Dok se niz ubistava nastavlja, naši se zvaničnici i dalje pretvaraju kako je situaciju pod kontrolom. Do sljedeće žrtve. Ili žrtava. Smrt je jedina konstanta u crnogorskom narko biznisu
Februar 2015. – februar 2020. godine. Pet godina kotorskog rata do istrijebljenja. Sukob je, zvanično, počeo 20. februara 2015. kada su, do danas nepoznati, profesionalni egzekutori usmrtili Cetinjanina Gorana Gera Radomana u garaži zgrade na Novom Beogradu u kojoj je stanovao sa porodicom. Nekoliko sati ranije, u Podgorici, na frekventnom parkingu Bloka V – između obližnje škole, vrtića, samoposluge, trafika i više kafića – ispod blindiranog audija Milana Vujotića – eksplodirala je podmetnuta bomba. U sred dana. Automobil je uništen, na sreću, bez ljudskih žrtava među prolaznicima.
Od tada pa sve do koji dan unazad, kada je u Herceg Novom ubijen Šćepan Roganović (36) a na Cetinju Andrija Gazivoda (31), u ratu kavačkog i škaljarskog narko klana palo je više od 40 žrtava. Ne mali broj njih čine civili koji su imali nesreći da se u pogrešno vrijeme nađu na pogrešnom mjestu: u Budvi, Podgorici, Kotoru, odnosno, u Srbiji, Njemačkoj, Austriji… Kao navodni motiv za višegodišnji niz krvavih obračuna uzima se priča o nestanku nekoliko stotina kilograma kokaina u španskoj luci Valensija.
Različiti mediji, pozivajući se na nezvanične izvore iz policije, pominju 200 do 300 kilograma droge koji su nestali iz stana Gorana Radomana, pošto se on vratio u Španiju sa Kube, nakon izdržavanja zatvorske kazne zbog saobraćajnog prekršaja. „Izgleda da su ovdašnji nasljednici (osvajači?) kokainskih puteva koje su za sobom ostavili Darko Šarić (u Beogradu nepravosnažno osuđena na 20 godina zatvora) i Dragan Dudić Fric (ubijen u Kotoru u maju 2010.) prošvercovali makar jednu veliku pošiljku iz Južne Amerike. Neko se polakomio i droga je, nakon bezbjednog istovara na špansku obalu, nestala iz šteka u kome je bila privremeno uskladištena“, piše Monitor sredinom 2015. nakon još jedne u nizu profesionalnih egzekucija sa potpisom kotorskih narko klanova.
Do tada je već cio Balkan pričao o Kavačanima i Škaljarcima. Pa smo saznali kako se na osnovu operativnih podataka njima, u vrijeme kada su nazivi klanova i imena njihovih vođa bili nepoznati široj javnosti, na dušu stavljaju i ubistva Armina Muše Osmanagića (vođa jedne od krimi ekipa iz Bara, dovođen u vezu sa ubistvom vlasnika i urednika Dana Duška Jovanovića, ubijen u septembru 2014. u svom lokalu u Baru), i njegovog prijatelja i tjelohranitelja Andrije Mrdaka koji je krajem te godine ubijen pred kapijom ZIKS-a.
Škaljarci su u fokus javnosti dospjeli na proljeće 2015. nakon što je u Budvi ubijen bivši poslanik LSCG Saša Marković, po svoj prilici prva slučajna žrtva u započetom ratu. Prava meta ubica, tvrde verzirani, bio je njegov kum Goran Đuričković, navodno jedan od aktera krađe i prekrađe kokaina u Valensiji, koji se nakon ranjavanja u Španiji vratio u Budvu. Baš kao u slučaju Muše Osmanagića, ni Đuričkoviću nije pomoglo to što su i on i crnogorska policija bili unaprijed obaviješteni o prijetnjama plaćenih ubica. Đuričković je usmrćen hicima iz snajperske puške, na pragu njegovog lokala Stari ribar (Old fišermen) dok je bio u društvu prijatelja, ličnog obezbjeđenja i pod nadzorom policije. Policija tvrdi da je identifikovala njegovog ubicu (izvjesni Srđan Popović iz Banjaluke) i za njim raspisala potjernicu.
Prema navodima policije i tužilaštva identifikovano je još nekoliko direktnih izvršilaca i pomagača klanovskih ubistava izvedenih u Crnoj Gori i Srbiji, ali ne i bilo ko od naručilaca i finansijera tih zločina. Na drugoj strani, niko od optuženih do danas nije pravosnažno osuđen, a crnogorsko tužilaštvo ima velikih probleme da neke od njih makar optuži na pravno valjan način, i pored gromoglasnih tvrdnji o obilju dokaza koji potvrđuju operativna saznanja i sumnje policije i tužilaštva. Tako je nedavno Viši sud, po drugi put, Višem tužilaštvu produžio rok za dopunu optužnice protiv Maria Miloševića, Igora Mašanovića i Vukana Vujačića koji su, prema navodima tužilaštva, u oktobru 2016. na Cetinju ubili Radomira Đuričkovića. Takođe za račun jednog od zaraćenih kotorskih klanova.
Nakon ubistva Saše Markovića tadašnji premijer Milo Đukanović najavljuje profesionalniji i efikasniji rad nadležnih organa ,,kako bismo obezbijedili jednu od ključnih pretpostavki za kvalitetan život ljudi, a to je pravna sigurnost”. Mnogi su se već tada prisjetili da je Đukanović, i na početku tadašnjeg, sedmog po redu premijerskog mandata najavljivao odlučan obračun države sa organizovanim kriminalom. ,,Očigledno da određene strukture u crnogorskoj državi smatraju da se mogu šegačiti sa državom”, konstatovao je Đukanović upozorenje, „policija i tužilaštvo će morati da pored deklarativne opredijeljenosti dokažu i kompetentnost da se suoče sa tim problemima. Ili će biti mijenjani… Ako nismo sposobni da stanemo tome na put, ostavljamo utisak da gubimo rat sa kriminalom”.
Da li smo izgubili taj rat. Aktuelni predsjednik ne nudi odgovor.
Država je, zapravo, od početka narko rata demonstrirala odsustvo želje i sposobnosti da se kriminalcima suprotstavi na adekvatan način. Pošto bi to podrazumijevalo i da otkrije i sankcioniše njihove filijale u Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB) i Upravi policije (UP).
„Nalogodavci, organizatori i izvršioci najvećeg dijela nerasvijetljenih ubistava u trouglu su Crna Gora – Srbija – Bosna i Hercegovina”, vizionarski nas je uputio tadašnji ministar policije Raško Konjević sredinom maja 2015, objašnjavajući da policija mora da obezbijedi dokaze za svoja operativna saznanja. Od tadašnjeg direktora Uprave policije Slavka Stojanovića nijesmo čuli ni toliko.
„Policijski službenici intenzivno rade na rasvjetljavanju događaja i identifikovanju počinioca ovog krivičnog djela”, stoji u saopštenju Uprave policije, objavljenom na prvu godišnjicu kotorskog narko rata, dan ili dva pošto je u Đenovićima, u parkiranom audiju sa upaljenim motorom i svjetlima, pronađeno tijelo Radovana Matovića Rakelea (41), 14 ili 15 žrtve obračuna kotorskih klanova. Do danas ne rasvijetljenog, treba li pominjati.
Iste godine, nakon što je u zatvoru u Spužu hicem iz snajpera ubijen Dalibor Đurić, visokopozicionirani član škaljarskog klana, oglasio se i Duško Marković, nekadašnji direktor ANB, potpredsjednik Vlade i ministar pravde. „Nije stradao nijedan slobodan i pošten građanin“, rekao je. Na demanati nije trebalo dugo čekati. Krajem iste godine u Budvi je, kao još jedna slučajna žrtva obračuna, stradao penzionisani ljekar Dragan Zečević.
Vijesti tih dana objavljuju pismo Jovana Vukotića, jednog od navodnih vođa Škaljaraca. „Znam koji od pomoćnika direktora Uprave policije uzima 20.000 eura mjesečno od kriminalaca i koji je policijski načelnik uzeo 100.000 eura od kriminalaca. Znam i koji je inspektor na platnom spisku mafije već četiri godine”, optužuje Vukotić, nekoliko dana nakon što je njegov brat Igor Vukotić, nepovrijeđen, preživio atentat (auto-bomba). ,,Sistem je nemoćan da se izbori sa svim tim, pa je najlakše sve zataškati i mene i moje prijatelje proglasiti krivima. Nemoćan je sistem jer u redovima broji desetine korumpiranih visoko pozicioniranih policajaca – kriminalaca”.
Tužilaštvo reaguje munjevito i zahtijeva da se saslušaju i sankcionišu oni koji su objavili Vukotićeve optužbe. ,,Policija istražuje povezanost pojedinih crnogorskih medija sa pripadnicima kriminalnih struktura, koji objavljuju tekstove u interesu tih struktura bez prethodne provjere kod nadležnih državnih organa”, kazao je pomoćnik direktora UP za sektor kriminalističke policije Milovan Pavićević odbacujući i optužbe koje su na njegov račun iznosili pojedini mediji i bivši funkcioneri (iz opozicionih redova) MUP-a. Nakon što se na mjesto direktora UP vratio Veselin Veljović, Pavićević je postavljen za načelnika CB Podgorica.
Nadležnima iz policije i tužilaštva nije zasmetalo ni to što je neki mjesec ranije, u septembru 2016. uhapšen Zlatko Samardžić, pomoćnik komandira kotorske policije zbog sumnji da je službene informacije odavao kavačkom klanu. Samardžić je prvo priznao sve što mu se stavljalo na teret da bi potom povukao priznanje. Njegov slučaj je na sudu i do danas nema ni prvostepenu presudu.
Dok nadležni u Crnoj Gori, uglavnom, ćute međunarodne zaplijene narkotika svjedoče o poslovnim dometima ovdašnjih narko klanova:
U avgustu 2018. italijanska policija je u međunarodnim vodama kod Sardinije na brodu Remus zaplijenila 20 tona hašiša i uhapsila 11 mornara iz Crne Gore. Ulična vrijednost zapijenjene droge procijenjena je na 150-200 miliona eura.
U martu prošle godine rumunska policija je otkrila i zaplijenila više od tone kokaina čistoće veće od 90 odsto, ulične vrijednosti preko 300 miliona eura. Droga je otkrivena slučajno, u prevrnutom brodiću na obali Crnog mora. Prema dostupnim informacijama njen transpor su organizovali saradnici jednog od kotorskih klanova iz Bara i Beograda.
Konačno, sredinom juna u američkoj luci Filadelfija policija je, nakon višednevne pretraga, na brodu MSC Gajan otkrila oko 20 tona kokaina, čija vrijednost na ilegalnom tržištu premašuje milijardu eura. Većina uhapšenih članova posade (svi osim jednog Afrikanca), bilu su iz Crne Gore. Uglavnom iz Kotora. Carinske službe SAD objavile su da je to najveća zaplijena u 230 godina dugoj istoriji njihove službe.
Malo li je? Ako vam pomenute stotine miliona ili milijarde ne znače mnogo, poređenje: ovdašnji turizam tek odnedavno prihoduje više od milijardu eura godišnje. Toliko koliko kriminalni klanove izgube u jednom poslu. I idu dalje. A naši se zvaničnici i dalje prave kako je situaciju pod kontrolom, stidljivo priznajući kako se i kod nas, eto, pojavilo nešto čega ima u svim drugim zemljama svijeta… Do sljedeće žrtve. Ili žrtava. Smrt je jedina konstanta u crnogorskom narko biznisu.
Zoran RADULOVIĆ