Uskoro će se navršiti godina od kada je Svetozar Marović, donedavno najmoćniji Budvanin, potpisao prvi sporazum o priznanju krivice za organizovanje kriminalne grupe u lokalnoj upravi turističke metropole, koja je raznovrsnim malverzacijama tokom nekoliko godina oštetila gradski budžet za više od 45 miliona eura.
Prvo priznanje krivice Marović je potpisao Specijalnom državnom tužilaštvu u maju prošle godine. Par mjeseci kasnije priznao je još jednom svoje učešće u nizu korupcionaških afera kojima je ojađen poznati turistički grad, ali je učinak tih priznanja još uvijek suvo slovo na papiru.
U osam predmeta ,,teških” na desetine miliona eura, Maroviću je dosuđena zatvorska kazna u trajanju od tri godine i 10 mjeseci, dvije novčane kazne u iznosu od po 50.000 eura, uz obavezu vraćanja državi nezakonito stečene dobiti u iznosu od milion eura.
Godinu kasnije, svoj dio sporazuma Marović nije ispoštovao. U budžet države Crne Gore nije uplatio ni centa, niti je vratio dogovorenu sumu od milion eura. Umjesto novca, položene su garancije u navedenom iznosu u nepokretnostima, stanovima i imanju u Mrčevom polju, u zaleđu plaže Jaz.
Bivši visoki funkcioner vladajuće Demokratske partije socijalista, predsjednik državne zajednice SCG i predsjedavajući crnogorskog parlamenta, preselio se u Beograd odakle na razne načine pokušava da obesmisli nagodbu sa Specijalnim tužilaštvom i presudu Višeg suda, naročito u pogledu odlaska na izdržavanje višegodišnje zatvorske kazne, koji odlaže zbog teškog zdravstvenog stanja. Odlaganje je već jednom izvršeno s tim, da je Marović bio u obavezi da se na izdržavanje kazne u Spužu javi 3. aprila ove godine.
Ponovljena molba njegovog pravnog zastupnika Zdravka Begovića za produženje roka za odlazak u ZIKS, uz obimnu medicinsku dokumentaciju o narušenom zdravstvenom stanju Marovića, nije uvažena. Osuđeni šef budvanske kriminalne grupe nije toliko bolestan da ne može izdržavati zatvorsku kaznu, navedeno je u rješenju Osnovnog suda u Kotoru koje je poptisao predsjednik suda, Branko Vučković, inače Marovićev prijatelj i čovjek od povjerenja u ovoj sudskoj ustanovi. Sud je izdao nalog da se Marović odmah javi u ZIKS radi izdržavanja višegodišnje zatvorske kazne za koju se sa Specijalnim tužilaštvom nagodio.
Ignorisanjem sporazuma o priznanju krivice i presude Višeg suda raznim pravnim vratolomijama Marovićeve odbrane, podgrijavaju se špekulacije u javnosti da se radi o kupovini vremena potrebnog za dobijanje azila u nekoj od stranih država. Objavljeno je da je Marović, navodno, zatražio politički azil u Njemačkoj, što je njegova ćerka, Milena Marović-Bogdanović ubrzo demantovala. Dok drugi izvori pominju pripreme za navodno preseljenje porodice Marović u Bjelorusiju.
Da li će Marović uspjeti da izigra crnogorsko pravosuđe i pronađe način da izbjegne zatvorsku kaznu, znaće se uskoro. Ali se stiče utisak da vlast ne brine pretjerano o završnici slučaja Marović u kome je glavni cilj već postignut. A to je potpuna amputacija Marovića iz političkog i društvenog života u Crnoj Gori.
Da je u pitanju neka vrsta političke odmazde pokazuje način i vrijeme vođenja istrage kao i njeni rezultati u pogledu visine zatvorske i novčane kazne koje su u potpunom neskladu sa ulogom osuđenog u korupcionaškim aferama i procijenjenom štetom koja je nanijeta Opštini Budva.
Nekada drugi čovjek u partiji i državi u relativno kratkom vremenskom roku je uništen, moralno i politički. Postao je sjenka nekadašnje moći, dok njegova porodica preživljava pravu dramu. Gotovo svi njeni članovi su procesuirani, ili su osuđeni ili su pod tužilačkom istragom.
Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić imao je krunski slučaj u svojoj tužilačkoj karijeri, priveo je pravdi drugog čovjeka vladajuće partije u Crnoj Gori i jednog od mogućih političkih rivala Mila Đukanovića, ne samo u politici nego i u biznisu, u poslovima velikih investicionih poduhvata planiranih na području budvanske opštine, u kojoj je Marović bio bespogovorni neformalni vladar.
U toku su pripreme za realizaciju jednog od najvećih investicionih projekata na budvanskoj rivijeri i Crnogorskom primorju, za izgradnju turističkog kompleksa Buljarice, u kome je Marović mogao biti ozbiljna smetnja.
U planu je urbanizacija područja Slovenske plaže, Luke Budva, ostrva Sv.Nikola, Miločera i mnogih drugih atraktivnih lokaliteta na teritoriji Opštine na kojima se otvaraju nove investicije koje se nikako ne bi mogle realizovati bez Marovićevog učešća.
Marović je dugi niz godina bio na čelu uprave hotelske grupe Budvanska rivijera. Planovi Vlade za privatizaciju budvanskih hotela sigurno bi postali novi izvor neslaganja, jer je svaka strana imala svoje favorite za prodaju hotela Mogren, Aleksandar ili TN Slovenska plaža.
Zato je u opticaju bila ideja o političkom izdvajanju budvanskog DPS-a i osnivanju nove političke partije sa Marovićem na čelu, sa pristalicama na koje je imao nesumnjiv uticaj.
Marović je namjeravao iskoristiti svoju moć na više načina u slučaju zaoštravanja odnosa sa Đukanovićem, sa kojim je dugi niz godina bio u latentnom sukobu, tvrde njegovi bivši saradnici.
Razmišljalo se i u pravcu teritorijalnog osamostaljivanja, o osnivanju zajednice primorskih opština, ili bar onih u kojima je Marović imao političkog uticaja.
Korupcija visokog inteziteta trajala je u Budvi od 2005. godine, od kada je DPS preuzela vlast. Grad je sistematski uništavan, finansijski, urbanistički, moralno, na očigled crnogorske javnosti. Ali je Marović uživao političku zaštitu i podršku državnih institucija, naročito u malverzacijama sa opštinskim zemljištem, čija prodaja i urbanizacija nije mogla biti realizovana bez saglasnosti Ministarstva finansija i Ministarstva održivog razvoja i turizma. Upozorenja opozicije i argumentovane krivične prijave završavale su u fiokama VDT, da bi bile aktivirane kada su se nečiji politički interesi poklopili.
Marović je nestao sa političke scene ali njegov kriminalni dosije još nije zatvoren. Istražitelji Specijalnog tužilaštva i dalje izuzimaju dokumentaciju u Opštini Budva za veliki broj predmeta zbog sumnje u korupciju i zloupotrebu položaja bivših predsjednika Rajka Kuljače, Lazara Rađenovića i članova njihove kriminalne grupe.
Tužilaštvo sumnja u zloupotrebu instituta eksproprijacije, postupak kojim su Kuljača i Rađenović, kao ključni saradnici Marovića, omogućili povezanim licima da bezvrijedne parcele po selima i zabitima budvanske opštine, zamijene za atraktivne lokacije uz obalu ili za novac. Provjerava se da li je Opština imala uopšte interesa da određene parcele ekspropriše za potrebe izgradnje objekata od javnog interesa ili se nezakonito krčmila opštinska imovina vrijedna milione eura.
Nove istrage pokazuju da se zapravo ne zna koliki je iznos materijalne štete koju je Marovićeva kriminalna grupa nanijela budvanskoj gradskoj kasi. Opštini i dalje stižu na naplatu računi iz njihovih poslovnih aranžmana. Umjesto stavljanja van snage svih štetnih ugovora osuđenih, pipci povampirene kriminalne hobotnice i dalje se zavlače u opštinsku kasu. Najagilnije su firme Budvanina Marka Kentere, ekskluzivnog partnera Marovićeve kriminalne grupe. Njegova firma Kopirajt potpisnica je sporazuma o priznanju krivice i nagodbe da Opštini vrati nezakonito stečenu dobit u iznosu od 3,8 miliona eura. No i pored ove činjenice, njegovi računi novoj vlasti i dalje stižu na naplatu.
Nedavno je Kenterina firma Multimedia blokriala račun Opštine na iznos od 100.000 eura, na ime duga fudblaskog kluba Mogren od prije nekoliko godina.
Pravi kuriozitet predstavlja poslovni sistem koji je Kentera u ovom gradu uspostavio. Samo budvanski pozorišni festival Grad teatar posluje sa pet Kenterinih firmi. Nova uprava Grad teatra zatekla je blokadu računa ove kulturne ustanove na iznos od 200.000 eura, koji se uglavnom odnosi na dugovanja prema Kenteri.
Turistička organizacija Budve poslovala je sa tri njegove firme, Javni servis Radio i TV Budva takođe, zatim sportski klubovi, gradski bioskop i mnoge druge jedinice lokalne samouprave turističke metropole iz kojih je preko Kenterinih firmi izvlačen novac iz gradske kase.
Posao Specijalnog tužilaštva u Budvi nije doveden do kraja. Mnogi članovi, saradnici i poslovni partneri budvanske mafije, ostali su izvan domašaja Katnićeve ruke pravde.
Branka PLAMENAC