Povežite se sa nama

OKO NAS

ZDRVASTVENA ZAŠTITA NA SJEVERU: Čekajući specijalizante i Hrapovićeva obećanja

Objavljeno prije

na

Stanje je bolje nego ranije- ocjenjuju iz menadžmeta bolnica na sjevru države, kad komentarišu kadrovski deficit. U  bolnicama u Bijelom Polju i Pljevljima nadaju se povratku specijalizanata, ali i relaizaciji ambicioznih  obećanja iz resornog ministarstva

 

Iz zdravstvenih ustanova na sjeveru države i resornog ministarstva, optimističnije neko ikad, su minulih mjeseci  saopštavali da uspješno rješavaju kadrovske i  ostale probleme. No novinske strane su pune izjava nezadovoljih pacijenata,  prema čijim  riječima, sjever godinama kuburi sa nedostakom ljekarskog  kadra.  Korisnici zdravstvenih usluga  naročito su nezadovoljni dugim čekanjima kod izabranih ljekara i  specijalista, a veliki je problem,  tvrde, i nedovoljno ljekara u službama hitne pomoći.

Direktor Opšte bolnice u Pljevljima Erdal Lalović,  prije nekoliko mjeseci kazao je da ta ustanova, iako ima 24 specijaliste i subspecijaliste,  ima  potrebu za uvećanjem kadra.

“Očekujemo  povratak tri ljekara sa specijalizacije, a do kraja godine  još tri. Krajem 2023. godine u pljevaljskoj bolnici će raditi više od 40 ljakara raznih specijalnosti, koji očelujemop da će se vratiti ”- kazao je on.

Iz Minstarstva zdravlja najavili su i gradju bolnice u tom gradu. Na taj način, tvrde,  opštine Pljevlja i Žabljak će dobiti kvalitetnije uslove za liječenje, a zaposleni komfornije uslove za pružanje zdravstvene zaštite. Minstar Kenan Hrapović kazao je da je tokom 2017. i 2018. godini u adaptaciju i nabavku savremene medicinske opreme u Opštoj bolnici Vlada opredijelila preko 340.000 eura.

Predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić, međutim, nedavno je objasila da je stanju u toj ustanovi daleko od dobrog.

„U Opštoj bolnici u Pljevljima,  svojevremeno,  su radila 63 ljekara. Većinu specijalizacija koju je ova bolnica raspisala i dodijelila uzalud je potrošila na ljude koji se u Pljevlja nijesu vratili. Kolege koje su svoj život vezale za Pljevlja ostajale su bez specijalizacije“- objasnila je ona.

Problem odliva ljekara iz bjelopoljske Opšte bolnice, navodo, ublažen je vraćanjem tri specijalizanta  tokom prošle godine. Menadžemet te ustanove očekuje da se narednih mjeseci  dobiti još 10 ljekara.

“U okviru plana dodijeljenih specijalizacija u ovoj godini osam ljekara završava specijalizaciju i vraća se u matičnu ustanovu. Takođe, dva ljekara koji se nalaze na subspecijalizaciji iz digestivne hirurgije i audiologije u toku ove godine počeće sa radom u bolnici. Do kraja godine vratiće se ljekari sa specijalizacija iz oblasti interne medicine, hirurgije, ortopedije, radiologije, ginekologije, epidemiologije i ORL” – saopšteneo je iz bjelopoljske bolnice.

Ustanovu je od 2014. do 2017. godine napustilo 15 specijalista,  od kojih su neki bili jedini stručnjaci u svojoj oblasti na sjeveru države.

Iako su iz većine domova zdravlja u sjevernim opštinama „Monitoru“ odgovorili da svjim pacijentima pružaju kvalitetnu zdravstvenu zaštitu,  broj ljekara u sistemu primarne zdravstvene zaštite daleko je od poželjog.

Kolašinski Dom zdravlja je  prošle godine napustio je dr Radovan Furtula,  jedan od izabranih ljekara, pa ih je sada samo tri. Prema nezvaničnim informacijama počeo je da teče i otkazni rok jednog od dva kolašinske pedijatra. Brojni su razlozi, zbog kojih je, objašnjava dr Furtula, napustio kolašinski Dom zdravlja, a potom i Hitnu pomoć na Žabljaku. Na sjever Crne Gore došao je prije godinu i po sa Vojno medicinske akademije (VMA) u Beogradu.

