Kada je krajem januara 2007. godine Monitor objavio članak povodom potpisivanja ugovora o dugoročnom zakupu ekskluzivnog ljetovališta Sveti Stefan- Miločer sa singapurskom kompanijom Aman Resort, pod nazivom Urbanistički cunami za Miločer, sa podacima kako iza priče o zakupu stoji i dogovor o gradnji novih kapaciteta u miločerskom parku, malo ko je povjerovao u to. Pisanje Monitora demantovali su mnogi, od Ministarstva turizma, čiji je tadašnji ministar Predrag Nenezić potpisao „ugovor stoljeća”, do čelnika uprave u Budvi, sa uvjeravanjima „da nikom normalnom ne može pasti na pamet da u stoljetnoj borovoj šumi Miločera nešto gradi”.
Osam godina kasnije, tajni dogovori Vlade i zakupaca o gradnji u elitnom rizortu dobijaju zvaničnu potvrdu. U dramatičnijem obliku, jer se gradnja novih kapaciteta pored Miločera, planira i u prostoru kontakt zone Svetog Stefana.
Na sjednici Vlade održanoj 26.03.2015, donijeta je Odluka o određivanju lokacije za hotelski rizort Miločer i Programski zadatak za raspisivanje javnog konkursa za projekat urbanističko-tehničkog rješenja.
Dati su precizni urbanističko tehnički uslovi za gradnju, iako područje nije planski uređeno detaljnim urbanističkim planom, urbanističkim projektom ili nekom studijom lokacije. Vlada je suspendovala praksu urbanističkog i prostornog planiranja, pravila i propise struke, prisvajajući pravo da sama određuje urbanističke parametre za lokacije za koje prethodno utvrdi opšti interes.
Zakupac turističkog kompleksa Sveti Stefan i Miločer je budvanska firma Adriatic properties d.o.o. kojom rukovodi grčki biznismen Petros Statis sa braćom. Kao osnivač ove firme sa 100 odsto vlasništva u sudski registar upisana je of šor kompanija Aidway Investment Limited, registrovana na Britanskim Djevičanskim ostrvima, čija vlasnička struktura javnosti nije poznata. Mnogi sumnjaju da se iza of-šor statusa skrivaju domaći igrači.
Kako su interesi anonimnih zakupaca kompleksa Sveti Stefan i Miločer, kojima je amandmanima na ugovor o zakupu omogućena gradnja stanova, apartmana i vila namijenjenih prodaji, proglašeni javnim interesom, nije objašnjeno.
Ukinuto je sve ono što može zakočiti ili usporiti ostvarenje interesa ovih investitora na zemljištu koje je u svojini države i donijeta je ad hok odluka o raspisivanju arhitektonskog konkursa. Dugo planirani zločin protiv prirode, devastacija prirodno-istorijskog nasljeđa u elitnom turističkom mjestu, konačno može da se realizuje.
Odustalo se od donošenja urbanističkog plana Čedi Kraljičina plaža i izmjena i dopuna PPO Budve, preduslovima za raspisivanje konkursa i izdavanje odobrenja za gradnju. Čemu planovi kada može prečicom.
Arhitekte mogu da daju svojoj mašti na volju i projektuju hotel, vile, apartmane i restorane na izuzetno atraktivnom prostoru od 35 hektara. U zahvatu konkursa ulaze i tri najljepše crnogorske plaže, dvije u Miločeru i jedna, hotelska na Svetom Stefanu.
Gradnja je predviđena na nekoliko lokacija u Miločeru i na prostoru ispred hotela Sveti Stefan. Na mjestu starog hotela Kraljičina plaža, planiran je novi, na četiri puta većoj površini od postojećeg, sa oko 22.000 kvadrata bruto izgrađene površine. U novom hotelu sa osam spratova, visine do 22 metra, naći će se 60 soba i apartmanski kompleks sa 66 luksuznih apartmana, namijenjenih prodaji.
Identični planovi čije je skice Monitor objavio, za gradnju stanova u višespratnicama u šumi Miločera napravljeni su još 2006. Godinu prije svečanog potpisivanja ugovora o zakupu. Projekte je izradio Amanov arhitektonski biro Denniston iz Kuala Lumpura u Maleziji.
Pored hotela planirana je gradnja pet luksuznih vila ukupne površine oko 5.000 kvadrata. Svaka vila raspolaže sopstvenim bazenom, vrtovima i baštama. Neke će se graditi na mjestu postojećih, dok su dvije nove vile sa oko 1.500 kvadrata planirane u sred miločerskog parka.
„Na parceli se nalazi šuma sa bogatim fondom biljnih vrsta, mnogobrojnim stablima masline, čempresa i nekoliko vrsta listopadnog drveća…”, navodi se u smjernicama programskog zadatka, kojim se sugeriše, ukoliko je neophodna sječa tih stabala da se ona presele na neku drugu lokaciju. Uz naznaku da se posebna pažnja posveti očuvanju privatnosti budućih korisnika vila u srcu Miločera.
Može se samo nagađati koliko će iznositi cijena po kvadratu ovih luksuznih vila, ucrtanih na nekadašnjem imanju dinastije Karađorđević, u hladovini starog egzotičnog drveća, na najskupljoj lokaciji Crnogorskog primorja.
Mnogi postojeći objekti biće rekonstruisani i dograđeni. Koristi se svaka mogućnost za gradnju apartmana i smještajnih jedinica. Na lokaciji poznatog kafea na velikoj miločerskoj plaži, poznatog pod imenom Zverinjak, predviđena je izgradnja luksuznih apartmana. Zaleđe hotela Svetog Stefana napadnuto je objektima na brojnim lokacijama.
Dvije zgrade koje su Grci bez dozvole sagradili za potrebe hotelske administracije i vešeraja, a Ministarstvo održivog razvoja i turizma, odnosno ministar Branimir Gvozdenović legalizovao kao privremene objekte, kioske ili štandove, biće rekonstruisani u nove apartmanske jedinice.
Administrativna zgrada-kiosk dobiće tri luksuzna apartmana od 825 kvadrata, dok će vešeraj postati zgrada na tri nivoa sa 2.260 kvadrata.
Stara kamena administrativna zgrada na Svetom Stefanu pretvara se u apartmansko-poslovni centar sa novih 5.000 m2.
Planira se i gradnja nove garaže sa perionicom na četiri nivoa od 4.500 kvadrata na mjestu postojeće. Biće to garažni prostor i vešeraj sa najskupljim pogledom na Sveca i morsku pučinu.
Određene su lokacije za teniski paviljon u maslinjaku Svetog Stefana na oko 4.000 kvadrata, za heliodrom na uzvišenju usred hotelskog kompleksa, na 1.300 m2.
Ovakvim programom, zvaničnom zakupcu turističkog kompleksa Sveti Stefan-Miločer, kompaniji Adriatic properties omogućeno je da izgradi oko 41.000 kvadrata prostora razne namjene na najatraktivnijoj lokaciji u državi. Ako se tome doda oko 3.000 kvadrata izgrađenog SPA centra na Kraljičinoj plaži, ispada da će takozvani zakupci ovo ljetovalište okovati sa 44.000 kvadrata betona, željeza i stakla.
O ovome nije bilo ni riječi prilikom potpisivanja ugovora o zakupu hotela. Tada su pričane bajke o ugledu u svijetu hotelijerstva Amana, kompanije koja je samo operater hotelskog kompleksa uz nadoknadu od 10 odsto od prometa koji hoteli ostvare. Pravi zakupci su of šor osnivači Aidwey Investmenta.
Da bi se gradilo na najskupljoj lokaciji u Crnoj Gori pripreme su vršene godinama. Vlada je mijenjala zakone i ugovore kako bi zaštitila interese zakupaca.
Izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata 2013, dodat je novi član 60a, kojim je Vladi omogućeno da u slučajevima kada za određeni prostor nema planskih dokumenata preskoči proceduru donošenja i sama odredi urbanističko-tehničke uslove za gradnju za objekte od opšteg interesa.
Iste godine zaključeni su aneksi o produženju zakupa hotela Sveti Stefan sa 30 na 42 godine, a za Miločer na 90 godina, sa pravom zakupca da u njemu gradi stanove za tržište. Što je praktično prodaja Miločera jer će na hiljade kvadrata bujnog mediteranskog zelenila, gajenih vrtova i šuma nakon isteka tog roka, biti pod apartmanima i vilama čiji su vlasnici privatna lica.
Kada se zauvijek žrtvuje biser crnogorske obale i ponos turističke privrede, jedina zelena oaza sa malo luksuza i ekskluzive koja je preostala, red bi bio da građani znaju čije interese zastupa Vlada i ko su investitori čija će se zdanja poperiti posred Svetog Stefana i Miločera. Da li su to neki naši Grci?
Branka PLAMENAC