Najvažniji objekti kolašinske sportske infrastrukture primjer su nebrige i neuspješnih pokušaja Opštine da brine o njima. Ovih dana iz Vlade opet stižu obećanja o drugačijem gazdovanju Domom mladih i sportskom halom
Sportska hala i Dom mladih u Kolašinu izgrađeni su prije 20 godina, a nijedan od ta dva objekta nije potpuno stavljen u funkciju. Štaviše, Dom mladih je već deceniju bez ikave namjene i skoro je ruina. Prema onome što je nedavno, prilikom posjete Kolašinu, izjavio ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović, slijedi obiman posao rješavanja i pravnih i infrastrukturnih problema.
Oba objekta se nalaze u tzv. Sportskoj zoni i oba su dio premabicioznih višedecenijskih planova o Kolašinu kao centru za pripreme vrhunskih sportista. Zajedničko im je i to što ni posle dvije decenije od kako su izgrađeni, nemaju upotrebne dozvole. Dom mladih, prema podacima, Uprave za katastar i državnu imovinu Crne Gore, ni građevinsku.
Taj turistički objekat radio je svega nekoliko godina i bio je dat na upravljanje privatniku, odnosno Košarkaškom klubu (KK) Gorštak. Nakon toga, Opština, čije tada bio vlasništvo, prepustila ga je vandalima i zubu vremena. Iz objekta je ukraden namještaj, električni aprati, polomljena vrata i prozori, fasada uništena…
Gradnja sportske hale u neposrednoj blizini, počela je u maju 1996. godine. Bio je to kapitalni projekat podrške ekonomskom i turističkom razvoju Kolašina. Stavljena je u funkciju 13. jula 2001. godine, a već deceniju kasnije započela je njena kompletna rekonstrukcija. Izgradnju tog objekta, preko tadašnje Direkcije javnih radova, finansirala je Vlada. Opština je samo ustupila zemljište. Iz državnog budžeta izdvojen je novac i za rekonstrukciju, koja je podrazumijevala zamjenu parketa, grijanje na plin i modernizovane svlačionice. Međutim, sve do sada nije završena fasada. Za rekonstrukciju je potrošeno više od million eura.
Oba objekta su sada vlasništvo države. Dio imovine u Sportskoj zoni, prije nekoliko godina, Opština je ustupila državi i tako kompenzovala dio pozamašnog poreskog duga.
U više navrata propali su pokušaji kolašinske lokalne vlasti da halom i Domom mladih gazduje domaćinski. Formirano je bilo i preduzeće koje je trebalo da upravlja tiim objektima i ostalom sportskom infrastrukturom. Međutim, jedinu korist od njega je imao direktor Srećko Medenica. On je, tokom 2011. godine bio direktor JP Sportski centar i za to primao zaradu, a u preduzeću niti je bilo više zaposlenih niti je poznata čime se bavilo.
Hala je Opštini postala prevelik teret i zbog tuga za utrošenu struju od skoro 200.000 eura. Nekoliko godina tom objektu je bila isključena električna energija. Sportisti trenirali uz svjetlost šterika, a prostorije su zagrijavali ložeći peći na drva.
U međuvremenu je država navila formiranje novog preduzeća Centar za pripreme sportista. Te planove sugrađanima je 2014. godine prenio tadašnji predsjednik Opštine Darko Brajušković.
„Imam uvjeravanja sa državnih adresa i da će smještajni kapaciteti u Domu mladih biti preuređeni i podignuti na veći nivo, daleko uslovniji za boravak. Sve to, računajući i nadavno završeni fudbalski teren i još neke infrastrukturne investicije, omogućiće Kolašinu da postane konkurentno mjesto za pripreme sportista, za šta je klimatski idealan”, saopštio je tada Brajušković.
Projektom, kako je najvaljivano, trebalo je da bude biće obuhvaćena pored dva objekta i zemljište od 30.000 matara kvadratnih. Planovi se nikad nijesu obistinili, pa su i Opština i država još jednom pokazale da nijesu imale volje da brine o vrijednom dijelu sportske infrastrukture. U Kolašinu sada opet imaju velika očekivanja od države.
“Sportska hala i turističko-smještajni objekat Dom mladih su u vlasništvu Uprave za imovinu, odnosno države. Dva otvorena košarkaška igrališta sa tribinama, teniska igrališta i fudbalski teren su u vlasništvu hotela „Bjanka“. Tu su još i fudbalski teren FK Gorštaka i teren sa vještačkom travom. Svi ti subjekti treba da sarađuju u organizaciji organizacija prestižne ponude sportskog turizma koju naš grad ima”, kažu u Opštini.
Nadaju se da će država, kako kažu, “posvetiti dužnu pažnju objektima u Sportskoj zoni””. Očekuju d aće oba objekta biti spremna da dočekaju sljedeće godine učesnike Međuopštinskih omladinskih sportskih igara (MOSI), čiji je Kolašin domaćin.
Milatović je to i obećao. Stavljanje u punu funkciju sportske hale i Doma mladih trbalo bi da se omogući kapitalnim budžetom za narednu godinu, najavljeno je iz resora na čijem je čelu. Ocijenili su i da je “Dom mladih i gorući problem”.
“Sportska dvorana je nedavno rekonstruisana, ali se fasada nalazi u zapuštenom stanju, Neophodna su dalja investiciona ulaganja kako bi se omogućila adekvatna upotreba ovog objekta i iskoristili svi prostorni kapaciteti istog, saopšteno je iz Ministarstva za ekonomski razvoj. Dom mladih je gorući problem koji osim rekonstrukcije i investicionih ulaganja zahtijeva neophodna rješavanja pravnog statusa ovog objekta”, saopšteno je iz Ministarstva ekonomskog razvoja nakon Milatovićeve posjete Kolašinu.
Najvljeno je da će biti iniciran “postupak ispitivanja i utvrđivanja svih činjenica u vezi sa pravnim statusom Doma mladih koji je u državnom vlasništvu”. Utvrdiće se i, kako je najavio ministar, i vrijednosti radova na održavanju i rekonstrukciji.
“Sve to sa ciljem da se kapitalnim budžetom za 2022. godinu opredijele sredstva za adaptaciju i stavljanje u funkciju tog objekta. Ovim se značajno može unaprijediti sportska ponuda grada. Takođe, i doprinijeti da zajedno sa opremanjem Sportske zone Kolašin postane adresa za pripreme sportista, kako na individualnom tako i na klupskom i reprezentativnom nivou”, rekao je on.
Dosadašnje upravljanje objektima u sportskoj zoni okarakterisano je kao “dugogodišnja nebriga prethodne vlasti”.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