Povežite se sa nama

DRUŠTVO

U sezonu s retrovizorom

Objavljeno prije

na

Ulcinjani danas nerado govore o turizmu. Radije evociraju stare uspomene, podsjećajući se na dobre sezone i kvalitetne hotele, čega više nema. „Bio sam prijatno iznenađen brojem turista koji su naš grad posjetili za vrijeme prvomajskih praznika. Ako bi se po tome sudilo, sezona će biti bolja od prošlogodišnje”, kaže za Monitor direktor preduzeća Apartmani Bonita Munib Abazović.

Direktori hotela Albatros i Dulcigno Džemal Bušati i Hasan Karamanaga istovremeno smatraju da će rezultati sezone 2010. biti na lanjskom nivou.

HOTELI: Fiksnih zakupa praktično još nema, u Ulcinju nije izgrađen bi obnovljen nijedan novi hotel (neće ih ni biti u kratkom periodu, što u turizmu podrazumijeva razdoblje od tri do pet godina), neizvjesno je da li će španski Iberostar i dalje upravljati hotelom Otrant, jedinim većim hotelskim objektom sa četiri zvjezdice, ulaganja u renoviranje postojećih objekata je malo i nedovoljno s obzirom na zaostalost ukupne ulcinjske ponude čak i za najbližom konkurencijom. Nema ni obećane marine, ni mosta na Port Mileni, „zakatančen” je Valdanos.

Zaista je Ulcinj jedinstven slučaj u svijetu. Taj je grad imao više hotelskih kapaciteta prije 35 godina nego danas! Istovremeno ima više od sto hiljada uglavnom nekategorisanih ležajeva u privatnom smještaju, pa se i usred sezone može naći komforan smještaj za čitavih pet eura dnevno! To znači da manje od dva odsto smještajnih kapaciteta čine osnovni!

Na nedavnom sastanku sa čelnicima Crnogorskog turističkog udruženja, koji su pokrenuli akciju ljetovanja u našoj zemlji za 99 eura, ovdašnji vlasnici hotela, restorana i zakupci plaža konstatovali su da je to u Ulcinju već dvije decenije postala praksa.

NEPRIPREMLJENOST: Abazović ističe da je najvažnije kako se grad pripremio za predstojeće ljeto. „Tu je, na žalost, malo učinjeno. Glavna gradska ulica je razrovana, na uklanjanju privremenih objekata s Pristana i uređenju tog dijela grada radi se ovih dana, tako da su turisti naišli na šut i buku građevinskih mašina”, kaže on i dodaje da, i pored svih odluka o prekidu građevinskih radova i zaklinjanja u turizam kao najvažniju privrednu djelatnost, još nije u kolektivnoj svijesti prevladao stav da je od ključne važnosti za uspjeh u ovom poslu kakve će utiske ponijeti prvi gosti.

Karamanaga je uvjeren da kočnicu razvoja predstavlja nedonošenje detaljnih urbanističkih planova. „Samo iz tog razloga nema obogaćivanja ponude na Pristanu. A dok se to ne desi, mi ćemo ostati destinacija za turiste s malom platežnom moći”, tvrdi on.

Evidentan je i nedostatak parkinga, prigovora stalno ima i na čistoću, posebno u Starom gradu, a gosti su prošle godine ponekad negodovali i zbog neljubaznosti svojih domaćina, što nikada ranije nije bio slučaj.

„Zbog svega toga u Ulcinju sezone traju pedesetak dana, a ne, kao nekada, od aprila do oktobra. Zato se od turizma kod nas već 20 godina ne živi, ali se od njega lakše preživljava”, kaže za Monitor poslanik Nove demokratske snage – FORCA u crnogorskom parlamentu Genci Nimanbegu.

 

VIZIJA: Svi turistički poslenici u Ulcinju najviše žale što ni ove godine neće biti njemačkih turista, koji su ovdje sinonim za stranog gosta, u većem broju.

Osim tradicionalnih turista s Kosova i Sandžaka, kao i gostiju iz Srbije, koji uglavnom borave u tri hiljade svojih kuća i vikendica, znatan broj posjetilaca očekuje se iz Bosne i Hercegovine.

Kako napominje Abazović, najviše interesovanja za ljetovanje u Ulcinju iskazuju turisti iz Poljske, Češke, Mađarske i Rumunije. Ulcinj njih prije svega privlači niskom cijenom smještaja, odličnim plažama i prekrasnom prirodom.

Baš kao što je to prije devet decenija zapisao znameniti češki pisac i novinar Jozef Jan Svatek. „Najveći broj stranaca dolazi u Ulcinj isključivo radi kupanja. I, zaista, na cijelom Jadranu nema prijatnijeg kupanja od ovog u ulcinjskom zalivu. Voda je ovdje kristalna, nezagađena, nema brojnih brodova i jakih udaraca talasa – svi se snažni talasi ovdje smiruju zahvaljujući položaju zaliva, pa jaki i ne stižu do onog blagotvornog pijeska. Morsko dno je kao od somota, pritom čisto, bez školjki i kraba, bez plutajućih trava i ostalog morskog bilja – ukratko, ovdje su i voda, i pijesak i dno idealni, uz to još ide i neobično romantična okolina, a kako je Stari grad tu, preko puta, pribrojmo i bujnu okolinu, zatim i puno borove šume i vinograda – da u ovom pogledu čovjek ne može poželjeti ljepšega mjesta. I uprkos nepostojanju uobičajenog banjskog komfora siguran sam da neće mnogo vremena proći i da će se s narastajućim brojem gostiju i ovaj nedostatak prevazići i tada će Ulcinj postati jedan od najljepših i najromatičnijih kutaka Jadrana”, zapisao je znameniti Čeh.

Ulcinjanima ostaje da se nadaju da će se Svatekova vizija (istina, ostvarena na kratko tokom osamdesetih godina 20. vijeka) u potpunosti realizovati bar u ovom stoljeću.

 

Briga o svakom centu

Poslovanje preduzeća i stanovništva posebno otežavaju krediti, kao i visoki porezi i ostale dažbine, pa profitabilnost u turizmu i ugostiteljstvu iz godine u godinu opada. A to pojednostavljeno znači da se najviše radi za banke i državu.

Zbog sklapanja aranžmana u posljednjem trenutku, smanjene potrošnje i niske cijene smještaja, zarada ne prati fizičke pokazatelje sezone. Već godinama je posebno loša vanpansionska potrošnja. „Nekada se ovdje praktično naručivalo bez jelovnika, sada se prvo gleda jelovnik, pa se onda naručuje i kombinuje. Gosti vode računa o svakom centu”, kaže jedan ugostitelj.

O drastičnom padu ulcinjskog turizma u posljednje dvije decenije jasno govori i podatak da je hotel Albatros lani ostvario 16 hiljada noćenja, a 20 godina ranije čak četiri puta više!

 

Mustafa CANKA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo