Povežite se sa nama

Izdvojeno

OPET BIJESNE POŽARI OKO KOLAŠINA: Lopatom i naprtnjačom protiv stihije

Objavljeno prije

na

Bez pomoći sa državnog nivoa, četiri dana kolašinski vatrogasci i mještani borili su se s požarima u nekoliko okolnih sela. Vatra je napravila  ogromu  materijalnu štetu, gorjele su i kuće, a šume su, ponovo, najviše stradale

 

U kolašinskim selima Vlahovići, Jasenova, Bare, Ocka Gora, Osreci, Cerovica… požari su, od subote 19. marta  uništili velike površine šume, pašnjaka, ugrozili dalekovode… U plamenu je nestalo i nekoliko nenastanjenih kuća.

Danonoćno, na terenu su bili samo pripadnici lokalne Službe zaštite i spašavanja (SZS) i mještani.  Kolašinski vatrogasci su od Direktorata za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) pomoć zatražili još u nedjelju. Podrška sa te adrese nije stigla, a tek u srijedu poslije podne helikopteri Vojske Crne Gore pritekli su u pomoć.

,,Šteta na šumi je ogromna.  Riječ je o vrlo nepristupačnom terenu do kojeg nije bilo moguće stići vozilima. Otežano smo u tim selima stizali i do nekih domaćinstava. Neophodno je bilo prvo ručno popraviti put, pa tek onda proći vozilom”, opisivao je Monitoru, u srijedu poslije podne, komandir kolašinske SZS Željko Darmanović. ,,Učinjeno je koliko smo najviše bili u mogućnosti, gasili smo naprtnjačama, pregrabljivali, danima smo na terenu, mještani pomažu…. Međutim, vatru je nemoguće kontrolisati, potpomognuta vjetrom širi se u svim pravcima. Uzdamo se samo u pomoć Vojske iz koje su obećali da će, nakon izviđanja, danas gasiti iz vazduha”.

Darmanović nije mogao da kaže zbog čega se Direktorat oglušio o apele za pomoć. Ni na novinarska pitanja o razlozima nepružanja podrške kolašinskim vatrogascima iz MUP-a nijesu  odgovorili do zaključenja ovog broja Monitora.

Ogromnim trudom vatrogasaca i mještana, među kojima je bilo čak i djece, sačuvani su domovi  mnogima u tim selima, ali ne i šuma. Nije bilo ni mogućnosti ni vremena da se o šumama  misli.

,,Riječ je o požarima pred kojima smo nemoćni. Mogu se gasiti samo iz vazduha ili angažovanjem znatno većeg broja ljudi. Nemamo ni opremu ni tehniku da se s vatrom sami izborimo. Skoncetrisali smo se da branimo kuće i koliko je moguće zaustavimo širenje na druga sela”, objašnjava Darmanović.

U kolašinskoj SZS nemaju podatke koliko je tačno šume minulih dana uništeno vatrom. Precizne podatke nemaju ni za prošlu godinu, kada su, od januara do avgusta, čak 87 puta intervenisali u gašenju požara. Najveća šteta tada je napravljena na brdu Ključ.

,,Dva dana i dvije noći, zajedno sa vatrogascima branili smo imovinu od požara. Tri kuće  smo spasili, a  četiri, uključujući i staru kuću moje porodice, su izgorjele. Vatru  je bilo nemoguće kontrolistati”, priča mještanin Duško Radojević. ,,I mještani su tražili pomoć od Direktorata, oni su nam kazali da nemaju čime da gase, jer im je avion pokvaren. Nijesmo mogli da vjerujemo to što smo čuli: da smo, zajedno s vatrogascima, ostavljeni sami da se borimo sa vatrenom stihijom”.

Sagovornik Monitora tvrdi da se požar širio najviše zahvaljujući ,,velikim  količinama drvnog otpada na površinama gdje je bespravno sječena šuma”.  Radojević objašnjava kako ne pamti veći požar u tom dijelu kolašinske opštine. ,,Ja ću svakako prijaviti policiji izazivanje požara od nepoznatih počinilaca. To će uraditi još neki mještani. Očekujemo istragu. Neko mora snositi odgovornost za ogromnu šetu na privatnoj i državnoj imovini. Godinama se isto stanje ponavlja, a niko za to ne snosi odgovornost. Niko nikad nije kažnjen, a mali broj je i pozvan u policiju”, tvrdi Radojević.

Ljudski faktor je uzrok požara i ovog puta, procjenjuju vatrogasci. Tačnije, kaže Darmanović, nesavjesnost i nepažanja. Vatra je, objašnjava, najvjerovatnije krenula u subotu veče s imanja vlasnika koji  žive u drugim gradovima, a samo su vikendom na selu.

,,Ljudi krenu da čiste imanja, zapale otpad i odu, ostave vatru. Vjetar je bio jak, nije trebalo dugo da se proširi. Nevjerovatno je da se godinama isto dešava, da mi stalno  ponavljamo apele, a da situacija ostaje ista.  Niko se ne obazire na zakone i propise. Naredbom predsjednika Opštine zabranjeno je paljenje vatre na otvorenom, a osim toga taj dokument obavezuje i na održavanje okućnica. Neuklonjeni lako zapaljivi materijal oko nenastanjenih kuća izazvao je ogromne probleme i doprinio nekontrolisanom širenju požara”, kaže komandir SZS.

Pored toga, naredbom predsjednika Opštine Kolašin, Uprava za šume obavezana je da organizuje čišćenje i uklanjanje granja i posječenog drveća iz šumskih komplesa. Takođe, i da učini prohodnim šumske puteve kako bi vatrogasna vozila nesmatano mogla da prolaze. Iako su te obaveze propisane još prošle godine, do sada nije bilo izvještaja o njihovoj relizaciji. Iz Naredbe nije jasno ni ko bi trebalo da kontroliše na koji način se sprovodi odluka o uklanjanju zapaljivog otpada i održavanju pristupnih puteva.

Kolašinski vatrogasci su ranije upozoravali ,,da u ruralnom području kao i šumskim kompleksima koje eksploatišu koncesionari nijesu formirane preduzetne jedinice”. Kao značajan problem prepoznaju i ,,nepostojanje hidrantske mreže na ruralnom području”. Kako je objašnjeno, zbog velike udaljenosti hidranta nije moguće brzo puniti kamione vodom, a na ruralnom području ne postoje hidrantska mjesta na kojima je moguće napuniti vozila.

Zato su prilikom gašenje požara, tokom minulih dana, nekoliko puta bili prinuđeni da odlaze do Manastira Morača da napune cisterne vodom, pa da se vrate na teren.  Slična situacija bila je i ranije.

Crna Gora je u požarima 2021. godine izgubila ogromno šumsko bogastvo. Do početka novembra opožarena površina  šume, pašnjaka i drugih vrijednih staništa  bila je oko 423 kvadratna kilometra. To je daleko više od godišnjeg prosjeka minule decenije. Na primjer, oko 50 puta veća Francuska imala je, tokom minule decenije, za 60 odsto manje opožarene površine od naše zemlje.

Od 2011. do pred kraj prošle godine, prema podacima Uprave za šume, u Crnoj Gori evidentiran je 1.001 požar. Za isti period pokrenuta su svega 33 sudska postupka za izazivanje požara, a samo četiri su okončana zatvorskom kaznom.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

HAPŠENJE ZORANA LAZOVIĆA I MILIVOJA KATNIĆA: Odoše drugovi, samo njega nema

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera Belivuk, koja se, između ostalog,  stavlja na teret Lazoviću i Katniću  nije samo, kako je svojevremeno o njoj pisao Njujork tajms – „priča o sječenju glava i kokainu“.  To je priča, kako ju je  prezentovao ovaj ugledni amerčki list –  priča o vezama vrha vlasti sa kriminalnim grupama. Suštinsko pitanje danas je, otuda,  po čijem je nalogu i za čije potrebe u Crnoj Gori prljave poslove obavljao kavački klan. Za Lazovića, Katnića, ili nekog iznad njih?

 

 

U nedjelju, 14 aprila, uhapšeni su bivši visoki funkcioner bezbjednosnog sektora Zoran Lazović i bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić.  Oni su uhapšeni po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT),  nakon višemjesečne akcije koju su SDT i Specijalno policijsko odeljenje vodili uz saradnju sa Europolom.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Specijalno tužilaštvo tereti Lazovića i Katnića za stvaranje kriminalne organizacije i zlupotrebu službenog položaja. Prema SDT,  Lazović je formirao kriminalnu organizaciju, čiji su članovi Katnić, bivši zamjenik tužioca Saša Čađenović i Zoranov sin, Petar Lazović, bivši agent Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB). Čađenović i Petar Lazović od ranije su u pritvoru. Čađenović, koji je bio zamjenik Milivoja Katnića, uhapšen je u decembru 2022. zbog veza sa kavačkim klanom. Petar Lazović je uhapšen u julu 2022. pod optužbama za  stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge.

Iako SDT nije precizirao šta se Zoranu Lazoviću i Milivoju Katniću tačno stavlja na teret, na osnovu izjava njihovih branioca, te napisa medija, tužilaštvo ih, između ostalog, tereti  za slučaj skidanja zabrana ulaska u Crnu Goru pripadnicima kriminalne grupe iz Srbije, Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, iz 2021. godine. Ono što povezuje ovu, kako je tužilaštvo vidi, organizovanu kriminalnu grupu je – kavački klan. I Lazoviću i Katniću određen je pritvor od 30 dana „zbog opasnosti od bjekstva i uticaja na svjedoke“. Odluku o pritvoru donio je sudija Goran Šćepanović. Kako nezvanično  saznaju Vijesti, u odluci o pritvoru Zorana Lazovića navodi se da bi mogao da utiče na vođe kavačkog klana Radoja Zvicera i Milana Vujotića.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo