Povežite se sa nama

DRUŠTVO

NEVOLJE PEDIJATRIJE: I bebe čekaju izabranog ljekara

Objavljeno prije

na

Ako nijeste primijetili koliko naše zdravstvo sistematski srlja u propast evo podatka do kojeg je došao Monitor: zbog nedovoljnog broja pedijatara u domovima zdravlja u Podgorici čak i bebe čekaju na izabranog ljekara! Nakon razgovora novinara Monitora sa pouzdanim izvorom koji je insistirao na anonimnosti, jasno je da u oblasti pedijatrije vlada haos. A kada je u toj oblasti haos to onda može biti opasno i po život.

U Domu zdravlja zvanično radi oko 26 pedijatara. Prema podacima našeg izvora, od tog broja trenutno radi samo 18. Broj pacijenata, po smjeni, kreće se oko 100 – 200, što zavisi od veličine zdravstvenog punkta. Pedijatri primaju svojih 2000 pacijenata, plus sve hitne slučajeve, plus sve slučajeve koji dođu van teritorije Podgorice. Problemi se, usljed nedovoljnog broja pedijatara zato uvećavaju i komplikuju. Svi pedijatri su ,,popunjeni”, imaju maksimalan broj pacijenata (u okviru programa izabrani doktor). Kada, recimo usljed bolovanja, nema pedijatra na nekom punktu, zatvaraju se prigradske pedijatrijske ambulante.

Sve da neko, od postojećih pedijatara, izrazi želju za prekovremenim radom, Fond kaže da se to ne dozvoljava, jer to zahtijeva dodatan novac po satu. Tako, recimo, ukoliko u nekom punktu fali pedijatar, on se, u najboljem slučaju, dovodi sa drugog mjesta. Pedijatar-došljak tako na svom matičnom mjestu odradi puno radno vrijeme, plus pola radnog vremena na mjestu gdje fali pedijatar. Tako nastaju gužve i u ambulanti odakle pedijatar dolazi, i u ambulanti gdje je pedijatar na ispomoći. Opet: to su najbolji slučajevi; nerijetko pedijatra uopšte nema!

Direktor Doma zdravlja Podgorica dr Nebojša Kavarić nedavno je kazao da će u Domu zdravlja Blok V – i za djecu, i za odrasle – vikendom otvoriti dežurstvo kako bi se rasteretila Nova varoš (Dom zdravlja kod OŠ Savo Pejanović). ,,Ali to nije urađeno za djecu a teško da će i biti učinjeno, jer na pedijatriji prosto nema kadra”, kaže naš izvor.

Specijalizacija za pedijatra nije raspisivana posljednjih desetak godina. Tek je sada raspisana, u najavi, a to znači da će se novi pedijatri pojaviti tek za 4-5 godina, nakon čitavog perioda specijalizacije. Nevolja je u tome što će do tada u penziju poći otprilike isto toliko pedijatara. Dolazimo, opet, na isto. Ili možda još i gore.

Posebna su, najalarmantnija priča bebe, sa početka teksta. Na listama čekanja za izabranog ljekara, pedijatra, su djeca od novorođenčadi do srednjoškolaca. Ovi posljednji su, zdrava populacija pa rijetko idu kod pedijatara, a i kada godinama prevaziđu pedijatra, oni se sami ne odjavljuju. Tu leži dio problema. ,,Njih sistem ne smije sam odregistrovati. Kompjuter ne smije sam da ih izbacuje, da tako kažem, jer im se time povređuju prava, dok oni rijetko dolaze na preglede i da se odjave, a bebe čekaju nekada i do pola godine”, kaže naš izvor.

Naravno pedijatri pregledaju i bebe koje nijesu registrovane, ali one ne smiju primiti vakcine bez svog pedijatra. Jedino rješenje su novi pedijatri koji će preuzeti bebe. Kada smo već kod vakcina i tu – nevolje. Vakcine za bebe od dva mjeseca do polaska u školu su stigle, ali ih nije bilo par mjeseci. Međutim: niko se nije bunio.

Slična je priča i što se tiče subspecijalizacija u pedijatriji. U Crnoj Gori trenutno ne postoji niti jedan dječiji alergolog. Ranije je to radila doktorica Saida Zejnilović, ali je otišla u privatnu kliniku, prema našim saznanjima nije bilo ni truda da se zadrži. Nema ni dječijeg oftamologa. Pacijenti se šalju kod privatnika. Fond zdravstva kasnije to pokriva. Dječiji gastroenterolog je samo jedan. I on, prema podacima do kojih je došao Monitor, radi i privatno.

Nije nikakva rijetkost da predijatar specijalista tokom smjene pregleda toliko djece da za svako može izdvojiti u prosjeku samo – četitri minuta. Pedijatrijska služba se održava sa ogromnim naporom. To svakodnevno trpe građani, djeca, bebe, kaže naš izvor. Stari pedijatri odlaze, a mladih nema.

Konkretan primjer. Jednu smjenu godinama u Zeti održava penzionisana ljekarka. Na pedijatriji u Zeti, na vratima stoji istaknuta posebna šema rada za drugu smjenu. Te smjene čas ima, čas nema. Trenutno je ima do 1. jula jer se djeca vakcinišu i upisuju u škole i vrtiće, pa se zatvara 1. jula. Do kada, ne zna se. Ukoliko djeca iz Zete, nakon 1. jula, recimo, dobiju temperaturu posle podne moraće u grad, pa čekati da ih neko primi. Kod izabranih doktora prednost imaju njihovi pacijenti.

Bivši direktor Doma zdravlja Podgorica (do 2005. godine) specijalista za organizaciju zdravstvene zaštite i zdravstvene statistike, primarijus Ivo Đurišić, za naš list kaže da dok je on bio direktor Doma zdravlja, na vrijeme je raspisivao specijalizacije pedijatrije.

,,Baš zato da ne bi došlo do deficita u zdravstvenoj zaštiti djece i omladine. U to vrijeme hitna pomoć, bila je u sklopu Doma zdravlja Podgorica, pa sam čak i ustupio dvojicu pedijatara, koji su naizmjenično radili noću od 21 do 07 ujutru, za hitne slučajeve kada su u pitanju djeca. Danas djeca u tom vremenu nemaju zdravstvenu zaštitu u Hitnoj pomoći”.

Đurišić kaže da se ovaj problem mogao riješiti da je vođena pametna politika specijalizacija i subspecijalizacija za djecu.

,,Pored odgovornosti direktora Domova zdravlja, ne razumijem ministra i Fond zdravstva koji nijesu na vrijeme reagovali. Možda će nas baš ova pedijatrija opomenuti, da poslušnici i podobnici nijesu kreativci. I dalje smatram da je ideja porodične medicine, koja je trebala proizaći iz privremenog rješenja izabranog doktora, jedini izlaz iz ove teške situacije. Kada prirodni priraštaj postane negativan, zbog slabosti zdravstva, biće kasno”.

Pedijatri nedostaju svuda u Crnoj Gori. Negdje gdje su imali jednoga, ostaju prema našim saznanjima, i bez njega. Podgorica je centar. Svi najteži slučajevi iz drugih opština dolaze u glavni grad u Dječiju bolnicu. A tamo fale subspecijalisti.

Marko MILAČIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo