje interesa ovih investitora na zemljištu koje je u svojini države i donijeta je ad hok odluka o raspisivanju arhitektonskog konkursa. Dugo planirani zločin protiv prirode, devastacija prirodno-istorijskog nasljeđa u elitnom turističkom mjestu, konačno može da se realizuje.

Odustalo se od donošenja urbanističkog plana Čedi Kraljičina plaža i izmjena i dopuna PPO Budve, preduslovima za raspisivanje konkursa i izdavanje odobrenja za gradnju. Čemu planovi kada može prečicom.

Arhitekte mogu da daju svojoj mašti na volju i projektuju hotel, vile, apartmane i restorane na izuzetno atraktivnom prostoru od 35 hektara. U zahvatu konkursa ulaze i tri najljepše crnogorske plaže, dvije u Miločeru i jedna, hotelska na Svetom Stefanu.

Gradnja je predviđena na nekoliko lokacija u Miločeru i na prostoru ispred hotela Sveti Stefan. Na mjestu starog hotela Kraljičina plaža, planiran je novi, na četiri puta većoj površini od postojećeg, sa oko 22.000 kvadrata bruto izgrađene površine. U novom hotelu sa osam spratova, visine do 22 metra, naći će se 60 soba i apartmanski kompleks sa 66 luksuznih apartmana, namijenjenih prodaji.

Identični planovi čije je skice Monitor objavio, za gradnju stanova u višespratnicama u šumi Miločera napravljeni su još 2006. Godinu prije svečanog potpisivanja ugovora o zakupu. Projekte je izradio Amanov arhitektonski biro Denniston iz Kuala Lumpura u Maleziji.

Pored hotela planirana je gradnja pet luksuznih vila ukupne površine oko 5.000 kvadrata. Svaka vila raspolaže sopstvenim bazenom, vrtovima i baštama. Neke će se graditi na mjestu postojećih, dok su dvije nove vile sa oko 1.500 kvadrata planirane u sred miločerskog parka.

„Na parceli se nalazi šuma sa bogatim fondom biljnih vrsta, mnogobrojnim stablima masline, čempresa i nekoliko vrsta listopadnog drveća…”, navodi se u smjernicama programskog zadatka, kojim se sugeriše, ukoliko je neophodna sječa tih stabala da se ona presele na neku drugu lokaciju. Uz naznaku da se posebna pažnja posveti očuvanju privatnosti budućih korisnika vila u srcu Miločera.

Može se samo nagađati koliko će iznositi cijena po kvadratu ovih luksuznih vila, ucrtanih na nekadašnjem imanju dinastije Karađorđević, u hladovini starog egzotičnog drveća, na najskupljoj lokaciji Crnogorskog primorja.

Mnogi postojeći objekti biće rekonstruisani i dograđeni. Koristi se svaka mogućnost za gradnju apartmana i smještajnih jedinica. Na lokaciji poznatog kafea na velikoj miločerskoj plaži, poznatog pod imenom Zverinjak, predviđena je izgradnja luksuznih apartmana. Zaleđe hotela Svetog Stefana napadnuto je objektima na brojnim lokacijama.

Dvije zgrade koje su Grci bez dozvole sagradili za potrebe hotelske administracije i vešeraja, a Ministarstvo održivog razvoja i turizma, odnosno ministar Branimir Gvozdenović legalizovao kao privremene objekte, kioske ili štandove, biće rekonstruisani u nove apartmanske jedinice.

Administrativna zgrada-kiosk dobiće tri luksuzna apartmana od 825 kvadrata, dok će vešeraj postati zgrada na tri nivoa sa 2.260 kvadrata.

Stara kamena administrativna zgrada na Svetom Stefanu pretvara se u apartmansko-poslovni centar sa novih 5.000 m2.

Planira se i gradnja nove garaže sa perionicom na četiri nivoa od 4.500 kvadrata na mjestu postojeće. Biće to garažni prostor i vešeraj sa najskupljim pogledom na Sveca i morsku pučinu.

Određene su lokacije za teniski paviljon u maslinjaku Svetog Stefana na oko 4.000 kvadrata, za heliodrom na uzvišenju usred hotelskog kompleksa, na 1.300 m2.

