Lokalna uprava u Budvi donijela je u junu 2006. odluku o izradi Detaljnog urbanističkog plana za područje Perazića dola, uvale nadomak Petrovca u kojoj se nalazi jedno od najstarijih vikend naselja na Crnogorskom primorju. Posao obrade plana dobila je firma Del projekt iz Budve. Plan još nije usvojen, a kada će biti teško je prognozirati, s obzirom da urbanizaciju ovog atraktivnog mjesta prate stanoviti problemi. Zbog velikog nezadovoljstva vlasnika vikendica i kuća predloženim rješenjima, ovaj planski dokument nekoliko je puta vraćan na doradu i javnu raspravu. DEVASTACIJA: Najprije je sredinom novembra prošle godine odluka o usvajanju tog planskog dokumenta povučena s dnevnog reda budvanske Skupštine, pa je nakon izmjena plan ponovo vraćen na javni uvid.
Krajem marta, dvije sedmice prije nego što je Recenziona komisija dala ocjenu DUP-a, Agencija za planiranje prostora uputila je inovirani plan Ministarstvu za uređenje prostora i zaštitu životne sredine na ocjenu usaglašenosti plana s planovima višeg reda i novim zakonom o planiranju prostora.
Tražena saglasnost nije dobijena jer je i druga, korigovana verzija Predloga DUP-a Perazića do odbijena i vraćena na popravni, zahvaljujući prije svega žalbama stanovnika naselja, protestnim i argumentovanim pismima upućenim republičkim i lokalnim institucijama.
Kada je slučaj devastacije Perazića dola dobio zavidnu medijsku promociju, stigao na stranice Monitora, Vijesti, pa čak i državne televizije, u svoj posao konačno se uključilo Ministarstvo za uređenje prostora.
Na adresu predsjednika Rajka Kuljače stigao je prošle sedmice dopis ministra Branimira Gvozdenovića u kojem se navodi „da se nijesu stekli uslovi za davanje saglasnosti na razmatranu dokumentaciju”. Plan je vraćen na popravni.
„Predlog DUP-a Perazića do tretira prostor od izuzetnog značaja za razvoj visokokvalitetnog turizma, kao i ambijentalne cjeline rezidencijalnog karaktera i visokih kvaliteta. To su razlozi zbog kojih je neophodno intervencijama u prostoru ovog potencijala prići s osobitom pažnjom”, navodi se, između ostalog, u dopisu Ministarstva.
Biranim riječima ukazano je na očiglednu selektivnu i pristrasnu redukciju kapaciteta po zonama i ocijenjeno da plan i dalje nije u skladu s planovima višeg reda.
ZAKAŠNJENJE: Sugerira se neophodnost obezbjeđenja propisanih kvadrata zelenih površina i parkova za hotele (kategorija pet zvjezdica najmanje 100 kvadrata po gostu), maksimalna spratnost objekata u naselju, prilagođavanje novih građevina ambijentu, pejzažno uređenje i izgled fasada koje bi morale dijelom biti u autohtonom kamenu…
Iznenadna briga resornog Ministarstva za detalje uređenja Perazića dola stigla je s priličnim zakašnjenjem. Ovaj prostor doživio je urbanu katastrofu upravo u periodu od kada je donijeta odluka o izradi DUP-a. Dok su se u Budvi radili planovi, u Perazića dolu je cvjetala bespravna gradnja, koju je Republička inspekcija za zaštitu prostora uredno zaobilazila.
Savjet Mjesne zajednice Reževići ukazivao je nadležnim institucijama na novo naselje koje bez dozvole izvodi firma Bankada, vlasnika Mirka Baraća, koje se izgledom, gabaritima i spratnošću ni na koji način ne uklapa u ambijent ove pitome uvale.
Bespravna gradnja u Perazića dolu nije zaustavljena ni poslije pokretanja akcije Ministarstva za uređenje prostora – Stop divljoj gradnji!
Davne 1965. godine poznate ličnosti političkog, kulturnog i javnog života Beograda „otkrile” su Perazića do. Sazidane su 52 tipske vile za odmor, ukupne površine od 50 kvadrata, kakve su ostale sve do danas.
Zemljište na kojem se vikendice nalaze, mala dvorišta i terase, nakon stečaja vlasnika, beogradske zadruge Komfor, pripalo je Opštini Budva. Samo unutrašnjost kuća pripada vlasnicima, dok su okućnice vlasništvo Opštine. Iako je lokalna uprava donijela odluku da se vlasnicima omogući otkup zemljišta, to do sada nije učinjeno.
ARGUMENTI: Kako je prvi predlog DUP-a Perazića do predvidio povećanje gabarita i spratnosti svake vikendice, ucrtavanje novih kuća, saobraćajnica, vijadukta i tunela u naselju, legalizaciju divlje podignutih objekata, na plan je stigao veliki broj primjedbi građana koji su se pobunili protiv degradacije prostora. Tražili su da se očuva identitet naselja, smanji broj spratova i kvadrata. Oko 90 odsto zahtjeva građana Recenziona komisija uvažava i nalaže obrađivaču plana da ih kroz izmjene unese.
Objavljeni su i mnogi nostalgični tekstovi vlasnika vikendica, posvećeni potrebi očuvanja prirodnih vrijednosti Perazića dola, bogate vegetacije i guste hrastove šume u kojoj žive ptice i vjeverice.
Kampanja Doljana imala je kontra efekat. Kroz nove izmjene DUP-a Del projekt briše spratove i kvadrate, nove kuće i apartmane, ali samo za stare vikendaše, one koji su se pobunili.
Tražili ste ptičice i vjeverice – evo vam ih, glasila je osveta planera!
U novom predlogu DUP-a ona je značila zabranu svakog proširenja i rekonstrukcije starih vikendica, koje ostaju onakve kakve su bile i prije pola vijeka, dok su divlje podignute betonske gromade Bankade legalizovane i – uvećane!
Inicijatoru pobune protiv predloga DUP-a, advokatu Slobodanu Peroviću, članu Savjeta MZ Reževići, izbrisani su objekti na zemljištu u njegovom vlasništvu, koje je pretvoreno u zelenu zonu!
U svom obraćanju Ministarstvu uređenja prostora Perović ukazuje: „Nevjerovatno je da je sada, i pored neuporedivo manje površine na kojoj se dozvoljava gradnja – ukupan broj kvadrata za gradnju mnogo veći, dok se spratnost povećala na sedam nivoa! I sve to investitoru Baraću, drugima je gradnja zabranjena. Projektant te bespravne gradnje je Del projekt – ista firma koja radi predlog urbanističkog plana.”
PROTEST: Vlasnica Del projekta Senka Deletić kazala je da su posljednje izmjene DUP-a urađene i plan vraćen Ministarstvu na ponovnu ocjenu. Ona je potvrdila da vlasnicima starih vikendica ni ovoga puta nije dozvoljeno proširenje.
Zato je grupa od tridesetak građana pokrenula inicijativu za promjenu obrađivača plana.
Zahtjev je upućen predsjedniku Kuljači i direktoru Agencije za planiranje Aleksandru Tičiću.
„Mi,vlasnici i korisnici postojećih, odavno izgrađenih kuća u Perazića dolu, kao i zainteresovani ljubitelji te jedinstvene uvale i poštovaoci reda i zakona, želimo da izrazimo svoj protest protiv dosadašnjeg toka i načina izrade DUP Perazića dola, zbog nesavjesnog i nestručnog rada, nepridržavanja zakonske procedure i rokova, kao i zbog sumnje u pristrasan odnos prema pojedinim vlasnicima objekata i zemljišta na koje se odnosi DUP. Smatramo da u postojećoj situaciji nije realno očekivati da obrađivač plana izmijeni svoj način rada, pa smo riješili da zahtijevamo promjenu obrađivača plana jer smo uvjereni da je to jedina mogućnost da se plan izradi po zakonu i u razumnom roku”.
Senka Deletić odgovara da je ona posao izrade ovog DUP-a dobila na tenderu, da posjeduje licencu za planiranje i da joj ga građani, ma kako nezadovoljni bili, ne mogu oduzeti.
Da li će posljednja zelena oaza na Crnogorskom primorju odoljeti pritiscima, vezanim interesima političara, planera i investitora, vidjeće se uskoro.
Branka PLAMENAC