Podgorica, iako je glavni grad Crne Gore, nema mnogo toga što bi trebalo da ima centar države: zatvoreni bazen, atletsku stazu, klizalište, tramvajske linije, biciklističke staze, zoološki vrt, operu, dječije pozorište… Kuburi sa manjkom škola, vrtića, parkova za djecu… Podugačak je spisak sadržaja koje bi trebalo da ima glavni grad. No, Podgorica bi uskoro mogla dobiti tunel. Tačnije – planirano bi da bude probijen kroz brdo Gorica, omiljeno šetalište Podgoričana, pluća grada, brdo koje je ozelenjavano, gorjelo u požarima, koje je simbol glavnog grada.
Strateškim planom razvoja Podgorice od 2012. do 2017. godine planirana je izgradnja tunela radi ,,saobraćajnog rasterećenja užeg centra grada, efikasnijeg i bezbjednijeg odvijanja saobraćaja, smanjenja zagađenja vazduha i smanjenja buke”.
Ukoliko se planovi ostvare, dužina tunela biće 582 metra, a povezivao bi centar Podgorice i naselje Zagorič.
Planirano je da gradnja tunela košta devet miliona eura. Šta se sve može napraviti za te pare?
Dvije nove, savremeno opremljene škole, na primjer. Ili tri dječija vrtića kojih, ionako, nedostaje Podgorici. Dva obećana olimpijska bazena bi, takođe, stala u sumu planiranu za tunel. Cijeli jedan most nalik Milenijumu, i da još ostane novca. O tome koliko bi podgoričkih ulica moglo da se zakrpi i asfaltira, koliko biciklističkih staza da se napravi – da i ne govorimo.
Posljednja škola izgrađena u Podgorici – osnovna škola na Draču, koštala je oko četiri miliona eura. Izgradnja vrtića u Bloku 5, površine oko 4.100 metara kvadratnih, koštala je nešto više od tri miliona eura. Procijenjena vrijednost radova na izgradnji olimpijskog i vaterpolo bazena u sklopu SC Morača je 3,5 miliona eura, a izgradnja 140 metara dugog Milenijuma oko sedam miliona eura.
Ili, poređenja radi, naselje Zlatica sa nekoliko hiljada stanovnika, na samo pet kilometara od centra grada, nema dom zdravlja, vrtić, igralište za djecu, poštu, gradsku kanalizaciju… Štošta bi se tu moglo uraditi za devet miliona.
Planirana gradnja tunela nije prošla bez reagovanja. Grupa građana Podgorice usprotivila se izgradnji tunela kroz Goricu. Peticija protiv gradnje tunela se potpisuje i veliki broj građana se pridružio ovom apelu.
Predstavnici opozicije u parlamentu Glavnog grada smatraju da je Strateški plan razvoja Podgorice do 2017. godine nerealan i da predstavlja marketinški potez vlasti i bacanje prašine u oči građanima pred lokalne izbore, koji treba da budu održani za dvije godine.
U vladajućem DPS-u ističu da će Podgorica do 2017. godine biti bogatija, između ostalog, za sedam vrtića, pet osnovnih škola, četiri srednje, novi dom zdravlja, opštu bolnicu u Maslinama, ali i pomenuti tunel. Optimistična obećanja teško da će biti ostvarena. Osamnaest objekata za pet godina. Mnogo – čak i za DPS.
Gotovo sve političke partije javno su se usprotivile izgradnji tunela, čak i koalicioni partner DPS-a na državnom nivou – Socijaldemokratska partija.
U SDP-u ne podržavaju gradnju tunela zato što smatraju da je važnije izgraditi nove vrtiće, škole, sportske objekte i urediti komunalnu infrastrukturu, nego skratiti putovanje od Zagoriča do centra grada za koji minut. I upozoravaju: ,,Procjena cijene investicije od tada je porasla sa pet i po na preko devet miliona eura”.
I Pozitivna Crna Gora se javno usprotivila izgradnji tunela.
,,Teško je zamisliti ko je došao na ovakvu ideju, ali zato nije teško shvatiti kakvu će štetu Gorici kao parku i centralnom šetalištu nanijeti ovaj tunel”, kazao je Miloš Konatar iz Pozitivne, ocijenivši da je riječ o avanturi bez presedana.
,,Iniciraćemo, zajedno sa građanima Podgorice, projekat brda Gorice kao parkovsko-kulturno-sportskog centra koji će svojim sadržajima pružati mir i zadovoljstvo građanima ovoga grada u centru Podgorice”, najavio je Konatar.
Ima i onih koji podržavaju ovaj plan. Klub odbornika Nove srpske demokratije u Skupštini Glavnog grada, prema riječima odbornika Nove Radoša Zečevića, podržava izgradnju tunela tvrdeći da takav plan postoji odavno.
,,Ovaj projekat treba da se nađe u petogodišnjem Strateškom planu razvoja Glavnog grada prije svega zbog činjenice da bi puno građana imalo koristi, a niko štete”, rekao je Zečević.
Da li zaista tunel nikome ne šteti?
Jelena Marojević-Galić, programska direktorica NVO Green Home, objašnjava da Podgorica, uslijed intenzivne urbanizacije gubi svoje zelene zone, dječija igrališta se žrtvuju zarad nicanja novih zgrada, trim staze se sijeku na pola zbog izgradnje ulica, devastirani parkovi se prepuštaju sami sebi bez ikakvog sadržaja…
,,Zbog svega toga Gorica je ostala jedno od posljednjih lokaliteta koje još ima šta da ponudi građanima. Pored omiljenog mjesta za šetnju i rekreaciju Park šuma Gorica dio je imena ovoga grada, njegov simbol i dio istorije”, kaže Marojević-Galić.
Ona kaže da se čak 41 vrsta biljaka sa ovog brda ubraja u kategoriju endemičnih, endemoreliktnih i reliktnih, dok su tri vrste zakonom zaštićene. Podgoričani, prema njenim riječima, zaslužuju da dobiju zonu bez automobila, bez zagađenja od izduvnih gasova, buke, oplemenjeni prostor za odmor i rekreaciju, a umjesto toga nudi im se novo uništavanje prostora.
Gradske vlasti se nikada nisu ozbiljno posvetile ovom brdu u centru grada. Iako su prošle godine od kada su naprasno srušeni teniski tereni u podnožju Gorice – tu je i dalje kaljava ledina na koju se parkiraju automobili. Gorica je potkopavana sa svih strana da bi graditelji još malo prostora zabetonirali i što prije zaradili dižući spratove i prodajući kvadrate. Niko nikada nije odgovarao zbog toga. Gorica je nekoliko puta gorjela posljednjih godina. I nikada nije pošteno pošumljena. Nikada nije ni dobila sve što jzaslužuje – pristojnu rasvjetu, klupe, sportske terene… Samo su je čerupali sa svih strana.
Sada kroz nju treba i tunel probiti. To je, nekome, vjerovatno isplativo.
Marijana BOJANIĆ