Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Niža kota i dvije brane

Objavljeno prije

na

Nakon upornog stava Vlade Crne Gore o gradnji četiri hidroelektrane na Morači moglo bi doći do neke vrste kompromisa. To je prvi nagovijestio ministar urbanizma i uređenja prostora Branimir Gvozdenović. Prije nekoliko dana izjavio je Portalu Analitika da se razmatra spuštanje kote akumulacije hidroelektrane Andrijevo sa 285 metara nadmorske visine na 255. ,,Obrađivač će analizirati sve predloge i sugestije, i dati stručni osvrt na sva rješenja od kojih će jedno biti i spuštanje kote Andrijeva”, rekao je Gvozdenović.

Sada se čeka šta će od čitave gomile fascikli sa predlozima i sugestijama obrađivač i Ministarstvo urbanizma i zaštite životne sredine prihvatiti, a šta ne. Teoretski – postoji mogućnost ponavljanja javne rasprave o čitavom planu ili o pojedinim njegovim dijelovima. Ali samo u slučaju da u Ministarstvu urbanizma i uređenja prostora uvide da su promjene koje je unio obrađivač toliko velike da je nova javna rasprava nužna.

PRESIJECI VRPCU, UPALI BAGER: Koliko će te promjene plana biti velike i značajne – tek ćemo vidjeti. Ovo je, ipak, veliki ispit za crnogorsku vlast kojoj se beznadežno žuri u gradnju koja bi donijela nešto para, uposlila uspavanu građevinsku mašineriju po Crnoj Gori i bila dobar povod da sijevnu makaze preko crvene vrpce. Ne treba zaboraviti ni detalj – da su neke od građevinskih firmi, prema nezvaničnim informacijama, u tijesnoj rođačko-interesnoj vezi sa ljudima iz vlasti i da je i tu vidljiv motiv za žurbu.

I dok je tvrdnja o mogućem spuštanju Andrijeva javno izgovorena nezvanično se može čuti da su izvjesne još neke, i to velike promjene. Vlada bi umjesto postojećeg plana za gradnju četiri hidroelektrane mogla uskoro obznaniti novi – sa dvije ucrtane brane. Taj plan bi, prema informacijama Monitora iz Vlade, mogao imati manji negativni uticaj na životnu sredinu, prvenstveno zato što se ne bi potapala velika površina. No, tu se otvara drugo pitanje – koliko bi dvije brane mogle biti isplative investitoru, kada je to diskutabilno i za sve četiri bez prevođenja voda Tare u Moraču. Novi koncept zahtijeva i nova tehnička rješenja.

Zna se kako smo prošli sa Tarom. Vlada je srljala u potapanje suze Evrope. Zahvaljujući velikom pritisku civilnog sektora, nezavisnih stručnjaka, stranih eksperata, medija – Tara je spašena. Ali su potrošeni – novac, energija, vrijeme. Sa Moračom isto tako. Vlada ulazi u razradu četiri decenije starih rješenja sa nejakom argumentacijom. Opet se troše pare poreskih obveznika, dragocjeno vrijeme i energija na neodržive planove.

POTENCIJALNI GRADITELJI: I dok čekamo sa čim će obrađivač i Ministarstvo pred građane – Vlada je obznanila ko se sve javio na pretkvalifikacioni tender koji je raspisan pod sumnjivim okolnostima, prije nego što je usvojen akt o koncesiji, što je zakonska obaveza.

Znalo se odavno da će na spisku prijavljenih za gradnju HE na Morači biti Elektroprivreda Crne Gore u konzorcijumu sa italijanskom A2A. Osim njih, prijave su dostavile kompanije Sihohidro korporejšn iz Kine, italijanski Enel, Štrabag internešnl Gmbh iz Njemačke i konzorcijum koji predvodi austrijski Algemajne Baugezelšaft- A. Porr Aktiengezelšaft.

O italijansko-crnogorskoj povezanosti i A2A znamo već dosta toga. No, interesantno je pogledati ko se to još prijavio da gradi elektrane na Morači.

Prema podacima sa sajta www.internationalrivers.org Sihohydro Corporation iz Kine je vodeći graditelj brana u toj zemlji. No, ta ista korporacija je, prema tvrdnjama sa istog sajta, uključena u izgradnju mnogih kontraverznih velikih brana u Kini.

,,Sada, Sihohydro Corporation, izlazi u inostranstvo i tamo gradi na desetine brana. No, mediji i civilno društvo upozoravaju da mnogi od ovih projekata ne zadovoljavaju osnovne društvene i ekološke standarde”, piše na internationalrivers web stranama. Ova korporacija radi velike brane u Sudanu, Kambodži, Laosu i Burmi, a sve više je i njihovih projekata u Južnoj Aziji.

Austrijski Algemajne Baugezelšaft-A. Porr Aktiengezelšaft je austrijska kompanija koja posluje uglavnom u oblasti građevinskih konstrukcija, građevine, izgradnje puteva kao i nekretnina i izgradnji infrastrukture. Bavi se revitalizacijom arhitektonskih pejzaža, izgradnjom tunela, željeznice…

Strabag International iz Njemačke je jedan od lidera građevinarstva u Austriji i Njemačkoj. Svoje poslovanje proširio je na istočnu i jugoistočnu Evropu. Ima iskustva sa izgradnjom brana. Trenutno radi jednu u Omanu.

Enel je italijanski energetski provajder, treći u Evropi po kapitalizaciji. I, najvjerovatnije, bi mogao ući u najuži krug, u izboru za investitora. Ova firma je itekako zainteresovana za poslovanje u Crnoj Gori. Do ovog javljanja na pretkvalifikacioni tender dovođeni su u vezu sa – poslovima sa termoelektranama.

PREDLOG INŽENJERA VLAHOVIĆA: Narednih sedmica izaći će na vidjelo šta se iza kulisa pripremilo. Ne treba zaboraviti da je još aktuelni plan za četiri hidroelektrane na Morači zeleno svjetlo dobio u Strategiji energetike. Taj dokument bio je tema žestokih kritika. Nacrt vladine strategije razvoja energetike do 2025. je ,,malo više od liste investicija koje priželjkuju u Vladi”, ocijenio je konsultant iz IPA energy.

To se planom o četiri HE na Morači pokazalo kao tačno.No, Vlada se samo uvlačila dublje u problem. A mogla je, samo da je htjela, osvrnuti se na riječi inženjera Vladislava Vlahovića koji je još 1988. godine rekao da su kaskadne elektrane optimalno rješenje. Ne ugrožavaju prirodnu sredinu, predivni kanjon Mrtvice, „niti predstavljaju opasnost za Titograd, ako se neka brana sruši”. I suština – „ove elektrane bi proizvodile energije koliko i elektrane stare koncepcije”.

Vlahović je pisao još krajem osamdesetih prošlog vijeka o planu koji je Vlada 2010. razastrla na sto i na njega troši zajedničke resurse.

 

Marijana BOJANIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo