Zbog sumnje da su dio kriminalne grupe Milete Ojdanića i bivšeg gradonačelnika Budve Mila Božovića, uhapšeni su Radovan Perović, kum prvog čovjeka Budve, Vjekoslav Lambulić i Bojan Ojdanić. Izvori bliski istrazi tvrde, međutim, da se narednih dana mogu očekivati nova hapšenja
Uhapšeni prvi čovjek Budve Milo Božović, iako je na sebi nosio dres bivšeg igrača NBA lige Tima Dankana, nije uspio u srijedu, 10. oktobra, da „zakuca“ svoju odbranu sa optuženičke klupe. Ročište, na kom je planirano da bude održana kontrola optužnice protiv Božovića ali i drugih osumnjičenih za krijumčarenje 4, 3 tone kokaina, odloženo je, jer su advokati odbrane tražili dodatno vrijeme da pripreme odbranu po, u međuvremenu proširenoj optužnici koju protiv Božovića i još 20 osoba, zastupa tužilac Jovan Vukotić.
Sredinom septembra SDT je podiglo optužnicu protiv takozvanog policijskog narko kartela, kojom je obuhvatilo 21 osobu, među kojima je i Božović – optužen za stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge, ali i policijski funkcioner Dejan Knežević kome će se eventualno suditi za odavanje tajnih podataka i zloupotrebu službenog položaja.
Optuženi su i Radoje Zvicer, Ljubo Milović, Mileta Ojdanić, Ivan Stamatović, Nebojša Bugarin, Petar Lazović, Milan Popović, Miloš Mišurović, Marko Novaković, Ivan Nikolić, Goran Stojanović, Božidar Jabučanin, Aleksandar Keković, Vladimir Bajčeta, Tihomir Adžić, Filip Zindović (Kljajević), Dražen Milović, Ivan Mijatović…
Tužilaštvo pojedince u toj grupi, između ostalog, tereti za šverc 4,3 tone kokaina, za pranje oko 7.000.000 eura, ali i za izazivanje opšte opasnosti i nedozvoljeno držanje oružja…
Božović se tereti da je učestvovao u organizaciji tri transporta kokaina.
U međuvremenu, SDT je krajem prethodne sedmice naložio dodatna hapšenja u okviru nove istrage koja opet tereti Božovića, a nakon novog paketa skaj komunikacije koju je dostavio Europol.
U nedjelju je tako uhapšen Radovan Perović, inače kum prvog čovjeka Budve, ali i kum šefa Specijalnog policijskog odjeljenja Predraga Šukovića, koji je ranije javno saopštio da postupa profesionalno, o čemu svjedoči, kako je kazao, i podatak da poznaje dosta policajaca koji su uhapšeni.
„Valjda vam je i to dokaz da smo postupali profesionalno. Nije nama lako u SPO da procesuiramo ljude koje znamo, tu ima naših kolega, prijatelja i kumova, ali ono što obradi SPO, i što se dostavi SDT-u, i to je predmet krivičnog djela, postupaćemo po nalogu SDT-a. Nije ovo prvi slučaj u SPO, imali smo i bližih kontakata sa licima koje smo procesuirali, ali smo smogli snage i postupali profesionalno”, kazao je tada Šuković.
Osim Perovića, zbog sumnje da su dio kriminalne grupe Milete Ojdanića i bivšeg gradonačelnika Budve uhapšeni su i Vjekoslav Lambulić i Bojan Ojdanić, koji su nakon saslušanja kod nadležnog tužioca, a potom kod sudije za istragu, sprovedeni u spuški zatvor na 30 dana.
Njih trojica sumnjiče se za „stvaranje kriminalne organizacije i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga“.
Izvori bliski istrazi tvrde, međutim, da tu nije kraj, te da se narednih dana mogu očekivati nova hapšenja. Istražitelji su ranije naglasili da tek treba da utvrde i ko su ostali članovi te kriminalne grupe koja je djelovala na teritoriji Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Ekvadora, Holandije, Belgije, Njemačke, Turske, drugih država Evrope i Južne Amerike.
Za sada su optužnicom osim Božovića, Perovića, Lambulića i Ojdanića obuhvaćeni još i Mileta Ojdanić i Miloš Mišurović, a krivična prijava podnijeta je i protiv dvije osobe koje su u bjekstvu. Riječ je o Filipu Zindoviću i bivšem policajcu Ljubu Miloviću čije se ime nalazi u skoro svakom predmetu koji je Specijalno tužilaštvo formiralo proteklu godinu.
Analizirajući nove dostavljene prepiske, tvrde dobro obaviješteni sagovornici, specijalni istražitelji su utvrdili da su oni preko naloga koje su koristili naručivali veće količine kokaina od ranije uhapšenog Ojdanića, za kojeg se, prema do sada prikupljenim dokazima, vjeruje da je bio glavna karika za nabavku kokaina iz Latinske Amerike.
Pri ovakvim podacima i ne čudi analiza Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC) po čijoj ljestvici je Crna Gora peta u Evropi po Globalnom indeksu organizovanog kriminala za 2023. godinu.
“Grupe formirane u mafijaškom stilu su dominantna vrsta kriminalnih mreža u Crnoj Gori. Klanovi “Škaljar” i “Kavač” su najistaknutiji akteri i prvenstveno se bave pranjem novca i trgovinom kokainom iz Latinske Amerike. Dva klana su koristila značajne količine nasilja, koje se preko granice prelilo u Srbiju i Evropu. Vođe kriminalnih grupa ili visokopozicionirani članovi koji služe kazne u Crnoj Gori često regrutuju nove snage u zatvorima. Sofisticiranost kriminalnih mreža je u porastu. Porast tokova kokaina u luci Bar i široko rasprostranjene veze mreža sa grupama iz Latinske Amerike, EU i Zapadnog Balkana pokazuju da su organizovane kriminalne grupe porijeklom iz Crne Gore uspostavile konsolidovanu kriminalnu mrežu, objavljeno je u Izvještaju.
Oni su potvrdili i ono što su rezultati istraga – kriminalne mreže su uglavnom povezane sa mafijaškim grupama i trgovinom kokainom i povezane su sa korumpiranim lokalnim političarima i policijom.
„Postoji značajan politički uticaj u kriminalnim aktivnostima, koji potiče iz najviših ešalona države. Policija je takođe često uključena u zaštitu kriminalnih aktera, a u nekim slučajevima i pripadnici tajne službe. Državni akteri štite imovinu kriminalnih aktera. Široko rasprostranjen politički uticaj i veze sa organizovanim kriminalcima stvaraju strah među organima reda, čineći ih nevoljnim da efikasno djeluju protiv organizovanih kriminalaca, čime se povećava nekažnjivost. Pored toga, korupcija osigurava zaštitu kriminalnih mreža unutar javnih institucija. Čini se da je prisustvo stranih domaćih i privatnih kriminalnih aktera u Crnoj Gori nisko u odnosu na druge kriminalne aktere. Prvi uglavnom učestvuju na tržištu krijumčarenja ljudi, dok se drugi fokusiraju na finansijske zločine i šeme pranja novca.”, jasno se navodi u izvještaju.
Svetlana ĐOKIĆ