Ovakvim programom, zvaničnom zakupcu turističkog kompleksa Sveti Stefan-Miločer, kompaniji Adriatic properties omogućeno je da izgradi oko 41.000 kvadrata prostora razne namjene na najatraktivnijoj lokaciji u državi. Ako se tome doda oko 3.000 kvadrata izgrađenog SPA centra na Kraljičinoj plaži, ispada da će takozvani zakupci ovo ljetovalište okovati sa 44.000 kvadrata betona, željeza i stakla.

O ovome nije bilo ni riječi prilikom potpisivanja ugovora o zakupu hotela. Tada su pričane bajke o ugledu u svijetu hotelijerstva Amana, kompanije koja je samo operater hotelskog kompleksa uz nadoknadu od 10 odsto od prometa koji hoteli ostvare. Pravi zakupci su of šor osnivači Aidwey Investmenta.

Da bi se gradilo na najskupljoj lokaciji u Crnoj Gori pripreme su vršene godinama. Vlada je mijenjala zakone i ugovore kako bi zaštitila interese zakupaca.

Izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata 2013, dodat je novi član 60a, kojim je Vladi omogućeno da u slučajevima kada za određeni prostor nema planskih dokumenata preskoči proceduru donošenja i sama odredi urbanističko-tehničke uslove za gradnju za objekte od opšteg interesa.

Iste godine zaključeni su aneksi o produženju zakupa hotela Sveti Stefan sa 30 na 42 godine, a za Miločer na 90 godina, sa pravom zakupca da u njemu gradi stanove za tržište. Što je praktično prodaja Miločera jer će na hiljade kvadrata bujnog mediteranskog zelenila, gajenih vrtova i šuma nakon isteka tog roka, biti pod apartmanima i vilama čiji su vlasnici privatna lica.

Kada se zauvijek žrtvuje biser crnogorske obale i ponos turističke privrede, jedina zelena oaza sa malo luksuza i ekskluzive koja je preostala, red bi bio da građani znaju čije interese zastupa Vlada i ko su investitori čija će se zdanja poperiti posred Svetog Stefana i Miločera. Da li su to neki naši Grci?

Branka PLAMENAC

Komentari

Izdvojeno

VLADA PREUZIMA PROFITABILNE PRIVATNE POSLOVE: Pare preče od zakona

Objavljeno prije

na

Objavio:

Aktuelna nacionalizacija profitabilnih privatnih biznisa djeluje kao politički revanšizam ili alibi priča odlazeće Vlade. Mnogo je skupa. Nije se bez razloga država početkom mjeseca zadužila uz kamate koje su dvostruko veće od onih koje plaćaju uspješnije crnogorske firme u privatnom vlasništvu

 

Vlada Dritana Abazovića, koja će za koji dan proslaviti šest mjeseci trajanja u tehničkom mandatu, ima naum da nastavi ljetos proces ,,nacionalizacije” privatizovane imovine i preuzimanja profitabilnih poslova koji su se našli u privatnim rukama.

Počelo je preuzimanjem imovine Željezare od strane državne Elektroprivrede,  pa se nastavilo jednako neobrazloženom kupovinom akcija Luke Bar. Uslijedila su,  skoro pa nasilna, preuzimanja trajektnog prevoza na liniji Kamenari – Lepetani, Luka Budva i tivatskog pristanište Pine. Makar neke od tih priča epilog će dobiti na sudu. Nakon toga, predviđaju stručnjaci, uslijediće plaćanje odštete iz državnog budžeta.

,,Postoje kompanije koje su od vitalnog strateškog značaja za Crnu Goru. Država će ( u njima) imati mogućnost ekskluzivnog prava da za svoju kritičnu infrastrukturu bira partnera, uvodi partnera i pravi poslove”, pojasnio je Abazović u Vijestima najavljujući nove trendove. ,,Tajkunska politika mora da se završi. Nemamo ništa protiv privatnog sektora. Naprotiv, mi smo Vlada koja podržava sve privatne inicijative svih investitora koji hoće da rade fer”. Onda, shvatili smo, dolazi ali.

Tako dođemo u (ne)priliku da trajektima u Bokokotorskom zalivu upravlja JP Morsko dobro, državna kompanija koja nije bila registrovana za taj posao, pa nije imala trajekte, pa joj sada nedostaju posade, a karte za prevoz preko zaliva se još ne naplaćuju. To znači da država, uz neplanirane troškove, svakodnevno gubi PDV i koncesionu naknadu koju je dobijala od Pomorskog saobraćaja, dok se putnici prevoze na vlastiti rizik, bez obaveznog osiguranja i mogućnosti da nadoknade nastalu štetu. Koja na trajektu Vasilije  nije bilo rijetka.

Slično je i sa kupovinom akcija Luke Bar. Država je do sada za taj posao izdvojila preko 10 miliona eura, akcija ponuđenih za otkup ima još pa će i troškovi rasti, a javnost još nije upoznata sa Vladinim motivima za ulazak u taj posao. U trenutku kada nedostaje novca za oživljavanje preduzeća koja su u državnom vlasništvu, ili bi to morala biti: Too Montenegro, Plantaže, bolnica u Meljinama… Ako već iz Vlade u taj posao nijesu ušli sa ciljem da namire pojedine manjinske akcionare Luke, odnosno, omoguće dobru zaradu onima koji su ljetos kupovali njene akcije i po cijeni tri puta manjoj od one koju je ponudila država.

Dosadašnje upravljanje Lukom i njena segmentacija se pokazala katastrofalnom, poručio je premijer. ,,Pretpostavljam da je razlog takvog odnosa to što je trebalo da služi kao i do prije godinu dana – isključivo za šverc i za neke nelegalne aktivnosti, a da sve ostalo što ona radi bude samo nekakva potpora da se potpuno ne ugasi”, precizirao je Abazović naglašavajući da je prava trgovačka luka u Crnoj Gori postala slijepo crijevo.

Preciznije bi, ipak, bilo reći da je Luka Bar svojevrsno pusto ostrvo pošto, bez saobraćajne infrastrukture koja je povezuje sa većim privrednim centrima u ovom dijelu Evrope, tereti u značajnijim količinama ne mogu ni u nju ni iz nje. Toga su svjesni i u odlazećoj Vladi. ,,Luka Bar sama po sebi ne znači ništa. Ona mora da ima povezanost željeznice i auto-puta”, zna Abazović.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SLUČAJ MONTENEGRO PETROLA PRED USTAVNIM SUDOM: Zaštićeni uzurpatori

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osnovni sud u Podgorici preinačio je svoju prvobitnu odluku u slučaju Montenegro petrola, kada je toj kompaniji zabranjeno da preduzima sve radnje na uzurpiranom državnom zemljištu, i odredio privremenu mjeru, po kojoj može da nastavi sa proizvodnjom šljunka i betona. Na tu odluku žalbu je uložio Zaštitnik države, koji insistira da Ustavni sud što prije reaguje

 

Uz najviše državne zvaničnike 13. februara su srušeni nelegalni objekti za proizvodnju šljunka Montenegro petrola. Javno vidljivi početak borbe protiv, kako premijer Dritan Abazović kaže, građevinske mafije, ima svoju sudsku predistoriju koja trenutno čeka razrješenje pred Ustavnim sudom.

Naime, Zaštitnik imovinsko pravnih odnosa Crne Gore podnio je ove sedmice Ustavnom sudu žalbu na odluku Vijeća Osnovnog suda u Podgorici, od 6. februara, u slučaju Montenegro petrola.

Sudska zavrzlama počinje kada je Osnovni sud u Pogorici, sudija Vesna Banjević, 21. decembra 2022, donijela rješenje kojim se određuje privremena mjera zabrane Montenegro petrolu da preuzima sve radnje na dvije državne  katastarske parcele u Mahali. Državu je u sporu zastupao Zaštitnik imovinsko pravnih interesa Crne Gore, a Montenegro petrol advokat Nikola Martinović.

Sud je utvrdio da je država vlasnik spornih parcela, da to ne spori ni zastupnik Montenegro petrola, isto tako da tužena kompanija nije dostavila „dokaz da za državinu ima bilo kakvog pravnog osnova, a posebno ne zasnovanog na ugovoru o kupoprodaji ili (produženom) zakupu“.

U obrazloženju se navodi izvještaj Uprave za katastar i državnu imovinu o uzurpaciji na državnim parcelama na kojima s vrši iskop-eksploatacija. Montenegro petrol, dodaje se, nijednim navodom ne spori ovu činjenicu, osim uopštenih navoda da je svaki tužbeni zahtjev kojim bi se dokazalo njihovo nesavjesno ili nezakonito poslovanje lišen pravnog osnova.

Rješenje se poziva i na zaključke okruglog stola o regionalnom vodovodu koji je održan u oktobru, na kome su članovi državnih institucija, lokalnih samouprava, vodovodnih društava, stručne, akademske zajednice, nevladinih porganizacija, upozorili na alarmantno stanje vodoizvorišta Bolje sestre. „S tim u vezi, sud je posebno imao u vidu da su prema zaključcima sa tog događaja sve naučne analize pokazale da, pored evidentnih klimatskih promjena, direktan uticaj na trend pada izdašnosti vodoizvorišta Bolje sestre imaju radovi koji se izvode u koritu i na obalama rijeke Morače“. Citirana je i naučna studija Monitoring, kontrola i zaštita vodoizvorišta Bolje sestre koju je uradio Geoprojekt, u kojoj je zaključeno da je neophodno zaustaviti svaku eksploataciju pijeska i šljunka, kako u koritu rijeke Moraće, tako i u njenom priobalnom dijelu, kao i sve radove na regulaciji korita rijeke Morače…

U kontekstu toga sud je zabranio Montenegro petrolu da preduzima sve radnje na uzurpiranom državnom zemljištu. Privremena mjera je određena na teret i rizik države.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NEZAŠTIĆENO PRAVOSUĐE: Bomba koja je eksplodirala

Objavljeno prije

na

Objavio:

Sudovi i tužilaštva godinama traže sredstva za formiranje vlastite službe bezbjednosti, ali nijedna Vlada nije odobrila sredstva da se nešto učini u vezi sa  bezbjednošću zaposlenih u pravosuđu

 

Bilo je skoro podne, minulog petka, kada je tridesetdevetogodišnji Podgoričanin Mladen Bulatović ušao u zgradu Osnovnog suda u Podgorici. Otvorio je prva staklena vrata suda, ali ne i druga koja vode do hola gdje se nalaze šalteri i sto za kojim obično sjede službenici Uprave policije. Bio je sam u hodniku između dva ulaza kada je aktivirao ručnu bombu. Od ekspolozije bombe Mladen Bulatović je poginuo. Još pet osoba, koje su se u tom trenutku nalazile u blizini je povrijeđeno.

Od svih lažnih dojava u posljednje vrijeme ova bomba je eksplodirala. Bez najave, i bez prijetnje. Usred bijela dana. Ovaj slučaj je ponovo pokrenuo pitanje bezbjednosti zaposlenih u sudovima i tužilaštvima, kroz čije prostorije mjesečno prođe stotine osoba osumnjičenih za najteža krivična djela. Sličan događaj ovom dogodio se prije više od dvije godine u zgradi Osnovnog tužilaštva na Cetinju, kada je stanovnik prijestonice takođe izvršio samoubistvo ručnom bombom. Niko drugi nije stradao u ovom slučaju.

U sudovima i tužilaštvima zabilježena su i ubistva. U novembru 2002. godine u hodniku Suda za prekršaje u Podgorici Rajko Stajović je usmrtio Miomira Ćetkovića iz Podgorice i teško ranio Smiljanu Jovićević. Tri godine kasnije u barskom Osnovnom sudu ubijena je sutkinja Milorija Pejović. Nju je usmrtio Baranin Batrić Đuković, a nakon toga je ranio advokata Đorđa Jankovića. Poslije ubistva Đuković je otrčao do kancelarije sudije Željka Šupljeglava, pištolj nije opalio, pa ga je izudarao po glavi.

Od 2015. godine zakon predviđa plan formiranja Službi obezbjeđenja sudova i tužilaštava, ali te službe unutar pravosuđa nikada nijesu zaživjele. Većinu sjedišta sudova i tužilaštava obezbjeđuju službenici Uprave policije, ali je to decenijama rađeno na neadekvatan način i bez dovoljno kadra i tehničkih sredstava – detektora metala, na loše uređenim pozicijama unutar sudova i tužilaštava. Uprava policije je još 2013. godine namjeravala da povuče policiju iz zgrada sudova i tužilaštava kada je došlo do izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima, jer im to više nije bila izričita zakonska obaveza, nakon čega je Ministarstvo pravde imalo plan da angažuje privatne agencije za obezbjeđenje.

Do povlačenja policije iz pravosudnih institucija nikada nije došlo zbog prećutnih dogovora između tadašnjih čelnika policije i pravosuđa. Formiranje službi obezbjeđenja kočile su brojne vlade koje tokom određivanja novca za te budžetske jedinice nijesu od 2015. godine odobravale ništa za formiranje sudskih i tužilačkih straža. Inače, vladina Uredba o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje UP, predviđa da policija treba da obezbjeđuje samo objekte u kojima privatno ili službeno borave štićene ličnosti.

Sudski savjet kasnije i Tužilački savjet gotovo su svake godine, kako se vidi u izvještajima o radu, dostavljali predlog da im se odobri novac za formiranje službi za obazbjeđenje, ali to nijedna vlada nije učinila. Uprava policije, na osnovu vladine uredbe, godinama adekvatno prema planu obezbjeđenja, štiti samo sjedišta Vrhovnog, Višeg i Apelacionog suda u Podgorici, i zgradu u centru Podgorice u kojoj su smještene kancelarije Višeg državnog tužilaštva, SDT-a i vrhovnog državnog tužilaštva. U tim institucijama službenici UP koriste detektore i  legitimišu svaku stranku.

Direktor UP Zoran Brđanin objašnjava da bi policajci pretresli Bulatovića koji je aktivirao bombu da je stigao do njih. Kaže da je u ovom slučaju upitno da li bi bilo dovoljno i da je postojala služba obezbjeđenja sa svim sredstvima i opremom, jer se sve desilo na samom ulazu, prije dolaska do mjesta kontrole na kojem se nalaze službenici policije.

Ministar pravde Marko Kovač kaže da je pojačano prisustvo policije u Osnovnom sudu u Podgorici, a i na ostalim mjestima „gdje je neophodno“. Ocjenjuje da je o prevenciji slučaja koji se dogodio prošle sedmice u Podgorici teško govoriti sa aspekta bezbjednosti koliko god da je bilo prisutno obezbjeđenje i kakve god mjere da su bile. Tvrdi da ova osoba tehnički nije ni ušla u zgradu da bi mogla biti kontrolisana.

Ministar Kovač je najavio da će Palata pravde biti građena u podgoričkom naselju Stari aerodrom. Rekao je da je predviđeno da ta zgrada bude izgrađena u naredne četiri godine.

„Plan je da se u roku od 30 dana urade određene procjene i da se obezbijedi adekvatan broj ljudi za tužilaštva i sudove kako bi se pokrile sve neuralgične tačke“, kaže Kovač

Predsjednica podgoričkog Osnovnog suda Željka Jovović smatra da je ono što se desilo ispred Osnovnog suda „poražavajuće za državu, društvo i sistem“. Kazala je da redovno sa predstavnicima vlasti razgovaraju o bezbjednosti sudija i zaposlenih u sudovima.

„Više puta smo tražili rendgen na vratima, povećanje prostornih kapaciteta, pisala sam zahtjeve i ja i moji prethodnici, imala sam mnogo sastanaka sa predstavnicima Uprave za imovinu i Glavnog grada. I uvijek je bio problem novčanih sredstava“, objašnjava Jovović.

Rukovoditeljka Višeg državnog tužilaštva u Podgorici Lepa Medenica tvrdi da u zgradi koju koristi Specijalno državno tužilaštvo, Više i Vrhovno državno tužilaštvo četiri godine ne radi rendgen aparat. Kaže da se aparat ne može popraviti, jer je riječ o starom dotrajalom modelu. Pojašnjava da policijsko obezbjeđenje kontroliše osobe koje ulaze u tu zgradu. Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju i još sedam tužilaštva, imaju bar po jednog policijskog službenika koji obezbjeđuje zgrade.

„Tužilaštva u Kotoru, Nikšiću, Kolašinu, Plavu i Pljevljima nemaju ni tog jednog policajca. Nema kontrole i bezbjednosti. Sa tim je upoznato Vrhovno državno tužilaštvo, Tužilački savjet…“, rekla je Medenica.

Vijeće za nacionalnu bezbjednost donijelo je na posljednjoj sjednici odluku da zaduži Upravu policije (UP) i Agenciju za nacionalnu bezbjednost (ANB) da u saradnji sa pravosudnim institucijama i radnom grupom za implementaciju zakona o sudovima i državnom tužilaštvu, nastave sa aktivnostima obezbjeđivanja pravosudnih institucija. To će, kako je saopšteno, sprovoditi uz „moguće izmjene radnih procesa, prilagođavanja načina rada i obima angažovanja policijskih službenika, u periodu preduzimanja srednjoročnih i dugoročnih aktivnosti i potpune implementacije odredbi koje se odnose na bezbjednost pravosudnih institucija“.

Direktor Uprave policije Zoran Brđanin posebno naglašva da je policija dovedena u situaciju da nekoliko godina obezbjeđuje uslove za bezbjedan rad u sudnicama, iako za to ne postoje zakonski uslovi.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo