Kada je stupio na dužnost generalnog direktora RTCG, 1. decembra 2011, Rade Vojvodić je izjavio da neće raditi ni po babu ni po stričevima. Ostalu rodbinu nije pominjao.
Vijesti su ove nedjelje objavile da je, od kada je direktor RTCG, Vojvodić zaposlio najmanje šest članova svoje porodice. Objelodanjeno je da je Vojvodić, na neodređeno vrijeme i bez prethodno raspisanog oglasa, zaposlio svog zeta Dragana Markovića, koji je u RTCG šef pravne službe, sestrića Čedomira Markovića, sestričnu Aleksandru Komšić, sestrinog zeta Vladana Kujovića, bratanića Danila Vojvodića i snahu Aleksandru Sekulić-Vojvodić.
Vojvodić nije demantovao ove tvrdnje, već se preko portala RTCG obrušio na, po njemu, specljalizovane grupe, koje primaju platu i imaju sve privilegije u RTCG, a godinama rade protiv interesa Javnog servisa: ,,One i danas pokušavaju da, širenjem glasina i dezinformacija, preko kontakata sa vlasnicima nekih privatnih medija, uspore dalji razvoj RTCG”.
Istakao je Vojvodić da je ,,suština da zaposli ljude koji su dokazani, sposobni i ispekli zanat, kao i da je Savjet RTCG odobrio njihovo angažovanje”. Članovi Savjeta koje je Monitor kontaktirao tvrde drugačije.
Predsjednik Savjeta RTCG Ivan Mitrović za Monitor kaže da ne zna li je Vojvodić odobrenje za ova zapošljenje dobio ranije, ali da mu odobrenje nije dao Savjet u novom sastavu, koji je izabran prošle jeseni. .
,,Ovaj Savjet nije dao to odobrenje. Savjet inače samo raspravlja o sistematizaciji i ako ima nekih promjena u okviru nje. O personalnim rješenjima se ne raspravlja”, kaže Mitrović.
,,Ni prethodni a ni aktuelni saziv Savjeta RTCG nije dao saglasnost na bilo koje personalno rješenje jer je to u isključivoj nadležnosti generalnog direktora”, kaže za Monitor član Savjeta RTCG Goran Đurović. On objašnjava da je zapošljavanje u RTCG isključiva odgovornost generalnog direktora i direktora organizacionih jedinica a nadležnost Savjeta RTCG je usvajanje akta o sistematizaciji uključujući i opis radnih mjesta u javnom servisu.
,,Sa druge strane Savjet RTCG je kao i generalni direktor odgovoran za zakonitost u radu javnog servisa. Kritike i optužbe o nepotizmu i zapošljavanju mimo zakonskih procedura, koje podrazumijevaju javne konkurse, su pitanja kojim se Savjet RTCG mora baviti ukoliko želi da odgovorno radi svoj posao. Očekujem od predsjednika Savjeta RTCG da ovo pitanje stavi na dnevni red naredne sjednice ovog tijela”, navodi Đurović.
Vratimo se nepotizmu. U junu prošle godine Radomir Pejović, predsjednik Novog sindikata RTCG, podnio je krivičnu prijavu protiv Vojvodića. Pored brojnih nezakonitosti u njoj se navodi da Vojvodić zapošljava članove familije i prijatelje. Kao jedan od primjera navodi se i da je zaposlio zeta Dragana Markovića, na mjesto šefa Pravne službe RTCG.
Marković prati Vojvodića u svim njegovim poslovnim poduhvatima. U Vojvodićevoj firmi Montepano do 2006, uz Vojvodića i Zorana Jelića, DPS kadra, tada direktora Zavoda za zapošljavanje, Marković je bio član Odbora direktora. Kada je Vojvodić decembra 2011. napustio TV IN, za njegovog zamjenika izabran je Marković, koji je bio i član Odbora direktora firme IN CO iz Podgorice koja je stajala iza TV IN.
Zapošljavanje rodbine i prijatelja mimo pravila, Vojvodića prati od početka direktorovanja tzv. javnim servisom. Tek što je preuzeo mandat u martu 2012, Inspekcija rada je utvrdila da je Vojvodić bez objavljivanja oglasa uz još par sitnih nezakonitosti, zaposlio osmoro bivših radnika TV IN, uglavnom novinara. Vojvodić je to demantovao tvrdeći da nije pogriješio on nego inspekcija.
Vojvodić je poznat po tome da sa sobom vodi svoje ljude. Kada je 2001. osnovao TV IN sa Trećeg kanala RTCG poveo je novinare i dio tehnike. Ocijenjeno je da je tada opustošio RTCG – kadrovski, tehnički i finansijski.
Poznato je da su osnivanje prve digitalne televizije na Balkanu – TV IN, finansijski pomogli biznismeni bliski premijeru Milu Đukanoviću, dok su opremu obezbijedili tadašnji prvaci Telekoma. Kontroverzni srpski biznismen Stanko Subotić slovio je za neformalnog vlasnika TV IN-a.
Vojvodićeve veze sa vlašću sežu dotle da je bio vlasnik firme T-mobile, koja je u januaru 2007. osnovala Global Montenegro, kompaniju čiji je vlasnik Milo Đukanović. Optužbe da se nalazi u evidenciji DPS-a, među finansijerima vladajuće partije, demantovao je.
Kada je projekat TV IN propao, Vojvodić sa vraća u državni javni servis, i sa sobom vodi više od polovine radnog osoblja IN televizije. Ima onih koji sumnjaju da je Vojvodić sa sobom iz IN-a administrativno osoblje povukao preventivno. Da se prikriju tragovi kako su nastali milionski gubitci u ugašenoj TV IN.
Nakon godinu dana Vojvodićevog direktorovanja, pravnica u RTCG Mirjana Popović, iz Novog sindikata RTCG, sumirala je stanje: ,,On jeste otpustio 67 radnika, ali je zato doveo svoje miljenike iz TV IN, kao i svoju rodbinu i prijatelje. Zaposlio je i svoju snahu, koja je nakon nepun mjesec dana otišla na trudničko bolovanje.Takođe imamo primjera da je zaposlio radnike koji su već uzeli otpremninu od televizije iako to zakonski ne bi smio da radi”.
Preuzimajući mjesto generalnog direktora RTCG, Vojvodić je najavio da u državnoj televiziji može da ostane 450, od ukupno nešto više od 800 zaposlenih. Da bi u junu prošle godine Savjet RTCG prihvatio Vojvodićev predlog da Javni servis povećava broj radnika sa 649 na 715. Izašlo se u susret zapošljenima koji su trebali da ostanu bez posla jer je Vojvodić doveo desetine svojih novinara i tehničara sa ugašene TV IN. Uzalud je bilo što je u protekle dvije godine dato 700.000 eura za otpremnine da bi smanjio broj zaposlenih.
Početkom ovog mjeseca Vojvodić je precizirao da je u RTCG zapošljeno 720 radnika i da svi imaju rješenje na neodređeno. U okviru mjera štednje rukovodstvo RTCG umanjilo je zaposlenima januarsku platu, a ubuduće im neće biti posebno vrednovan rad u danima vikenda. ,,Građani ne plaćaju Javni servis da bi se nekome isplaćivale plate, već da bi imali uslugu na nivou”, poručio je zaposlenima Vojvodić.
,,Informativni program RTCG je partijski servis”, ocijenio je nedavno nivo usluge javnog servisa Ranko Krivokapić.
Za servisiranje partijskog servisa, samo za putovanja novinara po inostranstvu, dnevnice, taksi, rentakar, godišnje se daje pola miliona eura. Zato na tom servisu možemo uživati u dnevniku u kome se emituju šestominutni izvodi iz intervjua premijera Đukanovića.
,,Kada padnem u depresiju (egzistencijalnu) ja okrenem TV CG umjesto bensedina. Sve pozitivno, nema krize, najuspješniji u regionu, na pragu smo Evrope, nema korupcije, nepotizma, nezaposlenosti…” jedan je od karakterističnih osvrta na program RTCG na društvenim mrežama.
I sam Vojvodić je priznao da je informativni program najgledaniji u odnosu na ostale segmente, kojih uglavnom na javnom servisu nema. ,,Kada sam dolazio u RTCG, pojedinci su bili ‘zabrinuti’ da ću od Javnog servisa napraviti zabavnu televiziju. Upravo se desilo suprotno- programskih sadržaja zabavnog karaktera na našoj televiziji gotovo da i nema”, kazao je Vojvodić.
Ako se ne računa Dnevnik 1, 2 i 3.
Predrag NIKOLIĆ