Povežite se sa nama

Izdvojeno

PLAN VLADE ZA UPRAVU ZA INSPEKCIJSKE POSLOVE: Vratiti kontrolu u partijske ruke

Objavljeno prije

na

Vlada je naprasno i nenajavljeno riješila da Upravu za inspekcijske poslove vrati pod partijsko okrilje, u sastav ministarstava. Od 321 zaposlenog bez posla bi ostalo najmanje 80, a mnogi inspektori ne bi nastavili sa radom ukoliko bi zavisili od partijske volje

 

Vlada je na telefonskoj sjednici 16. januara naprasno odlučila da postojeći sistem rada Uprave za inspekcijske poslove (UIP) ne valja i da inspekcije treba vratiti pod okrilja ministarstava.

Zabrinutost ovom najavom javno je podijelila direktorica UIP-a Ana Vujošević. Ona je kazala da u decembru, tokom razgovora u Vladi, nije bilo plana o reformi, te da je tada rečeno samo da se UIP mora kadrovski jačati, te da Informaciju o reorganizaciji nisu dobili službenim putem već su je pročitali na sajtu Vlade.

,,Uprava za inspekcijske poslove ima 321 zaposlenog koji su sada zabrinuti za svoju sudbinu i poslove, jer nova Vlada planira reformu ovog državnog organa”, izjavila je Vujošević.

Prema Vladinom dokumentu, biće omogućeno ostvarivanje odgovornosti, kako inspekcije tako i resornog ministra za stanje u ovoj oblasti.

To što se planira da partijski kadrovi budu na čelu inspekcija, koje bi trebalo da su nezavisne, upravo i brine.

,,Inspekcije koje su počele uspješno i nezavisno da rade, što se vidi po većim prihodima koje su donijele državi tokom protekle godine, sada opet hoće da se stave pod političku kontrolu”, kaže za Monitor izvor iz UPI koji je insistirao na anonimnosti. ,,Jedan od glavnih problema u dosadašnjem radu inspektora je što kad se krene u provjeru državnih preduzeća u kojima su partijski kadrovi, telefoni ne prestaju da zvone. Traže se objašnjenja, prijeti se, ucjenjuje, zašto se nazor vrši baš u tom preduzeću. Postigli smo to da se ne obaziremo na ta stalna uznemiravanja. Ako se ostvari naum Vlade i sve se vrati u ministarstva, sa partijski postavljenim ministrima, onda će uticaj na inspektore, od strane partija, biti nesmetan”, naglašava naš sagovornik i dodaje da se najavljenom rješenju, kako kaže, raduju neradnici i kadrovi bivšeg režima.

Iz Instituta alternativa su upozorili da Vlada ne raspolaže ni tačnim brojem zakona, koje je neophodno izmijeniti kako bi se izvršila decentralizacija inspekcija, iako se njihove izmjene zahtijevaju do 15. februara.

,,Ovako krupna odluka donosi se bez prethodne najave u ekspozeu sadašnjeg premijera, a nemoguće je sprovesti uz puno učešće javnosti i zainteresovanih strana, pa i samih inspektora i inspektorki, u roku kraćem od mjesec dana. Takođe, Strategija za reformu javne uprave, koja se primjenjuje, predvidjela je jačanje uloge i kapaciteta Uprave za inspekcijske poslove, kroz unapređenje normativnog okvira, kadrovskih kapaciteta i uvezivanje registara neopodnih za proaktivno djelovanje inspekcijskog nadzora, a ne njeno ukidanje”, poručili su iz IA.

Iz Instituta alternativa su istakli da se Vlada uopšte nije bavila  djelovanjem inspekcija koje već funkcionišu u okviru resornih ministarstava, poput urbanističko-građevinske ili upravne inspekcije. Iz te NVO su kazali da je drugim riječima, Vlada pretpostavila superiornost decentralizovanog modela, a da se uopšte nije bavila efikasnošću djelovanja inspekcija koje već funkcionišu pri resornim ministarstvima.

Sindikalna organizacija zaposlenih UIP je, ove sedmice, uputio pismo Delegaciji EU i pojedinim ambasadama zapadnih zemalja u kojima ih upoznaju sa svojim bojaznima. U pismu, u koje je Monitor imao uvid, upozoravaju da promjene koje Vlada planira podrazumijevaju izmjenu preko 140 zakona, te da su im pojedini izvori iz Vlade potvrdili da se namjerava da se ovaj posao odradi što brže, maltene tajno, donošenjem uredbe kojom bi se izbjegla izmjena zakona.

,,Osim što bi ovakvo postupanje bilo neustavno, jer podzakonski akti ne mogu imati jaču pravnu snagu od zakona. Sigurni smo da ste svjesni da bi bilo koje brzopleto rješenje, bez temeljnog sagledavanja situacije, dovelo do katastrofalnih pravnih posledica u pogledu vršenja inspekcijskih nadzora. Molimo  vas da se hitno kod premijera i ministarstva javne uprave zainteresujete za ovu temu, kako bi spriječili nastanak velikih problema u funkcionisanju inspekcija”, navodi se u pismu sindikata.

Oni naglašavaju i da je Vlada u informaciji iz januara ove godine prepisala informaciju koja datira iz vremena Vlade Duška Markovića, te da su se otada mnoge stvari promijenile. Prije svega ističu značajan napredak po pitanju inspekcijskog nadzora, koji je, kako tvrde, prepoznat u domaćoj javnosti ali i od strane međunarodnih organizacija.

,,Opravdano strahujemo da će se vraćanjem inspekcija pod okvire resornih ministarstava izvršiti politizacija inspekcije. Ministri, državni sekretari i direktori direktorata, kao i sekretari ministarstava se uglavnom biraju po političkoj pripadnosti, a prema organizacionoj strukturi ministarstva bili bi hijerarhijski iznad inspektora. S obzirom na to da su promjene na navedenim funkcijama vrlo česte zbog heterogene političke scene, za očekivati je da bi različiti interesni krugovi pokušali vršiti uticaj na rad inspektora, koji bi na taj način bili dovedeni u veoma nepovoljan položaj”, ističu iz sindikata.

Navode da bi se otvorili i brojni problemi, među njima i taj što jedan dio inspektora u domenu svoje nadležnosti vrši inspekcijske nadzore nad ministarstavima. Po novom modelu inspektori bi kontrolisali ministarstvo u čijem okviru rade i trebali bi da budu objektivni.

,,Imamo slučajeve da su inspektori koji su se zaposlili preko pojedinih partija, članovima tih istih partija pisali kazne. Što je negdje i dokaz samostalnog rada inspekcija. A možete misliti kako bi ih sada dočekali u patrijski premreženim ministarstvima”, govori Monitorov izvor iz inspekcije. On kaže da bi, najavljenom decentralizacijom, najmanje 80 radnika ostalo bez posla, s tim što pojedini inspektori ne bi nastavili sa radom znajući što ih čeka ako se inspekcija vrati u partijske ralje.

 

Prakse u regionu

,,U zemljama okruženja je i dalje na snazi jedinstveni organ, unutar kojeg rade inspekcije”, navela je na konferenciji za štampu direktorica UIP Vujoševićeva. To je ponovio i pomoćnik direktorice Darko Rašović, koji je  naglasio da je u većini zemalja ovaj organ nezavisan te da bi ovom odlukom, resori stekli veću kontrolu nad inspekcijama.

Iz sindikata su u pismu upućenom ambasadama naveli da kao značajno  iskustvo Hrvatske – ,,po kojoj smo najskloniji da se upoređujemo, jer se radi o najsličnijem pravnom i društvenom sistemu. Republika Hrvatska je imala jedinstvani inspekcijski organ, nakon čega je vratila inspekcije u okvire resornih ministarstava, ali je vrlo brzo, uočivši sve nedeostatke tog poteza, inspekcije ponovo okupila u jedinstveni organ – Državni inspektorat, koji sada djeluje kao jedna veoma ozbiljna institucija”

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

FOKUS

DUŠKO KNEŽEVIĆ MEĐU NAMA: Biznisi posrnulog tajkuna

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kad govori o odbrani svoje imovine Knežević ne pominje ulogu koju su u njenom sticanju imali nekadašnji DPS prvaci Milo Đukanović, Svetozar Marović, Branimir Gvozdenović… I zajedničkim kombinacijama. O tome svjedoče uništene Atlas banka, Jadranski sajam, bolnica u Meljinama

 

„Vrši se pljačka moje imovine u Crnoj Gori i htio sam da dođem da to zaustavim, ali i da dokažem svoju nevinost, jer svi ljudi koji su me optuživali sada su već u zatvoru”, poručio je uoči ekstradicije iz Londona  Duško Knežević, donedavno odbjegli a sada pritvoreni, kontroverzni biznismen. Jedan od šampiona tajkunske akumulacije i privatizacije u Crnoj Gori.

Šta će sve i kako braniti Knežević tek treba da vidimo. Zato se možemo prisjetiti makar dijela svega onoga što mu je prošlo kroz ruke preko više desetina kompanija koje je registrovao u Crnoj Gori, Srbiji, na Kipru… Uglavnom pod okriljem Atlas grupe.

Najveću pozornost javnosti Kneževićevi poslovni poduhvati privukli su tokom stečaja u njegovoj Atlas banci, nakon što je po nalogu CBCG likvidirana njena mlađa sestra Investiciona banka Montenegro (IBM). Pošto su banke ostale bez novca svojih deponenata, iz Fonda za zaštitu državnih depozita isplaćen je 101 milion vlasnicima uloga do 50.000 eura. Privatni vlasnici računa na kojima je bilo više od 50.000, te državna i lokalna preduzeća morali su da približno još toliko novca pokušaju naplatiti iz stečajne mase. Vlada i državna preduzeća imali su u Kneževićevim bankama 10, 5 miliona, a opštine još pet.

Na teret države palo je i više od osam miliona koje je Atlas banka dugovala Ivesticiono razvojnom fondu, ali i garancije za kredit koje je ta banka uzela od Evropske investicione banke. Tek tada je objelodanjeno da su Kneževićeve firme u njegovim bankama držale manje od 1,5 miliona eura, odnosno, tek nešto više od 0,5 odsto ukupnih depozita. Zapravo, njima je banka služila za uzimanje (tuđeg) novca, u sumnjivim kreditnim aranžmanima. Naknadne dubinske analize pokazale su da je približno trećina visokorizičnih kredita data firmama u Kneževićevom vlasništvu. Ili njemu.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SRPSKI REVIZIONIZAM O SREBRENICI KAO POKRIĆE KORUMPIRANIM POLITIČARIMA: Ponovno guranje Crne Gore u kandže mitomanija i zavjera

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić  je juče( četvrtak)  rekao da će Vlada glasati za rezoluciju UN o genocidu u Srebrenici . No, otvaranje ovih bolnih tema očito stvara  nelagodu Spajiću koji se koalicionim sporazumom obavezao na rekonstrukciju Vlade i uvođenje vučićevskih DNP-a i NSD.  Srbijanski režimski mediji neprestano vrte revizionističke priče o ratu u i oko Srebrenice  po kojima na kraju  ispada da je genocid zapravo izvršen nad Srbima. Istina je, naravno, drugačija

 

 

Ko prati vučićevsku štampu i njegove marionete u Srbiji, BiH i Crnoj Gori lako stiče utisak da je UN-ova rezolucija o genocidu u Srebrenici jula 1995. pitanje života i smrti za sav srpski narod, Srbiju i Republiku Srpsku (RS). Predsjednik Aleksandar Vučić govori kako će Srbi  biti proglašeni za genocidni narod, rezolucija će dovesti do ukidanje Republike Srpske, dok će Srbiji biti nametnuto plaćanje ratne odštete. I Vaskršnji sabor Srbije i Srpske je pomjeren jer se čeka glasanje u UN-u. U samom tekstu rezolucije se ni Srbi kao narod, niti vojska, niti bilo koja osoba spominje, a još manje etiketira kao „genocidan“. Uprkos tome, crnogorski podržavaoci Prve familije Srbije su se uključili u beogradsku propagandu. Jovan Vučurović, poslanik Nove srpske demokratije (NSD) i predsjednik parlamentarnog Odbora za ljudska prava i slobode je pozvao Vladu da ne podrži rezoluciju jer je „usmjerena protiv srpskog naroda“. Milan Knežević, lider Demokratske narodne partije (DNP) je rekao da Njemačka (kosponzor rezolucije) je „država koja je svijetu podarila Hitlera, Himlera, Gebelsa, Aušvic proglašava nas Srbe genocidnim a najstradalniji smo narod Balkana“. Pri tome zgodno zaboravlja da sadašnja Njemačka priznaje holokaust čije negiranje, nacistički simboli i pozdravi su zabranjeni zakonom. SNP-ov Dragoslav Šćekić, jedan od potpredsjednika Vlade Milojka Spajića kaže da će glasati protiv ako rezolucija dođe na Vladu jer „nećemo dozvoliti da bilo koji narod u ovom momentu nazivamo genocidnim“.

Demokratska partija socijalista (DPS) je tražila da Vlada bude kosponzor rezolucije zgodno zaboravljajući svoju i bivšeg lidera Mila Đukanovića ratnu prošlost. Bivši ministar u vladi RS-a Momčilo Mandić je još 2012. pohvalio ulogu Đukanovića za „pomoć koju su on i njegova vlada 1994. upućivali VRS-u i srpskom narodu“ u vremenu kad je Milošević uveo sankcije RS-u. „Gorivo za naše tenkove koji su se borili od Foče preko Srebrenice do Bihaća i dalje slao je upravo Đukanović i ko zna šta bi bilo sa RS da te pomoći nije bilo“ rekao je Mandić. Na Youtube-u postoji snimak u kome se Đukanović hvali da Momir Bulatović „ne treba da štiti srpstvo“ od njega, jer vlada koju on vodi je „morala godinama kriomice od Slobodana Miloševića i Bulatovića da pomaže srpski narod u Hercegovini i Republici Srpskoj, kad su joj oni odlučno i bezdušno spustili rampu“.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ESKOBAR I MI: Specijalan

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mandat Gabrijela Eskobara bez sumnje je, kada je u pitanju Crna Gora, bio – specijalan. Po dolasku na tu poziciju, mnogi su ga analitičari najavljivali kao neuobičajenog, direktnijeg diplomatu koji „nameće rješenja“. Povremeno je bio toliko direktan, da se činilo da je predsjednik crnogorskog parlamenta, ili šef ovašnje vlade, a ne diplomata strane države

 

Crna Gora će biti naredna članica EU, poručio je optimistično Gabriel Eskobar, specijalni izaslanik  SAD za Zapadni Balkan, pred sam kraj svoga mandata.  Da odlazi sa te pozicije potvrdio je i sam,   istovremeno demantujući pisanje portala Frontliner, koji je prije nekoliko dana ustvrdio da je Eskobar u stvari razriješen.

Frontliner tvrdi da je  Eskobar razriješen dužnosti izaslanika SAD za Zapadni Balkan nakon njihovog istraživanja u kom su  „otkriveni potencijalni sukobi interesa i doveden u sumnju Eskobarov diplomatski integritet“.

Medij navodi da je  kontroverza oko Eskobara počela njihovim istraživanjem, objavljenim 22. marta, u kom su „iznijete tvrdnje o finansijskim vezama između Eskobarove porodice i srpskih državnih organa“. To se,  kako se u tekstu ocjenjuje, „dovodi u sumnju neutralnost američkog izaslanika u osjetljivom dijalogu Kosova i Srbije.“

Eskobar je oštro demantovao te navode: “Želim direktno da kažem da je sve u tom izvještaju laž koja se može provjeriti. Prije svega, nisam otpušten i svi u Stejt dipartmentu su to potvrdili. Drugo, moja supruga ne prima novac ni od jedne strane vlade. Moja supruga u svakoj ambasadi u kojoj smo služili, u Boliviji, Portugalu, Italiji, pa čak i Srbiji, bila je ponosna zagovornica međuljudskih kontakata. Ali ona to radi bez ikakvog plaćanja, bez ikakvog ugovora. Ona će to nastaviti da radi. Treće, nemam veze sa navodnim advokatom u advokatskoj firmi u Teksasu. A ta advokatska kancelarija ima veb-sajt i odgovorni novinar može doći do njih i potvrditi da nema veza. I četvrto, tvrdnja da su informacije potekle iz kongresnih izvora je lažna jer Kongres nije obaviješten o bilo kakvim kadrovskim promjenama”, prokomentarisao je Eskobar pisanje Frontlinera.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo