Prošle godine u Luci Bar zaplijenjena su dva kontejnera švercovanih cigareta, koja su do crnogorske obale stigla brodom iz Dubaija. Prema Monitorovom dobro obaviještenom izvoru ove cigarete trebalo je da nastave put prema Italiji. U jednom kontejneru je bilo 875, a u drugom 796 kartona cigareta čija se vrijednost procjenjivala na oko 250 hiljada eura, ili tri eura po boksu. Naš izvor tvrdi da bi njihova vrijednost na tržištu u Italiji dostigla oko milion eura.
„Ove cigarete bile su vlasništvo Srećka Kestnera, koji u Dubaiju ima firmu za distribuciju cigareta”, tvrdi naš izvor.
On objašnjava da je Dubai trenutno najvažnije čvorište i raskrsnica za šverc cigareta za sjevernu Afriku, Aziju, Bliski Istok, ali i za neke evropske zemlje, poput Italije, Francuske, Španije i Češke.
„Poslije prekida velikih poslova sa cigaretama u ovom regionu, glavni dileri duvana sa Balkana su prebacili svoje poslove u Dubai. U tom gradu sada ima čak šezdeset predstavništava firmi za promet cigareta u slobodnim zonama. Među njima su i poznate kompanije, kao što su Filip Moris, Rejnolds, Britiš tobako, Amerikan tobako i mnoge druge”, tvrdi Monitorov izvor.
Među najjačim firmama koje posluju sa Balkanom iz slobodne zone u Dubaiju su između ostalih FZE Libertii Cuae, obije na Monitoru poznatim adresama. Sa Balkanom veze ima, ili je povezano, još desetak kompanija iz Dubaija, kao i Ester kompani iz Egipta.
Naš policijski izvor tvrdi da je Srećko Kestner jedan od najpoznatijih trgovaca duvanom u ovom bliskoistočnom gradu. On napominje da nije slučajno što je Kestner poslije izrečene uslovne kazne u Njemačkoj, u nedavnom sudskom sporu oko tranzita cigareta devedesetih godina u Crnoj Gori, nakon oslobađanja iz zatvora otišao upravo u Dubai.
„Taj čovjek u Dubaiju ima svoju firmu za promet cigareta i nije mogao da dozvoli da poslovi dalje trpe zbog njegovog sudskog spora. Nagodio se, priznao krivicu, dobio uslovnu kaznu i vratio se u Dubai da bi nastavio da radi”, kaže naš izvor.
Prema njegovim riječima Kestnerova firma u Dubaiju nosi naziv Balford tobako kompani. Osnovana je 2005. godine. Svoja predstavništva ima u Tunisu, zatim u alžirskom gradu Talgiris, kao i u Češkoj. Predstavništvo ima i u italijanskom gradu Askoni. „Kestnerova firma je povezana i sa dvije of šor firme na Djevičanskim ostrvima. To su firme Lasel univerzal i Breezhil”, tvrdi naš dobro obaviješteni izvor.
Monitorov izvor tvrdi da je preko firme u Dubaiju Srećko Kestner povezan sa Hrvojem Gašparincem, pripadnikom Petračeve kriminalne grupe iz Zagreba, koja se trudi svim silama da zakupi za svoje potrebe fabrike duvana u Mostaru i Čapljini.
„Sa Kestnerom je, takođe, povezan i vlasnik banjalučke fabrike duvana Nebojša Antonić, koji je blizak Miloradu Dodiku”, kaže Monitorov policijski izvor.
Razgranat posao sa cigaretama već desetak godina u Dubaiju ima i odbjegli narkobos Naser Keljmendi. U tom gradu on ima i firmu i vilu.
„Njegove firme za transport cigareta još rade, iako je on pod nadzorom istražitelja zbog šverca droge, i u nekoj vrsti kućnog pritvora. Keljmendi preko Albanije lažne cigare iz Dubaija šalje i na Kosovo, kao zastupnik Britiš tobako. U ovaj posao je uključen i Ekrem Luka”, kaže naš izvor.
On objašnjava i da hrvatski TDR (Tvornica duhana Rovinj) ima poslovne veze sa Iran tobako kompani, i da u Sariju, glavnom gradu oblasti Mazahadar, TDR ima svoju fabriku gdje se proizvode lažne cigarete, ili cigarete sa falsifikovanim markicama poznatih brendova.
„TDR u Iranu godišnje proizvede šest i po milijardi cigareta. Od njih se kasnije lažnim markama prave brendovi Filip Moris, Rejnolds, Britiš tobako, Rotmans i druge. Od ovih poslova se finansira obavještajna agencija Irana Vevek. On pojašnjava da je firma Al-tagva trejd properti end industri registrovana u Švajcarskoj, u slobodnoj carinskoj zoni Lihtenštajn, pod nazivom CO-asad trust reg. Altenbauh 8, na adresi 9490, Vaduz, Lihtenštajn.
Iranska obavještajna služba novcem od prodaje cigareta finansirala je, prema riječima našeg izvora, razne aktivnosti.
Preko Dubaija, kaže on, radi i Makedonija tobako. Makedonci falsifikovanim cigaretama navodno snabdijevaju Filipine i Singapur. Lažne cigarete u ogromnim količinama preko Dubaija distribuira i Kina, kao i druge istočnoazijske zemlje.
Monitor je u nekoliko navrata pisao o putevima šverca duvana na Balkanu, posebno preko Crne Gore. U prethodna dva broja smo vrlo detaljno opisali šverc duvana devedesetih preko naše države, koji su vodile italijanske mafijaške organizacije „Sakra korona unita”, „Kamora” i „Tarda” koja je kasnije protjerana u unutarmafijaškim obračunima i borbi oko novca od cigareta.
Naš dobro obaviješteni izvor nam je otkrio da je preko Crne Gore prometovano cigareta u vrijednosti od oko jedanaest milijardi eura, od čega je tri milijarde pripalo italijanskoj mafiji. On je detaljno opisao kako je novac stečen od prodaje cigareta iznošen diplomatskom poštom iz Crne Gore na Kipar i u Grčku, i kako se preko Engleske i Beliza prao i vraćao u Crnu Goru. Prema podacima njemačkih istražitelja, šverc duvana preko Crne Gore u ogromnim razmjerama je tekao sve do 2001. godine.
Monitor je već pisao o postojanju ogromnih ilegalnih fabrika duvana u Bugarskoj, Rumuniji, Ukrajini, Moldaviji, Rusiji. U Rumuniji je, na primjer, samo prošle godine prometovano lažnih cigareta u vrijednosti od preko osam milijardi eura. U Kaljingradu, u Rusiji, u jednoj ilegalnoj fabrici proizvodi se u minuti čak četiristo paklica cigareta, ili sto dvadeset kontejnera mjesečno.
„Više kriminalnih grupa iz italijanske mafije, ruske mafije, japanske i kineske mafije, ali i kolumbijskih narko kartela, bile su i ranije, a i sada su uključene u šverc duvana u Evropi, na Balkanu, u Aziji i Sjevernoj i Južnoj Americi. Osim što proizvode lažne cigare, ili cigare bez licence, kriminalci koriste duvan za pranje novca koji stiču od šverca droge i oružja. Nije zato ništa čudno što su mnogi kriminalci poslom vezani za Dubai”, objašnjava naš izvor.
Monitorov policijski izvor tvrdi da šverc duvana na našim prostorima nikada nije prestao, i da većina balkanskih država svoje budžete u dobroj mjeri puni na ovaj način. To, bez ikakve sumnje, ukazuje na jake sprege kriminalnih organizacija i vladajućih struktura u državama na Balkanu.
Tufik SOFTIĆ