„Sistemske greške i nezadovoljavajući uslovi  koje sam ostavio u Beogradu dočekali su me kompleksniji i obimniji u Kolašinu  i na Žabljaku. U Kolšinu,  za 12 mjeseci rada,  nijesam mogao dobiti čak ni obećanje da će mi Dom zdravlja dodijeliti stan, iako je to do tada bila prkasa za sve ljekare koji su došli u tu ustanovu. Na Žabljaku ni stana, a ni rješenja o radnom odnosu na nedoređeno vrijeme. Zbog toga sam se vratio u Srbiju, a uskoro odlazim u Njemačku“-  kaže sagovornik Monitora.

On je objasnio da je,  zbog malo ljekara i loše orgaizacije,  u Kolašinu često radio i prekovremeo, dnevno pregledao po 50 d 60 pacijenata, a bio plaćen kao ljekar opšte medicine , iako je specijalista.

Dr Momčilo Vukčević, poslije 20 godina rada u Kolašinu i respektabilnih rezultata  na unapređenju dječjeg dispanzera, karijeru će nastaviti u nekm drugom crnogorskom gradu.

Iz kolašinskog Doma zdravlja izbjegli su da komentarišu  otkaz Furtule,  i najavu otkaza pedijatra  Vukčevića. Međutim, direktorica Dragica Popović pohvalila se „unaprjeđenjem uslova u toj ustanovi“.  Ona je podsjetila da je u kolašinskom Domu zdravlja rekonstruisan rentgen (RTG) kabinet, navaljen RTG i UZ aparat,  osavremenjena oprema u kabinetu za laboratorijske analize, kao i da je mnogo rađeno na stavranju što boljih uslova u oftalmološoj  ambualanti.

Problemi nedostataka kadra na sjeveru, ali i u ostatku države, tvrdi direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Saša Stefanović, rješavaju se i u tom dijelu sistema zdravstvene zaštite. Stanje je, kaže on, mogo bolje ove, u odnosu na prošlu godinu.

„U Zavodu za HMP je u određenom periodu prošle godine  postojao problem nedostatka doktora medicine, zbog njihovog odlaska iz Zavoda na specijalizacije. I tokom tog perioda,  maksimalnim zalaganjem zaposlenih kroz prekovremeni rad i dobrom organizacijom  taj problem je  rješavan, pa je Zavod efikasno funkcionisao i organizovao  proces rada u svim jedinicama, kako u centralnoj, tako i južnoj i sjevernoj regiji“- rekao je on.

Prema Stefanovićevim  riječima, doktori medicine koji su stekli uslove za zasnivanje radnog odnosa pokazuju veliko interesovanje da  radni angažman započnu upravo u Zavodu za HMP. Tvrdi da su od kraja prošle godine dobili 17 novih ljekara.

„Nacrtom novog Zakona o zdravstvenoj zaštiti, čije se usvajanje očekuje, predviđeno je da doktori medicine  pre dobijanja specijalizacije,  rade dve godine u zdravstvenim ustanovama na primarnom nivou, i na taj način će se obezbjediti   dugoročnije rješenje“- objašnjava Stefanović.

                                                                                                Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

PREDUG PUT IZMEĐU HAPŠENJA I PRESUDE: Pritvor pretvoren u kaznu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok licitiramo imenima sledećih sa lisicama na rukama, gotovo neopaženo je prošlo nedavno saopštenje Tužilačkog savjeta čiji članovi upozoravaju da treba povesti računa o pritvorenim osobama i njihovim pravima

 

Sve više je onih koji smatraju kako su suđenje u razumnom roku i poštovanje pretpostavke nevinosti, kao osnovni postulati primjene zakona, postali upitni u Crnoj Gori. To se, kažu, može vidjeti na sve više primjera.

Bivši prvi čovjek Budve Milo Božović u pritvoru se nalazi skoro 13 mjeseci.Suđenje mu nije ni počelo jer je optužnica kojom je obuhvaćen bila „nejasna i nerazumna“, zbog čega je iz suda Specijalnom državnom tužilaštvu vraćena na doradu. Na razmatranje ispravljenog optužnog akta još se čeka. U međuvremenu, sudovi su odbili prijedlog Božovićevih advokata koji su ponudili jemstvo u iznosu od 1,3 miliona eura, kako bi se njihov klijent u daljem postupku branio sa slobode.

Da sudovi svojim odlukama stvaraju utisak kako je pritvor pretvoren u kaznu,  svjedoči i slučaj bivšeg specijalnog tužioca Saše Čađenovića, kojem suđenje još nije počelo. On se u pritvoru nalazi skoro godinu i po dana, od decembra 2022. Istovremeno, još nije donijeta ni odluka o jemstvu koje je predloženo prije više od mjesec.

Sličan prizvuk ima i slučaj Miloša Medenice sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. On se u pritvoru nalazi skoro dvije godine, i pored jasnih stavova koje su iznijele sudije Apelacionog i Ustavnog suda prema kojima se tom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom Crne Gore. Prije svega pravo na slobodu.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDSKI PROCESI PROTIV BIVŠE MINISTARKE PROSVJETE VESNE BRATIĆ: Nezakonite i skupe smjene direktora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Centar za građansko obrazovanje prozvao je institucije za nerad u slučaju smjene direktora škola od strane Vesne Bratić. Bivša ministarka odgovorila je da će kad vrijeme prođe ,,mnogi imati štošta da objašnjavaju”.  Građani će na osnovu sudskih presuda, morati da plate više stotina hiljada eura zbog nezakonitog rada bivše ministarke

 

 

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić. U toku je 10 postupaka.

Ministarstvo prosvjete iz  Budžeta Crne Gore mora da isplati  102 hiljade eura samo na račun sudskih troškova. Iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je nedavno podsjetio da su zbog ovog slučaja u novembru 2022. predali krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta.

CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješavanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠIN NAKON OTVARANJA TUNELA KLISURA: Novi put, nove muke  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Otvaranje rekonstruisanog puta Jezerine -Lubnice, još je jedan od projekata za koji kolašinska infrastruktura nije bila spremna. Ulice tog grada sada su tranzit, to jest,  veza između auto puta i tunela Klisura. Lokalna vlast tek treba da nađe način  da gradske ulice postanu bezbjednije za pješake

 

Stanje na kolašinskim ulicama, nakon otvaranja puta Jezerine-Lubnice i tunela Klisura, mještani  opisuju kao haotično i nebezbjedno.  Lokalne vlasti za sedam godina, koliko je trajala rekonstrukcija puta ka Beranama, gotovo ništa nijesu učinile da spremnije dočekaju okončanje tog projekta, pa se djelimična rješenja tek sada  traže.

Nekoliko saobraćajnica u centru grada sada služe kao tranzit ka auto putu, odnosno, novom putu ka Beranama. Vozači vrlo često ne poštuju propise, pa gradske ulice tretiraju kao magistralu. Zbog toga, kako je nedavno kazao  predsjednik Opštine Petko Bakić, dnevno stigne i po 30  pritužbi Kolašinaca koji smatraju da su nebezbjedni na ulicama. Iako iz lokalne uprave  najavljuju rješavanje problema, još nije jasno na koji način namjeravaju to da učine, a dosadašnji trud sveo se  na  postavljanje „usporivača“ u nekim ,i  početak gradnje trotoara u jednoj  saobraćajnici. Izostalo je, čak, i  postavljanje adekvatane vertikalne signalizacije, nedostaju putokazi…

Početak ljetnje sezone, jasno je,  značajno će  pogoršati  takvo stanje, naročito u ulicama Boška Rašovića, Milivoja Bulatovića, Željezničkoj i Zaobilaznici. Nekoliko desetina Kolašinca na tim adresama nedavno su, u otvorenom pismu Opštini, kazali da su im čak i životi ugroženi zbog neprospisne vožnje i nepostojanja signalizacije. Ponovo je i aktelizovano pitanje gradnje obilaznice, kao veze puta od Mateševa i skijališta u blizini kojih je i početak tunela Klisura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo